Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 1 votes

Lucrare de licenta "Rentabilitatea tranzactiilor pe piata Forex"

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 andrei_lint

andrei_lint

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 229 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 22 August 2011 - 10:12 AM

Attached File  BALINT GHEORGHE ANDREI - RENTABILITATEA TRANZACTIILOR PE PIATA FOREX.doc   817KB   2419 downloads
Salut, am atasat lucrarea mea de licenta in speranta ca va va ajuta cu ceva, in special ca incepatori.

Cuprinde atat notiunile de baza (despre forex, indicatori, etc.) cat si money management, teste cu medii mobile pentru a intelege sistemele de tranzactionare, comparatii intre timeframe-uri, ceva despre news trading si backtesting-ul a 4 strategii ( SMA Crossover Carry Trading, Cowabunga, Turtle Trading, Hammer/Shooting Star).

Atentie, exista riscul ca unele informatii sa fie inexacte, mai ales pe partea de backtesting (cunostintele mele de MQL nu sunt tocmai solide). Daca este cazul, va rog sa le faceti cunoscute.

Codurile sursa si toate rezultatele obtinute sunt aici: http://www.mediafire...n3z6e6zw3uxaox7
Totusi, ele nu sunt necesare pentru parcurgerea lucrarii.

Succes si astept parerea voastra!
  • 8

#2 amiralul

amiralul

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts
  • Broker curent Oanda
  • Strategie/tehnica folosita Bill Williams

Posted 22 August 2011 - 12:03 PM

Dacă vrei să îți faci publică lucrarea, te-aș sfătui să o faci PDF. Va fi ceva mai dificil de plagiat pe viitor.

Urăsc să fiu tipul care se leagă de detalii din astea mărunte, dar cred că un Justify prin tot documentul ar fi mai potrivit. Așa cum e, dă senzația că nu e finisat suficient.

Edited by amiralul, 22 August 2011 - 12:08 PM.

• 0
Adversus exitus optio non est. (Gene Krantz)

#3 Stefan

Stefan

Owner

• Management
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • Interests:Tehnologie, afaceri si investitii, fotografie

• Tranzactionez din 2007

Posted 22 August 2011 - 01:49 PM

Andrei, iti multumesc ca ai ales sa-ti publici lucrarea aici si am ramas fara cuvinte cand am vazut vamist-ul la bibliografie. Sper ca ai luat 10! Posted Image
Offtopic

• 0

#4 deleted on request 01

deleted on request 01

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 176 posts

Posted 22 August 2011 - 07:35 PM

hamerurile le-ai evaluat gresit. trebuie sa le gasesti in anumite locatii ca sa mearga. james16 de pe forexfactory sau poti sa vezi ce am scris eu "2b pattern".
  • 0

#5 andrei_lint

andrei_lint

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 229 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 23 August 2011 - 09:23 AM

@ amiralul: E protejata cu parola, nu poti da copy paste la document. Se poate sparge usor?

@ Stefan: Posted Image 9.5 si cu placere. Si daca stau sa ma gandesc chiar am vazut scris pe o banca la romana scris acum un an.

@ lamishto: Nu sunt de acord. Cred ca daca un indicator/formatiune/pattern nu functioneaza singur atunci nu va functiona nici ajutat de alte filtre. Daca te-ai uitat atent hammer-urile aduc un profit foarte mic si singure, fara macar analiza trendului anterior.
  • 0

#6 amiralul

amiralul

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts
  • Broker curent Oanda
  • Strategie/tehnica folosita Bill Williams

Posted 23 August 2011 - 09:32 AM

Heh, nu observasem protecția. Bănuiesc că se poate sparge dacă cineva vrea neapărat, dar probabil e la fel și cu un PDF, așa că din punctul ăsta de vedere, pare ok :laugh:
Merci că mi-ai dat material de studiu :)
  • 0
Adversus exitus optio non est. (Gene Krantz)

#7 Adi.M

Adi.M

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 188 posts
  • Interests:$$$

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent Tradeville, AM
  • Strategie/tehnica folosita S/R, Price action

Posted 23 August 2011 - 01:14 PM

@andrei:
Cu cat adaugi mai multe "filtre" cu atat probabilitatea ca situatia analizata sa dea o conluzie valida este mai mare.
Astfel, daca la un hammer ai o probabilitate X de intoarcere a pretului, la un hammer ce se sprijina pe un nivel de suport aduni pe langa X, si Y = probabilitatea suportului de respingere a pretului.

Daca aplici legea nr mari rezulta ca strategia, cu cat e mai "filtrata", cu atat e mai profitabila(ma rog, la o teoretizare bruta, daca stai sa pigulesti, situatia e mult mai complicata)
  • 0

#8 Tutzu Cristian

Tutzu Cristian

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 9 posts

• Tranzactionez din 2011
  • Broker curent Admiral Markets
  • Strategie/tehnica folosita Datul cu banu' !

Posted 25 August 2011 - 11:53 AM

Felicitari ! Imi face placere sa citesc munca ta.

Offtopic: Din moment ce se poate printa, parola si toate protectiile sunt inutile, cu o simpla scanare se poate recrea documentul, iti recomand un watermark, este deranjant dar . . . nu ai ce sa ii mai faci.

Te salut si te felicit din nou !
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.