Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Incapacitate de plată

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 amiralul

amiralul

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts
  • Broker curent Oanda
  • Strategie/tehnica folosita Bill Williams

Posted 20 June 2011 - 07:31 AM

Tot aud zilele astea că o ţară sau alta e în pericol să intre în incapacitate de plată. Mi-am dat seama că nu înţeleg exact ce însemnă practic acest lucru. Bănuiesc că un stat nu-şi mai poate plăti datoriile externe, dar ce înseamnă asta practic? Când o persoană fizică intră în imposibilitate de plată, i se reţin bunuri, dar în cazul unei ţări, care este procedura şi ce procese au loc?

Edited by amiralul, 20 June 2011 - 07:32 AM.

• 1
Adversus exitus optio non est. (Gene Krantz)

#2 gigi

gigi

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 325 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXCM

Posted 20 June 2011 - 09:10 AM

Tot aud zilele astea că o ţară sau alta e în pericol să intre în incapacitate de plată. Mi-am dat seama că nu înţeleg exact ce însemnă practic acest lucru. Bănuiesc că un stat nu-şi mai poate plăti datoriile externe, dar ce înseamnă asta practic? Când o persoană fizică intră în imposibilitate de plată, i se reţin bunuri, dar în cazul unei ţări, care este procedura şi ce procese au loc?

In principiu, nu poti sa faci nimic. Tarile au dreptul sa refuze plata datoriilor. E un drept suveran, de aia se cheama "datorie suverana". Tot ce poti face e sa le faci de porc, sau sa le pui un embargou, dar pus de fiecare tara individual, nu prin ONU (pt ca din nou, ai dreptul sa nu-ti platesti datoriile).

EDIT: In caz ca nu e clar, e ilegal sa actionezi militar contra unei tari care nu ti-a platit datoriile. Cine face asta va incalca prevederile ONU.

De pe Wikipedia:

Since a sovereign government, by definition, controls its own affairs, it cannot be obliged to pay back its debt. Nonetheless, a government which defaults may be excluded from further credit; some of its overseas assets may be seized; and it may face political pressure from its own domestic bondholders to pay back its debt.

Edited by gigi, 20 June 2011 - 09:14 AM.

• 2

#3 Sergiu86

Sergiu86

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 19 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Strategie/tehnica folosita predictii astrale, ghicitul in carti, in boabe uneori

Posted 20 June 2011 - 12:36 PM

@amiralul

Creditorii au dreptul de a lua sub propriul control activitatea economica a tarii datoare( prin colectarea de taxe si impozite, administrarea bugetului tarii date), pina in momentul in care se constata ca tara dataore este capabila sa inceapa rambursarea desinestatator a datoriilor.
Aici e o chestie foarte delicata. Cred ca vom atesta la asemenea evenimente in timpul care urmeaza.

Edited by Sergiu86, 20 June 2011 - 12:36 PM.

• 1
Nu este niciodata prea târziu sa fi ceea ce ai fi putut fi." (George Elliot)

#4 amiralul

amiralul

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts
  • Broker curent Oanda

Posted 20 June 2011 - 02:01 PM

@Sergiu86: Pare complicat, deoarece cu siguranţă că o ţară nu are un singur creditor. În plus, nu este o încălcare a suveranităţii amestecarea (directă a) unui organism internaţional în treburi ce ţin de economie internă?
  • 1

#5 nazggul

nazggul

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 9 posts

• Tranzactionez din 2011
  • Broker curent admiral Markets
  • Strategie/tehnica folosita asa la oki:)

Posted 20 June 2011 - 04:11 PM

@Sergiu86: Pare complicat, deoarece cu siguranţă că o ţară nu are un singur creditor. În plus, nu este o încălcare a suveranităţii amestecarea (directă a) unui organism internaţional în treburi ce ţin de economie internă?

asta mi se pare aiurea, deci eu ca tara independenta si suverana am nevoie de banii x dar cand vine scadenta ..peste 3 5 10 ani eu zic ca nam si gata :) imi miroase a ceva putred ori eu sunt mai slab la creierasi.. deci vorbesc de fenomen in sine, e de condamnat asta ca strategie pe termen lung.
  • 0

#6 gigi

gigi

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 325 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXCM

Posted 20 June 2011 - 04:29 PM

Creditorii au dreptul de a lua sub propriul control activitatea economica a tarii datoare( prin colectarea de taxe si impozite, administrarea bugetului tarii date.

Bullshit. Te rog sa probezi chestia asta, cu un exemplu concret sau un articol dintr-o publicatie credibila. Nu confunda situatia cand tara accepta de buna voie sa lase pe altcineva sa o administreze (desi nu cunosc un astfel de caz).

asta mi se pare aiurea, deci eu ca tara independenta si suverana am nevoie de banii x dar cand vine scadenta ..peste 3 5 10 ani eu zic ca nam si gata :) imi miroase a ceva putred ori eu sunt mai slab la creierasi.. deci vorbesc de fenomen in sine, e de condamnat asta ca strategie pe termen lung.

Toti cei care imprumuta un suveran stiu ca isi asuma acest risc. Nu i-a fortat nimeni sa dea banii.

Multe referinte: http://www.google.co...nation defaults
  • 1

#7 amiralul

amiralul

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts
  • Broker curent Oanda

Posted 21 June 2011 - 06:31 AM

Nu e chair așa. O țară cu reale probleme economice nu se simte prea bine dacă creditorii refuză să-i mai dea bani. Asta ca să nu mai zic de embargo. Ești liber să refuzi plata datoriilor, dar suporți consecințele.
  • 0

#8 Sergiu86

Sergiu86

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 19 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Strategie/tehnica folosita predictii astrale, ghicitul in carti, in boabe uneori

Posted 21 June 2011 - 03:35 PM

Bullshit. Te rog sa probezi chestia asta, cu un exemplu concret sau un articol dintr-o publicatie credibila. Nu confunda situatia cand tara accepta de buna voie sa lase pe altcineva sa o administreze (desi nu cunosc un astfel de caz).

Teoretic asta e procedura in cazul falimentului, insa ONU poate admite decat embargou pentru tara in cauza. In cazul in care datoria externa depaseste PIB ul si intra in incapacitate de plataia intra sub vizorul FMI si BM. Creditorii acorda iprumuturi exclusiv prin intermediul acestor doua institutii, deci in caz de faliment tot prin intermediul reprezentantilor FMI si BM vor coordona treburile interne ale falimentarei

Edited by Sergiu86, 21 June 2011 - 03:40 PM.

• 0

#9 Sergiu86

Sergiu86

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 19 posts

• Tranzactionez din 2009

Posted 21 June 2011 - 03:46 PM

Offtopic

• 0

#10 gigi

gigi

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 325 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXCM

Posted 21 June 2011 - 05:34 PM

Teoretic asta e procedura in cazul falimentului, insa ONU poate admite decat embargou pentru tara in cauza. In cazul in care datoria externa depaseste PIB ul si intra in incapacitate de plataia intra sub vizorul FMI si BM. Creditorii acorda iprumuturi exclusiv prin intermediul acestor doua institutii, deci in caz de faliment tot prin intermediul reprezentantilor FMI si BM vor coordona treburile interne ale falimentarei

Fals, fals, si iarasi fals. Ce spui tu se intampla cand o firma da faliment, si intervine administratorul/lichidatorul financiar. Cand e vorba de o tara, lucrurile nu merg asa. Tu doar ai extrapolat situatia de la firma la tara.

Linkeaza te rog ceva credibil ce sustine ce ai spus tu mai sus.
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.