Sari la conținut

Risk/Reward Ratio


nicc78

Postări Recomandate

 

Propun moderatorilor acestui forum, inchiderea tread-ului. Cel care a deschis acest tread, lipseste de ceva vreme. Iar multi se intreaba de ce ? Personal cred ca este dovada "vie", ca un TP de 150 p si SL =150 pipsi, nu functioneaza, pe termen lung...

 

care este winrate si reward/ risk care da rezultate pentru tine?

 

 

Credeam ca te-am convis de " inutilitatea" posturilor mele...

 

Totusi iti voi raspunde, din politete macar, desi am dat aceste informatii in posturile anteriore ( nici macar nu te-ai obosit sa le citesti ).

 

Una din strategiile mele preferate:

 

SL = 5 p ( include spread ), TP 1 = 40 p min ( sau "zona" ), TP 2 = mutarea SL initial pana la breakeven. Winrate = 89 din 100 tranzactii ( ceea pt mine e diferit de 8,9 din 10 - pe termen lung scade sansa sa fie intamplare, stiri si alti factori )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care este winrate si reward/ risk care da rezultate pentru tine?

Credeam ca te-am convis de " inutilitatea" posturilor mele...

 

Totusi iti voi raspunde, din politete macar, desi am dat aceste informatii in posturile anteriore ( nici macar nu te-ai obosit sa le citesti ).

 

SL = 5 p ( include spread ), TP 1 = 40 p min ( sau "zona" ), TP 2 = mutarea SL initial pana la breakeven. Winrate = 89 din 100 tranzactii ( ceea pt mine e diferit de 8,9 din 10 - pe termen lung scade sansa sa fie intamplare, stiri si alti factori )

 

vroiam sa aflu exact care sunt datele de sistem, poate te-am judecat gresit.

deci tu vrei sa zici ca ai un sistem cu 89% winrate si reward/risk=8?

 

* ca sa fim siguri ca vorbim aceeasi limba -> reward/risk se calculeaza ca average win/average loss iar winrate este procentul de tranzactii care ies pe profit (breakevenurile nu se pun).

Editat de lamishto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

care este winrate si reward/ risk care da rezultate pentru tine?

Credeam ca te-am convis de " inutilitatea" posturilor mele...

 

Totusi iti voi raspunde, din politete macar, desi am dat aceste informatii in posturile anteriore ( nici macar nu te-ai obosit sa le citesti ).

 

SL = 5 p ( include spread ), TP 1 = 40 p min ( sau "zona" ), TP 2 = mutarea SL initial pana la breakeven. Winrate = 89 din 100 tranzactii ( ceea pt mine e diferit de 8,9 din 10 - pe termen lung scade sansa sa fie intamplare, stiri si alti factori )

 

vroiam sa aflu exact care sunt datele de sistem, poate te-am judecat gresit.

deci tu vrei sa zici ca ai un sistem cu 89% winrate si reward/risk=8?

 

* ca sa fim siguri ca vorbim aceeasi limba -> reward/risk se calculeaza ca average win/average loss iar winrate este procentul de tranzactii care ies pe profit (breakevenurile nu se pun).

 

Exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Exact.

 

in mod sigur te-am judecat gresit. in momentul asta ai cel mai tare sistem de trading de pe planeta.

 

Nu este "cel mai cel..". Orice sistem poate fi perfectionat, eu nu am nici meritul sa-l fi "inventat".

 

L-am gasit pe net acum multi ani...intr-un fel anume si dupa el acum imi ghidez orice strategie pe care o trec in portofoliul personal. Daca tu imi prezinti o strategie cu RR de 3/1 si sansa de 60%, eu modific totul dupa sablonul verificat de mine. ( nu asta era subiectul tread-ului, dar cu riscul de a parea ca "vorbesc in dodii", vreau sa fac urmatoarele precizari: Nu sunt aici pt a ma impauna cu vre-un sistem miraculos si NU SUNT AICI PT A VINDE SISTEME, IDEI, NICI MACAR PT FORMAREA DE GRUPURI CU MEMBRII PLATITORI DE TAXE, ETC ). Pur si simplu din cand in cand, fac " return to basics"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Lod Ice, nu o fi cel mai cel, dar e mai mult decat destul sa te faca multi milionar intr-o perioada destul de scurta. Defapt, cum toate cifrele tale vin din propria experienta, deci din aplicarea practica a metodei, rezulta ca esti deja milionar.

