Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * - 2 votes

intrebare incepator

• Please log in to reply
40 replies to this topic

#21 sec

sec

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 640 posts

• Tranzactionez din 2007

Posted 27 February 2012 - 07:42 PM

daca e fix cu 7 ore inseamna ca esti pe nyse si aia este ora brokerului.
Ce broker ai?

Deschide cont in USD, la dolar se raporteaza toate
  • 0

#22 florindecu

florindecu

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 12 posts

Posted 29 February 2012 - 08:51 PM

pe oanda ma joc cu un cont demo.
in afara de faptul ca la dolar se raporteaza totul, alt dezavantaj? pecuniar ma intereseaza.
am deja cont in euro si nu vroiam sa mai deschid altul in dolari.
dar daca e mai avantajos in dolari voi deschide ca intentionez sa deschid un cont real la oanda de 500 euro sau dolari.
  • 0

#23 sec

sec

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 640 posts

• Tranzactionez din 2007

Posted 29 February 2012 - 09:14 PM

M-ai omorat cu "pecuniar" asta ... numai la tine l-am auzit, .. dehh, defect profesional o sa zici Posted Image

Nu te agita prea tare cu deschisul conturilor daca nu ai deja unul in dolari;
nu este obligatoriu sa ai in USD si oricum ... pentru 500$, nu are rost sa iti faci prea multe probleme;
dar incearca sa alimentezi prin paypal si nu direct de pe card (riskul cardului) sau prin transfer (costa scump transferul), e o parere.

Ti-am spus in dolari, pentru ca toate se denomineaza in dolari .. de ani de zile si cred ca iti va fi mai usor sa iti ti toate socotelile (indicii sunt in dolari, aurul este cotat in dolari, petrolul la fel ,..si alte instrumente vestite la fel), dar nu este o conditie sine qua non, cum ati zice voi.

Emotiile conteaza. Bafta.
  • 0

#24 gigi

gigi

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 325 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXCM

Posted 29 February 2012 - 09:29 PM

Oanda plateste dobanda la banii "neblocati" din cont. Dobanda care e mai mare la EUR decat la USD.

Alta diferenta e data de chiar cursul valutar. Daca ai cont in EUR si EUR scade, cam pierzi niste bani.

La ei poti avea conturi in mai multe valute, si poti oricand converti banii dintr-o valuta in alta, la un curs extrem de bun (spread de vreo 10 pips versus vreo 100 la Banca Transilvania).
  • 0

#25 salsovia

salsovia

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 4 posts

• Tranzactionez din 2007
  • Broker curent delta
  • Strategie/tehnica folosita linii de trend

Posted 03 March 2012 - 12:10 PM

am si eu o intrebare daca cineva a retras dolari de la oanda prin card si in cat timp ia primit sa daca a trebuit sa i transforme in lei pentru a ii putea prini in contul de lei a cardului
  • 0

#26 focuscsv

focuscsv

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 79 posts

Posted 03 March 2012 - 11:18 PM

Daca ai facut plata (depunerea) la oanda prin card , dupa ce depui cererea de retragere se proceseaza si in 2-3 zile i-ti intra bani in cont transformati de banca la cursul de cumparare al banci unde ai cardul ,
atentie ; plata ti se face pe card numai daca ai alimentat contul la oanda cu acel card.
  • 0

#27 salsovia

salsovia

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 4 posts

• Tranzactionez din 2007
  • Broker curent delta
  • Strategie/tehnica folosita linii de trend

Posted 07 March 2012 - 12:41 PM

multumesc pentru raspuns dar eu am cont la BCR si am probleme cu ei nu vor sa faca conversia in lei si miau spus ca au trimis dolari inapoi poti sa mi spui cu ce banca lucrezi .
  • 0

#28 focuscsv

focuscsv

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 79 posts

Posted 07 March 2012 - 08:51 PM

Am card visa la Banca Transilvania cu cont de lei si toate platile facute catra exterior in USD , EUR si GBP au fost convertite de banca la cursul de vinzare din ziua platii si echivalentul in lei a fost scazut din cont , iar pentru primire transmiti un extras de cont si fotocopia cardului entitatii care trebuie sa ti vireze banii si la primire o sa ti converteasca banca la cursul de cumparare din ziua cind primeste transferul ,in lei
succes !,
  • 0

#29 florindecu

florindecu

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 12 posts

Posted 07 March 2012 - 09:38 PM

pt focuscsv:
nu era mai bine daca aveai si un cont in USD sau euro si sa faci transfer din/in acel cont?
  • 0

#30 focuscsv

focuscsv

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 79 posts

Posted 07 March 2012 - 11:10 PM

aici este discutia despre card >
cind am facut eu cont de card nu se obtinea usor un card in valuta (dupa minim un an client al bancii se putea obtine )
diferenta intre plata prin card este ca nu platesti nici un comision iar la transfer bancar comisionul este cuprins intre 0.15-0.25 % din valoarea tranzactiei plus 15-25 unitati (EUR ,USD) si intretinerea contului la card in lei este 1leu si la cel in valuta este 1 (EUR, USD) ,pe luna
Florin daca mai este ceva de lamurit sau alte obiectii nu ma supar .
  • 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.