Sari la conținut

Postări Recomandate

degeaba ,nu-mi apar...iti atasez 3 poze,primele 2 sunt tpl-urile ,in a 3-a e indicatorul tras de mine pe chart cu modificarile date de tine.

 

 ok stiu care era problema. Erau versiuni  "nevindecate" :D .Astea merg sigur.Am schimbat arhiva si la prima postare.

MarketScalper - vindecate.rar

Editat de AdrianBc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Standard Deviation este un indicator interesant. O abordare simpla ar fi: creste, piata este intr-un fel de impuls, scade, piata este in consolidare/corectie sau inversare. Evident ca nu este un indicator perfect care te va imbogati doar pentru ca este el smecher, dar poate fi folositor in anumite cazuri.

 

Daca are loc un breakout si standard deviation nu si-a schimbat directia de la descendenta spre ascendenta (nici pe bara de spargere nici pe urmatoarea) este foarte probabil ca acea spargere sa fie falsa

 

Daca are loc o corectie unde standard deviation incepe sa scada, apoi tendinta impulsului initial se continua cu un nou val ce formeaza higher high (directie ascendenta) sau lower low (directie descendenta) dar standard deviation continua sa scada, este un indiciu ca acea miscare nu mai este atat de puternica si poate urma o inversare a directiei, pentru ca in mod normal pe orice tip de impuls puternic unde apar acele lumanari mai mari decat celelalte, standard deviation ar trebui sa creasca si el.

 


Poate fi bun doar ca si unealta de confirmare a unui scenariu, nu trebuie neaparat sa fie folosit independent. Eu am observat la multe inversari pe ultimul val din trend ca standard deviation scade, indicand ca trendul nu mai are putere si se poate inversa daca nu cumva are loc o alta spargere in directia trendului a noului maxim/minim format. Intr-o astfel de situatie cand apare prima valoare ascendenta a indicatorului directia pretului pe acea bara este o indicatie a directiei urmatorului val impuls fie ca se inverseaza sau nu trendul. In combinatie cu patternurile clasice de price action, cred ca indicatorul merita bagat in seama. Mie imi place mai mult decat orice alt indicator. Se gaseste in pachetul standard de indicatori din metatrader.

post-2415-0-85605200-1365436862_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Ce mai face scumpa noastra colega? Cum iti mai merge... in trading, normal?

Noi baietii ne mai ciondanim in orgolii, de... masculi, testosteron...

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai face scumpa noastra colega? Cum iti mai merge... in trading, normal?

Noi baietii ne mai ciondanim in orgolii, de... masculi, testosteron...

binisor,nu ma plang...

eee,lasati-o mai moale cu ciondaneala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Stie cineva sa faca un indicator (sau cum io mai spune) care sa arate pretul mare ca in imagine, dar fara celelalte chestii? ma intereseaza doar pretul, nu si restul.

Mersi.

post-6531-0-47266000-1372784347_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.