Sari la conținut

Cum sa desenam fibonacci retracements?


Baiazid

Postări Recomandate

Salutare,

 

Poate e o intrebare prosteasca dar ... eu nu am inteles cum sa trasez fib retracements pe un graph.

 

Am inteles ca daca este prezent un down trend si s-a intepenit, desenez de la un swing high pana la un swing low. Viceversa daca este up-trend.

 

Problema este: care este acel swing? (ma refer la primul). Adica cand consider eu un swing ca fiind semnificativ ca sa il includ in fibonacci retracement.

 

Nu pot considera cel mai mare swing afisat pe ecran ca nu are logica. Fiecare poate sa aibe diferite rezolutii, diferite zoom-levels si sa vada "alt" swing pe ecran.

 

Un exemplu de practica va fi in screenshotul atasat, GBP/USD Daily. Am marcat 3 low-swings. Probabil este valid ultimul:

 

post-6170-0-66961700-1329104203_thumb.png

 

 

Un exemplu si mai interesant este in AUD/USD Daily. La fel, am marcat cele 3 low swings pe care le vad eu:

 

post-6170-0-79434100-1329104397_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul este relav simplu daca mai intai iti raspunzi la intrebarea de baza :

Ce masoara aceasta unealta pe care traderii o numesc in general fibo?

Daca raspunzi la aceasta intrebare simpla ai raspunsul la ceea ce te preocupa.

In al doilea rand un swing high sau un swing low au la randul lor reguli de formare care deriva din principiile definitiei trendului. Daca stii aceste reguli de formare al unui swing vei evita sa aplici gresit o masurare fibo indiferent ca este vorba de un retrecement,extension sau proiectie de pret.

Cred ca te-am facut curios! Sa vedem daca gasesti cele doua raspunsuri extrem de simple. Poti sa le afli si printr-o observare atenta a graficelor.

 

Bafta!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Olciter,

 

Intrebarea 1:

initial stiu ca Fibo series avea legatura cu rata de inmultire la iepuri. Cum s-a descoperit ca ratiile Fibo corespund multor modele "geometrice" din natura ... nu stiu, sau cum s-a ajuns de la Fibo la FOREX iar nu stiu. Posted Image

 

Dar putem specula aceste "coincidente", mai ales daca ele corespund cu nivele existente de S/R

 

 

 

Intrebarea 2:

 

La swing lows and highs am gasit 2 definitii:

 

Varianta 1:

A Swing High is a candlestick with at least two lower highs on both the left and right of itself.

A Swing Low is a candlestick with at least two higher lows on both the left and right of itself.

 

Varianta 2:

Aici este vorba de faptul daca un trend este terminat sau nu, implica HH's and LL's

 

 

 

Stiu ca nu ti-am raspuns la intrebari, dar m-am uitat pe niste documentatii si pe charts ... am incercat sa sumarizez de am inteles. (Sunt si eu la inceput de FOREX Posted Image )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intrebarea nr 2 ai raspuns foarte bine! Bravo!

 

Raspunsul la intrebarea nr 1 este foarte simplu. Fibo este o unealta care nu face altceva decat sa masoare raportul deplasarii pretului (up or down) fata de o miscare anterioara finalizata (adica o miscare cuprinsa intre 2 swinguri formate). Faptul ca sunt cateva rapoarte(ratii) fibo consacrate ca derivand din numerele sacre face ca majoritatea traderilor sa urmareasca aceste nivele. Dar una din greseala cea mai fregventa care se intalneste in trade este anticiparea unei miscari a pretului (de obicei respingere) numai pentru ca pretul a atins un nivel fibo fara a se astepta reactia pretului pe aceea zona (si nu cota) a ratiei fibo.Discutia este mult mai ampla dar deloc complicata.

 

Sper ca aceste scurte informatii sa-ti fie de folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc Olciter pt raspuns. Forexul e o cale anevoioasa si lunga, cel putin pentru mine. Dar nu ma las :)

 

Dupa 2 ani de carti, babypips, putin demo-trading am inceput trading live pe FX (pe Stocks am inceput acum 10 luni si merge binisor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic

"Dupa 2 ani de carti, babypips, putin demo-trading am inceput trading live pe FX (pe Stocks am inceput acum 10 luni si merge binisor)."

Deci tu practic spui ca dupa 2 ani de studiu inca nu stii cum sa trasezi Fibonacci si nu stii sa stabilesti un UP/DOWN trend ?

Eu asa inteleg Posted Image .


