Sari la conținut

Leverage, Margin si Margin Call


Criodi

Postări Recomandate

  • 4 luni mai târziu...

Eu sunt de parere ca leverage-ul face mai mult rau decat ajuta, cel putin in cazul nostru. Gandeste-te cati nu au pierdut din cauza supra-leverarii?

Ceea ce spui tu este ipotetic dar cati au un astfel de sistem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca leverage-ul face mai mult rau decat ajuta, cel putin in cazul nostru. Gandeste-te cati nu au pierdut din cauza supra-leverarii?

Ceea ce spui tu este ipotetic dar cati au un astfel de sistem?

 

 

Cu indicatorii bazati pe calcule matamatice nu o sa ai niciodata un astfel de sistem. Daca ai in schimb o metoda cat de cat buna poti sa mergi cu 10 % risk/trade si sa ai profit pe termen lung. Tot ce trebuie sa faci e sa ai R/r mare: 3,4,5 de ce nu 10:1 :) Si e posibil dpdv practic, nu numai teoretic. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, levierul e ca sarea in bucate: daca pui cat trebuie, iese ceva delicios. Din pacate insa(si aici ma adresez lui bobyv87), pe termen lung e imposibil de obtinut un W/L rate de 70% cu un risk/reward de 1 : 3 sau 4, din cauza ca apare fenomenul de mean reversion, adica toata treaba se intoarce la medie. Pe romaneste, la un rr de 1/3, media e la 25%, iar la rr1/4, media e la 20%. Sigur, pe termen scurt si in anumite conditii de piata, poti scoate poate 50-60% win rate, dar pe termen lung( vb. aici de doar cateva saptamani), va fi f. greu sa depasesti media de 20% sau 25% win rate. Sigur, e o strategie ok, o folosesc si eu, iti permite sa recuperezi pierderile(ceea ce deja e un castig), dar de 70%, nu poate fi vorba. Din pacate. Daca cineva aduce un statement cu macar 50% win rate la un rr de 1/3 sau 1/4, eu ii platesc sa ma invete si pe mine. Ma tem insa ca acel cineva nu exista...

Respecte!

DetailedStatement.htm

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.zf.ro/bus...de-bani-9516250

noi vb. de zeci, sute de procente, iar astia fac 16-30% pe an si-i scrie la gazeta! oare cine o avea dreptate? cel ce zice ca face j`de de procente sau sau niste amarasteni ca Buffett sau Soros cu pana-n 30% pe an? De citit si mai ales de gandit!

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce trebuie sa ne raportam la performantele unui fond de investitii ?

 

In primul rand eu cred ca fondurile de invest. au mai putin spatiu de manevra decat un trader persoana fizica.

In al doilea rand de ce sa comparam value investing cu tradingul intraday ?

 

Fondurile au un anumit procent (variabil) din portofoliu dedicat si pietei forex (cea mai lichida), si in general atuul acestor fonduri este lichiditatea mare de care dispun si prevenirea riscului tocmai prin acea diversificare. Lichiditate si diversificare. Avantaje si dezavantaje. Riscuri limitate deci si castiguri limitate.

 

In mod normal un investitor prudent asa ar trebuii sa procedeze, sa isi diversifice riscul pe mai multe instrumente ! In cazul nostru insa comparatia cu un fond este putin fortata.

 

Citatul este din articolul tau : "Lynch crede că investitorii individuali au un avantaj faţă de marii manageri de bani pentru că sunt eliberaţi de regulile birocratice şi de preocupările privind performanţa pe termen scurt"

 

Ar fii multe de zis, dar in principiu eu cred ca performanta unor astfel de fonduri nu are o relevanta prea mare pentru noi, si in nici un caz nu dicteaza, sau mai grav, conditioneaza, posibilile noastre castiguri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce trebuie sa ne raportam la performantele unui fond de investitii ?

 

In primul rand eu cred ca fondurile de invest. au mai putin spatiu de manevra decat un trader persoana fizica.

In al doilea rand de ce sa comparam value investing cu tradingul intraday ?

