Sari la conținut

Cateva intrebari... - Oanda FxTrade


Postări Recomandate

Salut,

Sunt nou pe aici, dar si in ceea ce priveste Forexul...Am inceput de curand sa ma "joc" pe Oanda FxTrade - cont de practica si am o gramada de intrebari. Daca sunteti amabili, as vrea niste raspunsuri legate strict de Oanda FxTrade.

 

1. E vreo diferenta intre Oanda FxTrade cont de practica si cel real pe bani?

2. Daca imi fac un cont real, ce acte imi trebuie? Am citit ceva pe site-ul lor, dar mai mult pe "fuga" si nu prea am inteles. Si inca ceva....banii primiti de la ei, trebuie declarati?

3. Ce comisioane percepe Oanda la adaugarea de fonduri, respectiv atunci cand retrag fonduri de la ei. Alte comisioane mai percep cei de la Oanda? As dori sa folosesc cardul ca sa adaug fonduri... E vreo problema daca am card in lei si vreau sa adaug euro?

4. Cand cumpar unitati(am uitat sa specific, poate ajuta - momentan m-as baga doar pe Eur/Usd), acele unitati "expira" dupa un anumit timp? Sau le pot vinde si dupa 1 zi de ex?

5. Nu prea am inteles un lucru: sa zicem ca depun 100 euro in cont, atunci la Balance o sa imi apara 100? Si cat pot retrage minim?

6. Ce inseamna Margin Used, Margin Avaible?

 

Stiu ca sunt multe intrebari... dar am rabdare si astept oricat pana primesc raspunsuri :laugh:.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Moderators

1. Da.

 

2. Dute inapoi pe site-ul lor si citeste mai pe "indelete" si nu pe "fuga" Adica tu vrei sa it deschizi cont real la Oanda, dar nu prea ai chef sa citesti ce iti cer ei mai exact?

 

3. Vezi www.oanda.com Si nu, nu vor fi probleme daca tu ai cont in lei si vrei sa depozitezi in euro.

 

4. Nu. Da.

 

5. Da. Vezi www.oanda.com

 

6. Primul topic din categoria forex pentru incepatori, adica cea in care tu ai postat acest topic, se cheama Despre Leverage, Margin si Margin Call Cum de l-ai ratat nu pot sa imi dau seama.

 

Stiu ca raspunsurile mele sunt seci. Nu mi-o lua in nume de rau. Nu am nimic cu tine personal. Am ceva cu intreaga clasa pe care o reprezinti, aceea a "Incepatorului neajutorat" Vrei sa reusesti ceva in trading? Ai foaaaarte mult de lucru. Eu aveam aproape un an de studiu individual cand mi-am deschis cont pe vamist. Si stiam de vamist inca de la inceput. Mi-a fost rusine insa sa deschid gura pe aici si sa cer ajutor pana cand nu m-am asigurat ca am facut tot ce se poate pentru a ma ajuta mai intai singur. Si chiar si asa cred ca m-am grabit un pic cand am deschis prima data gura pe aici. Ori tu? Cate luni de trading demo si studiu individual ai?

 

In loc sa "astepti oricat" pana primesti un raspuns ai face bine sa te apuci tu de studiu individual si sa gasesti singur raspuns la intrebarile tale. Nu de alta, dar s-ar putea ca acel "oricat" sa se transforme in "pentru totdeauna". Asta pentru ca nu se va oferi nimeni sa iti ofere mura in gura informatii. Daca tu nu ai timp sau chef sa cauti informatii pentru tine, de ce ar avea oricine altcineva timp sau chef sa iti ofere informatiile?

 

Gasesti AICI un topic in care un alt incepator ca si tine posta o serie de intrebari asemanatoare. Iti recomand sa urmaresti intocmai sfaturile pe care le-am oferit acolo celuilalt incepator si sa revii dupa aceea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 10 luni mai târziu...

focuscsv, cu tot respectul, trebuie sa te trimit sa citesti pagina de care pomenesti mai sus.

Am un mesaj pentru toti cei vreti sa va deschideti conturi reale la brokeri: cititi domnilor absolut tot ce scrie brokerul respecriv la el pe site, dar absolut tot, indiferent ca este scris cu litere mari sai mici si cititi mai ales ceea ce scrie cu litere mici, si nu o data ci de cel putin doua trei ori. Foarte, foarte important este sa cititi si sa intelegeti contractul pe care-l semnati cu el si documentele aditionale, asta daca vreti sa faceti o treaba asa cum trebuie si daca doriti o relatie pe termen lung cu brokerul respectiv. Nu va aruncati cu capul inainte fara sa cititi ce scriu brokerii la ei pe site si fara sa cititi si fara sa intelegeti ce scrie in documentele pe care le semnati cu brokerul. Apoi, nu va sfiiti sa contactati brokerul pe e-mail sau telefon sau live-chat ca sa-l intrebati ceea ce nu intelegeti din ce scrie el pe site. Daca aveti de gand sa faceti tranzactii swing este foarte important sa cunoasteti roll-overul overnight si cel de peste saptamana si daca in timpul weekendului, cand pietele sunt inchise, leverage-ul este acelasi sau scade.

Documentati-va bine inainte da a va deschide un cont live. Nu va grabiti, graba strica treaba, mai ales ca este vb de banii vostri.

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.