Sari la conținut

Strategie "Sonic r"


booghie

Postări Recomandate

Buna ziua,imi pare bine ca exista persoane care care daruiesc putin din timpul lor celor din jurul lor care sunt la inceput de drum in tranzactionarea valutara si nu numai.Eu sunt la inceput,am descoperit de curand forexul si imi place foarte mult idea de a gasi o sursa suplimentara de venit,dar ca orice inceput este dificil.Din fericire mai exista si persoane care din altruism au disponibilitatea de a ajuta pe ceilali,insa nu vreau sa abuzez,de aceea,cu speranta ca voi gasi pe cineva cu putina experienta si cunoscator bun al limbii engleze,mi-am permis sa cer ajutorul intr-o problema.

Dupa cum spuneam,m-am apucat sa invat tainele traiding-ului,am invatat despre lumanari,forme repetitive,managementul banilor,psihologia trader-ului,acum incerc sa il citesc pe Alexander Elder...adica cred ca am inteles in linii mari cam cu ce se mananca(cel putin asa imi place sa cred) iar acum incerc sa joc pe un demo cu o strategie pe care am descoperito pe forexfactory,o strategie foarte simpla,bazata in principiu pe un singur indicator.Personal cred ca strategia este una de succes,drept dovada sunt cele peste 20k de vizualizari si cele peste 18k de postari adunate in cei 3 ani de cand posteaza analizele zilnic si numarul de pipsi pe care ii aduna la sfarsit de saptamana(sunt destul de multiPosted Image ).Cum in scoala nu am avut norocul sa studiez limba engleza,uneori ma incurc in engleza userului(cred ca nici el nu este englez sadea),astfel rog un user pasionat din acasta comunitate la care am aderat si eu in limta timpului si a disponibilitatii sa ne explice strategia de baza,eu am inteles o parte dar cred ca am mai ratat cate ceva,in felul acesta sa beneficieze pe langa mine si alti useri care sunt in cautarea unei strategii bune si simple de tranzactionare.Strategia se numeste "Sonic r" si poate fi gasita la http://www.forexfactory.com/showthread.php?t=114792

Cu speranta ca nu supar pe nimeni si ca am postat la locul potrivit,as vrea sa deschidem un topic pe baza acestei strategii si sa ne folosim de ea pentru a aduce ceva pipsi in buzunarele noastre:).

Cu respect deosebit,Mihai.

P.S La multi ani tuturor celor care in adancul sufletului se simt romani,o seara placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

@booghie,

Wellcome Mihai.

Am urmarit si eu strategia lui Sonic acum vreo 2 ani, am o parte din .tpl-urile lui, le-am folosit o perioada insa pana la urma nu au ramas printre preferatele mele. In limita timpului disponibil o sa particip la discutii, daca va fi cazul. Poate lucrurile au mai evoluat intre timp si descoperim ceva nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Sec, o sa scriu aici cam ce am inteles eu si ce am citit din manualul Sonic.Strategia se bazeaza pe un indice numit "dragon" ce are la baza niste EMA-uri,se joaca pe sesiunea Londra doar(cred ca atunci volatilitatea este mai mare),si semnalul de intrare este dat de o succesiune de valuri L-H-HL pentru long si H-L-LH pentru short.De asemeni pentru vanzare,am observat pe grafice ca intra in piata dupa ce lumanarea care a spart linia superioara(de rezistenta) s-a inchis,iar sl-ul la cativa pipsi dedesubtul liniei inferioare a indicelui.Pentru cumparare este acelasi procedeu dar invers.

Alt aspect este acela ca dragonul(indicele despre care vorbeste) trebuie sa se indrepte in aceeasi directie cu pretul.Tf-urile pe care recomanda sa fie jucat sunt cele de 5 si 15 minute si pe undeva prin postari mai spune ca pentru tf-ul de 15 e bine sa verifici trendul cu 2 tf-uri mai sus(30 si h1) iar pt cel de 5 te uiti la cel de 15 si 30.

