Sari la conținut

Elemente fundamentale in evolutia pretului


Criodi

Postări Recomandate

Sunt de ajuns info. care pot fii obtinute din feed-ul tuturor celor ce ofera level II pentru a ne forma o idee despre unde se va duce pretul pe termen scurt, sau nu sunt de ajuns ? Daca constatam o corelatie pozitiva intre acest tip de date "unificate" si miscarea pretului pe termen relativ scurt, si aceasta corelatie se verifica in procente de depasesc 50-60 % nu avem oare un edge deloc usor de gasit in ziua de azi ? Posted Image va multumesc pt. raspunsuri..

 

Da, sunt suficiente. But there is a catch. Sunt suficiente doar daca esti un algoritm colocat. Exact asta fac majoritatea HFT-ilor - analizeaza L2-ul si incearca sa detecteze daca raportul intre selleri si buyeri nu e balansat, sau daca cineva cumpara sau vinde masiv, si apoi isi redistribuie lichiditatea.

 

Sa incerci sa faci asta manual, e sinucidere. Gandeste-te ca aceste feed-uri sunt intai agregate de acesti BlackLight people, pe server-ul lor care cine stie unde e locat, si apoi iti sunt trimise tie, dupa care tu trimiti un ordin in piata. Dupa aceste 3 hop-uri avem lejer intarzieri de 150 ms. Mai ia in calcul ca cea mai simpla reactie umana dureaza 150 ms. Pana vei reactiona tu, acea informatie va fi ancient history si piata va fi in alt loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca erau niste posturi unde este explicat cum se face pretul asta care il vedem noi pe grafic,

 

Pai stiu ca eu am pus intrebarea care a dus le acele explicatii.

Uite, fii atent, citeste threadu-ul de pe FF daca ai timp, si zi-mi pe urma ce parare ai. http://www.forexfact...ad.php?t=284572

 

 

Sa incerci sa faci asta manual, e sinucidere.

Te-as ruga si pe tine daca ai timp sa citesti putin din ce incearca sa explice tipul ala din link-ul de mai sus. El vorbeste de ordine plasate manual, si din cate imi aduc aminte zicea ceva si de importanta vitezei cu care ia si transmite datele. Ceva gen ca ei ar fii "years ahead of competition" prin felul in care comprima datele si le transmit, oferindu-ti un mare avantaj, sper sa nu ma insel si sa mai fie si altceva adica alte inovatii/tehnologii, fiindca nu cred ca e o mare diferenta de marime intre niste ticksi normali si niste ticksi comprimati.

Eu acum ma intreb daca firma asta care pretinde ca foloseste astfel de date pentru a-ti permite tie retail sa vezi in timp real money flow-ul, e pe bune sau mint cu ceva atunci cand afirma asta.

 

Inclus in pachet tot ei ofera si un indicator care ajuta la identificarea anumitor nivele importante in opinia lor, de suport si rezistenta (in functie de cerere si oferta), pretinzand astfel ca poti avea o rata foarte mare de castig daca traduiesti in baza feed-ului lor. Acum nu stiu sa zic ce date foloseste indicatorul deci sunt umpic retinut atunci cand insist poate spre disperarea voastra Posted Image sa zic ca smecheria lui e ca se formeaza tocmai pe baza acestor date agregate de tip level II.

 

La timpul respectiv idea nu m-a convins tocmai pentru ca indicatorul erea pt MT4 o platforma mai putin competitiva ca altele si oarecum prost vazuta, plus posturile in sectiunea comerciala de pe FF m-au lasat putin rece, insa acum daca stau bine sa ma gandesc, cam asa ar i-ar convenii unei companii mici sa inceapa, adica sa se adreseze trader-ului retail cel mai numeros (mt4) si sa isi faca publicitate cat mai ieftin (FF).

 

La urma urmei care e treaba ? orderbookfx.com ori e scam ori ce zic ei chiar e adevarat si ce tot ma chinui eu sa aflu/intreb este posibil.

 

Daca nu aveti nici voi timp sa cititi tot despre acest subiect, am sa o fac eu si am sa revin, pentru a vorbii mai in cunostiinta de cauza.

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spui ca nu ai timp sa investighezi problema, dar ne pui pe noi sa o facem Posted Image

 

Eu mi-am instalat mai demult softul asta (trial 2 sapt), pt ca vroiam sa le capturez datele. Dar am renuntat dupa ce am mai investigat putin. Nu mai tin minte exact motivul, dar datele nu erau de prea mare calitate.

