Sari la conținut

parca as fi un drogat...


Postări Recomandate

Hai ca imi place de tine, este tipic romaneasca afirmatia ta, adica ne invartim amandoi in jurul aceleiasi idei numai ca nimeni nu cedeaza cu toate ca este acelasi lucru. Tu crezi ca ma joc ?

Total eronat.

O seara placuta

 

vaxx nu eu am folosit cuvantul joc ci tu. eu nu as folosi niciodata in aceeasi propozitie joc si trading. n-am vrut sa te supar.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

@Vladimir: macar nu esti singurul. Astazi era sa mi-o iau si eu in freza, dupa 3 ani de trading activ. Am avut la finalul zilei o pierdere de -0.9% din balance, insa intraday am avut un drawdown de 8%, asta pe fondul unei reguli de aur pe care o am si am incalcat-o: orice ar fi(chiar si WW3), nu imi permit intr-o perioada de 2 zile o scadere mai mare de 5%. Adica, pe langa exiturile normale planuite in cazul invalidarii ideii, am intotdeauna niste SL plasate mai departe de piata, in caz de vreun scenariu "catastrofal" cum ii zic eu(am pe un perete o poza cu graficul EURCHF din septembrie).

 

Eh, pe fondul unei agitatii la job, nu am dat mare atentie entry-ului, nu am calculat riscul pe loc(l-am pus din ochi), si apoi am piramidat un ordin cu aceeasi valoare, la un nivel bun. Entry-urile au fost perfecte, conform strategiei, doar ca prea mari - ambele(cam de 2-2.5 ori mai mari). Astfel, mi-am blestemat zilele vreo 1 ora si ceva(mai iesisem si cu o fata, ma tot intreba de ce stau cu nasul in telefon si sunt asa crispat) pana cand am reusit sa ies. Parca vedeam ca ramane pretul aproape de 1.3800 si sunt nevoit sa inchid pozitia(nu as fi ramas cu ea peste weekend in nici un caz).

 

Cum ziceam, anterior, strategiile, tehnicile...intuitiile etc se invata in timp. Insa disciplina necesara(dupa cum se vede, eu inca nu o am pe deplin) nu prea se prinde fara pierderea unei cantitati de bani notabile pentru traderul in cauza.

Maine ma bag in sedinta sa vad ce masuri trebuie sa iau pentru a nu mai ajunge(a suta mia oara) intr-o situatie ca asta.

 

In legatura cu disciplina, chiar recomand o carte: Inteligenta emotionala + Inteligenta emotionala in leadership(a doua e de aur dupa mine). Am gasit-o extrem de utila in procesele autodidacte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vaxx

Ma bucur si chiar sper sa nu il pierzi. In primul an e cel mai probabil sa iti pierzi contul. Acum, e din ce in ce mai greu sa-l pierzi, insa in continuare destul de posibil.

 

Eu in prima luna mi-am facut de 2 ori contul praf. Cu a 3-a alimentare(cea mai mare) am reusit sa triplez banii in decurs de 7-8 luni recuperand primele pierderi de cateva ori.

Din pacate, incepand cu nenorocita aia de criza din Dubai din 2009(care m-a prins long pe petrol, USDJPY,AUDJPY - a lasat sechele ziua respectiva) pe parcursul unui an, am macinat usor usor toti banii. Macar am trait destul de bine ceva timp din trading(insa cum zicea Criodi in alt topic - pur si simplu noroc).

Acum, de vreun an si ceva de zile, am reusit sa nu mai pierd deloc bani, insa nu reusesc performante notabile din cauza disciplinei. Din cnad in cand mai pierd cate 15% din cont in decurs de 2 saptamani. Per total sunt pe plus 10% pe tot 2011, insa daca as avea discplina necesara, as avea cel putin 70-80%.

Macar am reusit sa reduc tot forexul la o unica problema: disciplina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vaxx

Ma bucur si chiar sper sa nu il pierzi. In primul an e cel mai probabil sa iti pierzi contul. Acum, e din ce in ce mai greu sa-l pierzi, insa in continuare destul de posibil.