Ca sa-ti raspund la subiect, poti citi capitolul "Retracements" din cartea The New Science of Technical Analysis - Tom DeMark pe are o gasesti in biblioteca vamistului.

Succes Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci tu practic spui ca dupa 2 ani de studiu inca nu stii cum sa trasezi Fibonacci si nu stii sa stabilesti un UP/DOWN trend ?

 

Eu asa inteleg Posted Image .

 

Ca sa-ti raspund la subiect, poti citi capitolul "Retracements" din cartea The New Science of Technical Analysis - Tom DeMark pe are o gasesti in biblioteca vamistului.

 

Succes

 

E usor sa citesti o gramada de info si cand o aplici e putin diferit. 2 ani de studiu nu inseamna 365zile full time x2. Multa teorie o fixez prin practica.

 

Iti multumesc totusi ca mi-ai raspuns la subiect. Cate odata cand scriu pe forumuri romanesti trebuie sa ma astept sa fiu luat peste picior sau judecat Posted Image

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Poate e o intrebare prosteasca dar ... eu nu am inteles cum sa trasez fib retracements pe un graph.

 

Am inteles ca daca este prezent un down trend si s-a intepenit, desenez de la un swing high pana la un swing low. Viceversa daca este up-trend.

 

Problema este: care este acel swing? (ma refer la primul). Adica cand consider eu un swing ca fiind semnificativ ca sa il includ in fibonacci retracement.

 

Nu pot considera cel mai mare swing afisat pe ecran ca nu are logica. Fiecare poate sa aibe diferite rezolutii, diferite zoom-levels si sa vada "alt" swing pe ecran.

 

Un exemplu de practica va fi in screenshotul atasat, GBP/USD Daily. Am marcat 3 low-swings. Probabil este valid ultimul:

 

post-6170-0-66961700-1329104203_thumb.png

 

 

Un exemplu si mai interesant este in AUD/USD Daily. La fel, am marcat cele 3 low swings pe care le vad eu:

 

post-6170-0-79434100-1329104397_thumb.png

 

Salutare,

 

Desi la prima vedere poate parea o intrebare cu o solutie simpla...

de fapt este o intrebare geniala prin insusi continutul si esenta ei...

 

In mod normal in FOREX si trading Fibonacci Retracements pot fi trasate

in interiorul unui trend, pe fiecare swing in parte.

 

Orice trend se poate imparti in:

- Trendul principal (termen Lung),

- Trendul intermediar (termen mediu) poate fi in directia trendului

principal sau un retracement in directia opusa - in acest caz este de preferat

sa tranzactionezi in directia trendului principal daca nu esti destul de experimentat.

- Trendul minor (Rally pe termen scurt).

 

Vei intreba ce inseamna termen lung, mediu si scurt.

Asta depinde de tipul de trading pe care il preferi:

- scalping,

- intraday,

- intraweek,

- swing,

- investitor.

 

De aceea este perfect valabil si de preferat sa trasezi Fibonacci retracements

pentru fiecare swing din Trendul minor, Intermediar si principal.

De preferat ultimul Swing (dar trebuie sa ai in vedere si celelalte swing-uri).

 

De fapt Fibonacci Retracements nu apartin Trading-ului,

ele sunt Nivele Matematice prezente peste tot in jurul nostru

prin ciclurile de actiune si re-actiune.

Chiar si in perioadele si ciclurile economice de-a lungul istoriei,

intre perioadele de crestere si avant economic si

perioadele de recesiune si criza (cum este aceasta perioada.)

 

Asa ca, din punctul meu de vedere, un "expert" adevarat ar trebui

sa analizeze o intrebare a unui Trader "mai putin experimentat"

(sa spunem) pentru ca din intrebari si incertitudini se naste evolutia.

 

First They will Ignore You, then they will Fight You,

then They will Accept You, and Then You will Win. (Mahatma Gandhi)

 

Iar Platon spunea ca daca toti ceilalti sunt impotriva ta,

inseamna ca toti ceilalti sunt nebuni :)

 

Success,

Si nu te lasa,

Tiberiu - Doctortyby

Editat de Tiberiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai exista o chestiune pentru care "expertii" inca nu s-au pus de acord.

Care sunt nivelele Fibonacci cele mai potrivite pentru trading,

In functie de conditiile de piata care practic se schimba tot timpul.

 

Tot ceea ce conteaza in trading este sa te adaptezi la conditiile de piata

dintr-un anumit moment si sa fii disponibil sa-ti schimbi strategia

in functie de evolutia pietei (price action/Volume etc.)

 

Cu respect,

Tiberiu

Editat de Tiberiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.