Sari la conținut

Alba/Neagra cu maşini


tradelover

  

21 membri au votat

  1. 1. După ce citiţi cu atenţie postul de mai jos, votaţi una dintre cele trei opţiuni. Un mic comentariu nu ar strica, de asemenea, să ştim ce de aţi ales una sau alta.

    • rămân la uşa pe care am ales-o iniţial
    • schimb uşa
    • nu are importanţă, sunt două uşi, deci şansele sunt de 50%


Postări Recomandate

much more sense now(#10). thanks

 

dupa cum spune pollu, 2 din 10 au votat corect pana acum. probabil ca si in fx este la fel, mai intai deschizi tranzactia si apoi gandesti (sau niciodata).

 

P.S. eu am votat gresit (varianta 3)

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

grrrr, haha, rasbidule, mi-ai stricat toata poanta cu filmuletul ala al tau... foarte bun filmuletul de altfel (nu il stiam).

 

Ideea e foarte simpla, presupunem ca ar fi mai multe usi. Sa zicem 20. Eu trebuie sa ma intreb pe mine insumi "ce sanse am eu sa nimeresc masina la prima incercare, din 20 de usi?". Desigur, sansa mea ca sa nimeresc este de 1/20, adica 5%. Sansa ca masina sa se afle in spatele uneia dintre celelalte usi, oricare ar fi ea, este de 19/20, sau 95%. Sper ca pana aici e clar pentru toata lumea. Faptul ca moderatorul deschide sau nu deschide alte 18 usi nu are nici o importanta. Practic el ma intreaba "vrei sa ramai la usa ta, sau sa alegi una dintre celelalte?", cu sau fara a le deschide, este acelasi lucru. Daca spun da, tocmai am ales complementarul, schimbarea de variabila de care vorbeste teoria probabilitatilor. Deci in cazul asta, daca moderatorul deschide alte 18 usi, sansa mea de a avea masina in spatele usii alese de mine este tot de 5%, nu s-a schimbat cu nimic. Sansa ca masina sa fie in spatele usii celeilalte ramase inchise (una dintre celelalte 19) este desigur 95%.

 

Daca as avea 100 de usi, am sansa de 1% sa nimeresc din prima. Si sansa de 99% daca schimb usa aleasa de mine cu "celelalte 99 de usi". Treaba lui daca deschide 98 dintre ele sau nu.

 

Revenind la problema noastra, sansa de a gasi masina din prima este 1/3. Sansa ca ea sa fie in spatele uneia dintre celelalte 2 usi este de 2/3. "Vrei sa ramai la usa ta, sau sa schimbi, pentru celelalte doua usi la un loc?", cam asa sună intrebarea, de fapt. Astfel pusa problema, acum e clar ca schimband usa, avem de fiecare data 66.6% sanse.

 

Cei care ati gandit asa, fara sa stiti problema inainte, probabil ca aveti sanse sa faceti cariera in analiza tehnică, si sa deveniti (ori sa ramaneti) profitabili pe termen lung.

 

Eram pregatit sa vin cu niste explicatii mai amanuntite, si eventual o legatura cu forexul. De fapt de aia am si adaugat varianta a treia, cu 50%, o inventie personala care nu apare in problema originala (by the way, eu am raspuns corect la ea de prima data, cand mi-a spus-o cineva demult). Am spus-o si eu la altii si am vazut că tipi foarte destepti, ingineri de la mine, chiar si manageri, care stiu sa ia decizii corecte in cele mai multe situatii din viata reala, sunt tentati sa spuna ca sunt doua usi, deci sansele sunt fifty-fifty.

 

Eu cred ca cei care ati raspuns cu 50/50 ar trebui sa va concentrati mai mult pe analiza fundamentala, obviously calculul probabilistic nu este unul dintre punctele voastre forte, dar asemeni inginerilor si managerilor de care va vorbeam mai sus, probabil asta implica ceva capacitate analitica, pentru ca raspunsul este oricum mai bun decat sa ramai la usa initiala. Practic daca dai cu banul ai mai multe sanse decat daca ții cu dinții de prima ușă. Cu ceva studii fundamentale sti putea face cariera mult mai sănătoasă pe forex.

 

Cei care au "ramas la usa initiala", cred ca ati putea face ceva cariera in forex ca si contrarieni, daca motivatia voastra a fost alta decat probabilistica (daca ati motivat ceva de genul "ăsta incearcă să mă fraiereasca, sa schimb ușa", etc. in mintea voastra, "jocurile sunt deja facute" etc, asta este motivatia contrarienilor, a se citi investopedia).

