Sari la conținut

Cat este analiza si cat este noroc in Forex?


Postări Recomandate

  • Moderators

Eu nu sunt de parere ca EUR/USD este de short. Atat timp cat nu sparge anumite nivele puternice de suport pe termen mediu macar, miscarile long pe aceasta pereche pot fi inca foarte puternice. Avea cumva, doar momentum short si-atat. Pe termen scurt a fost de short, pana a trecut de 1.318 iar termen mediu si lung inca e de up.

 

Si nu trebuie sa te iei dupa nimeni ca sa iti dai seama cum e o pereche nici dupa tradelover, oltciter si nici dupa dirzu. Iar daca singur nu poti sa iti dai seama cum e si, cam ce sanse are sa se dezvolte pe o anumita directia nici nu are rost sa faci trade sincer. Nu o lua ca pe o ofensa insa mai bine sa gresesti dupa ideile tale, dupa viziunea ta, chiar daca nu esti format cum ar trebui, fiindca e capitalul tau riscat nu al altcuiva.

 

Incepusem postul anterior inainte de a posta tu, nevasta-mea a avut alte planuri pt mine, si l-am terminat mai tarziu, intre timp ai postat tu.

 

Foarte corect ceea ce spui! Legat de long, desigur piata are loc destul sa creasca, poate easily sa bata 1.40 in urmatoarele zile, mai ales cu stirile bune de pe euro de ieri, fiecare are dreptul la parerea lui si la analiza lui. Nu trebuie sa te iei dupa nimeni! Nu exista trader care sa aiba intotdeauna dreptate, asta include pe tradelover, si fiecare trebuie sa treaca totul prin filtrul gandirii proprii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

analize_forex

 

 

Si nu trebuie sa te iei dupa nimeni ca sa iti dai seama cum e o pereche nici dupa tradelover, oltciter si nici dupa dirzu. Iar daca singur nu poti sa iti dai seama cum e si, cam ce sanse are sa se dezvolte pe o anumita directia nici nu are rost sa faci trade sincer. Nu o lua ca pe o ofensa insa mai bine sa gresesti dupa ideile tale, dupa viziunea ta, chiar daca nu esti format cum ar trebui, fiindca e capitalul tau riscat nu al altcuiva.

 

 

Daca citeai atent vedeai ca m-am bazat intotdeauna pe analizele mele, si doar am tras cate un ochi la ale celorlalti, si nu am copiat mot a mot cum tu sugerezi. Cand gresesc si pierd este intotdeauna vina mea si nu a celorlalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic ieri s-au tranzactionat doar vreo 6-8 miliarde, ceea ce inseamna de 300 de ori mai putin decat intr-o zi normala, si de 500 de ori mai putin decat intr-o zi "incarcata".

Sunt curios, de unde ai aceasta informatie? Sau e doar o presupunere (mai mult sau mai putin informata).

 

iar noi cu maruntisul nostru nu ne putem compara cu ei, ori lupta cu ei.

Multa lume tot spune asta, dar s-a mai schimbat situatia intre timp. Retail-ul deja reprezinta 10% din volumul zilnic, zi de zi. Conform wikipedia, asta face din retail al 4-lea mare jucator global pe forex (dupa DB, UBS si Barclays), inaintea lui JPM sau GS. Doar ca e un jucator confuz si neinformat.

 

Daily foreign exchange has surged to a record $4 trillion a day this year, according to the Bank for International Settlements, with the gains in recent years powered by retail investors and smaller financial institutions like hedge funds, small banks and insurance companies. Retail investors now account for about 10% of the global spot market, the BIS said earlier this week, aided by electronic trading.

http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704098304576021953768283100.html?mod=googlenews_wsj (google news dupa "Traders on Run for the Money" pt a scapa de pay-wall)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

(1) Sunt curios, de unde ai aceasta informatie? Sau e doar o presupunere (mai mult sau mai putin informata).

 

(2) Retail-ul deja reprezinta 10% din volumul zilnic, zi de zi. Conform wikipedia, asta face din retail al 4-lea mare jucator global pe forex (dupa DB, UBS si Barclays), inaintea lui JPM sau GS. Doar ca e un jucator confuz si neinformat.

 

(1) este o estimare personala, din numarul pozitiilor comunicate de brokeri si siteuri de stiri, in principal curensee si oanda, precum si din datele comunicate de BIS, de aia am si zis "intre 6 si 8", daca stiam cifra exacta, spuneam cifra exacta. Aia se va afla peste 3 saptamani cand se va publica raportul.

