Sari la conținut

Incepator va rog putin sprijin


Marian MarIan

Postări Recomandate

Buna dimineata.Sunt incepator si as am inceput pe trading212 si acuma joc si pe plus500 imi place mai mult trading212 am fost pana acuma in pierdere dar acuma am inceput sa mai invat si usor usor incep sa ma ridic.Cam peste o luna as vrea sa trec pe cont live pe trading212 si as dori sa imi spuneti daca merita daca sunt de incredere,daca imi trimit banii castigati si in cate zile.Daca e ceva de spus si nu se poate spune pe forum va rog sa imi spuneti pe privat.Imi cer scuze ca pun atatea intrebari am cautat si pe google informatii despre trading212 si tot nu prea m-am lamurit.Am vazut ca despre plus500 nu prea sunt lucruri buna de-aia m-am hotarat sa intreb aici pe forum.Multumesc si sper sa ma ajutati.O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu este sa mai stati pe cont demo cel putin 6 luni. Daca veti avea cel putin 5 luni de profit consecutiv atunci se poate deschide un cont real.Alegerea brokerului este decizia dumneavoastra si tine de studiul atent al produselor pe care le ofera spre tranzactionare, platforma (interfata) de tranzactionare, spread ,comisioane, viteza de executie a ordinelor, si alte elemnte care pot influenta activitatea dumneavoastra de tranzactionare.

In acest timp ar fi mai bine sa va informati foarte serios pentru inceput ce inseamna riskmanagementul tranzactiilor, moneymanagementul si tot ceea ce tine de highrisk transaction. De asemenea va recomand ca in aceste cel putin 6 luni de demo sa puneti banii pe care ati putea sa-i pierdeti in tranzactiile reale deoparte (sau intr-o expresie mai putin academica "la ciorap") astfel ca atunci cand veti deschide un cont real sa aveti un capital mai mare , ceea ce va duce si la o posibilitate diversificata de riskmanagement si moneymanagemnt. Nu uitati, desi multi spun ca marimea contului de tranzactionare nu conteaza, este exact pe dos!

 

Va urez mult succes!

Al dumneavoastra,

 

Sorin Bolache Oltciter

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer brokeri care lucreaza cu platforme de tip Metatrader4 (MT4). Dintre brokerii care au filiale si in RO recomand AdmiralMarkets, Bulbrokers. Dintre cei externi AlpariUK, FXPro. Dati o cautare pe Google avand cuvinte de cautare broker forex metrader4 si o sa gasiti destul de multe siteuri care au liste cu astfel de brokeri , dar si recenzii asupra activitatii lor. De asemenea in acele siteuri veti gasi si marimea depozitului minim, spreaduri, tipul de alimentare sau retragere a banilor.

Alegerea unui broker este o chestie subiectiva si tine de decizia dumneavoastra. Dar retineti, oricat de vechi si serios ar fi un broker exista intodeauna riskul unui faliment. Asa ca nu cautati garantii. Ele sunt foarte limitate.

 

Cu respect!

 

Sorin Bolache Oltciter

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intăresc recomandarea lui oltciter, si anume nu intra in joc daca nu-i stii bine regulile. Elder dadea un exemplu fantastic. Daca ar fi sa cumperi o masina de 10.000 euro cat de mult ai analiza piata? Cat de mult ai compara oferta?

Pe forex cu 100 de dolari, cu un levier de 1:100 misti aveeasi suma din loc: 10.000. Insa analizezi la fel de bine piata? Te gandesti la fel de mult?

 

Asa ca sustin sfatul lui oltciter: studiaza acum bine pentru a nu invinovati sistemul mai tarziu,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal ma feresc de brokerii tip Market Makers. Prefer un ECN sau STP provider.

 

Motivul: am auzit povesti horror pe forumuri cu privire la unii MarketMakers. Nu am trait personal o astfel de tragedie dar ... am zis sa fiu precaut.

 

Acum traduiesc live cu un STP provider: GoMarkets si cu un MM: GFT. Ambii au MT4 valabil. GFT are serverul MT4 setat pe GMT, iar GoMarkets pe GMT+2. Din auzite oanda l-ar avea pe GMT-5.

 

Am auzit cuvinte bune despre ECN: Dukascopy

 

In cazul meu treburile s-au schimbat mult cand am trecut din demo in live. Sunt mai paranoic cu banii.

Surpriza am avut-o cu GFT (MM) care mi-a trimis margin call alert cand am deschis 2-3 pozitii si ei vor ca banii ramasi in cont sa fie >=50% din "used margin". In acelasi stil de trading, GO Markets nu s-a stresat cu margin calls cand margin depasea 50% din equity ramas.

 

Ca sfaturi:

incearca sa intelegi platorma foarte bine. In cazut MT4 exista multe filme pe youtube (AlpariUK are tutoriale faine).

Stabileste o strategie care sa fie profitabila si scrie un set de regului. Nu le incalca.

Citeste babypips.com categoria: school. Este o sursa impresionanta de informatii.

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.