 

Sublinierile sunt facute de mine.

 

Si da eu intru in tranzactii in care TP = minim 8 x SL, pt ca la 1 p = 200-300 euro si daca SL = 30 pips => potentiala pierdere > salariul multor romani pe 6 luni. Drept urmare rar intru in tranzactii in care SL > 5 p + spread. Ce e rau in asta ?

 

+

 

SL = 5 p ( include spread ), TP 1 = 40 p min ( sau "zona" ), TP 2 = mutarea SL initial pana la breakeven. Winrate = 89 din 100 tranzactii ( ceea pt mine e diferit de 8,9 din 10 - pe termen lung scade sansa sa fie intamplare, stiri si alti factori )

 

Ne da, in cel mai rau caz, pentru urmatoarele 100 tranzactii un profit de vreo... 701 000 euro.

 

Am luat cifrele tale si am calculat asa: 1 pip = 200 euro (varianta mai modesta, nu 300, deaia am spus "in cel mai rau caz") SL = 5p = 1 000 euro, iar TP = 40p = 8 000 euro. La un win rate de 89 de tranzactii din 100 rezulta ca in urmatoarele 100 de tranzactii vei avea un profit egal cu 89 * 8 000 - 11 * 1 000 = 701 000 euro. Si nu am inclus faptul ca se poate face si compunding, caz in care profitul va fii muuult mai mare.

 

Pai ce sa zic domnule, felicitari. Sunteti primul multi miliardar in lei/multi milionar in euro pe care am avut onoarea sa il intalnesc pe forum. Imi retrag toate acuzatiile de mai devreme... Da-le incolo de formule de expectancy si ce nebunii mai scriam eu pe acolo ... dvs aveti milioane, de euro, ceea ce eu, recunosc, n-am. La fel mai toti de pe forum. Deci jos palaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hello everybody !

 

am gasit un eveniment interesant si cred ac si util. si nici nu e scump.

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

ce ziceti ?

 

Din nou o reclama "mascata" pe fata... insa prieteni, credeti-ma ASTA E SINGURA METODA SIGURA DE CASTIG IN FOREX. Asta fac eu demult dupa ce am testat toate strategiile. Cu ocazia asta mai citez un atotstiutor inca in "regasire " care recunoaste singur ca nu e face bani din forex :

 

Lod Ice, nu o fi cel mai cel, dar e mai mult decat destul sa te faca multi milionar intr-o perioada destul de scurta. Defapt, cum toate cifrele tale vin din propria experienta, deci din aplicarea practica a metodei, rezulta ca esti deja milionar.

 

Sublinierile sunt facute de mine.

 

 

Si da eu intru in tranzactii in care TP = minim 8 x SL, pt ca la 1 p = 200-300 euro si daca SL = 30 pips => potentiala pierdere > salariul multor romani pe 6 luni. Drept urmare rar intru in tranzactii in care SL > 5 p + spread. Ce e rau in asta ?

 

+

 

SL = 5 p ( include spread ), TP 1 = 40 p min ( sau "zona" ), TP 2 = mutarea SL initial pana la breakeven. Winrate = 89 din 100 tranzactii ( ceea pt mine e diferit de 8,9 din 10 - pe termen lung scade sansa sa fie intamplare, stiri si alti factori )

 

Ne da, in cel mai rau caz, pentru urmatoarele 100 tranzactii un profit de vreo... 701 000 euro.

 

Am luat cifrele tale si am calculat asa: 1 pip = 200 euro (varianta mai modesta, nu 300, deaia am spus "in cel mai rau caz") SL = 5p = 1 000 euro, iar TP = 40p = 8 000 euro. La un win rate de 89 de tranzactii din 100 rezulta ca in urmatoarele 100 de tranzactii vei avea un profit egal cu 89 * 8 000 - 11 * 1 000 = 701 000 euro. Si nu am inclus faptul ca se poate face si compunding, caz in care profitul va fii muuult mai mare.