 

Oricum, nu ai fost atent la ce am spus. Ce relevanta ar avea faptul ca ei ti-ar aduce aceste date cu super-viteza pe calculatorul tau, sa zicem in 20 ms, daca apoi tie iti ia 250 de ms ca sa observi informatia, sa o analizezi, si sa emiti un ordin in piata? Asta ar putea functiona daca toti ar lucra manual. Dar tu vei concura pt acest scalping L2 hiperrapid cu softuri care obtin noul pret in 2 ms si care trimit ordinul in urmatoarea ms. In cele 20 de ms pana pretul ajunge la tine, s-a schimbat potential deja de 20 de ori. Vei lucra cu datele de ieri practic.

 

As putea intreba si faze de genul de ce vinde gasca cu oua de aur, dar ma rog...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@funk,

M-am uitat la link, cred ca am inteles de la inceput despre ce e vorba. Asta inteleg si acum, adica ce vrei tu sa faci ... cauti sa afli sentimentul pietei in functie de niste date centralizate din piata.

Ceva in genul:

post-2377-0-29753400-1324115194_thumb.jpg

Ti-am spus, sunt multi brokeri si siteuri care ofera asta, sau care fac analize pe tipul asta de sentiment.

Totodata in Romania, brokerii de la BVB, iti pun la dispozitie adancimeae pietei, level 2, etc

Insa, insa, insa ... in forex, nu poti cunoste adevaratele volume bagate la tranzactionare decat dupa minim 24-48 ore, etc, etc.

Din cauza asta ... ideea ca poti face trading de calitate urmarind asa zisul sentiment al pietei, nu te duce la "succesuri". Daca te duce, anunta-ma si pe mine.

Iti spun concluzia mea: Nu se poate folosi treaba aia ...

 

Later edit:

Inca o treaba, ...intradevar orice trader (oricat de mic) "misca" si el piata insa ...NU se stie cand, adica momentul ...

In plus ... ce a zis nea gigi, este f adevarat, .. nici nu mai vorbim de timpii mici de reactie care sunt acum in piata prin masinile de calcul

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As putea intreba si faze de genul de ce vinde gasca cu oua de aur, dar ma rog...

 

Asta e principalul motiv pentru care ar trebuii avute dubii.

 

 

Spui ca nu ai timp sa investighezi problema, dar ne pui pe noi sa o facem Posted Image

 

Hai ca nu e asa Posted Image am zis cine are timp, si am recunoscut si ca unele investigatii ma depasesc sau mi-ar trebuii prea mult aaaaa timp Posted Image

 

Din cauza asta ... ideea ca poti face trading de calitate urmarind asa zisul sentiment al pietei, nu te duce la "succesuri". Daca te duce, anunta-ma si pe mine.

 

Te cred, fiindca ma gandesc ca ai analizat problema asta cu mult inaintea mea, insa poti sa afirmi cu certitudine ca e total exclus sa se poate obtine un astfel de avantaj ? Cu siguranta stii mai bine ca mine ca acest avantaj asupra pietei poate sa fie minim si tot ar fii ceva, deci in analiza asta asupra sentimentului atata timp cat ar fii corelata cat de putin cu adevarata miscare a pretului ar fii mare chestie. Acum partea a doua cu timpii de vizualizare si executie, tind sa cred ca gigi stie ce zice deci teoretic pica totul.

 

Mie doar imi suna bine totul, (instinctiv si nu din experienta) in sensul ca o analiza a sentimentului, corect facuta, mi s-ar parea un pas inainte fata de AT si AF, prin simplu fapt ca le-ar include pe amandoua si ar avea si ceva in plus. Poate nu am inca ideiile clare si e un drum infundat, curiozitatea si lipsa de experienta ma ispitesc sa ma abat de la un drum principal pentru ca nu sunt sigur nici ca acesta ca m-ar duce acolo unde trebuie.

Va multumesc pentru lamuriri. Posted Image

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am postat dublu mai inainte si acum folosesc acest spatiu ca reply la postul de mai jos ! (stefan daca iti permite i.p board-ul sa inversezi ordinea ar fi mai bine)

 

Vorba multa saracia omului. Ma tem sa nu las o astfel de impresie atunci cand de fapt incerc sa intru in detalii.

