Sari la conținut

Flamel Trade


kezman44

Postări Recomandate

Salutari, sunt nou pe acest forum, insa de ce am intrat? Saptamana trecuta am fost sunat de la Flamel Trade pentru postul de Account Manager, am fost la interviu, am fost selectat, iar momentan sunt in training. In training insa, ni s-a spus ca vom lucra de fapt pentru Aston Marketing & Consulting, care cica e detinuta de Safecap Investments Limited si ca este inregistrata la FSA, licentiata si reglementata Cysec, si ca este reglementata si de CNVM. Platforma care va trebui sa o promovez este MT4, de pe site-ul Markets.com.

Mie personal, mi se par cam dubiosi acesti oameni, si aceasta firma (cladirea unde se tine trainingul are peste tot insemne cu FX Flamel Trade). Vreau sa stiu daca acest broker este Scam sau este serios, pentru ca nu vreau sa conving lumea sa bage bani intr-o gaura neagra. Pt. mine este imoral, si nu merita niciun comision din lumea asta. Va multumesc! Astept raspunsul dumneavoastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Salut si bine ai venit pe forum!

 

Safecap nu sunt chiar necunoscuti, iar makets.com este fostul GFC Markets (astia isi schimba numele cam des.. au fost GoForex, GFC Markets si acum markets.com). Dar de Flamel Trade si Aston Marketing & Consulting e prima data cand aud. Nu stiu daca o sa te ajute cu ceva, dar uite niste linkuri: http://forexmagnates.com/?s=Safecap+Investments Si poate te mai intereseaza si http://adyiy.wordpress.com/2011/02/25/aston-marketing-consulting-srl/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit, multumesc pentru informatii. Deci compania este ok, problema mea este ca nu sunt sigur daca flamel trade (asa cum mi-au zis la interviu, si cum au numele pe cladirea unde fac trainingul, precum si pe fiecare usa din cladire) chiar sunt reprezentantii markets.com in Romania. Din cate vad, se pare ca nu, nu ii gasesc nicaieri. Site-ul lor, www.flameltrade.ro sau www.flameltrade.com , .ro e de fapt .com in limba romana, este acelasi site.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ce importanta are ai cui reprezentanti sunt? Alte intrebari ar trebui sa iti pui. De exemplu, trainingul este gratuit, sau trebuie sa platesti pt el? Daca trebuie sa platesti, atunci nu lua de bun faptul ca vei primi vreun job la ei. O companie care cauta sa angajeze oameni priceputi este dispusa sa cheltuiasca bani pe publicitate, pe selectia si pe trainingul acestor oameni, si nu sa le ia lor banii. Daca ti se ofera oportunitate de angajare dar ti se cere pentru asta sa faci un curs pe care sa il platesti cu banii tai, fugi cât te ţin picioarele. E ţeapa. Ori du-te la curs ca sa inveti si considera ca ai platit o taxa de scolarizare ca la orice universitate cu plata, dar nu iti pune prea mari speranţe in angajare. Daca ti se cere sa deschizi un cont cu bani reali, uită de ei, daca nu ai experienta anterioara in treading PE REAL.

 

Daca vor doar un sales guy pe care sa il scolarizeze pe un anumit produs, atunci scolarizarea trebuie sa fie pe banii lor si cursurile trebuie sa se axeze exact pe produsul respectiv, fie el MT4, ori altceva. Şandramaua la care lucrez eu "scolarizeaza" indivizi care sa vândă LCD-uri ori scolarizeaza personalul intern cum să cumpere condensatori si bobine, dar la curs ii invata sa faca diferenta dintre bobina si condensator, si nu le cere bani pentru asta. Daca tu spui ca trebuie sa promovezi MT4, ok. Metatraderul este un produs meserias, se pot face milioane de chestii interesante cu el, inclusiv bani, pune mâna şi învaţă-l bine, cu sau fără cursul ălora, că o sa te ajute. Învaţă-l atât de bine incât să inceapă să îţi placa ţie însuţi. Dacă ei te angajeaza si iti dau si ceva bani (salariu ma refer, sau cota parte din sumele depuse de clientii pe care ii aduci) să promovezi un produs care iti place ţie, atunci ce importanta are ai cui sunt reprezentanti? Clientul trebuie să facă "his own due diligence" înainte de a depune vreun ban.

 

In orice caz, dacă tu vei fi ala care promoveaza platforma, nu conteaza cine ii ţine in spate. Dacă va trebui să fi ăla care să lămureasca clientul să depună bani, şi nu vrei ca oamenii să te aştepte după aia când ieşi de la job, ori să îţi spargă roţile de la căruţă, atunci ar trebui să te intereseze in primul rând daca brokerul ala are conturi segregate si in ce conditii, apoi care este viteza de executie si politica de requote a brokerului, cere să urmăresti live executia orderelor o perioada (nu să te atingi de tastatura, doar să te uiti la monitor in MT4 Trade Manager să vezi cum se executa şi cum se împerecheaza traderii, pe bani reali, nu pe demo (de fapt pe demo nici nu cred ca au TradeManager, nu are sens).

