Sari la conținut

Inceput de drum


Wolf

Postări Recomandate

Ziua buna

 

Dragi colegi forumisti, sunt nevoit sa-mi incep periplul pe aceste meleaguri cu o veste proasta (pentru voi) si buna (pentru mine)

Se pare ca v-ati pricopsit cu un nou incepator printre voi...adica eu =))

Tot din nefericire...sau fericire...nu fac parte din categoria celor ce se descurajeaza prea usor, drept pentru care, estimez ca o sa ma suportati o perioada destul de mare de timp.

Bun, daca am parcurs ritualul punerii cenusii in crestetul capului...preventiv...sa continuam cu ceva date succinte despre mine, relatia cu forex-ul, si ...desigur..."Prima" mea problema ...

 

Aflat in intervalul 30-40 de ani, cu o mica afacere proprie in desfasurare, cu o familie, o casa si un caine...dar mai presus de toate cu ceva timp liber la dispozitie...am luat primul contact cu F in urma cu aproximativ un an...

 

Avand o fire analitica (nha, in definitiv din analize imi castig banii) am fost fascinat de "descoperire".

Am creat un cont demo la un broker local, m-am uitat ca pisica la cutia de Milka la ce vedeam pe ecran si mi-am spus ca e de treaba.

Am periat o serie de forumuri, am descoperit babypips (pe care trebuie sa recunosc ca doar l-am frunzarit), apoi am inceput sa simulez...

 

Ciudat...suma din contul virtual crestea...scadea un pic, iar crestea, iar crestea...

Imi pare rau ca nu mi-am urmarit atunci rata de reusita a tranzactiilor...tot ce retin e ca minunatia mea de cont virtual crestea ca in poveste...

 

Din nefericire o serie de proiecte m-au tinut departe de calculator, pina in urma nu cu mult timp cand, eliberandu-se programul mi-am spus sa o iau de la capat cu treaba...

 

Alt cont demo, alte tranzactii, iar castig...drept pentru care, ca orice incepator care se respecta, am trecut spre real =))

 

Bun, acum probabil va ganditi...alt inconstient ce a crezut ca viata e roz, el e un magician, criza o sa se termine maine, etc.....care si-a pierdut banii in real...

 

Ei bine...nu prea e asa...

Am intrat cu 1000$ in urma cu aproximativ o luna...si...i-am dublat...

Acum....daca un incepator obisnuit ar topai de fericire si s-ar saruta in oglinda...eu sunt putin diferit...

Ok, ma bucura realizarea (nu atat financiar cat moral)...dar cand am vazut acolo scris 2000$, am iesit din tranzactii, am iesit din cont si nu am mai calcat pe acolo...

 

De ce?

 

Pentru ca adevarul este ca NU STIU de ce am castigat! Si asta ma sperie mai mult decat ar fi reusit pierderea depozitului.

 

Drept pentru care, in acest moment, o iau iar de la 0 pe un cont demo cu aceeasi suma ca si cea depusa in real, insa de aceasta data trec serios pe studiu.

 

Am gasit o serie de comunitati romanesti axate pe fenomenul Forex, am periat cam tot ce am putut din fiecare forum, si am decis sa ma opresc aici (ups, sorry).

Am sa incerc sa fac tot posibilul sa nu va stresez cu intrebari ...ciudate...sper sa imi si reuseasca :)

 

Pentru ca in curand intram in magia Sarbatorilor de Craciun, profit de ocazie spre a va dori Sarbatori Fericite si un An Nou cu cat mai multa sanatate (ca pipsii vin...)

 

 

PS:

Scot la concurs postul de Mentor!

Incepator serios cu intentii bune, rabdare, calm si un numar nedefinit de neuroni, cauta Mentor rabdator care sa-l indrume prin bazele AF (si nu numai)...

Anybody? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

That's interesting. =))

 

Trebuie sa recunosc ca ceea ce ai trait tu e cumva amuzant si inedit in egala masura. Hit and run, nici o problema mai ales in stadiul asta. Foarte bine ca ti-ai pus problema de ce ai castigat si faptul ca ai facut asta denota responsabilitate poate prea incipienta, ceea ce e bine iarasi. Nu cred ca iti trebuie mentor neaparat, trebuie sa te "formezi" ca trader in timp, sa treci de la stare acida la neutra. Bine-ai-venit printre noi, cei care cad noapte franti de oboseala dupa trading epuizant.

 

O sa te rog sa pui si un statement, poate analizam mai bine tranzactiile. Poti intra pe mt4i.com si iti analizeaza statement-ul si acolo se vede mai bine ce ai facut ortodox si ce catolic. =))

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru primire Ovidiu! Nice to be here =))

Amuzant...nu stiu...dar inedit...cred ca da...din cate am mai citit prin jur...

