Sari la conținut

Eur / Usd, tf 1h, Full Stochastic


Postări Recomandate

uitati asta e strategia mea,cand graficul trece peste linile acelea 3 de jos in sus e un semnal de buy,si cand trece de lini de sus in jos e un semnal de sell.Ce parere aveti?

Noi profitam de tot graficul,strategia e facuta de un prieten programator..

post-6082-0-24645900-1318435915_thumb.png

Editat de mastino14
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

1. vezi ca nu ai stabilit si SL / TP, MM, deci esti abia la10% din dezvoltarea strategiei. Ai IN-ul, dar OUT-ul ?. ...pe acolo sunt si niste semnale false ;-) (acu' depinde unde setezi SL...)

2. strategia mea este o strategie de range, a ta total opusa ca si pincipiu, de trend, deci nu vad legatura postului tau aici..

3. deschise si tu un topic nou pt strategia ta, pt ca vreau ca acest topic sa fie un fel de jurnal si comentarii axate numai pe tipurile de strategie pe range, si in special cea prezentata. Nu as vrea sa se devieze de la subiectul principal...

4. pune in aplicare sau backtesting, si tine-ne la curent ;-)

 

Ms de intelegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa aproape 7 zile de la pierdera a 8% din cont intr-o singura sedinta de trading, am revenit olecuta cu picioarele pe pamant, si mi s-au mai deschis ochii.

Strategia inchegata de mine reprezinta de fapt semnale pt faza de hedging sau acumulare de pipsi in plus pe minitrendurile de retracement de pe tf mai mari...din aceasta cauza, si datorita faptului ca eur/usd cam trend-uieste, am lasat-o putin deoparte, si momentan ma concentrez pe o punere in practica a unui "trend following" pe tf de 4h...

revin cu detalii mai incolo ;-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitati asta e strategia mea,cand graficul trece peste linile acelea 3 de jos in sus e un semnal de buy,si cand trece de lini de sus in jos e un semnal de sell.Ce parere aveti?

 

Strategia e buna, chiar forte buna, tine-te de ea cu rigurozitate. bafta

 

 

, si momentan ma concentrez pe o punere in practica a unui "trend following" pe tf de 4h...

revin cu detalii mai incolo ;-)

 

... poti sa ne dezvalui si noua strategia?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e o strategie in adevaratul sens al cuvantului...adica nu e definitivata si pusa pe hartie...e inspirata din postul lui MFX, insa cu mult mai putine date...eu unul, daca nu folosesc MT4 si tipul lui de lumanari, chiar nu am intele snimic din graficele postate :-))

ma uit pe tf 1day, 4 h, imi fac o idee (in functie de patternuri, de sma, de indicatori) incotro se duce cursul...daca e short sa zicem, ma duc pe tf 1h si astept sa faca o corectie pe long...apoi ma mut pe 15/5/1 min ca sa gasesc momentul de finalizare al corectiei mari, si sa intru pe trendul mare...aici ma ghidez mult pe indicatori, Fibo, pattern...mai multe tehnici aruncate in ceaun si amestecate :-D

analiza facuta cu ocazia strategie pe Sto ma ajuta sa stiu cam cand o sa aibe loc o corectie si cam cat o sa tina ;-)..cel putin incerc :-))

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca un sfat: daca amesteci tipurile de analize(ceea ce nu e gresit) o sa ai probleme in a defini si mai ales a respecta strategia. Iti recomand sa structurezi ideea sub forma unor principii pe care sa le prioritizezi intre ele

Eu, care tranzactionez exclusiv discretionar(si la intrari, dar si la TP-uri si SL-uri) am o structura de felul:

1)Principii de risc management: pierderea asteptata pe pozitie(in functie de care imi reglez marimea pozitiei), pierderea maximala(am in orice moment SL in piata pt fiecare pozitie la nivele calculate pt o pierdere maxima)

2)Principii de entry si SL discretionar: intru doar la confirmari pe 5m sau 1H. Am un anumit criteriu in care consider semnalul si ideea invalidata si o metoda de a iesi la cel mai bun nivel

3)Principii de optimizare: anumite cazuri cand pot piramida, strategia de plasare a TP-ului, hedginguri intermediare etc.

 

Categoriile sunt in ordine de prioritate. Orice as aplica de la pct 3, nu voi incalca niciodata partea de la 2, si mai ales de la 1.

Editat de Adi.M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de sfaturi!

ontopic: discutia deviaza de la postul initial...hai sa zicem ca evolueaza ;-)

offtopic: multumesc de sfaturi! ...nu stiu cum daca asa se numeste principiul / strategia. Oricum, se pare ca oricat as citii , pana nu pun eu in practica si sa ma lovesc de respectivele sfaturi / idei / principii, nu reusesc sa mi le insusesc cum trebuie...cred ca sunt un tip mai practic decat teoretic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

dupa aprox 2 saptamani in care am tot citit si cautat sa-mi conturez o strategie bullet-proof, tot la ale mele trag usor-usor...nu degeaba sfatul titanilor e sa-ti dezvolti singur strategia...am gasit cateva care sunt profitabile pentru unii, dar la mine nu se lipeste...asa ca m-am decis sa mai cizelez un pic sistemul pe Stochastic. Intre timp am descarcat si eu MT4 de la Oanda si incerc sa ma obisnuiesc cu el...destul de greutz, dupa atata vreme pe alta platforma...

OK! sa trecem la treaba!

Deoarece Stochasticul da multe semnale false in trend, am setat pe MT4 indicatorul MultiTrendSIgnal care iti arata trendul pe toate TF dupa multi indicatori. Buuun...aici ma gandesc sa urmaresc ce-mi indica trendul pe H4, si sa fac intrari pe 15 min. Mai exact, daca am trend Up pe H4, sa astept Sto sa intre sub nivelul de 20 pe 15 min si sa iau acolo Buy. Cred chiar ca as putea sa modific un pic si TP, de la 25 pips,mai sus, ca sa am un raport r/r mai mare de 1..o sa fac o analiza si un forward testing sapatamana asta, sa vedem ce iese...In privinta MM-ului (din cauza caruia am pierdut intr-o zi 10% din cont...) m-am gandit la urmatoarul sistem: daca atinge SL, se ia ordin (de fapt se seteaza din start) al doilea ordin dublu in acelasi sens (Martingale). Daca in timp ce primul ordin este in derulare, si se schimba trendul pe H4 se anuleaza. Daca totusi se activeaza (desi nu se schimba trendul) si atinge si acesta SL, urmatorul semnal se "sare" pt a putea identifica mai bine evolutia pietei. Ulterior, in functie cum indica Multitrend pe H4, se iau ordine...

Datorita faptului ca Multitrend indica situatia din prezent nu pot sa fac backtesting...

 

http://www.karldittm...end-signal.html

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mica observatie: ca sa mai triem un pic din SL, am decis sa astept semnal pe 15 min, cand am trend identic si pe 1h si pe 4h...se vede din chartul atasat ce vreau sa zic...pe 4h am down, dar pe 1h am up si-mi lovea cele 2 sl la rand dupa calculele mele...bine ca dormeam atunci http://fxtrader.ro/forum/images/smilies/lmfao.gif

post-2494-0-27537000-1321514210_thumb.gif

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.