 

Eu in prima luna mi-am facut de 2 ori contul praf. Cu a 3-a alimentare(cea mai mare) am reusit sa triplez banii in decurs de 7-8 luni recuperand primele pierderi de cateva ori.

Din pacate, incepand cu nenorocita aia de criza din Dubai din 2009(care m-a prins long pe petrol, USDJPY,AUDJPY - a lasat sechele ziua respectiva) pe parcursul unui an, am macinat usor usor toti banii. Macar am trait destul de bine ceva timp din trading(insa cum zicea Criodi in alt topic - pur si simplu noroc).

Acum, de vreun an si ceva de zile, am reusit sa nu mai pierd deloc bani, insa nu reusesc performante notabile din cauza disciplinei. Din cnad in cand mai pierd cate 15% din cont in decurs de 2 saptamani. Per total sunt pe plus 10% pe tot 2011, insa daca as avea discplina necesara, as avea cel putin 70-80%.

Macar am reusit sa reduc tot forexul la o unica problema: disciplina.

 

Pacat de pierderile suferite, chiar imi pare rau sincer, uite un statement de al meu lucrat pe un cont timp de 6 luni. Chiar daca am avut 76 trade-uri negative si 105 trade-uri pozitive tot am reusit sa ridic contul de 5 ori. Iti dai seama ce se intampla daca aveam fifty, fifty pierderi castig tot pe plus cred ca ieseam. Cam asa trebuie privit forexul dupa parerea mea.

Sa auzim numai de binePosted Image

DetailedStatement 1.htm

post-2700-0-74830100-1321083536_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca inainte de strategii si metode de tranzactionare ar trebui sa ne punem intrebarea "ce anume asteptam de la Forex?"

Sunt un incepator,experienta mea in Forex incepe undeva in martie acest an.Mie mi se pare suficient daca in decursul unui an reusesti sa dublezi un cont.Am facut un calcul simplu:pe un risk de doar 2%,Risk/Reward ratio de 1:3,deci un reward de 6%,rezulta ca 12 pozitii castigatoare sunt suficiente pt a-ti dubla contul.12 pozitii...DOAR ATAT,in decursul unui an intreg si ti-ai dublat contul,adica o pozitie pe luna.Bineinteles ca e mai greu sa ai 12 pozitii castigatoare consecutiv,dar atata timp cat stai si analizezi piata si intri cat mai rar ai sanse mari sa reusesti sa gasesti aceste pozitii.Eu sunt pe un live account,nu iau decat o pozitie pe sapt,daca aceasta e o pierdere mai iau una,ATAT!Doua pozitii pierdute consecutiv imi inchid saptamana.Nu iau niciodata doua pozitii intr-o singura zi!Cu aceste reguli de aur,impusc doi iepuri:imi limitez pierderile,si cea mai importanta,ma face sa ma gandesc si sa calculez de sapte ori inainte sa intru in piata,stiind ca daca pierd pozitia mai am dreptul doar la una in saptamana respectiva,deci sunt muuuult mai atent.

In viata de zi cu zi avem mereu in spatele nostru un soldat care vegheaza la ce facem si ne trage de maneca...sau de urechi, daca gresim.

La munca avem un sef,acasa o nevasta...cu gura mare,eventual:),pe strada un politist in caz ca dam in cap la cineva sau nu respectam regulile de circulatie...samd,u get the point.Aici(pe Forex)...suntem liberi,nu ne supravegheaza nimeni,putem sa facem ce vrem,putem sa luam cate pozitii vrem.Avem libertate absoluta!SINGURUL SOLDAT DIN SPATELE NOSTRU SUNTEM CHIAR NOI INSINE!Daca nu reusim sa ne stabilim niste reguli de aur pe care sa le si respectam,atunci eu cred ca nu avem nicio sansa!