 

@sec imi aduc ceva aminte despre vorbesti, trec des pe vamist e in top-ul bookmark-urilor, eu nu sunt asa incapatanat si daca gresesc recunosc si din respect nu subestimez pe nimeni care se oboseste sa imi dea sfaturi pe aici. E pur si simplu o chestie de a mea, gen "sa vad cu ochii mei" nu ca aici nu as fii gasit destule persoane a caror autoritate deja de mult nu o mai contest si iau de bun cam tot ce scriu ele.

 

Faza cu arcul stie ca functioneaza asa cum zici tu insa eu cred ca e valabila (sa ma corectezi daca gresesc) pentru brokeri market maker cu dealing desk si nu se aplica brokerilor ECN care ofera acces direct pe piata. E adevarat si ei lucreaza in marja dar asta nu cred ca inseamna ca se ating de ordinul tau care ajunge direct in piata. Ei se limteaza doar sa nu te mai puna in piata atunci cand ajungi la margin call.

Asa cred eu s-ar putea sa gresesc, si s-ar putea sa gresesc din nou cand zic ca doar acesti brokeri ECN ofera date level II insa de asta nu sunt sigur si imi pare rau ca imi dau cu parerea fara sa fiu mai documentat, dar e decat atat, o parere.

 

Oricum analiza sentimentului se pare ca e destul de complicata si oarecum rezervata ca toate lucrurile bune celor ce dispun de resurse.

Ma opresc aici ca deja e offtopic, si vreau sa revin separat cu alte nelamuriri de data asta ceva putin mai complicat. Numai bine !

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, insa poti sa afirmi cu certitudine ca e total exclus sa se poate obtine un astfel de avantaj ?

DA. ...din punctul meu de vedere DA.

 

Mie doar imi suna bine totul, (instinctiv si nu din experienta) in sensul ca o analiza a sentimentului, corect facuta, mi s-ar parea un pas inainte fata de AT si AF, prin simplu fapt ca le-ar include pe amandoua si ar avea si ceva in plus. Poate nu am inca ideiile clare si e un drum infundat, curiozitatea si lipsa de experienta ma ispitesc sa ma abat de la un drum principal pentru ca nu sunt sigur nici ca acesta ca m-ar duce acolo unde trebuie.

Eram mai mult decat convins ca iti place ideea si de aia insisti. Mai era un baiat pe aici care gasise un topic a lu Sonic, pe un site strain si in capuletzul lui a facut o legatura intre numarul mare de participanti la acel topic si un eventual succes al metodei. Era atat de incantat de "descoperirea" lui, incat nu putea sa accepte ca nu se poate sa nu fie adevarata si aducatoare de profit ... in fine, cu siguranta a citit toata lumea ce a scris el aici. I-am comunicat si parerea mea ...dar sunt convins ca nu m-a crezut (a crezut probabil ca nu stiu despre ce vorbeste el si cu atat mai putin despre sonic ala, ... care intradevar exista si se chinuie si ala de prin 2006).

Dar, ...

I) Sa revenim la ale noastre ... uite exista pe dailyfx.com , aici:

http://www.dailyfx.com/technical_analysis/sentiment/?technicalSentiment=EUR/USD exact o analiza in sensul in care te incanta pe tine. Incearca sa urmaresti 6 luni sfaturile lor si consemneaza rezultatele. Vei avea cel putin 2 lucruri bune din treaba asta: disciplina pe care ti-o impui si analiza rezultatelor finale ale tradeurilor facute.

 

II) ... Si cel mai important (pentru subiectul deschis de tine) ... fiecare broker are si el la randul lui o marja in care lucreaza, adica un arc. Fiecare trade, pus de fiecare trader, ... intoarce arcul ala, ... si il intoarce si il intoarce. Pana cand? Pana cand, energia acumulata declanseaza arcul. Atunci, arcul se descarca de energie in piata. Eeeeee "atunci" ala ... nu ai cum sa il determini tu sau eu sau noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...
  • Moderators

Cateva chestiuni de analiza fundamentala, putina psihologie, si un model economic de determinare a ratelor de schimb

 

Am terminat recent de citit Currencies, Currencies, Capital Flows and Crises: A post Keynesian analysis of exchange rate determination si inspirat fiind de modelul economic prezentat acolo si de felul in care este tratat subiectul fx m-am gandit sa transpun aici cateva dintre ideile principale prezentate in carte. Nu e vorba de o traducere mot-a-mot. Cam tot textul imi apartine, insa modelul economic apartine autorului. Am decis sa impart ideile in doua postari. Prima, o introducere alaturi de cateva elemente psihologice, iar a doua, un model economic ce arata relatiile dintre factorii macroeconomici si rata de schimb. Am ales sa prezint numai ceea ce cred eu ca poate fi util oricarui trader practicant.

