Sari la conținut

Market maker


dandesign

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Market maker

 

A brokerage or bank that maintains a firm bid and ask price in a given security by standing ready, willing, and able to buy or sell at publicly quoted prices (called making a market). These firms display bid and offer prices for specific numbers of specific securities, and if these prices are met, they will immediately buy for or sell from their own accounts. Market makers are very important for maintaining liquidity and efficiency for the particular securities that they make markets in. At most firms, there is a strict separation of the market-making side and the brokerage side, since otherwise there might be an incentive for brokers to recommend securities simply because the firm makes a market in that security.

 

Traducere: O firma de brokeraj sau o banca ce mentine o rata de pret fixa pe un instrument oarecare, stand pregatita pe pozitie si fiind capabil sa cumpere si sa vanda la preturile publice afisate (denumita ca "face piata"). Aceste firme afiseaza cererea si oferta pentru un numar specific de instrumente de tranzactionare si, cand aceste conditii sunt indeplinite, vor cumpara/vinde imediat din conturile lor proprii. Market maker-sii sunt foarte importanti pentru ca mentin lichiditatea si eficienta pentru instrumente preferentiale pentru care fac piata. La majoritatea firmelor, exista o separare stricta intre partea cu "facerea pietii" si cea de brokeraj deoarece, in caz contrar, ar putea fi un imbold pentru broker-i sa recomande instrumente prin simplul fapt ca firma face piata pe acel instrument.

 

 

Introducing broker

 

A person or organization which is able to perform all the functions of a broker except for the ability to accept money, securities, or property from a customer.

 

Traducere: O persoana sau o organizatie care este apta sa realizeze toate functiile unui broker cu exceptia acceptarii banilor, instrumente de tranzactionare si proprietate din partea unui client.

 

Sursa: www.investorwords.com

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost sunat de reprezentantul unui broker sa-mi fac cont la ei.

Le-am spus ca deja am cont la altcineva, si mi-a replicat ca ala e Market maker, ei fiind IB (Introducing Broker).

Cu ce ma dezavantajeaza ca brokerul meu e Market maker ?

 

ce broker ai? si ce broker te cauta?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu inteleg ce problema e ca Oanda e Market maker.

 

Absolut nici una! Aproape toti brokerii sunt market makeri. Tu tranzactioneaza cu acela a carui platforma te face sa te simti mai bine, mai sigur, mai confident, care iti executa orderele fara sa te omoare cu requote-uri si delay-uri in executie, care iti ofera leverage si loturi mici adecvate marimii contului pe care il ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... ma suna de la ForexCenter.

 

:P

 

In principiu market maker este "mare" si este cel care furnizeaza lichiditate. Ce inseamna asta? Adica, orice trade initiat de un client sa isi gaseasca contraparte, decontare rapid, instant.

[pentru comparatie, in Romania, vorbind de bvb, pentru anumite instrumente financiare market maker este BCR si BRD, pentru altele este Raiffeisen si BCR, ...si cam asa; sunt vro 4-5 market makeri din astia; restul sunt brokeri sau introducing brokeri]

IB, introducing brok, este ceva mai mic, un intermediar din lantul trader retail - banci centrale. Asta, IB, nu are fonduri extraordinar de multe (comparativ cu market makerul) si trebuie sa isi regleze balanta mai des decat celalalt, chiar si de cateva ori pe zi, daca nu face aceasta operatiune 1) este ilegal, 2) se poate duce in cap daca are expunere mare intr-o anumita directie (au fost cazuri) etc etc

...este un topic pe aici, nu mai stiu unde, dar se expica f bine cum se formeaza pretul in forex.

 

Cat despre forexcenter ...inca o data :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.