Pe live sunt din septembrie.Risk doar 0.5% reward 1.5%.Pana acum, in doua luni si 10 zile,am un castig de 5%,deci la un risk de 2% as fi avut 20% castig...in doua luni si 10 zile.Mai stau un pic si ridic riskul la 1%.Voi stii cand sunt pregatit sa fac acest lucru!Apoi il duc la 2% unde ma si opresc.Dar nu voi face aceste modificari in strategia mea decat atunci cand voi fi pregatit.Cu acest risk managment tin sa va spun ca nu mi-a tremurat mana niciodata pe mouse!

 

PS:metoda mea se bazeaza pe price action,top down analysis,adica analizez piata incepand de la TF-ul cel mai mare,monthly,dupa care cobor pe w1,D1,M15,M5.Aici caut confluente cu Market Flow,pivoti,suporti,rezistente,monthly low/high,weekly low/high,divergente intre fiber/cable,fib retr,USDX,COT Report,bond yields...daca nu gasec...nu intru!Nu folosesc niciun fel de indicatori gen stoch,ma,macd...

BTW:nu am ras niciodata un cont...nici macar pe demo!

Editat de Average Joe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca inainte de strategii si metode de tranzactionare ar trebui sa ne punem intrebarea "ce anume asteptam de la Forex?"

Sunt un incepator,experienta mea in Forex incepe undeva in martie acest an.Mie mi se pare suficient daca in decursul unui an reusesti sa dublezi un cont.Am facut un calcul simplu:pe un risk de doar 2%,Risk/Reward ratio de 1:3,deci un reward de 6%,rezulta ca 12 pozitii castigatoare sunt suficiente pt a-ti dubla contul.12 pozitii...DOAR ATAT,in decursul unui an intreg si ti-ai dublat contul,adica o pozitie pe luna.Bineinteles ca e mai greu sa ai 12 pozitii castigatoare consecutiv,dar atata timp cat stai si analizezi piata si intri cat mai rar ai sanse mari sa reusesti sa gasesti aceste pozitii.Eu sunt pe un live account,nu iau decat o pozitie pe sapt,daca aceasta e o pierdere mai iau una,ATAT!Doua pozitii pierdute consecutiv imi inchid saptamana.Nu iau niciodata doua pozitii intr-o singura zi!Cu aceste reguli de aur,impusc doi iepuri:imi limitez pierderile,si cea mai importanta,ma face sa ma gandesc si sa calculez de sapte ori inainte sa intru in piata,stiind ca daca pierd pozitia mai am dreptul doar la una in saptamana respectiva,deci sunt muuuult mai atent.

In viata de zi cu zi avem mereu in spatele nostru un soldat care vegheaza la ce facem si ne trage de maneca...sau de urechi, daca gresim.

La munca avem un sef,acasa o nevasta...cu gura mare,eventual:),pe strada un politist in caz ca dam in cap la cineva sau nu respectam regulile de circulatie...samd,u get the point.Aici(pe Forex)...suntem liberi,nu ne supravegheaza nimeni,putem sa facem ce vrem,putem sa luam cate pozitii vrem.Avem libertate absoluta!SINGURUL SOLDAT DIN SPATELE NOSTRU SUNTEM CHIAR NOI INSINE!Daca nu reusim sa ne stabilim niste reguli de aur pe care sa le si respectam,atunci eu cred ca nu avem nicio sansa!

Pe live sunt din septembrie.Risk doar 0.5% reward 1.5%.Pana acum, in doua luni si 10 zile,am un castig de 5%,deci la un risk de 2% as fi avut 20% castig...in doua luni si 10 zile.Mai stau un pic si ridic riskul la 1%.Voi stii cand sunt pregatit sa fac acest lucru!Apoi il duc la 2% unde ma si opresc.Dar nu voi face aceste modificari in strategia mea decat atunci cand voi fi pregatit.Cu acest risk managment tin sa va spun ca nu mi-a tremurat mana niciodata pe mouse!

