Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Articole/pareri Motivante pentru Forex (si nu numai)

• Please log in to reply
2 replies to this topic

Poll: Articole/pareri Motivante pentru Forex (si nu numai) (10 member(s) have cast votes)

Eu sunt :

1. Optimist(a) (10 votes [100.00%] - View)

Percentage of vote: 100.00%

2. Pesimist(a) (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1 dannad

dannad

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 247 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita Price Action

Posted 23 June 2011 - 11:47 AM

Am primit prin e-mail un material despre Optimism si l-am atasat.

Afacerea asta (forexul) este una grea si cred ca sustinerea reciproca este de mare folos.

Daca aveti materiale similare, atasati-le.

Putem comenta si vota.

Attached Files

• 0

#2 Adi.M

Adi.M

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 188 posts
  • Interests:$$$

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent Tradeville, AM
  • Strategie/tehnica folosita S/R, Price action

Posted 24 June 2011 - 08:45 AM

Referitor la articolul postat:

Înteleptii afirmă că, mai devreme sau mai tîrziu, ceea ce gîndim, aceea devenim.
Gîndurile sunt cele care ne formează viata. Astăzi suntem expresia gandurilor noastre
trecute, iar maine vom fi expresia gîndurilor pe care le manifestăm astăzi.

Adoptînd o atitudine profund pozitivă a mintii şi o credintă fermă, de nezdruncinat, că
lucrurile evoluează în bine, destinul nostru se transformă radical, deoarece gîndirea
optimistă determină în noi rezonante cu energii subtile benefice din macro-cosmos, cu
principiul Binelui universal.

Chiar cred in chestia asta cu optimismul. Aici e expusa o perspectiva destul de spirituala, as spune chiar siropoasa. Consider ca este adevarata, insa motivele pentru asta sunt legate, in primul rand, de lucruri strict statistice(cu cat esti mai optimist cu atat mai multe sanse de a percepe oportunitatile), iar in al doilea rand, la nivel mai profund(cum erau chestiile cu vindecarea) de anumite abilitati ale creierului uman inca nedescoperite. Filosofand putin, imi pare rau ca nu voi trai sa vad autovindecarea. Chiar cred ca astfel de abilitati vor fi posibile candva pe lumea asta.

Partea aia cu energiile subtile din macro cosmos si Binele Universal e chiar amuzanta :)
  • 0

#3 Adi.M

Adi.M

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 188 posts
  • Interests:$$$

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent Tradeville, AM
  • Strategie/tehnica folosita S/R, Price action

Posted 24 June 2011 - 08:50 AM

Apoi, referitor la articole motivante pentru Forex:

Cea mai buna carte de Forex, care in acelasi timp este si motivanta mi se pare "Market Wizards" de J. Schwager. Si New Market Wizards de asemenea.

Carti de Analiza Tehnica, fel de fel de strategii sunt cu duiumul, insa asta chiar mi se pare ca se distinge dintre toate. Perspectiva unui trader matur, trecut de toate incercarile si hopurile meseriei, impreuna cu relatarile referitoare la acele hopuri si incercari mi se pare cea mai de pret informatie in legatura cu Forex-ul pe care am dobandit-o pana astazi. Am citit-o si recitit-o de mai multe ori, mai ales in momente de pierderi severe. Asta a fost cel mai bun material motivational pentru mine in legatura cu Forex-ul.
Cartile se gasesc in format pdf pe net.le luasem de pe www.4shared.com parca.
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.