Sari la conținut

cum se calculeaza margin call / de unde vin banii


qwsfhk

Postări Recomandate

salut, am 2 intrebari, daca ma poate ajuta cineva:

1- cum se calculeaza margin call? (mi-ar fi de folos o formula care sa o inteleg si sa o pun in excel)

de ex: am laverage 50, tranzactionez 0.1 loturi, am in cont 999$, perechea tranzactionata e EUR/USD la 1.3680 (buy/sell)

ce trebuie sa mai stiu, si cati pip-si sau ce suma trebuie sa se miste piata impotriva mea ca sa pierd contul (margin call), cum calculez daca perechea nu se raporteaza la USD.

stiu ca money managementul e f important, dar vreau sa incerc pe conturi de timp concurs/ sume mici primite gratuit.

Concret: ma interseaza sa pun margin call-ul in loc de SL :)

 

2- intreb tot aici ca sa nu mai deschid alt topic

cand pierd bani, unde se duc banii , cand castig, de unde vin? (provenienta, cand castig iau banii celor care au intrat gresit si invers ?).

Daca intr-o zi presupunem ca toata lumea ar intra long la 1.0000, ce s-ar intampla cu pretul, toata lumea ar castiga ?

(presupunem prin absurd ca un toata lumea intra long, nu exista interventii financiare din partea bancilor/companiilor/etc, nu exista stiri care sa influenteze piata: cutremure, atentate, falimente etc.). Daca toata lumea pierde, unde se duc banii lor, cine ii ia / daca toata lumea castiga, de unde castiga, de unde isi iau banii (cineva trebuie sa ii dea)?

 

sper ca nu pun intrebari prea tampite, dar vreau sa inteleg cum e influentata o pereche valutara de cei care tranzactioneaza.

 

multumesc

 

daca toata lumea ar cumpara atunci pretul ar face un zgarie nor la cer. nu toata lumea va face profit, pentru ca depinde de unde vor fi iesirile. forexul este ca orice alta piata unde se aplica supply and demand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Una la mana, cautati sa scrieti direct, sau sa puneti @nume. Nu mai dati quote la posturile precedente, iar daca postul e de mai demult si e mare de tot, nu mai dati quote la tot postul. Strica aspectul forumului. E si in regulament treaba asta.

 

A doua la mana, tradelover a explicat bine de tot si foarte in detaliu cum sta treaba. Pe langa ce-a scris el, am facut si eu un intreg topic in care am cautat sa pun toata informatia de baza la un loc intitulat "Despre Leverage Margin si Margin call". Pe langa asta mai aveti si wikipedia sau babypips. Imi vine greu sa cred ca daca cititi cu atentie toate resursele mentionate nu veti intelege cam tot ce trebuie sa stiti despre Margin, Margin Call, sau leverage.

 

Nu zic ca e rau sa puneti intrebari. Dar faceti-o numai dupa ce ati trecut prin toate resursele deja disponibile. Daca cititi tare de tot inainte de a pune o intrebare, sunt convis ca intrebarea va fi una mai inteligenta, si probabil va atrage atentia unora care se pricep cu adevarat si care chiar sunt in stare sa intre in detalii si sa ofere raspunsuri. Totodata sunt convins ca va face chiar deliciul celor in cunostinta de cauza sa raspunda la intrebare. Mie unul imi place maxim cand cineva pune o intrebare inteligenta la care raspunsul e mai dificil. Insa cand cineva pune o intrebare la care raspunsul a fost scris deja in 12 459 de locuri ma lasa rece.

 

@sunmetal

 

Leverage-ul nu are nicio treaba cu viteza la care contul tau se dezintegreaza... Viteza la care contul tau dispare tine de strategia ta si de money managementul pe care il aplici. Sa zicem ca tranzactionezi EURUSD. Daca tu in strategia ta risti 50$ per trade si ai un sl de 50 pips per trade inseamna ca ai nevoie sa deschizi o pozitie de 10 000 unitati. Ca sa iti dea 1$/pip si 50$/50 pips. Daca ai leverage de 50:1 trebuie sa pui margine 200$. Daca ai leverage de 100:1 trebuie sa pui margine 100$. Si tot asa... Un leverage mai mare iti permite sa pui mai multe trade-uri deodata pentru ca margin-ul necesar e mai mic/trade. Dar asta nu are nicio treaba cu viteza la care iti pierzi tu contul. Iti vei pierde contul mai repede doar daca vei tranzactiona mai mult si vei risca procente mari din cont per tranzactie. Iti vei pierde contul mai incet daca vei tranzactiona mai rar si pe procente mai mici din cont. 200:1 sau 100:1 nu conteaza.

 

@lamistho

 

In primul rand nu exista "daca toata lumea ar cumpara". A mai scris si tradelover in primul lui post din topic treaba asta. Intreaga formulare e ilogica. Daca toata lumea ar cumpara, nu ar mai ramane nimeni care sa vinda. Si daca nu ar ramane nimeni care sa vinda nu ar mai avea restul de la cine sa cumpere... Mai simplu spus, daca toata lumea ar cumpara, nu am avea defapt o piata. Nu am avea un pret. Ar fi defapt o piata in care toti "ar vrea" sa cumpere. Deci nu, pretul nu va creste, iar de facut profit nu va face nimeni pentru ca nu vor fi tranzactii.

 

Pe cine intereseaza, mai multe despre formarea pretului eu am scris mai demult AICI iar topicul despre leverage si margin e pinned in Forex pentru incepatori, deci nu aveti cum sa il ratati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.