 

Introducere

 

O piata financiara este defapt o adunatura de oameni intr-un anumit context social. Ceea ce pietele reflecta, apreciaza, si incurajeaza este o functie de ceea ce este reflectat, apreciat is incurajat in societatea in care aceste piete exista. Daca o cultura este rasista cei care nu se conformeaza si angajeaza oamenii din rasa urata vor avea de suferit in business. Daca toti traderii s-ar concentra pe furtuni solare in a prezice miscarea pretului, cei care nu ar face-o ar fi scosi din joc.

 

In economia neoclasica pietele financiare joaca un rol pasiv. Dupa acesti economisti rata de schimb dintre o moneda si alta va tinde intodeauna catre echilibru intre exporturi si importuri sau catre echilibrul dintre ratele de dobanda. Dobanzile si contul curent tind si ele catre echilibru si astfel toata economia merge struna si cine face trade in fx e un dobitoc caci piata va urma un random walk catre echilibru. In Post-Keynesian economics (adica de la J.M. Keynes incoace) ratele de schimb nu tind catre un cont curent echilibrat ci ele sunt determinate in mare parte de transferurile de capital si de asteptarile celor care fac astfel de transferuri. Aceasta este defapt si situatia reala, observata empiric. In realitate rata de schimb nu e determinata strict de contul curent sau de diferenta intre exporturi si importuri ci in mare parte de transferurile de capital (adica, trade-urile care le pun bancile, investitorii, companiile care cauta sa se extinda etc)

 

Biasuri si alte procedee psihologice. Availability, representativeness, and anchoring.

 

Sper sa imi iertati cunostintele limitate de limba romana dar chiar nu stiu cum sa traduc cei trei termeni de mai sus in romana. Utilizatii asa cum sunt. Conceptul din spatele lor conteaza pana la urma.

 

Availability e un concept destul de simplu. Cu cat ceva e mai “available” sau mai “la dispozitie” in minte cu atat vom considera acest ceva ca fiind mai probabil. Daca esti intrebat de exemplu cati rusi locuiesc in orasul tau dupa ce astazi te-ai intalnit cu vreo 10 rusi in 10 locuri diferite cel mai probabil vei estima un numar mai mare (ai in minte rusii care i-ai intalnit recent) decat ai fi estimat daca nu te-ai fi intalnit cu niciun rus astazi. Daca in ultimele trei saptamani ai observat ca pretul a sarit in sus dupa ce a format un anumit pattern (atins un nivel, reactionat la acelasi tip de stiri etc) e foarte probabil sa estimezi ca acelasi lucru se va intampla din nou, desi poate de cand exista pietele acest lucru s-a intamplat numai in ultimele trei saptamani – si deci nu are relevanta statistica.

 

Representativeness se refera la asteptarile noastre pur irationale cum ca totul trebuie sa urmeaze un anumit set de reguli pe care il stim noi ca fiind corect. Adica nu ne asteptam ca daca dam de 10 ori cu banul sa vedem pajura de 9 ori. Ne asteptam undeva la 5-5, 4-6, 7-3 cel mult. Sansele sunt 50-50 pana la urma. In trading, ne imaginam de exemplu, ca daca pretul a crescut foarte mult in ultima vreme atunci trebuie sa ne asteptam la o scadere.

 

Anchoring se refera la tendinta noastra de a atasa o greutate mai mare primei estimari pe care o facem. Pentru ca in general forecast-urile noastre sunt determinate de actiunea cea mai recenta a pretului perioade de calm ne vor face sa ne asteptam la calm in viitor si perioade de volatilitate ne vor face sa ne asteptam la volatilitate in viitor. Ancoram forecastul nostru la asteptarea bazata pe miscarea recenta a pretului.

 

Inca o chestiune care au descoperit-o psihologii si destul de cunoscuta cred multora dintre voi e ca oamenii tind sa ia decizii mai riscante atunci cand simt ca pierd si decizii mai sigure cand simt ca le merge bine. Traderii care detin pozitii castigatoare vor fii astfel mai inclinati sa le inchida in timp ce traderi care tin pozitii pierzatoare vor tinde sa le tina deschise.

