Sari la conținut

hai sa votam


gheorghiu

Postări Recomandate

Cum se voteaza pe vamist.

 

Eu sunt X,tu esti Y, cum putem face sa avem reputatie pe forumul vamist?Pur si simplu de cate ori postez eu imi dai un ounct,indiferent daca esti sau nu de acord cu ce postez eu.Tu ai reputatie ,in consecinta,necondintionat,indifirent de ce postezi,din partea mea cun punct.

Din cate observ eu, asa e pe aici.iti place de mine,ma votezi,nu-ti place,imi dai un punct negativ sau esti neutru.

Sunt si moderatori pe aici.Ei sunt un exemplu de moderatie,sau ar trebui sa fie.Cu cate mii de puncte ar trebui sa fie votat un moderator care are expresia "sunt cu morcovu in cur"?Pai asa se exprima tradevoler.Votati-l in continuare,ca asa e moda,sa fiti in ton .

Mai e unul,reputat vamist, cu titlul de senior,care pune intrebari,pe oricre topic,parca ar fi incepator.Pai daca e forexist sewnior de ce mai pune intrebari?Ce sa mai ziceti de mine,care sunt prostul prostilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Si problema unde e? Voturile sunt si negative... Nu-ti place de Tradelover, da-i minusuri. Nu-ti place de mine, da-mi si mie minusuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gheorghiu

 

Treci direct la subiect, cine si de ce te-a suparat, mai exact? ca sa stim daca e ceva de facut, in masura in care se poate face asta. Altfel, topicul asta risca sa ramana "o nebuloasa" pierduta prin forum. Nu cred ca sunt partizan dar motivul pentru care lumea il place pe Tradelover este ca, pe langa inteligenta sa debordanta are si un mod subtil-franc de a pune lucrurile, daca vrei tu "un Florin Piersic", desi exemplul ales e prost rau dar intelegi tu. Are probabil si carisma, ce mai tura-bura, are lipici la lume. Iar daca intreaba ceva, cred ca mai are scapari de kriptonita pe undeva, pe la circuite, cica... (vorbeste lumea pe la colturi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

haha, gheorghiule, te-oi fi suparat ca nu ti-am raspuns instant la PM-ul ala de la miezul noptii, nu stiu cum e pe la tine, dar pe la mine mai este si noapte, cand scrii pm-uri gandeste-te la diferenta de fus orar, eu abia m-am sculat adineaori, ti-am raspuns si la PM, desi am vazut ca ai un dinte impotriva morcovului meu :happy: Nu inteleg de ce nu iti place morcovul, ca până şi gyuri pascu îi cântă ode... "morcovi uriasi răăăăsaaarr... tatam tatam...". Interesant că din tot ceea ce spuneam eu acolo despre forex, ţie ţi-a rămas în gât... morcovul, asta ai inteles tu din tot ce explicam eu acolo. =))

 

Imi aduc aminte cum prin liceu a venit odată diriginta cu un tablou mare si l-a pus pe tablă, erau o grămadă de pete de vopsea pe el, parcă avusese unu diaree (acu o sa primesc bobârnace pentru diaree, haha) de toate culorile, ne-a spus ca e un tablou celebru (copie, desigur) şi noi să descriem pe o pagina de caiet ceea ce a vrut artistul să picteze. Eram 16 băieţi şi 17 fete in clasă, fetele majoritatea au descris câmpii înflorite, păsărele zburdăcioase (alt bobârnac pt cuvânt inexistent in dicţionar), chestii spirituale, familie, etc, pe când băieţii cam toţi au vorbit despre femei, pentru ca una dintre petele alea din mijloc aducea intru-câtva cu silueta unei femei, asta am aflat ora următoare, cand ne-a spus că pictura ii aparţinea nepoată-sii, care pur si simplu la vârsta ei de doi ani, se jucase cu pensula, şi că era păcat să lase să treacă pe lângă noi o asemenea oportunitate de a afla ce ne umblă fiecăruia prin cap... Mie tabloul mi-a lăsat exact impresia aia că unul avusese diaree şi nu a gasit cu ce să se şteargă, dar nu am putut să scriu aşa ceva, am bătut câmpii despre nu mai stiu ce (nu era despre femei si sex, pentru că şi despre aia mi-a fost ruşine să scriu, dar cam asta ne umbla nouă prin cap la vârsta şi la vremea aia).