In ceea ce priveste responsabilitatea...nu cred ca poate fi "prea incipienta"...am invatat pe parcursul anilor cate ceva...ce nu imi mai permite sa iau in gluma ceva de tipul acestui fenomen cum imi place sa-l numesc...

 

Recitindu-mi postarea imi dau seama ca am omis sa ofer cateva informatii....

 

Ok, actual sunt pe un cont demo la...admiral(nu e o alegere facuta dupa cine stie ce criterii elaborate, nu am interes sa le fac reclama pro sau contra) si ma bucur de facilitatile MT4 (a nu se intelege ca le-am deslusit pe toate...sau macar mare parte din ele :) )

 

Ca si mod de "lucru"...

- imi incep activitatea trecand in revista evenimentele importante din calendarul financiar

- ma uit peste evolutii ale evenimentelor similare in trecut

- deschid MT si ma sperii de ce vad

- stau doar pe EUR/USD

- incep cu daily, imi trasez ce consider a fi puncte de rezistenta, trend

- folosesc Bollinger Bands si Fibonacci...as vrea sa pot spune ca sunt mie in suta ca le folosesc bine...dar tot am un sentiment de nesiguranta....

- cobor apoi pe H1, 30M, 15M si 1M

- da, stiu...nu se recomanda pentru cineva la nivelul meu, dar doar va povestesc cum am facut pina acum si cum fac actual

- urmaresc evolutia pe toate cele 4 TF-uri

- ma uit si peste tipul de luminari (desi aici nesiguranta e chiar mai mare decat la instrumentele de mai sus)

- ma uit la trend...si intru in cursul apei

- bag repede SL si apoi TP...in general merg pe un interval de 10, maxim 20 pipsi

- daca pretul merge in directia potrivita trag SL-ul dupa mine pas cu pas

- cand pretul tine mortis sa nu fie de acord cu parerea mea de evolutie si inregistrez pierderi, plec la citit de forumuri, mai beau o cafea...astept sa ma linistesc inainte de a lua o noua decizie (da, chiar si in demo ma afecteaza o pierdere...nu financiar vorbind desigur...ci mai mult ca orgoliu, ca lectie insusita ca am gresit ceva pe undeva)

 

In mare cam asta e parcursul meu zilnic...cred ca (bine, luand in calcul putinele mele cunostinte) ma incadrez in profil de scalper...asa cum spuneai si tu...bucati mici, risc cat mai controlat, pas cu pas...

 

A, am uitat sa precizez ca merg cu un levier de otel dupa mine ce aduce 10unitati pe pips castigat sau pierdut. Stiu, nu se recomanda, am inteles avantajul si dezavantajele "sculei" respective...dar m-am cam obisnuit asa ;)

 

Initial imi stabilisem un "target" zilnic de 10 pipsi...Colosal nu??? =))

Apoi...mi-am dat cateva seturi de palme si am inceput sa tranzactionez urmarind ca indicator procentul de reusita zilnic.

Nu e o lupta pentru bani...o vad mai mult ca o lupta cu mine...si dorinta de a intelege cu fiecare tranzactie un pic mai mult...

 

Multumesc de ideea cu statement-ul, nu stiu cum se face exact...dar intru acum si sap netul putin poate ma dumiresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Well, v-am tras țeapă, am trecut in 2011 inaintea voastră! Ați rămas în urmă! =))

 

M-au bubuit ăștia cu artificiile lor de mi-au sărit toate capacele, am urmărit cateva sute de baloane lansate de vecini si am băut șampania pentru trecerea dintre ani. Eu am încheiat anul cu succes, profit frumos anul ăsta, toate beturile profitabile sunt închise, alea care au rămas deschise sunt perdante și se apropie amenințător de SL-uri... momentan stau pe o pierdere de vo 200 de pipsi pe euro, hehe, noroc ca nu sunt superstitios, că incep 2011 cu gaură, om vedea ce o aduce noul an, când s-o deschide...

 

Fie ca 2011, când o ajunge și la voi =)), să vă aducă fericire, noroc la pipsi si la tot ce v-ati propus, numai bucurii de la toti cei dragi și mai putini dragi, si sănătate maximă vouă și familiilor voaste, că asta e cea mai de pret, restul, vorba predecesorilor, se cumpără, se vinde, se face încet-încet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai scapat, la noi vineee =))

La multi ani si de la mine, fie ca pe 2011 sa fiti mai calmi ( si in viata da, si in trade ) sa fiti sanatosi ( nu mai sanatosi, doar sanatosi =)) ), si sa va bucurati cat mai mult de viata si de cei dragi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.