Sari la conținut

Impozitarea veniturilor din tranzactiile forex


giotto

Postări Recomandate

Dacă-ți poți recupera pierderea inseamna ca trebuie sa plătești si impozit pe profit??

 

In caz de profit dupa fiecare trimestru, da, 16% din el.

Las ca acum e bine, inainte sa platea 16% din profitul fiecarei tranzactii chiar daca aveai pierderere per total. Si acum are Fiscul sa0mi dea bani din 2010.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este si daca folosesti un broker extern. Eu am completat declaratia 201 in primavara si in noiembrie mi-a venit prin posta cat am de plata, 16%. In declaratie am trecut profitul din care am scazut pierderile. Partea buna daca folosesti un broker extern este ca declari si platesti o singura data pe an, fata de un broker intern unde trebuie sa declari trimestrial. Cel putin asa am citit.

Stiu ca s-au facut niste modificari in codul fiscal anul acesta dar nu stiu daca s-au adus modificari in ce priveste veniturile din strainatate sau cele de la bursa si forex. La noi se schimba in fiecare an legile. Stie cineva ceva concret?

 

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/dec_201_2011.pdf

Editat de Mister Black
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu eu sigur ca nu s-a modificat referitor la impozitarea tranzactiilor din romania, pe orice fel de instrument.

Nu stiu insa pt veniturile din strainatate.

As atasa codul fiscal actualizat, insa are 25 de MB si nu ma lasa.

 

@giutto: E corect cum ai precizat in ultimul post.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu gresesti, insa ce spui se poate fenta usor.

Iti faci un CIM cu o ora / luna la orice angajator unde iti platesti toate darile catre stat (destul de putin) iar veniturile din fx se impoziteaza normal ca la orice zidar sau zugrav care lucreaza in particular .. si pana la urma se plateste doar impozit pe venit 16% si sanatatea vro 5 ceva % ...deci in total vro 21%, ... dar asta ar plati oricine, e firesc

Dar in nici un caz 50%

 

Later edit:

Scuze ca ti-am raspuns eu, poate te deranjeaza.

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In noua lege a sanatatii (ce nu s-a introdus inca) se prevedea taxarea cu 5% pt sanatate a veniturilor din tranzactiile financiare . In momentul asta, acestea nu sunt incluse in taxarea pt sanatate.

 

Pe de alta parte, daca vrei asigurare medicala, am impresia ca trebuie sa platesti oricum 5% din salariul mediu pe economie, chiar daca nu faci nimic, nici macar sa tranzactionezi. La pensie nu am auzit ca trebuie sa platesti vreodata ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sec merci de raspuns. eu stiu de contributiile la pensie ca sunt de 30% din salariul brut si daca singurul tau venit e din tranzactii financiare atunci trebuie sa platesti asta. totusi ce e ala cim?

 

@adi vorbeam de cazul in care nu ai alta sursa de venit gen salariu.

Editat de lamishto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.