Sari la conținut

Incepator-diverse intrebari


Davay

Postări Recomandate

Salut

Ma numesc Eduard,am 18 ani si de curand am aflat despre forex.In general imi place sa am banii mei,sa nu depind de parinti,am avut si inca am activitati in diferite MLM-uri.Ca si incepator bineinteles,am cautat cat mai mult sa inteleg notiunile de baza.Forumul ma ajutat destul de mult,am gasit si un topic cu analizele zilelor,analize pe care le-am respectat si,cat de cat merge treaba.La 18 ani,clasa a11-a va dati seama ca nu am notiunile ce multora dintre dvs vi se par simple,dar am o dorinta mare de a invata.Probabil veti spune:,,Uite-l si pe asta mic,l-au scapat parintii de sub mana si nu are ce face"...nu e asa.Am deschis un cont demo pe platforma Plus500 (stiu ca veti spune sa o schimb si asta vreau sa fac)...are un leverage de 1:100 daca nu ma insel si in cont mi-au dat destul demulti bani.M-am gandit sa nu folosesc decat 300 lei,sa zicem suma ce as investi-o daca as trece pe un cont real si am facut tranzactii cu profit destul de...mic sa zic asa,de ordinul leilor,zecilor de lei,intotdeauna folosind SL si TP(mi se pare ceva normal sa fac asta,sa nu risc).Ca intrebari as avea multe,le voi pune pe parcurs si sper sa ma puteti ajuta.Pentru inceput...

 

* Am luat platforma MetaTrader 4.Am observat ca la contul demo ce l-am deschis nu am putut ,,depune" mai putin de 3000$,suma destul de mare pt mine.Ce platforma imi puteti recomanda,in care sa pot simula un cont de aprx 300-400 lei?

 

* Ce leverage se foloseste cel mai des?Am inteles ca un leverage de 1:100 este urias si nu prea se foloseste in realitate.Asadar,pe un cont real,cam ce leverage se foloseste?

 

* Am observat deasemenea ca strategia este foarte importanta.Ce strategie pot adopta pentru inceput,pana mai invat?

 

* Toti traderii folosesc indicatori,mai mult sau mai putin.Sa fiu sincer,mi-am cam prins urechile.Ce indicatori as putea folosi ca sa-mi fac macar o idee despre ce se va intampla pe viitor cu graficul?

 

Momentan,cam atat.Daca mai am intrebari o sa revin asupra topicului.Va multumesc inca de pe acum pentru eventualele raspunsuri.O zi verde,cum spun unii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare, ce fel de personalitate sau ce fel de inclinatii sau aptitudini ai? Ma gandesc la faptul ca fiecare trader sau potential trader are un bagaj psihic specific si un mod propriu de a aborda "piata interbancara" si, poate, in felul asta putem sa iti facem eventuale sugestii pentru modul de pregatire, samd.

Bine-ai-venit in sanul comunitatii Vamist si succes.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, bine ai venit, si un viitor stralucit iti doresc!

 

La anii tai inca nu ai multe probleme pe cap, deci ai timp sa studiezi. Studiaza tot ce se scrie pe internet despre Forex, citeste tot forumul asta cap coada, si invata macar bazele tranzactionarii de aici, fereste-te de brokeri fantoma si de publicitatea agresiva si totul va fi bine pentru tine.

 

In momentul de fata ai un avantaj incredibil, Oanda si-a lansat platforma MT4, deci ai acces la cel mai bun borker cu cea mai buna oferta. Inainte aveai de ales intre Oanda si un broker cu MT4, acum ai 2 in 1.

 

Leverage ul maxim pentru un incepator, chiar si pentru un avansat ar trebui sa fie de 1:50. Dupa ce ai avansat si crezi ca ai o strategie viabila in care rata tranzactiilor pierzatoare ar trebui sa fie sub 25%, atunci poti folosi si 1:100 chiar si 1:500, dar doar atunci.

 

La inceput esti entuziasmat si nu poate trece o zi fara sa faci o tranzactie macar, stiu sentimentul, l-am trait si eu, dar fa experimentele astea pe demo, cand te plictisesti de explorat incepe sa tranzactionezi de la H1 in sus, pana in momentul in care o sa ajungi sa iei maxim 10 tranzactii lunar este cale lunga, eu de exemplu am nevoie de 3 tranzactii lunar sa imi ating obiectivul.

 

Nu te gandi in principal la profit nici la cum sa iti dublezi contul si nici la averea pe care o poti face, fiindca numai daca esti foarte bun in ceea ce faci tot iti vor trebui vreo 2 ani sa ajungi la sume mari.

 

Tu ai nevoie la inceput sa te gandesti la o strategie care sa limiteze pierderile, sa ai pierderi cat mai mici si mai putine, si cat mai multe tranzactii profitabile cu un minim de 1:2 R:R.

 

Despre strategii si setarea indicatorilor poti citi, invata, iar strategia cea mai buna este cea creata de tine, cu ajutorul indicatorilor, dupa multe ore de privit la indicatori si grafice iti vor sari in ochi anumite pattern uri ale perechilor, si dupa o setare corecta a indicatorilor vei incepe sa profiti.