 

Pai ce sa zic domnule, felicitari. Sunteti primul multi miliardar in lei/multi milionar in euro pe care am avut onoarea sa il intalnesc pe forum. Imi retrag toate acuzatiile de mai devreme... Da-le incolo de formule de expectancy si ce nebunii mai scriam eu pe acolo ... dvs aveti milioane, de euro, ceea ce eu, recunosc, n-am. La fel mai toti de pe forum. Deci jos palaria.

 

Calculele de mai sus ar fi bune, din pacate, sunt pozitii hedgiuite si nu inseamna 100% profiturile alea. Nu m-am mai obosit sa-i raspund lui, pt ca i-am promis ca nu mai raspund, orice ar mai spune el. Insa cred ca va ajuta, pe voi restul sa construiti o strategie forex, profitabila.

 

Nu sunt pro cursul de mai sus si nici nu ma intereseaza insa, arbitrajul pe piete este strategia mea de ceva timp. Strategia presupune "curatarea" unui cont la un broker si "alimentarea" contului 2, la alt broker cu pierderile de la primul, plus ceva profit, dar SIGUR. Restul va las pe vois a descoperiti cum....

 

Nu va obositi sa deschideti cont la cei de mai sus....de ce sa lasati banii vostri pe mana altora ( cititi disclaimerul din josul paginilor lor )...puteti face asta si singuri, dar nu hedge ci arbitraj pe piete.

Editat de Stefan
Am sters linkul din postul Elenei (era primul post al ei pe acest forum)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calculele de mai sus ar fi bune, din pacate, sunt pozitii hedgiuite si nu inseamna 100% profiturile alea. Nu m-am mai obosit sa-i raspund lui, pt ca i-am promis ca nu mai raspund, orice ar mai spune el. Insa cred ca va ajuta, pe voi restul sa construiti o strategie forex, profitabila.

 

Nu sunt pro cursul de mai sus si nici nu ma intereseaza insa, arbitrajul pe piete este strategia mea de ceva timp. Strategia presupune "curatarea" unui cont la un broker si "alimentarea" contului 2, la alt broker cu pierderile de la primul, plus ceva profit, dar SIGUR. Restul va las pe vois a descoperiti cum....

 

ori minti ori esti mai sarac cu duhul si nu stii sa-ti calculezi propria strategie. acuma te apuci sa mai dai si sfaturi. ca sa-i convingi pe cei care citesc poti posta un statement nu cu sumele, doar cu statisticile.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Calculele de mai sus ar fi bune, din pacate, sunt pozitii hedgiuite si nu inseamna 100% profiturile alea. Nu m-am mai obosit sa-i raspund lui, pt ca i-am promis ca nu mai raspund, orice ar mai spune el. Insa cred ca va ajuta, pe voi restul sa construiti o strategie forex, profitabila.

 

Nu sunt pro cursul de mai sus si nici nu ma intereseaza insa, arbitrajul pe piete este strategia mea de ceva timp. Strategia presupune "curatarea" unui cont la un broker si "alimentarea" contului 2, la alt broker cu pierderile de la primul, plus ceva profit, dar SIGUR. Restul va las pe vois a descoperiti cum....

 

ori minti ori esti mai sarac cu duhul si nu stii sa-ti calculezi propria strategie. acuma te apuci sa mai dai si sfaturi. ca sa-i convingi pe cei care citesc poti posta un statement nu cu sumele, doar cu statisticile.

 

 

Mint, sunt sarac cu duhul si nu voi posta niciodata statement-uri. Esti multumit ?

 

Pentru mine prezenta pe forumul asta nu e ca pt unii: avizier cu micile rezultate, loc de promovare chestii comerciale sau loc de relaxare prin jignirea altora. Rolul unui forum este/ar trebui sa fie: impartasirea unor experiente si eventual invatatul din experientele altora. Dupa ce o sa te saturi de testat strategii si de pierdut bani, poate iti vei aduce aminte ce am zis eu...si vei incepe sa cauti mai multe despre arbitraj si hedging...

 

De azi incepand si tu esti pe lista neagra, pentru mine...nu o sa-ti raspund la jigniri si provocari, pentru ca eu nu am avut atitudinea asta fata de tine. Asta e singurul meu raspuns : IGNORE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.