Sari la conținut

Pivot Point Indicator


Postări Recomandate

Lucrez la un indicator pivot point care sa considere END DAY = NY CLOSE HOUR.

 

Daca nu ai brokeru setat pe GMT-5 (EST), majoritatea indicatorilor de pivot arata aiurea. De aceea m-am apucat sa il scriu pe al meu.

 

Am atasat acum un screenshot in care PP = Albastru, S1, R1 = Verzi, S2,R2 = Maro, S3,R3 = portocalii. In stanga sus sunt date pt debug, valorile crude ale pivotilor.

 

Linia verticala punctata reprezinta momentul unde a inchis NY.

 

Brokerul meu este pe GMT+2. NY este GMT-5 => am o diferenta de 7 ore ca sa calculez in NY time. Apoi trebuie sa gasesc candlesticku corect de inchidere.

 

 

Problema mare este: la ce ora inchide NY? 16PM EST sau 17PM EST?

post-6170-0-97396900-1327532064_thumb.jpg

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ibfx-ul nu este pe fusu care te intereseaza?

2) din cate stiu are si indicator pivot point

 

nu stiu pe ce fus lucreaza ibfx. Dar sunt multumit de go markets. Este broker STP nu MM.

 

Folosesc MT4, nu platforma brokerului. Asa sunt detasat total de ce indicatori mi-ar oferi ei. Mi-am construit propriul indicator care merge impecabil. Doar ca nu stiu exact ora de inchidere ny: 4 sau 5 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intereseaza un indicator care sa calculeze pivotul S1,S2,S3 si R1,R2,R3 mentionez ca folosesc platforma MT4 de la ADMIRAL MARKETS

daca este cineva care ma poate ajuta sa nu mai calculez de mana in fiecare dimineata ar fi tare bine.

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am atasat pivotul facut de mine.

 

In screeshot ai cum sa il configurezi:

 

1. debug: true/false, va afisa datele in coltul din stanga

2. draw_ny_close: deseneaza o verticala dungata, identifica bara unde s-a inchis marketul ieri, la new york

3. time_differential: cate ore sa scazi din ora serverului ca sa ajungi la ora new york. Ex: eu am GMT+2 (adica bucuresti) si vreau GMT-5 (adica new york). (GMT+2)-(GMT-5) = 2+5 = 7 ore. Daca serverul tau e in GMT (londra), lasi doar 5

4. metoda: 1=clasic, 2=camarilla, 3=woodie, 4=fibonacci (my favorite), 5= demark

5. display precision: cate zecimale vrei sa vezi valorile in ecran. Default e la 5.

 

Nu l-am facut comercial, sau prezentabil. Mie imi functioneaza si sunt multumit de el.

Pivot Points.ex4

post-6170-0-12929600-1327982007_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.