 

Acuma mi-a picat o altă fisă, am văzut undeva o poză foarte interesanta, stati niţel că aia chiar se merită căutată pe web.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ok, am găsit poza. link aici, a fost uşor, deşi când am scris in google "dolphin sex" m-a dus pe o pagină care mă invăţa cum pot să fac sex cu un delfin, haha. Ia să vă văd câţi delfini vedeţi in poză? (acuma se aude ecoul din sală: "delfini??, ce delfini măh, ai damblagit?" haha). Adevărul e că nici eu nu am văzut vreun delfin acum câţiva ani când am primit poza pe mail de la un prieten, mai ales că nu avea nici un text, nici după ce am citit eticheta de pe sticla nu m-am prins, până nu am citi textul care era mai jos in mail. Am făcut experienţa cu fiică-mea şi guess what, ea care avea vreo 8 ani la vremea aia, a văzut delfini. Acuma are vreo 12 (luna viitoare) şi nu cred că îndrăznesc să ii mai arăt poza, haha, nu de alta dar delfinii dispar repede in ocean in caz de pericol...

 

Bun, revenind la voturi, fiecare înţelege din posturile mele ce vrea el. Unii se opresc la morcov. Cuvântul "cur" este in dicţionar, şi nici măcar nu e clasificat ca slang. Incearcă dexonline.ro dacă nu crezi. De exemplu păpădia este numită in unele cărţi mai vechi despre leacuri băbeşti, ori chiar carti de botanică, biologie, plante medicinale, etc, ori chiar artă culinară, cu denumirea ei populară: curu-găinii. Mama mea avea o carte de Sanda Marin in care era dată faimoasa ei salată de curu-găinii. Apropo de dicţionar, Cătălin Frâncu, un tip pe care l-am cunoscut personal pe vremea când eram scrabblist, nu ştiu dacă el mă mai ştie, şi pe care îl respect, mai ales de cand a inceput proiectul ala cu dicţionarul (am băgat şi eu o serie de cuvinte, alăruri de alţii de la FRSc pe vremuri, înainte de a lua el licenţă de la editurile de dicţionare, dex-ul online era un proiect de voluntari), deci Cătălin Frâncu spune aşa, legat de cacofoniile care apar în pagina de web:

 

Documentul ăsta e plin de cacofonii!

Da. Autorul acestui document nu crede în cacofonii. Dacă alăturarea a două cuvinte inofensive îi duce pe unii cu gândul la trivialităţi, este problema lor. De multe ori, construcțiile la care ajungem încercând să evităm o cacofonie zgârie urechea mai rău decât cacofonia însăşi. Alte limbi nu se străduie deloc să le evite şi autorul crede că spaima pe care cacofoniile le provoacă vorbitorilor de limbă română se datorează numai automatismelor învățate în şcoala primară.

şi orizontului lor îngust de gândire, aş adăuga eu. Dacă aţi dat click pe linkul de mai sus, atunci dati si pe tabul cu ghidul de exprimare (link direct). Eu personal sunt un iubitor al limbii române, al gramaticii, mi-a plăcut intotdeauna să respect tot ce este românesc. Nu cred ca este vreunul pe aici care scrie româneşte mai corect ca mine, atunci când nu mă prostesc cu englezisme, de care nu mă pot lipsi in limbajul forexist. Dacă ar fi să ţinem o competiţie de limbă, literatură si gramatică românească, nu ştiu câţi mi-aţi sta in faţă, fără falsă modestie, deşi sunt plecat de 15 ani din Ro. Majoritatea nici nu ştiţi când trebuie folosită cratima şi când nu, dacă mă uit prin posturi îmi pun mâinile în cap. TOTUŞI, acesta este un forum de FOREX, şi cred că cei care se cramponează de greşelile de gramtică ale utilizatorilor de pe un forum de forex sunt complet idioţi. Cineva poate fi foexist si trader foarte bun chiar daca nu ştie româneşte, englezeşte, păsăreşte, etc. Sunt câţiva pe aici care v-ar da lecţii de trading la orice oră (mie inclusiv!) şi pe care îi respect şi îi stimez chiar dacă mai scapă câte un "niciun" în loc de "nici un" şi invers, ori scriu "tranzacţiona-ţi", sau "trebuie să pune-ţi pe grafic nu stiu ce" (inepţii inexistente în limba română). Cei care vreti gramatică corectă şi limbaj elevat, fără trivialităţi, vă rog să vă mutaţi pe forumul de la Academia Română, şi să ne lăsaţi în pace. Noi aici vrem să invăţăm să devenim traderi profitabili, nu şoareci de bibliotecă.