 

Fondurile au un anumit procent (variabil) din portofoliu dedicat si pietei forex (cea mai lichida), si in general atuul acestor fonduri este lichiditatea mare de care dispun si prevenirea riscului tocmai prin acea diversificare. Lichiditate si diversificare. Avantaje si dezavantaje. Riscuri limitate deci si castiguri limitate.

 

In mod normal un investitor prudent asa ar trebuii sa procedeze, sa isi diversifice riscul pe mai multe instrumente ! In cazul nostru insa comparatia cu un fond este putin fortata.

 

Citatul este din articolul tau : "Lynch crede că investitorii individuali au un avantaj faţă de marii manageri de bani pentru că sunt eliberaţi de regulile birocratice şi de preocupările privind performanţa pe termen scurt"

 

Ar fii multe de zis, dar in principiu eu cred ca performanta unor astfel de fonduri nu are o relevanta prea mare pentru noi, si in nici un caz nu dicteaza, sau mai grav, conditioneaza, posibilile noastre castiguri.

 

Cred ca trebuie sa te raportezi mai degraba la cei care stiu cate ceva, la cei care toata lumea ii stie si le recunoaste munca. NU cred ca trebuie sa te raportezi la unul care vine cu zeci de procente pe luna,poate sute, dupa care nu mai auzi de el. Cred ca in conditiile de azi, 30-50% pe an e mai mult decat decent. Problema e ca 90% din noi nici pe alea nu le facem!!!!Doar visam! Iata de ce primul lucru la care ma raportez e dobanda bancara la euro si apoi oamenii astia care fac...cat fac si ei. In rest, ai dreptate: nu ne putem raporta la performantele unor fonduri...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

De ce trebuie sa ne raportam la performantele unui fond de investitii ?

 

In primul rand eu cred ca fondurile de invest. au mai putin spatiu de manevra decat un trader persoana fizica.

In al doilea rand de ce sa comparam value investing cu tradingul intraday ?

 

Fondurile au un anumit procent (variabil) din portofoliu dedicat si pietei forex (cea mai lichida), si in general atuul acestor fonduri este lichiditatea mare de care dispun si prevenirea riscului tocmai prin acea diversificare. Lichiditate si diversificare. Avantaje si dezavantaje. Riscuri limitate deci si castiguri limitate.

 

In mod normal un investitor prudent asa ar trebuii sa procedeze, sa isi diversifice riscul pe mai multe instrumente ! In cazul nostru insa comparatia cu un fond este putin fortata.

 

Citatul este din articolul tau : "Lynch crede că investitorii individuali au un avantaj faţă de marii manageri de bani pentru că sunt eliberaţi de regulile birocratice şi de preocupările privind performanţa pe termen scurt"

 

Ar fii multe de zis, dar in principiu eu cred ca performanta unor astfel de fonduri nu are o relevanta prea mare pentru noi, si in nici un caz nu dicteaza, sau mai grav, conditioneaza, posibilile noastre castiguri.

 

Cred ca trebuie sa te raportezi mai degraba la cei care stiu cate ceva, la cei care toata lumea ii stie si le recunoaste munca. NU cred ca trebuie sa te raportezi la unul care vine cu zeci de procente pe luna,poate sute, dupa care nu mai auzi de el. Cred ca in conditiile de azi, 30-50% pe an e mai mult decat decent. Problema e ca 90% din noi nici pe alea nu le facem!!!!Doar visam! Iata de ce primul lucru la care ma raportez e dobanda bancara la euro si apoi oamenii astia care fac...cat fac si ei. In rest, ai dreptate: nu ne putem raporta la performantele unor fonduri...

 

Nu te-ai gandit niciodata de ce de aia care castiga zeci de procente pe luna su mai auzi nimic pe forum???? Pentru ca nu mai au nevoie de forumuri si in plus e o pierdere de timp pentru ei sa isi bata capul cu cei 95% haha looseri:) Incercati sa va detasati putin de metodele clasice cu tipare de candele si indicatori si o sa vedeti ca se pot castiga ceva banuti cinstiti:) Si mai o chestie: ce se intampla cu un fond de investitii daca pierde 5% pe trade ??? ii sar toti in cap. Ce se intampla cu tine daca pierzi 5% intr-un trade???? In urmatorul castigi si iti recuperezi suma. :)

Editat de bobyv87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.