 

Daca ati ramas la prima usa din ratiune strict probabilistica, cred ca e mai bine sa va lasati de forex. Veti pierde bani.

 

Faza cu "m-as oftica dacă...", well, cine nu s-ar oftica?? probabil ca si eu m-as oftica daca nu as nimeri masina, indiferent ca am schimbat usa sau nu, hahaha... Interesant ca vreo cativa care mi-au trimis raspunsul pe PM si nu au vrut sa participe direct la sondaj, au venit cu motivatii asemanatoare. Eu cred ca daca vrem sa facem bani in forex ar trebui sa invatam intai sa nu ne pară rău după profitul pe care am fi putut sa il facem daca am fi facut asta sau aia. Eu am intotdeauna prostul obicei sa ies prea devreme din tradinguri profitabile, dupa ce ies piata se mai duce de nebuna. Era o vreme cand ma ofticam de nu mai puteam, uneori chiar intram iar, piata se intorcea si pierdeam o parte din profit, ori chiar o suma mai mare ca profitul proaspat realizat. Una dintre cauzele pt care am devenit profitabil este că am inceput treptat sa inteleg ca orice bet inchis este de domeniul trecutului, indiferent ca a fost inchis cu profit sau cu pierdere. Maine e o alta zi, iar piața pute de oportunitati. Daca vrei sa pierzi alti bani, ori sa faci un alt profit, nu-ți fie frică că nu vei mai avea oportunitate și mâine. Mai ales sa pierzi, hehe...

 

Acuma, daca s-a stricat jucaria, well.. nu mai are rost sa continui, probabil ca de acum incolo toti vor vota "schimbarea", asta ca sa incheiem cu iz politic... haha...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

:happy: eh, atunci pot sa postez si eu explicatia mea pe care am trimis-o pe privat:

 

Probabilitatea de a alege usa corecta nu se schimba daca schimbi usa sau daca ramai la alegerea initiala. Teoretic este de la inceput 50/50 (dar asta numai pentru ca se specifica in enunt ca moderatorul va deschide mereu o usa goala... altfel ar fi fost 33,33%) Chestia cu moderatorul care deschide mereu o usa goala ma face sa ma gandesc ca, la fel ca la alba neagra, nu ai cum sa castigi, indiferent ce alegi. Moderatorul nu are de unde sa stie ce alegere vei face tu si singurul mod de a fi sigur ca va deschide o usa goala dupa prima alegere este sa aiba posibilitatea sa mute ce se afla in spatele ei (sau sa puna masina acolo dupa ce se face alegerea). Am ales sa raman la usa initiala pentru ca daca as participa la un astfel de joc, nu m-ar duce mintea sa-mi dau seama ca nu pot castiga, orice alegere as face. Si daca nu m-ar du ce mintea, m-as oftica atunci cand eu as schimba unsa si moderatorul ar deschide-o ca sa-mi arate ca este goala =))

 

Am inteles unde am gresit. Totusi, cum ramane cu faptul ca:

 

întotdeauna moderatorul va deschide o uşă de la o cameră goală după ce aţi făcut prima alegere

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

M-am uitat si eu acum la film si am inteles si de ce deschide mereu o usa goala :happy:. N-are importanta ce alegere fac eu pentru ca mereu va fi cel putin o usa goala pe care moderatorul o poate deschide.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema asta e mai mult pe parte psihologica, pt ca matematic poti face si un copil de 10 ani sa o inteleaga. Noi, oamenii avem bine intiparit in minte ca daca sunt 2 usi sansa e de 50%, si ne vine greu sa trecem peste ideea asta si sa continuam rezolvarea. Asta e motivul pt care mai toti gresim.

E ca si cum toata viata ti se spune ca pamantul e plat. Ar fi foarte greu sa te indoiesti de asta. Si apoi vine Copernic si demonstreaza ca e rotund si se mai si invarte in jurul Soarelui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, daca ramai la usa initiala clar ai sanse de 33% sa fii castigator. Daca schimbi usa de fapt ai ales celelalte 2 usi deci ai avea sanse de 66% de reusita. Dar aceasta logica e valabila doar din punct de vedere statistic. Adica din 100 de incercari vei ghici de mai multe ori camera cu masina daca schimbi usa la sfarsit. Insa daca ai o singura incercare nu mai functioneaza teoria probabilitatii. Eu zic ca ar functiona chiar mai bine intuitia personala. In situatia de mai sus chiar conteaza mult si experienta de viata, deoarece ai in fata un moderator pe care il poti "citi" mai ales la prima ta alegere cand vei vedea daca el sta putin pe ganduri ca nu stie ce usa sa deschida. De exemplu daca el stie ca poate deschide usa 1 sau 2, iar tu ai ales usa 3 el nu-si mai face nici un calcul in gand ca stie ca poate sa deschida oricare din usile memorate de el(1 sau 2). Daca tu insa ai ales usa 2 sa zicem el va trebui sa faca 2 calcule, sa elimine usa 3 cu masina si sa tina minte si usa aleasa de tine, deci el va ezita mai mult in cazul asta pana isi va alege usa pe care sa o deschida. Acuma bine, asta as urmari eu in prima faza. Deci aici putem adauga foarte bine si factorul uman nu numai probabilitatile.

