Sari la conținut

Lucrare de licenta "Rentabilitatea tranzactiilor pe piata Forex"


Postări Recomandate

BALINT GHEORGHE ANDREI - RENTABILITATEA TRANZACTIILOR PE PIATA FOREX.docFOREX[/acronym].doc]

Salut, am atasat lucrarea mea de licenta in speranta ca va va ajuta cu ceva, in special ca incepatori.

 

Cuprinde atat notiunile de baza (despre forex, indicatori, etc.) cat si money management, teste cu medii mobile pentru a intelege sistemele de tranzactionare, comparatii intre timeframe-uri, ceva despre news trading si backtesting-ul a 4 strategii ( SMA Crossover Carry Trading, Cowabunga, Turtle Trading, Hammer/Shooting Star).

 

Atentie, exista riscul ca unele informatii sa fie inexacte, mai ales pe partea de backtesting (cunostintele mele de MQL nu sunt tocmai solide). Daca este cazul, va rog sa le faceti cunoscute.

 

Codurile sursa si toate rezultatele obtinute sunt aici: http://www.mediafire...n3z6e6zw3uxaox7

Totusi, ele nu sunt necesare pentru parcurgerea lucrarii.

 

Succes si astept parerea voastra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă vrei să îți faci publică lucrarea, te-aș sfătui să o faci PDF. Va fi ceva mai dificil de plagiat pe viitor.

 

Urăsc să fiu tipul care se leagă de detalii din astea mărunte, dar cred că un Justify prin tot documentul ar fi mai potrivit. Așa cum e, dă senzația că nu e finisat suficient.

Editat de amiralul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Andrei, iti multumesc ca ai ales sa-ti publici lucrarea aici si am ramas fara cuvinte cand am vazut vamist-ul la bibliografie. Sper ca ai luat 10! Posted Image

Offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ amiralul: E protejata cu parola, nu poti da copy paste la document. Se poate sparge usor?

 

@ Stefan: Posted Image 9.5 si cu placere. Si daca stau sa ma gandesc chiar am vazut scris pe o banca la romana scris acum un an.

 

@ lamishto: Nu sunt de acord. Cred ca daca un indicator/formatiune/pattern nu functioneaza singur atunci nu va functiona nici ajutat de alte filtre. Daca te-ai uitat atent hammer-urile aduc un profit foarte mic si singure, fara macar analiza trendului anterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andrei:

Cu cat adaugi mai multe "filtre" cu atat probabilitatea ca situatia analizata sa dea o conluzie valida este mai mare.

Astfel, daca la un hammer ai o probabilitate X de intoarcere a pretului, la un hammer ce se sprijina pe un nivel de suport aduni pe langa X, si Y = probabilitatea suportului de respingere a pretului.

 

Daca aplici legea nr mari rezulta ca strategia, cu cat e mai "filtrata", cu atat e mai profitabila(ma rog, la o teoretizare bruta, daca stai sa pigulesti, situatia e mult mai complicata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari ! Imi face placere sa citesc munca ta.

 

Offtopic: Din moment ce se poate printa, parola si toate protectiile sunt inutile, cu o simpla scanare se poate recrea documentul, iti recomand un watermark, este deranjant dar . . . nu ai ce sa ii mai faci.

 

Te salut si te felicit din nou !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.