 

Daca brokerul executa corect (pe cât posibil) şi rapid (pe cât posibil) tranzactiile, şi oferă spreduri bunicele (pe cât posibil) şi îţi dă şi bani (salariu) sa il promovezi, puţin ar trebui să îţi pese cine îl ţine in spate. Fă-ţi treaba corect, ia-le banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate. Trainingul oferit de ei este gratuit, iar daca voi fi angajat, nu voi avea salariu, ci comision (70$ pt. fiecare client nou, plus 1% din suma cu care vine el, plus inca un bonus, dar nu stiu exact despre ce este vorba inca, nu mi-a spus). Platforma este MT4, am deschis demo pe aceasta platforma la ei pe site, inca de cand am inceput trainingul, spreadul este 3 pips, nu sunt alte comisioane, viteza este bunicica, insa mai trebuie sa urmaresc sa fiu sigur. Problema mea era ca nu am gasit nicaieri nimic despre ei, si mie frica sa nu fie un broker, unde daca bagi bani si castigi nu poti sa ii retragi, sau chestii de genul asta. Nu mie frica de nici un client, ca vine si ca ma asteapta sau ca imi taie rotile la masina, nici macar nu are cum sa gaseasca firma, pentru ca singurul lucru care il gasesti despre ei, este un anunt de angajare pe site-uri de specialitate, in care au alta adresa ?! Stiu ca nu ar trebui sa ma intereseze, nu mi se pretinde nimic, decat sa le promovez site-ul/platforma. Dar pentru mine ar fi imoral sa pacalesc lumea pentru niste comisioane. Va multumesc pentru informatii, mai astept, macar sa se termine trainingul sa vad daca ma angajeaza, si atunci voi vedea ce si cum.

 

Inca un lucru curios, ceilalti care mai participa la training sunt cam slabi de inger, nu stiu cum i-a selectat, unii dintre ei nici acum nu stiu ce e aia spread.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cum au sediu in alta parte decat unde fac recrutarea si trainingul? Asta chiar e dubios, haha. Citeste linkurile date de Stefan, in special al doilea, si sapă pe acolo prin jur pe blog la omul ăla, are niste linkuri acolo in post, povestea aia in doua episoade cu interviul la FxGFC este beton de tare! Ha ha. Si comentariile meseriase. Nu esti primul racolat :)

 

edit: care este suma minima de depus la ăia? Că daca e 50 de parai, ori pe acolo, poate facem o afacere, depunem toti vamistii câte 50 de parai, pe "recomandarea" de la tine, tu iei 70 de parai plus 50 de centi (1%) pentru fiecare, ne dai noua câte 50 inapoi si tu ramâi cu 20 pe gratis. Plus 5 centi, plus incă un bonus de care nu stii despre ce e vorba :) :)

 

Iar noi rămânem cu conturile de 50 de parai, cu care poate facem profit, poate nu, dar nu mai contează dacă ne scoatem cu tine..

 

Yaaarrr!

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum industria asta e relativ noua in Romania probabil e un nou trend de scam-eri. Cu atat mai mult cu cat romanul de rand duce o lupta sora cu supravietuirea mai ceva decat Bear Grills din documentarul de pe Discovery - asa ca functioneaza. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu la interviu si mi s-a parut k,plus am mai cautat si ceva despre ei:

 

http://forexmagnates.com/?s=Safecap+Investments

http://www.forexfactory.com/news.php?do=news&id=221949

http://www.markets.com/

 

Cica e firma destul de mare,in legatura cu faptul ca au mai multe nume avand in vedere actuala criza multe firme de brokeri au dat faliment si cum ei au o firma mare in spate(Safecap Investments-un gigant european) au cautat sa achizitioneze cat mai multe ,scrie si in link-ul de mai sus.Cat despre Flamel trade cand am fost eu acum isi rebranduisera cladirea(peste drum de ASE) si scrisese Aston Markets,si Flamel e un broker local roman care l-au achizitionat ca sa-si faca intrarea pe piata.Cat despre faptul ca n-ati depus CV tind sa-i dau dreptate omului care spunea ca e ceva obisnuit,si eu am fost chemat de multe ori fara sa depun da asta nu inseamna ca toti erau tepari,eu am mai lucrat in domeniu si mi se pare serioasa firma pentru ca au multe site-uri facute ireprosabil(un broker slab n-ar fi avut atatia bani sa bage in imagine),recruteaza oameni cu experienta si nu practica un marketing agresiv.Si daca voi credeti ca in 3 luni invatati forexul,va urez succes,eu fac asta de 2 ani si n-am facut nush ce bani cu forexul,dar speranta moare ultima,mai incercati poate intr-o buna zi veti reusi,sau poate nu :) :) .

In concluzie as vrea sa spun ca jobul nu e pentru cei slabi de ingeri sau comozi(pentru asta exista destule joburi la stat) ,insa pentru cei care nu s-au nascut sa se multumeasca cu putin cred ca e jobul perfect.Alegerea e a voastra!

 

O zi Buna!!!

Editat de BrokedBroker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.