Daca este cineva curios,in linku-l de mai sus se gasesc manualul,indicele plus inca ceva indici,dar care am vazut ca pe parcursul postarilor sale ii tot schimba si ramane doar cu un indicator de volum,el insusi spunand ca dragonul este cel mai important,ceilalti sunt de mica importanta,prea multi indici iti abat atentia de la dragon.Daca mai este cineva care poate spune ceva,care poate ajuta cu o informatie sau cu exemple de analize propri si nu numai il rog sa isi dea cu parerea:).

Multumesc pentru atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ booghie

Ma intereseaza mult strategia "Sonic r" dar cum eu stau foarte prost la engleza m-am lasat pagubas. Daca stii catusi de putin din aceasta strategie te rog sa postezi grafice si exemple.

Pot ajuta cu idei si poate dezvoltam ceva frumos pana la urma.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate numai teorie,in parte am inteles,dar am impresia ca imi lipsesc niste imagini din puzzle,imi lipsest partea de semnal,nu reusesc sa deduc cand sa intru si cand nu,nu stiu care sunt valurile care imi dau semnalul.Din cate observ,ai experienta,eu sunt la inceput,imi lipseste practica,acum acumulez informatii,tu poate daca urmaresti,asa cum recomanda un alt user care a preluat aceasta strategie,te poti uita pe pozele(analizele pe chart)postate de "sonicdeejay",cel care a produs strategia,in care el arata momentul de intrate,sl-ul si tp-ul poate reusesti sa iti dai seama de momentele de intrare in piata. Daca vrei eu pot face o mica traducere,e destul de simplu..dar teoria ca toria,practica ma omoara:(.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut vaxx,ai reusit sa descoperi ceva in plus? Eu sunt destul de dezamagit si frustrat,nu cred ca voi gasi pe cineva care sa ma ajute acolo unde traducerea mea nu are acuratete maxima:(,cred ca asta e problema de nu reusesc sa inteleg strategia.O sa incerc sa mai cer ajutorul in comunitatile romanesti...dar sincer sunt sceptic ca cineva ar vrea sa ajute incepatorii mai profund,in afara de generalismele(bune,nu neg,dar tot generalisme raman) care le gasesti destul de usor.Cred ca aici este aidoma pescarilor care au descoperit un loc bun de pescuit si nu vor sa mai spuna la nimeni,de frica sa nu il gaseasca ocupat data viitoare.Poate pretentiile mele sunt prea mari,nu stiu,speram sa gasesc cateva persoane care pe langa experienta sa aiba si ceva cunostinte mai profunde de engleza.:)

O seara buna tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@booghie, ... da nici tu nu te omori prea tare. Vad ca Vaxx, ti-a postat o intrare, dar tu niciuna.

Poate ca esti dezamagit, dar in fruntea listei cu motive esti tu. Parerea mea este ca nu ai cum sa gasesti unul care sa iti faca treaba (sa te ajute, cum zici tu) atata timp cat tu nu faci nimic. Ai dat o tema de casa, si ai plecat.

 

2) Ai plecat de la ipoteza ca ... poate e tehnica lu ala buna pentru ca are followeri multi.

Vreau sa iti spun ca mintile mediocre au tendinte gregare. Ca atare, faptul ca are multi care il urmaresc, nu este o garantie a succesului. Si la Caritas, se duceau ca oile. Tu trebuie sa iti faci tehnica TA. Ca Sonic ala nu a dezvoltat tehnica pentru tine sau pentru altii, ci pentru EL.

Insa, naivii cred ca orice pereche de pantof se potriveste pe orice talpa si mai pot castiga si concursuri de atletism cu ei.

Eeee ...vreau sa iti spun ca nu e chiar asa.

 

3) Mai la obiect.

Sonic asta joaca un fel de Vegas sau tunel sau canal dinamic ...cum vrei sa ii spui. Sunt sute de tehnici care au la baza "tunelul" asta. Tunelul se foloseste cu scopul de a seta SL-ul (asta e tot secretul). Acum ...cum il foloseste el, in combinatii cu medii sau cu alti indicatori, pe TFuri diferite etc ...sunt versiuni. Insa trebuie sa intelegi ca o tehnica de trade trebuie sa se muleze pe traderul care a dezvoltat-o.

