Sari la conținut

Se misca EURUSD in mod perfect aleator?


Postări Recomandate

fiecare isi alege propria metoda de a investi. value investing, ce face buffet nu mi se potriveste mie. sa faci tranzactii 1 data pe an nu mi se pare o chestie foarte tare pentru ca daca esti slab la asta o sa aflii peste mult timp. in schimb un sistem de trading poti sa il testezi backtest si forward test si in 2 luni ai terminat cu el. vei stii daca e bun sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ croco

 

Piata nu este random. Poti diferentia un grafic real fata de unul fabricat(sa zicem printr-un generator brownian) analizandu-l printr-un model de tip arch(sa zicem) si apoi identificand acele clustere de volatilitate.

In plus, daca compari un grafic generat printr-o distributie gausiana normala, atunci el va fi diferit fata de unul de pe pietele reale pentru ca... pe pietele reale, pot aparea acele fat tails. Deci depinde de ce generator te folosesti.

 

Ai intuit bine partea cu analiza fundamentala. Daca am inteles bine, esti la inceput... vrei un sfat?(am cativa ani buni:) ). Axeaza-te pe analiza fundamentala. Motivul ? Datele macroeconomie au inertie! Pietele financiare sunt conduse de sentimentul de piata, iar sentimenul de piata, in cea mai mare parte e condus de fundamente. Citeste de mai multe ori pana ce intelegi ce am vrut sa zic.

 

Bineinteles, si patternurile matematica au... un fel de inertie, mai de graba le-as numi persistenta. Acuma depinde la ce te pricepi mai bine.

 

Referitor la analiza tehnica... nu comentez nimic.

 

Pe de alta parte, poate te intereseaza tradingul de tip quant. Exemplu ? Renaissance Technology, cel mai celebru hedge fund din industrie. Ce implica quantitative trading-ul ? Matematica foarte avansata.

 

 

@lamishto

 

Ai spus de sima... sa fim seriosi. Chiar il ia in considerare cineva pe domnul acela? Mie mi-a lasat tot timpul impresia ca nu este un profesionist.

E irelevant oarecum warren, el cam de la inceput a fost un investitor de buy and hold(e posibil sa ma insel totusi). Si apoi a trecut in domeniul asigurarilor. Din cate stiu, fondul lui, berkshire e mai mult acuma axat in domeniul asigurarilor.(din nou, e posibil sa ma insel).

Deci fondurile care fac trading "tehnic", nu fac prin analiza tehnica, ci quantitative(...diferite pattern-uri... corelatii, arbitraj statistic... and so on). Sau... poti vedea analiza tehnica ca o pseudo analiza a quant. Ce stim in trading? Nimic pseudo in gandire nu merge, trebuie sa excelezi, mult creier, nimic simplu, KISS e... pentru naivi, si Darwin ar face un paper grozav daca ar mai fi trait sa prinda vremurile noastre:)

 

Concluzie, piata nu este random, daca ar fi fost random... atunci nici un fond nu ar fi putut extrage profit ani la rand(cu un an sau 2 pe minus eventual) prin simplul fapt ca... nu poti prezice niste valori random ! (deci sunt random, adica chiar random).

Editat de Federleicht
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Federleicht pe cristian sima eu il apreciez destul de mult. a fost olimpic la matematica si este profesor de statistica la baza . mai stiu ca si-a facut cateva milioane speculand inca din anii 90. stiu ca foloseste analiza fundamentala + modele matematice pentru tranzactii.

Editat de lamishto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat pe graficele aleatoare respective.

Dpdv matematic, cum schimbarea de pret are o distributie uniforma si iei in calcul un dezavantaj al costurilor de tranzactionare, orice strategie s-ar dovedi pierzatoare pe termen lung.

 

Graficele respective aproape arata real. Daca ar fi dupa mine, as baga inca o conditie de volatilitate, in care sa se mareasca(2x, 3x) deviatia standard cu o probabilitate de 5%. Am vedea si noi niste chestii mai realiste. Asa par niste grafice "blegi".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lamishto

 

Ok, atunci ar trebui sa se lase de aparut la televizor, ca nu prea lasa o impresie corecta despre el. Defapt ce am gasit foarte .... ciudat la el, e faptul ca e cam transant. Fara suparare, dar imi aduce aminte de un anumit becali. Si in plus face predictii .. dar in acelasi timp le si neaga, e cam incoerent, sincer, nu stiu exact ce vrea el sa dovedeasca.(o fi o persoana orgolioasa... stii cum e..:) ). Dar un trader adevarat nu face predictii !

 

 

totusi, te rog sa ma lamuresti. Ai scris " daca nici cristian sima si nici celebrul warren buffet nu investesc in forex fundamental pentru ca li se pare un urias joc de noroc" si in postul asta ultimul... ai scris " stiu ca foloseste analiza fundamentala +... "

Pana la urma cum e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lamishto

Serios? Chiar asta a spus? Lucrul asta imi intareste si mai mult ideea precum ca ... nu e profesionist. Pietele financiare nu prea pot fi diferentiate asa cum le diferentiaza el. Deci de acuma sa schimb canalul si mai repede cand il mai vad pe la tv : ) . Plus ca poti fi investitor si pe currenci. Nu exista doar speculatori.

Editat de Federleicht
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Federleicht

piata in ansamblul ei intradevar nu este random, dar daca ne bazam doar pe analiza tehnica asta inseamna ca trebuie sa prevedem evolutii viitoare in functie de evolutiile trecute

ori, cel putin in cazul EURUSD parerea mea este ca setul de date este suficient de aproape de un set de date aleator=> ar trebui acordata o importanta mai mare analizei fundamentale

din pacate pregatirea mea e de inginer - economia nu mi-a placut niciodata - asa ca voi incerca in continuare folosirea analizei tehnice, dar ma voi orienta catre stock market

aceeasi metoda pe care am descris-o la inceputul postului am aplicat-o azi la MSFT . rezultatul e foarte interesant , statistic am obtinut

probabilitatea de scadere cu 10 pipsi/probabilitatea de crestere cu 100 pipsi =5.09

probabilitatea de crestere cu 10 pipsi/probabilitatea de scadere cu 100 pipsi =5.6

in ambele cazuri ar fi trebuit sa dea 10 si valoarea rezultata e putin mai mult de jumate ( la EURUSD valoarea era apropiata de 10)

in mod clar trag concluzia ca valorile NU SUNT DELOC ALEATORII

in mod clar un indicator folosit pe MSFT imi va da indicatii bune

ramine sa gasesc un broker care tranzactioneaza si MSFT , conteaza mult si valoarea spred-ului ( cred ca e imens fata de cel de pe EURUSD) si sa fac calculele tinind cont si de aceasta valoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.