 

PS:metoda mea se bazeaza pe price action,top down analysis,adica analizez piata incepand de la TF-ul cel mai mare,monthly,dupa care cobor pe w1,D1,M15,M5.Aici caut confluente cu Market Flow,pivoti,suporti,rezistente,monthly low/high,weekly low/high,divergente intre fiber/cable,fib retr,USDX,COT Report,bond yields...daca nu gasec...nu intru!Nu folosesc niciun fel de indicatori gen stoch,ma,macd...

BTW:nu am ras niciodata un cont...nici macar pe demo!

 

Toata stima pentru tine. Eu am ajuns la concluzia ta trecand cativa ani peste mine, adica asa simt eu acum dupa ceva timp ca singurul TF pe care poti sa tranzactionezi este Daily. Astepti un patern de A++++ si intri chiar daca faci 1 trade pe luna.

Te rog sa ne explici si noua putin despre metoda ta adica:

1) Confluente Market Flow

2) Divergente intre fiber/cable, USDX, COT Report, bond yields

 

Si ca sa fac o paralela in orice alt bussines un profit de 5 - 10 % lunar ar trebui sa ne multumeasca, bine este loc si de mai bine dar decat nimic mai bine asa. Ti-am dat plusul verde de rigoare.

Toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este metoda lui Michael J Huddleston pe care eu incerc sa mi-o insusesc.De ce imi place acesta metoda?Pentru ca se bazeaza pe interpretarea pietei,pe ceea ce cred eu ca va urma sa faca pretul,si nu pe nush` ce indicator care poate sa stea in oversold sau overbought mult si bine.Am trasat cateva linii,si anume:monthly highs and lows pe cateva luni in urma(4-5),weekly highs and lows pe cateva saptamani in urma(4-5).Am ramas uimit de felul in care reactioneaza pretul cand intalneste aceste highs si lows.Aceste highs and lows sunt denumite key levels.Cele de pe monthly sunt mai puternice ele formand LTH,LTL(long term high,long term low),weekly highs/lows putand fi ITH si ITL(intermediate term high/low).Daca punem pe grafic highs si lows al zilelor precedente putem gasi cu ele STH si STL(short term high/low).

Sa zicem ca Fiber se afla pe un uptrend si intalneste un LTL sau un LTH.Sunt doua variante:pretul trece prin el sau este respins(creand un downtrend) de acest LTL sau LTH.

1.Daca este respins atunci astept un fib retracement de 79% si daca acesta este indeplinit atunci merg short,bineinteles si daca alte unelte,USDX,Traders Trinity,pivots converg.

2.Daca pretul trece prin el,atunci astept un retracement de 79% fib dupa care merg long,de asemeni tin cont de alte lucruri.

Sunt 3 momente importante din zi in care poti intra in piata:LO:London Open(08:00GMT)se deschide bursa din Londra,NYO:New York Open(13:00GMT)se deschide bursa din NY,LC:London Close(17:00GMT)se inchide bursa din Londra.Ar mai fi si Asian Open(Tokyo)dar eu nu prea ma bag.In preajma acestor 3 momente (o ora inainte si dupa)piata e cea mai volatila.

De multe ori aceste unelte ale mele se bat cap in cap,ramanand la alegerea mea de care sa tin cont si pe care sa le ignor.Am sa dau un exemplu de trade pe care l-am castigat si unul pe care l-am pierdut.Incep cu primul:):

Short Cable in data de 09.11.2011.Pretul intalneste August Low exact pe 79% retr fata de Octobrie High.Se poate vedea asta pe H4.

Am trasat cu albastru highs/lows ale lunilor si cu verde punctat highs/lows ale saptamanilor.

http://img228.imageshack.us/img228/8088/0911201111.png

 

USDX chart

http://img3.imageshack.us/img3/4623/0911201122.png

linia albastra este July high.Se vede si un bull flag acolo.

 

Coboram pe M15 chart

http://img62.imageshack.us/img62/4307/0911201133.png

 

Am asteptat 79% retr,am intrat short la 1.6101 si am inchis pe June low la 1.5916,+185 pips profit,Risk/Reward 1/4.62.

