Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Profit intre 5-10 % pe luna fara absolut nici un risc

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 em3rveillement

em3rveillement

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 29 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent OANDA
  • Strategie/tehnica folosita Breakouts

Posted 01 February 2011 - 03:02 PM

Cred ca a venit momentul sa ofer ceva inapoi comunitatii. Este cineva interesat ? Trebuie sa mentionez ca investitia initiala trebuie sa fie peste 2000 de $

Edited by em3rveillement, 01 February 2011 - 03:02 PM.

• 0

#2 em3rveillement

em3rveillement

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 29 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent OANDA

Posted 01 February 2011 - 03:20 PM

am sa vo spun oricum :P ideea se bazeaza pe faptul ca unele perechi cum ar fi eur/try au dobanda mare. Cei 2000 de dolari ii impartim in 2. Prima mie se duce la un broker care nu cere si nu plateste dobanda a doua la unul care plateste. Intram short pe eur/try la brokerul care plateste si long la brokerul care nu cere dobanda.In cazul ideal la un leverage de 1:100 profitul ar fi de 50% pe luna el pe urma fiind impartit intre cele doua conturi, din cauza faptului ca ele trebuie alimentate in mod constant si a costurilor de transfer plus spreadul, 5 % pe luna ar fi un rezultat mai rezonabil.Deci practic imprumutam multi bani pentru a face un depozit dar nu platim bani dobanda creditorului, doar primim dobanda pentru depozit.

Edited by em3rveillement, 01 February 2011 - 03:40 PM.

• 0

#3 wallye

wallye

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 35 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent oanda
  • Strategie/tehnica folosita cap/pajura

Posted 01 February 2011 - 06:06 PM

La asta m-am gandit cand am vazut ca platesc dobanda 1 eur/zi la 1 minilot short pe AUD-USD . Cum eu sunt mai suspicios la chestii atat de simple, am incercat sa aflu unde e problema. De altfel daca vei cauta pe forumuri vei vedea ca se vb mult despre asta.
Brokerii cu cat ofera leverage mai mare cu atat sunt mai putin seriosi, iar leveage-ul oferit e invers proportional cu suma pe care o ai in cont. ( pe la 100k ti se ofera cam 1:5 ). In concluzie se poate face asta cu sume mici, eventual sa deschizi mai multe conturi pe numele bunicii, matusii ...
Adica agitatie multa, bani putini.
  • 0

#4 dannad

dannad

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 247 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita Price Action

Posted 02 February 2011 - 09:43 AM

Ce broker are dobanda(swap) Zero la Eur/Try sau alte exotice ?
  • 0

#5 em3rveillement

em3rveillement

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 29 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent OANDA

Posted 02 February 2011 - 01:16 PM

defapt sunt foarte multi aici o sai gasesti pe toti.
  • 0

#6 em3rveillement

em3rveillement

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 29 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent OANDA

Posted 02 February 2011 - 03:46 PM

ca sa fiu mai clar practic se face hedge intre doi broker unul care nu cere dobanda si altul care ofera si noi pastram swapul ...
  • 0

#7 n33dw33d

n33dw33d

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 15 posts
  • Broker curent oanda

Posted 13 February 2011 - 10:15 PM

esti sigur ca functioneaza?

Edited by Stefan, 15 February 2011 - 01:16 AM.
eliminare citat

• 0

#8 avner

avner

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 11 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Strategie/tehnica folosita The best one...

Posted 13 February 2011 - 10:51 PM

Incercam sa imi amintesc unde am mai auzit aceasta idee. Eu am auzit prima data de ea cand am citit cartea "Adventures of a Currency Trader" de Rob Booker.
Mai dificil mi se pare sa gasesti un brocker serios care sa nu ceara/dea dobanda.

Edited by Stefan, 15 February 2011 - 01:16 AM.
eliminare citat

• 0

#9 n33dw33d

n33dw33d

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 15 posts
  • Broker curent oanda

Posted 14 February 2011 - 07:13 PM

nu are cum sa faci 5% pe luna,swapul e atat de mic incat poate 5% pe an, iar trebuie sa incarci contu cu pierdere la care iar pierzi comisionu cand schimbi valuta + trazactia, deci iesi pe nimic. Si defapt exista risc oricand
  • 0

#10 mrsmall

mrsmall

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 7 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent DeltaStock

Posted 20 February 2011 - 12:42 PM

Nu si daca folosesti leverage.
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.