Sari la conținut

Site-uri utile


TheEconomist

Postări Recomandate

Asa cota fixa sunt si alea Up/Down. Nu tot ce zboara se mananca. O strategie cu optiuni exotice are anumiti parametri functionali, care nu se pot atinge nicaieri.

 

De exemplu:

 

Fie o perioada z , perioada strategiei. De la 5 minute la o zi. Cat vrei tu.

Se alege o distanta x intre pretul curent si 2 margini (superioara si inferioara) la care pun doua optiuni One Touch (sa zic nu mai scumpe de 53%).

La o distanta epsilon (epsilon~0, epsilon<>0, sa nu iasa mai scumpe de 53%) de aceste optiuni, in afara canalului, pun doua optiuni No Touch.

Se cere ca platforma sa inchida automat (sa vanda, la o valoare de piata corecta, nu furat pe rupte, o optiune No Touch cand optiunea One Touch de pe partea ei expira ITM, adica la atingerea pretului).

 

Stii vreo platforma care intruneste conditiile de mai sus?

Editat de TheEconomist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca poti face asta cu acest tool de care ziceam. Se numeste Custom bet iar strategia ta se poate aplica prin setari de margini, floor and ceiling in cazul lor. Ramane de discutat. Nu prea inteleg cum e cu furtul peste noapte.......Sunt incepator, scuza-ma.... Editat de ovidiu80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa intelegi furtul ?

 

Foarte simplu. Ne intoarcem la Box pe oanda.

 

Normal e ca ce baga ei in buzunar sa fie un spread.

Deci, daca ai o Hit Box de 55%, normal ar fi ca, pentru aceeasi zona, dar ca Miss Box , sa fie de sa zic maxim 55% . 55+55=105, diferenta de 5% sa fie profitul lor.

Uite, pune doua optiuni, una hit, una miss, una peste alta.

 

Apoi incearca sa le vinzi, sa le scoti din portofoliu. Deci Hit Box, daca o vinzi, ar trebui sa aiba un pret de vanzare egal cu cateva puncte procentuale sub cat ai cumparat. Deci, daca ai dat 55 de lovele pe ea ca sa castigi 100, si vrei sa o vinzi, ar trebui sa-ti dea inapoi pe ea 50 de lovele. 55-5 (spread). Incearca sa vinzi si Miss Box. Normal ar fi tot asa.

 

Deci, ai platit pe ele 55+55 = 105, daca le vinzi imediat, ar trebui sa iei 50+50=100 (ei raman cu diferenta de 5).

 

Uite, te provoc. Pune optiunile (exact pe aceeasi zona), scrii cu ce pret le pui,

si dupa aia incerci sa le vinzi, si scrii si ce pret iti ofera pe ele.

Editat de TheEconomist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa testez diseara. Doar de acasa ma loghez pe platforma de tranzactionare. Dar daca lasam la o parte Custom bets si le vinzi in Forex? Sa eviti astfel "furtul" Nu stiu, zic si eu. Imi imaginez ca sunt astfel concepute/ajustate incat daca doresti sa iesi din piata inainte de expirare pierzi cam 20%.

Inca o data precizez ca nu argumentez in totalitate ceea ce scriu din lipsa de cunostinte si experienta. Invat si eu .....din mers si pe banii mei cum s-ar zice:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca toate optiunile facute de brokeri sunt jaf la drumul mare. De fapt, pana si ruleta e mai cinstita, ca marja casei e controlabila (1/37 la ruleta europeana). Dar la optiunile facute de brokeri nu stii. Candva la BetOnMarkets scria sansa reala, si se vedea comisionul, diferenta dintre sansa si pret. Acum nu se mai vede. Deci marja casei poate sa ajunga si la 15%. In plus, daca esti furat direct din valoarea de piata a optiunii, orice idee de castig a strategiei inceteaza. Nu mai conteaza cat castiga optiunea ta la theta de exemplu, daca ei au un comision de 20% din valoarea de piata. Deci, daca optiunea termina complet ITM la 100%, ai payout corect de 100. Daca o vinzi cu 5 minute inainte, ai payout de 80. Tocmai ca strategiile sa fie nefunctionale si sa-ti pierzi banii. Esti impins astfel ca, in loc sa aplici strategii probabilistice, sa mergi la pariu. Unde mai e atunci ideea de trading? Nu suntem in trading ca sa castigam? Ce rost are sa astept 3 zile pentru un eveniment de optiune? Ma duc naibii la cazino si un spin face cateva secunde.

 

Singurele platforme cinstite de optiuni exotice sunt alea institutionale.

"Corb la corb nu-si scoate ochii"

Editat de TheEconomist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord ca momentan optiunile sunt furt, dar ca Forex-ul acum 10 ani, nu prea ai de unde alege. E take it or leave it. BTW, la Oanda optiunile sunt mai scumpe cu 20% decat pretul "pietei". Asta la cumparare. La vanzare vei obtine 10-20% din pretul de cumparare, asta chiar si la cateva secunde dupa ce le-ai cumparat. In acelasi timp, pt cazul peg-ului EUR/CHF acele optiuni erau perfecte, chiar si cu aceste comisioane mari. Dar astea sunt ocazii rare.

 

Si eu as vrea un cont spot la HotspotFX, unde poti vedea fiecare ordin care intra in order-book, dar din pacate contul minim e $500K acolo.

 

Trading-ul cu optiuni nu a fost inca democratizat ca trading-ul pe spot. Pt ca foarte putina lume e interesata, volumele sunt mici, si atunci suport-ul pt retail mai mult te incurca decat sa-ti aduca profituri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca HotSpot e asa scump...Cred ca doar cateva mii pentru HotSpotFX. Cu adevarat scumpe sunt SuperDerivatives' SDX, vCapFX, FXCM Pro, FXCM DealX, Barclays BarX. Dintre astea, de optiuni sunt SDX, DealX si vCapFX (asa se numeste brokerul, au mai multe platforme printre care si de optiuni). Din cate stiu DealX e facuta exact cum trebuie, ai o piata reala de optiuni exotice , o faci si vezi cotatiile de la mai multe banci - la fel si cand o vinzi. Pe retail e...fara cuvinte.

Editat de TheEconomist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.