 

Inca o chestie interesanta care afecteaza cum actioneaza agentii economici in piata si care afecteaza pretul e greutatea mult mai mare care o atasam informatiei cunoscute. In cuvintele lui Keynes, “pentru ca stim mult prea putin despre viitor punem un accent mult prea mare pe informatia pe care o avem la dispozitie spre a prezice viitorul. De exemplu, daca evenimentul X depinde de A, B, C, D, si E, dar pentru ca data fiind natura universului nu cunoastem decat unul dintre elemente (A, de ex) vom tinde sa punem un accent mult mai mare pe acest element decat am fi facut-o daca am fi cunoscut toate elementele.” Altfel spus, daca a venit NFP-ul intr-un fel saptamana trecut si acum saptamana asta USD sa miscat intr-un anumit fel, tu s-ar putea sa te concentrezi tare de tot pe efectul NFP asupra USD si sa uiti ca pot fi o mie de alte elemente pe langa NFP care afecteaza pretul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Un model macroeconomic de determinare a ratei de schimb

 

Voi prezenta un model macroeconimc simplu care afiseaza relatiile dintre toate elementele macroecononimce importante si rata de schimb.

 

Mai intai trebuie spus ca pretul de astazi reprezinta pretul la care traderii se asteapta in viitor. Asteptarile fac piata. Intre trader si piata nu exista o relatie independenta. Traderul face piata. EURUSD nu creste ca asa il taie capul. EURUSD creste pentru ca eu (alaturi de majoritatea participantilor la piata) ma astept sa creasca. Ma astept sa creasca, cumpar, si pretul creste. Ca indicatori macroeconomici e important deci nu ce PIB scoate Romania, ci ce PIB ma astept eu sa scoata Romania. Piata va fi influentata de asteptari mai mult decat de rezultate.

 

Sunt trei elemente mari care afecteaza valoarea unei value. Primul este contul curent, sau simplist vorbind, diferenta dintre exporturi si importuri (cat exporta US in Europa minus cat importa US din Europa), al doilea, valoarea neta a investitiilor straine (cati bani baga firme europene in extindere in US minus cati bani baga firme americane in extindere in Europa) , si al treilea valoarea neta a transferurilor de capital (cati bani europeni intra in bond-urile US minus cati bani americani intra in bondurile europene. bonduri, burse, etc) Impactul cel mai mare si mai rapid il au transferurile de capital. La acest nivel lucreaza de altfel speculatorii.

 

Spre determinarea acestor trei elemente majore apar in model alte patru elemente mari si late. Primul este PIB-ul sau mai complet spus cresterea si stabilitatea economica (Din nou, e vorba de diferenta intre PIB-ul tarilor aflate in perehcea valutara. De exemplu, PIB US – PIB EU), al doilea, inflatia (preturi in US – preturi in EU), al treilea, rata de dobanda (rata in US – rata in EU), si al patrulea, lichiditatea (lichiditate in US – lichiditate in EU).

 

Mai departe de aceste elemente apar in model indicatorii. Desi astrologia poate fi si ea un indicator, in mare parte indicatorii sunt formati din chestiuni gen ultimul speech al lui Bernanke (ne ofera indicii despre rata de dobana si crestere economica), ultimul NFP (indicii despre PIB), ultimul PMI (PIB) si asa mai departe. In model relatia dintre indicatori si celelalte elemente nu e foarte constanta. De exemplu, daca inainte de criza si de QE-urile lui Ben, un NFP prost indica scadere economica, astazi un NFP prost inseamna mai mult QE si deci mai multa crestere economica.

 

Relatia dintre indicatori si celelalte elemente se schimba de-a lungul timpului si nu e afisata in mod direct aici. In plus, nu exista nimic la stanga indicatorilor si deci nu prea am ce sa va spun despre ei. Daca as sti sa prezic nfp-uri as fi mult mai ocupat alegandu-mi insula din Caraibe pe care sa imi fac vila si nu m-as deranja cu modele economice de genul acesta. Sunt varii metode de a prezice ce valori vor lua indicatorii, dar nu sunt metode constante. De-aia ce vedeti voi in forexfactory acolo e o medie a multor analisti. In medie baietii au dreptate (cat de cat. nici in medie se pare ca nu prea se descurca defapt), dar la nivel individual aproape toti o dau in bara.