 

Fereste-te de tranzactionarea mai multor perechi, eu personal nu incurajez tranzactionarea mai multor perechi. Prin tranzactionarea unei singure perechi ai avantajul de a observa si invata comportamentul acelei perechi, si la un moment dat vei ajunge sa stii pe de rost pattern urile, si asa iti va fi mult mai usor sa tranzactionezi. O singura pereche ca si EUR/USD este foarte ieftin de tranzactionat si iti poate oferi profit cat toate celelalte la un loc daca ii inveti comportamentul. Daca totusi nu reusesti sa te limitezi la o singura pereche tranzactioneaza maxim 3, cele cat de cat asemantoare ca si comportament.

 

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare, ce fel de personalitate sau ce fel de inclinatii sau aptitudini ai?

 

In general m-as multumi sa castig putin,dar cat de cat constant.Ca si persoana sunt destul de abtitios,daca mi=am propus sa intru pe piata asta o sa intru insa foarte important,tinand cont de sfaturile celor vechi in bransa.

 

analize_forex , multumesc mult pentru sfaturi.O sa incerc sa le urmez cat mai bine.

 

Am atasat si cateva imagini,de cateva zile am inceput sa tin o ,,evidenta" sa vad cam cum ma descurc...momentan,slabut as zice dar macar nu sunt pe minus si chiar acum,urmand sfaturile dintr-o analiza a zile,postata de domnul Oltcter de pe forum,am un profit de vreo 20-30 lei pe 4 tranzactii.Nu prea stiu sa compar cu ce faceti dvs..dar...cum e,e bine,e rau?

 

Multumesc!

post-5462-0-22211600-1298642324_thumb.jpg

post-5462-0-03848300-1298642334_thumb.jpg

post-5462-0-74539300-1298642344_thumb.jpg

post-5462-0-77632000-1298642351_thumb.jpg

post-5462-0-97460900-1298642357_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine

 

:P:):) Ma bucur :)

 

Am facut cont practice pe Oanda si am descarcat MT4 asa cum m-a sfatuit analize_forex.Am pus leverage de 50:1 si 50 euro in cont.O sa studiez platforma weekendul asta si de luni,ma iau sa lucrez cu ea.Nu pare asa prietenoasa ca cea de la Plus 500 dar nu conteaza cum arata,conteaza ce stie sa faca.

Editat de Davay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu mi s-a parut MT4 foarte prietenoasa la inceput, dar ii da clasa la aia de la plus500, si este printre cele mai complexe si complete platforme de tranzactionare, trebuie doar sa te obisnuiesti cu ea. Poti sa tranzactionezi si pe platforma Java la Oanda, eu pe platforma aia tranzactionez de cand sunt la Oanda si am rezultate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu mi s-a parut MT4 foarte prietenoasa la inceput, dar ii da clasa la aia de la plus500, si este printre cele mai complexe si complete platforme de tranzactionare, trebuie doar sa te obisnuiesti cu ea. Poti sa tranzactionezi si pe platforma Java la Oanda, eu pe platforma aia tranzactionez de cand sunt la Oanda si am rezultate bune.

 

Salut

Am studiat toata ziua azi:D.Am descarcat filmulete din linkul urmator: http://vamist.ro/forex-materiale-educative?fid=3817 .Filmuletele sunt realizate de domnul Sorin,cunoscut sub numele de Oltciter pe forum,pe aceasta cale as fori sa-i multumesc din toata inima pt aceasta initiativa.Am invatat foarte mult din clipurile realizate de dansul,inca mai am de invatat si chiar simt ca sunt pe drumul cel bun.Dupa cum spuneam am deschis un cont virtual cu suma de 50 euro la oanda,si folosesc platforma MT4,care acum mi se pare foarte foarte okey.As avea insa cateva intrebari.

 

* Cum calculez volumul ce doresc sa-l introduc in tranzactie.Am acolo volume de 0.02,0.04 etc,pana la 8.00 . Sa inteleg ca volumul de 0.02 rep 2% din valoare contului adica 1 euro?

 

* Domnul Oltciter,vazand o formatiune specifica pe graficul M4 spunea ca pe Graficul M8 va fi un Pin Bar,fapt dovedit.Nelamurirea mea este cum pot accesa graficul M8.La dansul aparea in paranteza offline.Cum as putea sa vad graficul M8 sau alte grafice intermediare?

( am descoperit,imi trebuie indicator numit period converter.L-am luat dar,nu prea stiu cum sa-l folosesc :P )

 

* Se pot plasa ordine in weekend?Am incercat si imi apare mesajul : Off quotes . Am gresit eu vreo valoare sau nu se pot plasa ordine?

 

Pe viitor,dupa ce mai vad videoclipurile probabil voi mai avea intrebari...momentan,cam atat.Multumesc mult.

Editat de Davay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

< Scuze pt dublu post >

 

Am o mare problema...folosesc MT4 si imi e foarte foarte greu sa inteleg plasarea ordinelor,chiar am pierdut startul intr-un trade pt ca nu mi s-a declansat ordinul,nu cred ca il pusesem bine.Am citit pe la help dar nu am inteles...

 

1.De ce cand dau pe Merket Execution si dau sell sau buy imi zica cu un volum de 0.01 ca nu am bani iar la Pending Order,cu acelasi volum totul e okey?

2.Care e treaba cu Buy Limit,Sell Limit,Buy Stop,Sell Stop? Cateva ordine mi le-a luat,altele,cand se ajunge la pretul ce l-am setat pt declansare imi duce ordinul direct la Account History.Care e problema,unde gresesc?Acum incerc sa pun un ordin de sell,nu reusesc si mor de ciuda :P ..

 

PS:Sper sa nu fie intrebari cu raspunsuri banale si sa nu ma mustruluiti...

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.