 

Pe de altă parte, well, am rămas un pic uimit cine imi ia apărarea, haha, lui Ovidiu i-am dat până acum per total mai multe voturi negative decât pozitive, cel puţin cu o raţie fibo de 61.8% în plus :happy: Legat de voturi, eu votez postarea, nu pe cel care postează. Nu cunosc personal pe nici unul dintre membrii carora le-am dat voturi (pozitive sau negative) pe vamist, si nici pe cei care mi-au dat voturi. Cunosc personal cativa membri (prieteni vechi, de vârsta mea, ii numar pe degetele de la o mână) dar ăia nu postează (cred ca toţi au zero posturi) şi nu votează. Probabil că mai citesc rar, dar de obicei oamenii de varsta mea au joburi, afaceri, etc, au altceva de făcut in Ro decat să umble după himera numită forex. Nu cred că este vreunul dintre voi pe aici care a primit de la mine doar voturi pozitive, sau doar voturi negative, doar in cazul cand acel vot este singular. Daca unu a primit de la mine mai mult de 5 voturi, cu siguranţă a fost cel puţin unul negativ printre pozitive, ori invers. De exemplu chiar azi dimineaţă i-am dat "magicianului" un vot pozitiv pentru replica (inteligentă!) cu Moş Crăciun, deşi până acum a primit doar voturi negative de la mine, ultima sa replica mi-a întărit un pic presupunerea că face intenţionat pe prostul, ori o face pentru fun, ori vrea sa testeze pe unii dintre noi, cu experţii ăia superprofitabili si cu calculatorul overclocat la mii de giga. Până deunăzi credeam că omul e idiot. Impresia mea, nu daţi cu pietre.

 

Singura mea părere de rău, legat de sistemul de votare, am mai spus cu altă ocazie, este că userii nu se implică mai mult în votul efectiv. Dacă fiecare ar vota pozitiv posturile care ii plac si ar vota negativ posturile aiurea (în opinia lui proprie şi personală), sunt ferm convins că mult mai bine ar arăta vamistul, mai clar, postări mai interesante, ciurucuri mai puţine, etc., şi probabil că alta ar fi ierarhia ratingurilor, sunt destui alţi useri care au posturi bune, dar nu intervin decat cand au intr-adevăr ceva de spus, drept pt care lumea nu prea ii votează, nu au rating mare, în schimb mă votează pe mine care spun multă barbologie, pentru ca tipăresc la tastatură foarte repede (postul curent e scris in pauza de masă). Dacă lumea s-ar implica, atunci aceste mici "asociaţii" de voturi între prieteni ar fi mult mai estompate, adică degeaba ii dau eu voturi verzi prietenului, dacă toţi ceilalţi ii dau voturi roşii, singura lui posibilitate să îşi ridice ratingul este să pună posturi interesante şi folositoare pt ceilalti. "Găştile de cartier" de pe vamist funcţionează TOCMAI pentru faptul că userii normali nu se implică. Nu te opreşte nimeni să dai voturi negative dacă consideri că tot ce am scris eu în postul ăla se rezumă la extraordinarul de vulgar termen "cur".

 

Unii văd delfinii din peisaj, alţii se rezumă la a vedea peisajul. Dacă am vedea toţi acelaşi lucru la prima privire, mai ales pe grafice, atunci am fi toţi milionari din forex.

Editat de tradelover
corectat greseli de typo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.