Dupa cum se vede am intrat in LO(London Open).

Interesant este si ce a facut pretul dupa ce a lovit June low,a facut un bounce pana in high-ul de acum 3 sapt ,pe care l-a luat de rezistenta,dupa care a revenit pe downtrend.

Pozitia pe care am pierdut este cea de pe 8.11.2011,o zi inainte,unde eu am mers tot short,anticipand acest drop,doar ca m-am grabit un pic(adica cu o zi Posted Image))).

Liniile acelea colorate,roz,violet,portocaliu sunt pivotul,R1,S1,R2,S2,R3,S3,de care tinem seama.

Daca ne uitam pe M15,79% retr este pe un midpivot adica pe jumatatea intre daily pivot si R1,Acest midpivot se numaste MR1.

In plus,daca ne uitam pe USDX chart pretul s-a oprit in 161.8 % expansion,unde am ales sa inchid si eu pozitia.

Metoda pare grea,eu sunt la inceput,mai am mult de invatat,dar cu timpul sper sa reusesc sa inteleg cat mai mult din price action.

Daca vreti un link cu ce ne-a pus Michael la dispozitie...

forex[/acronym]-trader-still-wants-know.html"]http://forums.babypi...wants-know.html

 

Edit:liniile din josul chartului M15 sunt sesiunile:verde-London,rosu-New York,albastru-Sidney,galben-Tokyo

Editat de Average Joe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exemplu de divergenta intre Fiber si Cable:

Fiber face un higher high(HH),Cable face un lower high(LH) intre zilele de 14 si 17 Oct 2011.HH/LH=> bearish divergence.

Am asteptat ca una dintre perechi sa faca OTE(optimal trade entry) adica 79% fib retr,si am mers short in data de 18 Oct 2011 la 1.5820.Am inchis pe 1.5705,+115 pips gain,ratie 1/3 dar dupa cum se vede nu am asteptat si NY Session,mai faceam inca 60-70 pips.

http://img845.imageshack.us/img845/9378/181020113.png

Editat de Average Joe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Average Joe

De unde iau indicatorii fiber/cable si cei cu sesiunile. Foarte interesante analizele, EUR/USD vs GBP/USD merg mana in mana ?

Vrei sa deschizi un thread separat pe aceasta tema ?

Sunt un pic naucit

 

O seara placuta,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa se numesc perechile.Fiber este perechea EURUSD,iar Cable este perechea GBPUSD.Exista mereu o corelare si o corectie intre ele.Eu postez mai mult pe threadul profesorului meu Michael J Huddleston.Am pus linkul mai sus.Acolo sunt cu nickname-ul PipARush Petru :).Gasiti acolo atat pierderile, loss-urile cat si gain-urile mele.O sa deschid un thread si aici pe Vamist dar dupa ce mai capat experienta.In cele doua exemple de mai sus nu am pus toate elementele de care am tinut cont.De ex zona de deasupra pivotului principal(linia roz) se numeste sell zone,cea de dedesubt sn buy zone.Dupa cum se vede in cele doua reusite pretul era in sell zone,deci inca o confirmare de short.Sunt multe indicii de care tin seama.Cu cat mai multe confluente cu atat mai bine!

Indicatorul cu sesiunile sn Market Hours Indicator si il gasesti in postul meu #4369 de pe Babypips:

forex[/acronym]-trader-still-wants-know-437.html"]http://forums.babypips.com/newbie-island/36328-what-every-new-aspiring-forex-trader-still-wants-know-437.html

Trebuie sa setezi orele in functie de brokerul tau.Al meu este pe GMT.

Deci:London Session 08-17 GMT

NY Session 13-22 GMT

Sydney Session 21-06 GMT

Tokyo Session 23-08 GMT.

Asta pe programul de iarna la care tocmai ce am trecut de o sapt(de fapt s-a trecut pe doua etape,mai intai Europa si apoi US).Pe vara se modifica un pic.

GLGT(Good Luck and Good Trading) Posted Image

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.