 

Legat de (2), datele de pe wikipedia sunt tot estimari, pentru ca BIS nu comunica oficial cat din piata este retail. Eu cred ca este mult mai mult decat cei 10%, poate undeva la 30-35%, sau chiar mai sus, si as putea argumenta cu linkuri de pe web, dar toate acele linkuri sunt sau subiective, sau estimari, sau vederi "partiale" din piata (ca volume comunicate de diverse banci sau brokeri, care nu stiu unii ce fac altii), pentru ca imaginea de ansamblu nu o are nimeni in afara de BIS si de maharii cei mari. Aceste chestii nu se comunica oficial. Cifrele comunicate de BIS sunt 3.98 trilions daily turnover pe 2010, dar au fost si zile care au batut 5 trilions, dar din asta doar 1.49 trilioane sunt piata noastra, restul reprezinta forex-derivatives. Practic in 2010 forex spot pur nu a batut 3 trilioane in NICIO zi.

 

Uite aici un punct de plecare, stai sa caut linkul:

 

3. The first thing we get from the 2010 Survey is the overall size of the foreign exchange market. But right away, there's confusion, because 3 different totals are reported in different places in the Survey: $3.98 trillion/day, $5.06 trillion/day, and $5.53 trillion/day. We have to dig down to Table D.3 on page 38 to get a readable explanation of these numbers. There we find out that the $5-trillion figures are "raw" figures, compiled directly from the data submitted to the BIS from the 53 participating central banks; and we find out that these "raw" figures are subject to a variety of adjustments and corrections.

 

$3.98 trillion per day is the adjusted/corrected total daily turnover in the worldwide foreign exchange market, including spot turnover, and turnover in the various foreign exchange derivatives. The BIS refers to this $3.98-trillion figure as the "net-net" figure --- and that's another keyword to watch for when reading the various charts and tables in the Survey.

 

4. Of this $3.98-trillion-per-day total, $1.49 trillion per day is the "net-net" daily turnover in the worldwide spot forex market (our market). This $1.49-trillion figure includes retail spot forex (our corner of the market), and institutional spot forex (hedge funds, etc.).

 

Spot turnover essentially means the notional value (in USD) of all spot forex trades. Thus, if you open a 1-mini-lot position in USD/JPY, or USD/CAD, or any other USD-base pair, you will be contributing 10,000 USD to spot turnover in your country.

If you open a 1-mini-lot position in a GBP-base pair, you will be contributing the USD-equivalent of 10,000 GBP to spot turnover in your country. And so forth.

 

5. Of this $1.49 trillion per day in spot turnover, $745 billion per day (50%) is transacted in U.K./Europe; $399 billion per day (26.8%) is transacted in North America; and $294 billion per day (19.7%) is transacted in Asia/Pacific. The rest of the world accounts for the remaining 3.5% of total spot forex turnover.

 

....

 

8. The $1.5-trillion-per-day spot forex market consists of a retail portion and an institutional portion. The market we trade is the retail spot forex market, and many of us would like to know how large this market is, and how it is distributed geographically.

 

The BIS does not furnish this information directly, which means that the best we can do is to attempt reasonable estimates (or guess-timates) of its size and scope.

 

citatele sunt de pe babypips, un thread foarte bun al lui clint, bolduirea imi apartine.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu am vazut nicaieri la Oanda volume, ci doar procente - 28% sunt pe EUR/USD, dar nu spune nicaieri cat reprezinta 100%. Chiar daca ai avea un nr de pozitii, tot nu e util, pt ca nu stii care e pozitia medie (nr care si el poate varia). Currensee e mult prea mic momentan, asa ca nu as avea incredere in el inca.

 

2. De pe wikipedia nu citam procentul retail, ci faptul ca doar 3 banci au mai mult de 10% din spot. Procentul de 10% l-am citat din WSJ care citeaza din BIS. In raportul BIS apare doar "15% non-financial customers" pt spot. De unde au scos WSJ ca din astia 15%, 10% sunt retail, nu mai stiu. Oricum, conform raportului, procentul retail pe spot nu poate depasi 15%, pt ca sunt doar 3 categorii, si retail-ul nu poate fi decat in ultima:

 

http://i.imgur.com/5FSPS.png

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

in acel tabel nu se spune nimic despre retail, in functie de brokerul prin care tranzactionezi (țara in care se afla, cine il reguleaza, daca este ECN sau face imperecheri in-house, etc) tu te poti afla in oricare dintre cele trei pozitii. Google dupa "reporting dealer".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.