Sonic are multe din tehnicile lui la M1. Eeee...tu poti sa joci la M1 sau ai servici si iti mai arunci ochii din cand in cand la monitor cand seful este cu spatele? Sau joci dimineata si seara cate jumate de ora inainte sa pleci si dupa ce vii de la servici? Cat timp aloci tradingului pe zi? Si altele. Toate astea conteaza f f f mult.

Engleza. Daca nu sti engleza mai bine te duci si faci cursuri pentru ca forexul nu s-a inventat in Romania. TREBUIE sa stii engleza.

 

NU cred sa gasesti pe cineva sa isi aloce din timpul lui si sa tina lectii cu tine sau sa iti faca traduceri (si mai ales la modul general, ca nu ai precizat nimic concret), pentru simplul motiv ca ti se pare tie ca o anumita tehnica e grozava. Trebuie sa fii constient si realist cu privire la treaba asta.

Uite eu m-am chinuit cu tehnica lui Sonic asta vro cateva luni si am concluzionat ca nu e buna pentru mine (desi se pare ca este buna pentru el).

In fine ...daca iti place tie asa mult sistemul ala si CREZI sa ala este holygrail, ...posteaza aici macar o intrare doua, ...buna proasta , cum o fi ...da sa fie ceva. Altfel ,,,pe ce sa dicutam?

 

 

P.S.

1) Un secret (f important) ...e plin netu de guru care fac demonstratii pe istoric. Astea nu fac doi bani ...

2) In postul asta nu ti-am raspuns, naparat tie, ci tuturor celor care gandesc si actioneaza ca si tine

3) Posteaza si tu un trade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este,cu cat urmaresc mai multe surse pe net,cu atat devin mai confuz.Pana acum nu am facut altceva decat sa aprofundez anliza tehnica,fibbonaci,pivots,linii de suport si rezistenta,indici oscilatori si de trend,ma-uri,sma-uri,modele de lumanari si modele gen double bottom si double top,head &sholders,triunghiuri,flag...etc si la un moment dat m-am gandit ca trebuie cumva sa pun in practica cea ce am invatat.Aici e marea problema,pana acum cea ce mi se parea greu,imi pare floare la ureche pe langa faptul ca nu puteam lega mai nimic din teorie de partea practica.Astfel am ajuns sa caut o strategie cu care sa incep.Intradevar,toata lumea spune acelasi lucru,tehnicile si strategiile de tranzactionare sunt oarecum individuale si subiective,dar trebuie sa incep de undeva.Poate am gresit si m-am aruncat prea departe,stiu engleza la un nivel mediu,dar daca imi scapa 2-3 expresii putin mai tehnice,mai ales ca sunt incepator,pierd sensul unei intregi propozitii.Despre timpul care il dedic,cateva ore pe zi pt teorie,metatraderul e deschiz zilnic aproape dar...inceputul practic este chinuitor de dificil:).Stiu ca nu exista guru,o pers care spune ca stie tot...deja nu e o persoana serioasa.

Intradevar,am aflat ca unul din cele mai serioase surse de info este babypips,iar cred ca in viitor voi termina de citit cartea lui Alexander Elder,"Come into my trading room",pana acum e printre singurele surse sigure si serioase.Dupa cum ai spus si tu,fiecare trader isi v-a forma un stil individual,dar inainte de asta trebuie sa ma leg de ceva,nu cunost lumea forex asa bine,am presupus ca voi gasi pe cineva care joaca dupa acest sistem.

Recunosc,intre timp,vazand ca nu gasesc pe cineva care are mai multa experienta in aceasta strategie,am abandonat idea:(,o sa merg dupa modalitatile lui Elder de a juca,macar acolo o ia de la 0.

O seara buna.

Editat de booghie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.