Sari la conținut

Laborator EWA


Postări Recomandate

Despre fractali, fractalitatea valurilor si formatiuni fractale.

 

Pentru cei care sunt noi in domeniu, o sa incep cu o clarificare a definitiilor termenilor pentru a evita eventualele confuzii, chiar daca pt unii aeasta va fi ceva elementar. Valurile Elliott au o proprietate de baza, fractalitatea, acesta insemnand ca orice val, este format din valuri de dimensiuni mai mici, dar de aceeasi categorie, care la randul lor sunt formate din valuri si mai mici(imagine 1)... Acestea pot fi divizate teoretic la infinit. Ceea ce face aceasta proprietate unica pentru EWA este faptul ca, fractalii se gasesc peste tot in natura, formarea acestora fiind practic o lege a naturii(vezi imagini 2 si 3)(pentru detalii despre fractalitate de vazut lucrarile lui Benoît Mandelbrot).

Bill Williams, care a fost si el elliotician, vine cu denumirea de fractali pentru formatiune de bare binecunoscuta, care o gasim si in mt4 sub denumirea de indicator fractals.Preluarea nu este cea mai reusita, insa deoarece lumea s-a obisnuit cu denumirea de "fractal" pentru fromatiuniea aia de bare, o sa ii zicem si noi la fel in continuare.

post-3824-0-40025100-1290627257_thumb.gif

post-3824-0-19326100-1290627264_thumb.jpg

post-3824-0-97100200-1290627269_thumb.gif

Editat de deos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In continuare voi cita din posturile lui Piramidici, tradeul despre care s-a vorbit in posturile e mai sus.

 

"Fractalii nu au absolut nici o legatura cu fenomenul EWA clasic. Dar, spre deosebire de indicatori(Rsi, MA-uri), acestia nu intra in "conflict" cu teoria lui Elliott, in anumte cazuri chiar ajuta la determinarea anumitor portiuni de grafic. Iata de ce am incercat sa caut o posibila legatura intre fractali si EWA. Aceasta legatura a fost pomenita de catre Bill Williams, dar acesta nu mentionat foarte clar cum ar putea s-a ajute fractalii singulari in cadrul analizelor Elliot. Singura mentionare a lui Williams este ca, fiecare fractal singular, este sfarsitul unui val, ceea ce este adevarat, insa din cauza neexistentei fenomenului timpului in EWA este aproape imposibil de determinat ce categorie de val, si de ce nivel, avem finalizat odata cu formarea unui fractal. De aceea, in paralel cu cercetarile in domeniul analizei valurilor Elliot, am incercat sa determin si o posibila legatura dintre fractali si EWA.

Am inceput acest drum, prin determinarea unui plan de lucru cu fractalii singulari, exact cum a explicat Bill Williams.Dar foarte repeede mi-am dat seama ca aceasta metoda de lucru cu fractali, nu imi dadea satisfactiile dorite, iar volumul pozitilor castigatoare si celor pierzatoare, luate pe baza acestei strategii, era cam acelasi. Atunci mi-am dat seama, ca o valoare mai mare ar putea avea folosirea mai multor fractali, in formatiuni de acestia. Rezultatele nu au intarziat sa apara, iar EWA mi-a zis unde trebuie sa caut aceste formatiuni si anume pe tf-ul de 180 de minute, in cadrul caruia se pot determina formatiuni fractale pentru valuri de pana la 8 niveluri.

La ce folosesc formatiunile fractale(FF).Pentru mine acestea vin ca o confirmare a posibilei directii de dezvoltare a unui val, dar spre deosebire de undele figuri ale analizei tehnice clasice(diamond, flag- confirmarea carora este foarte subiectiva),FF sunt foarte concrete."

Editat de deos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Inrucat literatura care sa ne arate toate aspectele fractalilor pe piata forex nu exista, nu avem nici o standartizare a termenilor folositi. Iata in continuare termenii care i-am utilizat personal pentru descrierea anumitor aspecte:

Fractal simplu- nimica nou, aceeasi formatiunie de bare ca si la Bill Williams.

Formatiunie fractala(FF)- o combinatie de cel putin doi fractali simpli.

Formatiune fractla de reversal(FFR)- o combinatie de fractali, care apar intr-o anumita ordine. Este un pattern de reversal foarte concret.