 

Indicatorii sunt folositi spre a estima valoarea celor patru elemente de mai sus care sunt folosite spre a estima valoarea celor trei elemente initiale care sunt folosite pentru a estima viitoarea ratei de schimb. Daca v-ati pierdut in fraza de mai sus urmariti graficul de mai jos. Minusurile reprezinta o relatie invers proportionala iar plusurile o relatie direct proportionala. Adica cand elemtul din stanga liniei cu minus deasupra creste, elemtul din dreapta va scadea. Daca linia e cu plus, atunci cand elemetul din stanga creste, elementul din dreapta creste si el.

 

post-3657-0-56589700-1349902779_thumb.jpg

 

Toate elementele din model sunt cele asteptate de traderi si nu neaaparat cele reale.

 

De exemplu. Ma astept ca rata din US sa creasca fata de cea din Europa. Ce se intampla mai departe? Well, in raport direct proportional cu aceasta crestere ma astept ca transferurile de capital sa creasca si ele dinspre Europa spre US. E logic sa ma astept la asa ceva. Investorii isi vor muta banii acolo unde dobanda e mai mare – in bonduri US de exemplu. Mai departe, fiindca aceste transferuri de capital au crescut catre US, in raport invers proportional cu EURUSD, ma astept ca perechea valutara sa scada. Adica USD-ul sa se aprecieze. Grafic:

 

post-3657-0-14956700-1349903159_thumb.jpg

 

Tot asa si cu PIB-ul. Vad PIB mai mare in US, vad investitii mai mari in US si transferuri de capital mai mari catre US (relatii reprezentate de linia cu plus deasupra). Vad PIB mai mare in US, insa, in raport invers proportional, vad exporturi mai mici ale US. Pe masura ce o economie se dezvolta scad exporturile. Ideea e ca cererea pe plan intern creste caci oamenii au mai multi bani de cheltuit si atunci exportatorii nu mai exporta ci vand in tara lor sau importatorii importa mai mult si apare astfel deficitul de cont curent.

 

In model ne asteptam per total la o apreciere a USD-ului in aceasta situatie. Depinde insa de fiecare moment daca miscarea pe export-import va fi mai masiva decat cea pe investitii directe sau transferuri de capital. Empiric vorbind e mult mai probabil ca USD-ul sa se aprecieze caci exporturile si importurile raspund mult mai greu la miscari in PIB decat transferurile de capital de exemplu. Grafic:

 

post-3657-0-29053100-1349903198_thumb.jpg

 

Inflatia se afla in raport invers proportional cu exporturile si investitiile directe. Preturi locale mari, exportam mai putin. Preturi locale mari atragem investitii straine mai putine. Exporturi mai mici, EURUSD mai mare. Investitii directe mai mici, EURUSD mai mare. Grafic:

 

post-3657-0-61191600-1349903219_thumb.jpg

 

Modelul de mai sus reprezinta o schema destul de simpla, de bun simt, foarte practica, care explica cum afecteaza cele mai importante elemente macro economice rata de schimb dintre doua tari. Din perspectiva macroeconomica relatiile dintre toate variabilele descrise (atat pe verticala cat si pe orizontala) sunt ceva mai complicate, insa din punctul de vedere al unei postari de forum cred ca veti gasi in modelul acesta tot ce v-ar putea interesa vreodata din punct de vedere al analizei fundamentale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modelul prezentat mai sus este corect dar ca orice model cu care se lucreaza in socio-economie el este aproximativ.

In trading si in afaceri, dar in trading in mod deosebit, nu se mai lucreaza de mult cu valoarea reala, ci cu valoarea perceputa.

Care este valoarea reala a unui fotbalist? Este angajat si platit cu milioane de dolari pentru ca are o valoare perceputa mare. Valoarea reala este mica.

Un manager, ce valoare reala are? Mica, este ca orice alt manager, a facut aceiasi scoala ca si alti un milion de manageri. A juns la GE din cauza valorii percepute.

Deci, nu mai conteaza de mult valoarea reala ci valoarea perceputa. Altfel nu mai ai cum sa scoti profit.

Modelele de comportament socio-economic sunt aproximative si ele cuprind fenomenele evidente fara a reusi sa surprinda si cuantizeze fenomenele mai putin evidente dar care se manifesta. In ziua de azi economia a devenit atat de complexa incat nimeni nu mai stie cum functioneaza cu adevarat.

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.