Legatura cu forexul e fortata si ea. Adica in forex nu te bazezi numai pe o singura tranzactie si atunci aici, da, functioneaza statistica pe termen lung. Si aici daca ai avea voie sa pui o singura tranzactie ca sa-ti dublezi contul sau sa pierzi tot cu orice analiza tehnica nu vei fi sigur de reusita.

Deci ideea mea era ca fiind un caz singular aici nu se aplica statistica. Tot scriind mi-o venit in minte un banc vechi:

Un jucator la ruleta povesteste unui prieten intamplarea lui din sala de joc:

-Prrrietene şă vezi ce păţii. Ştau la maşa de joc şi la un moment dat o voşe din şpatăle meu zişe: pune toţşi banii pe şapteşpe de negru. Pun toţşi banii pe şapteşpe de negru, se-vârte bila, se-nvârte bila şi şe crezi ca iaşă? +Şapteşpe de negru. Bucuroş nevoie mare, îmi iau câştigu şi dau şă plec şă mă diştrez cu atâta bânet, când în şpatele meu şe crezi că aud? O voşe care-mi zişe: pune toţşi banii pe şapteşpe de negru. Pun toţşi banii pe şapteşpe de negru, se-vârte bila, se-nvârte bila si cşe crezi ca iaşă? Şapteşpe de negru. Eştraordinar, eram deja milionar, dau repede şă plec cu banii când o voşe în şpate îmi zişe: pune toţşi banii pe şapteşpe de negru. Pun toţşi banii pe şapteşpe de negru, se-vârte bila, se-nvârte bila şi şe crezi ca iaşă? şapte de roşu. La care prietenul lui îi replică:

-Extraordinar ghinion. Dacă eram în locul tău îi muşcam la ăla din spate un coi.

-Dar şe crezi că am eu acum în gură?

 

Dacă facem analiza tehnica a bancului şi prietenul nostru deşi a castigat de 2 ori din 3 incercari tot lefter a rămas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce corelatie poate fi intre succesul in forex si o problema de probabilitati?

Eu zic ca e total irelevant. Multi oameni gresesc deoarece privesc problema superficial, nu pentru ca nu ar avea spirit analitic.

Eu unul stiam faza dinainte, dar probabil nici eu nu m-am prins prima data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca avem o tigaie obisnuita (rotunda) si in ea se afla un ou intreg (cu coaja, nespart).Pozitia oului in tigaie nu se cunoaste. Tigaie este acoperita in intregime cu un capac mai special care este alcatuit din 2 "subcapace": unul care acopera 1/3 din tigaie(cu varful in centrul tigaii) si celalat care acopera 2/3 din tigaie.

 

Daca intrebarea este "Sub ce (sub)capac se afla oul ?", atunci ca sa am sanse mai mari voi alege capacul care acopera 2/3 din tigaie.

NUMAI intr-o situatie similara pot avea 66% sanse. Atentie la enunutul cazului cu masina, poate nu este cel mai corect.

 

Faptul ca am ales o usa (in cazul cu masina) nu are nici o importanta atat timp cat nu este eliminata din joc (prin deschiderea ei, dupa alegere) si, mai ales, ca pot renunta la alegerea initiala. Adica aparent am sanse de 33% dupa alegerea initiala DAR de fapt am sanse de XX% (nu cunosc sansele, jocul nu s-a terminat urmeaza alte proceduri).

In plus, moderatorul ma ajuta si elimina o usa(prin deschidere). De-abia acum am sanse de 50% de a ghici masina. Restul e joc de televiziune si teorie probabilistica bazata pe alt enunut al problemei.

As avea sanse de 66% numai daca mi s-ar oferi posibilitatea de a opta intre usa aleasa initial si Grupul alcatuit din celelalte 2 usi. Cum acest Grup este diminuat (prin deschiderea unei usi din dreptul unei camere goale), pur si simplu se schimba datele problemei si am de ales o usa din doua, deci sansele de alege corect sunt de 50%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.