O FF, ete un pattern care nu pune unui trader nimica concret despre directia in care va merge piata la monetul respectiv. Daca vorbim despre o FFR, la care mai adaugam un prefix de buy sau sell- aceata indica traderului in primul rand categoria de FFR(in nomenclatura mea exita mai multe) si totodata directia in care piata va merge dupa confirmarea FFR. Din pacate restul detaliilor sunt know-how-ul meu, si nu sunt descrise nicaieri, decat sumar in acest forum(se refera la forumul pe care posta Piramidici, fxo.ru). De aceea inteleg ca simpla mentionare a FFR, nu spune mare lucru unui trader care nu a facut cercetare in acest domeniu. Ca detalii la ce am zis mai sus pot mentiona, ca FFR este compusa din cel putin 3 fractali,in care primul fractal este mai sus(in cazul FFR-sell) sau mai jos(in FFR-buy), decat cel de al treilea.Primul si al trilea fractal sunt intotdeuna de acelasi tip(de sus in sell, si de jos in buy).Aparitia unei FFR, indica traderului ca piata este gata sa mearga in directia stabilita de aceasta. Totodata, aparitia unei FFR nu ne poate spune despre marimea viitoarei miscari, aceasta fiind determinata de patternul EWA care se dezvolta la acel moment."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important pentru un trader este sa inteleaga ca: utilizarea numai a fractalilor, fara o cunoastere foarte buna a teoriei valurilor lui Elliott, nu-l vor ajuta deloc in luarea deciziilor de trade. Aceleasi FF nu pot, si nu trebuie gasite oriunde pe grafic. Patternurile Elliot au o importanta decisiva in determinarea directie in care va merge piata. Aceste FF au fost determinare si utilizate de Piramidici, numai pentru ca finalul unor valuli de nivele inalte sunt uneori destul de greu de determinat, iar cand traderul si-a dat seama ca piata s-a intors, este deja prea tarziu. Aceasta se intampla din cauza complxitatii teoriei lui Elliot(si probabil a multitudinii patternurilor), iar utilizarea FFR, ne pot da anumite niveluri la care sa intram in piata si totodata, nivele stricte de a pune sl-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Offtopic
Denumirea topicului a fost schimbata la cererea initiatorului acestui topic. Intr-adevar, "pramidici" era cam impropriu avand in vedere turnura pe care a luat-o discutia, iar mie personal imi place mult mai mult noua denumire, suna mai "misto" (nu este ideea mea, denumirea a fost propusa de am_kabibi). Sperăm că discutia se va mentine la nivelul (ridicat al) aşteptarilor.
Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SKEWED TRIANGLE

 

 

Skewed triangle este inca un model de continuare a trendului. Ceea ce o diferentiaza de restul tipurilor de triunghiuri este vectorul de miscare pe directia trendului general. Acest patern este continuatorul logic al figurei running horizontal triangle care la fel are prima jumatate a sa indreptata de-a lungul trendului general. Uneori il putem confunda cu un ending diagonal triangle, insa trebuie de tinut minte ca endingul este o figura impulsiva si nu corectiva.

In imagine avem un exemplu de skewed triangle format la perechea eur usd. Cel mai important lucru pe care trebuie sa-l memorizam este ca la aceasta figura elliott unda [D] obligatoriu trebuie sa fie mai mare decit unda [C]. Unda nu este obligatoriu sa fie mai mare decit unda [A], adica sa treaca de inceputul undei [A]. Unda [C] nu trebuie sa depaseasca sfirsitul undei [A] , la fel unda [E] nu trebuie sa depaseasca sfirsitul undei [C].

Unul din primii care a publicat exemplu cu acest tip de triunghi este

Александ /FXO/ pe forumul fxo.ru , pe urma si alti colegi au inceput sa aduca exemple cu aceasta figura elliott. Denumirea initiala (cum i se zicea in popor) era "triunghiul care alearga" - "бегуший" daca e sa traduc mot a mot. In limba rusa sunt doi termeni: сдвигаюшейся si бегущий. Ambele traduse in engleza inseamna running. Mai tirziu d-ul Дмитрий Возный a publicat un ciclu de articole despre acest model grafic de comportare a multimii pe piata, dupa care in urma convorbirilor intretinute cu Prechter figura si-a primit denumirea sa oficiala.

