Sari la conținut

EUR\USD 2011


Postări Recomandate

Miscarea valutei EUR\USD pare sa fie o miscare terminala .

In graficul atasat aveti explicatii la felul cum valurile ne arata o miscare a trendului ascendent slaba.

Fiindca W1 cu W4 atat in miscarea majora cat si in miscarea intermediara(W5 de grad superior) sau intersectat ,miscarea prezinta semne de slabiciune majora , daca analizam W3 de grad superior se vede cu exactitate comportamentul dupa o astfel de intersectie a W1 cu W4, miscarea care urmeaza dupa o asemenea impulsie (W3 de grad superior) retrage in totalitate toata miscarea(W4 de grad superior), mai ales cand un W5 este un val truncat , adica nu depaseste nivelul W3, miscarea corectiva ce urmeaza retrage miscarea impulsiva in 25 procente din timpul in care s-a format miscarea impulsiva terminala.

Astept comentarii

O zi buna

post-6242-0-60716500-1323432975_thumb.png

Editat de wolf34
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

post-6242-0-47624400-1323438213_thumb.png

 

 

Perechea valutara EUR\USD H1 sau face deja o intoarcere a trendului intermediar descendent, intr-un trend intermediar ascendent impotriva trendului primar descendent sau se afla in ultima figura a trendului intermediar descendent.

Ca sa se precizeze miscarea trebuie sa mai asteptam cateva segmente pentru confirmarea miscarii.Din grafic se vede clar o miscare minora descendenta W2 care este mai lenta in timp si in pret fata de miscarea minora ascendenta W1, acest fapt ne arata ca miscarea descendenta a trendului descendent intermediar are slabiciune temporara si exista o mare probabilitate de intoarcere.

 

Astept comentarii si sugestii

O zi buna

Editat de wolf34
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum bine stii in orice moment pretul are 50-50% sanse sa creasca sau sa scada. Chiar daca intra intr-o zona de side-ways (neutra), la un moment dat va face unn break-out bullish sau bearish.

Eu am vrut prin analiza mea doar sa arat unde ar putea parea semnalele de Long sau short, in functie de Pivoti (Weekly, Daily, Monthly),, Fibonacci retracements, Linii de Trend, Formatii de Lumanari 1-2-3.

 

Oricum directia pretului va depinde in proportie de 90% de rating-urile S&P pentru Anglia, Germania si Franta. Nu cred ca Spania, Italia, Portugalia, Irlanda sau Grecia mai pot misca pretul cu o volatilitate foarte mare avand in vedere Miscarea Bearish de saptamana trecuta.

 

Succes la trading, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
Ok Tiberiu, ...pai si atunci:
1) de ce ai denumit Analiza ...Analiza tehnica 19-23.12 si nu ai denumit-o Analiza tehnica 19-21.12 sau 19-31.12 ???
Sa inteleg ca sambata viitoare mai pui o analiza pentru saptamana 26-30.12 ??? La fel ca asta ...si tot asa, saptamana de saptamana???
2) ... si unde zici ca ar putea aparea semnale de long de exemplu ?? La sagetile alea verzi? ...La ce cotatii? , in ce zona?
3) ...zici tu ca Spania si Italia nu ma pot misca pretul, ca vezi doamne "s-au epuizat" pe saptamana trecuta? Daca si crezi ce ai scris ... e grav.
4) Chiar crezi ca poate avea cineva succes in trading cu asemenea analize? Posted Image Sincer.

P.S. Wellcome pe forum. Aici se poate scrie si comenta orice (are legatura cu forexul)


Later edit:
post-2377-0-03065600-1324139007_thumb.png
Uite am luat o poza de la un broker cunoscut si ti-am pus-o aici ca exemplu sa vezi cum se face.
Se da o directie (ca e buna, ca e proasta, nu conteaza, nu iti taie nimeni capu').
...asta ca sa nu fii demoralizat Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
Ok Tiberiu, ...pai si atunci:

1) de ce ai denumit Analiza ...Analiza tehnica 19-23.12 si nu ai denumit-o Analiza tehnica 19-21.12 sau 19-31.12 ???

Sa inteleg ca sambata viitoare mai pui o analiza pentru saptamana 26-30.12 ??? La fel ca asta ...si tot asa, saptamana de saptamana???

2) ... si unde zici ca ar putea aparea semnale de long de exemplu ?? La sagetile alea verzi? ...La ce cotatii? , in ce zona?

3) ...zici tu ca Spania si Italia nu ma pot misca pretul, ca vezi doamne "s-au epuizat" pe saptamana trecuta? Daca si crezi ce ai scris ... e grav.

4) Chiar crezi ca poate avea cineva succes in trading cu asemenea analize? Posted Image Sincer.

 

P.S. Wellcome pe forum. Aici se poate scrie si comenta orice (are legatura cu forexul)

 

Later edit:

post-2377-0-03065600-1324139007_thumb.png

Uite am luat o poza de la un broker cunoscut si ti-am pus-o aici ca exemplu sa vezi cum se face.

Se da o directie (ca e buna, ca e proasta, nu conteaza, nu iti taie nimeni capu').

...asta ca sa nu fii demoralizat

 

Sincer eu nu urmez niciodata analizele Brokerilor. Mi se pare total gresit sa dai o directie clara ca si previziune. Eu doar urmez semnalele pietei si sunt oricand pregatit si pentru Long si pentru Short. Piata nu se misca dupa analizele tehnice si de multe ori si analiza fundamentala da gres. De aceea am spus ca eu cred ca un rating pozitiv al celor mari ar putea eclipsa celelalte ratinguri (cum ar fi downgrade-ul Belgiei). Dar asta nu inseamna ca am Dreptate sau ca nu sunt pregatit pentru o reactie bearish si la celelalte. Oricum momentan sentimentul e Bearish pe EUR/USD, dar se poate schimba chiar Luni.

 

PS: sagetile colorate ar putea reprezenta semnalele de long sau short, cu confirmarile de rigoare prin SMA, EMA, Fibo etc.

 

merci pentru feed-back si succes,

Tiberiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.