Materialul este preluat si tradus din jurnalul pt traderi www.theignatpost.ru

post-4587-0-05733200-1290682745_thumb.gif

Editat de am_kabibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DESCRIEREA STRATEGIEI DE LUCRU EXPERIMENTALE "MODELE FRACTALE"

 

BIBLIOGRAFIE:

 

1. Profits in the stock market. Harold M. Gartley, 1935.

2. Encyclopedia of Chart Patterns. Thomas N. Bulkowski. 2000.

3. Bollinger on Bollinger Bands. John Bollinger, 2002.

4. Fibonacci Ratios with Pattern Recognition. Larry Pesavento. 1997.

5. The Harmonic Trader. Scott M. Carney. 1999.

6. Долгосрочные секреты краткосрочной торговли. Ларри Вильямс. 2001.

7. Код Эллиотта. Волновой анализ рынка FOREX. Д.Возный, 2006.

8. Свои неопубликованные наработки.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INTRODUCERE

 

 

Aceasta strategie de lucru are la baza tot felul de modele de continuare si de reversal a trendului cit si proprietatea fractalitatii pietilor financiare, in particular, fractalitatea insasi a modelelor grafice. Aceasta strategie de lucru nu foloseste in mod direct EWA. Insa in unele cazuri particulare ewa poate ajuta la depistarea trendului principal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CITEVA CUVINTE DESPRE FORMATIUNILE FRACTALE

 

 

Orice portiune de grafic reprezinta un set consecutiv de segmente de pret ce formeaza o anumita figura grafica (model). Aceste modele pot fi clasificate in functie de pozitionarea reciproca a segmentelor de pret, dar si in funtie de numarul de extreme din ele.

Formatiunile reprezentate mai jos sunt fractale nu numai pt ca contin in ele un sir de extreme (fractali dupa Williams), dar si pt ca contin in ele aceleasi formatiuni, insa de nivel inferior, si in acelasi timp intra in componenta formatiunilor de nivel superior, confirmind astfel proprietatea de fractalitate a pietii.

Toate formatiunile fractale depistate pot fi impartite in doua mari categorii:

1. Formatiuni de continuare a trendului

2. Formatiuni de reversal

Ambele categorii au un numitor comun si anume : segmentele de pret din care sunt ele compuse au dimensiuni comparabile si se intersecteaza reciproc intre ele.

Formatiunile de reversal includ toate modelele cu numar impar de fractali (1,3,5...). Formatiunile de continuare a trendului includ modelele cu numar par de fractali. In afara de asta vom diferentia directionarea formatiunei fractale in functie de directionarea primului fractal din ea. Daca primul fractal e directionat in sus atunci o vom numi Formatiune fractala T (Top), iar daca e directionat in jos o vom numi For. fractala B (Bottom). Astfel, cu ajutorul acestei clasificari, vom trece la formarea unui catalog de formatiuni fractale posibile.

To be continued

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FORMATIUNI FRACTALE DE REVERSAL

 

 

 

Vom analiza doar formatiunile fractale de reversal de tip T (Top) pt ca alea de tip B reprezinta reflectia ca in oglinda. Primul grup monofractal este compus dintr-o singura formatiune. Cifra "1" inseamna numarul de fractali la formatiunile acestui grup.

Urmatorul grup are trei fractali si prin urmare e compus din trei formatiuni. In continuare numarul fractalilor creste la cinci etc. Pe parcursul procesului de analiza si optimizare din grupul T5 toate formatiunile de contunuare a trendului cu segmentele de pret ce nu se intersecteaza reciproc au fost eliminate(desenul 3). Restul 39 de formatiuni al grupului T5 (B5) au fost impartite in trei subgrupe (in funtie de calitatile definitorii) :

1. Scaritele (6 tipuri)

2. Cap - Umeri (18 tipuri)

3. Gartley Butterfly (15 tipuri)

Nu e nevoie sa descriem toate nuantele definitorii ale fiecarui subgrup deoarece pt finalitatea practica este destul de inteles structura formatiunilor principale din fiecare subgrup.

post-4587-0-73660300-1291120647_thumb.gif

post-4587-0-49316000-1291120653_thumb.gif

post-4587-0-87063100-1291120658_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.