Sari la conținut

Strategie Simpla Intraday by Maslow


Postări Recomandate

@ Buznean

 

Uite sa-ti explic ceva: EUR/USD este in range de ceva vreme pe TF H4 dar pe TF mai mici cum este 5 minute ai trenduri suficiente, de mici dimensiuni, cam cat tine o lumanare pe H4. De asta intraday tradingul se practica pe TF mici TF 15, TF 5 sau scalping pe TF 1.. O intrare pe H4 te poate tine zile intregi. Pe Daily daca intri te poti astepta sa inchizi tranzactia peste o saptamana sau mai multe, depinde. Nu incercati sa intrati intraday, pe TF de 4 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc grafice de o ora pentru tranzactionare,iar cele de 4 ore si pe zile pentru orientare.eu am ajuns la concluzia ca in trading problema este psihologica si mai putin important strategia.de exemplu pe graficul de o ora daca pui canal dochian i-ti arata foarte bine aceasi intrare care ai zis tu.poti intra cu un stop los de citiva pipsi.am observat ca daca incepi sa faci vechime pe pc incepi sa vezi foarte bine suporturile si rezistentele si linile de trend,lucruri care la inceput parca eram chior.problema este atitudinea pe care o am.daca rezolv asta dupa aia ar trebui sa fiu numai pe trend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-768-0-46602400-1329805964_thumb.jpg

 

post-768-0-45308300-1329805990_thumb.jpg

 

 

Strategia se bazeaza pe indicatori standard din MT4. Avem nevoie sa setam 3 indicatori si anume:

Stochastic (14,3,7)

Bollinger Band cu ( 200,2)

Bollinger Band cu (100,2)

Deci punem 2 Bollinger Band cu valori diferite.

In plus fata de acesti indicatori folosim Trendline.

Pe up trend gasim 3 puncte si le unim printr-o linie. Linia sau trendline-ul trebuie sa fie neaparat pe low...adica pe low-ul candlestick-urilor. Iar pe trend down invers , trasam trendline-ul prin 3 puncte pe High-ul lumanarilor.

Strategia se bazeaza pe probabilitati, adica pentru Stochastic ne intereseaza pozitiile de OB si OS, adica peste linia de 80 si sub linia de 20. Aceasta este posibilitatea de reversal pentru stochastic si variaza ca si probabilitate in jurul valorii de 96%. Apoi pentru BB avem o probabilitate de reversal undeva intre 65-85%.

Folositi ce TF vreti , insa eu folosesc strategia pe TF 5 min...pentru trenduri care variaza in jurul a 3 ore. De ex. un trend up care tine de la ora 9:00 la ora 12:00. Nu este concludenta ora ci dimensiunea trendului care poate fi si sub 3 ore sau peste, nu neaparat exact. .Se cunoaste ca piata este in range in 75% din timp, insa pe noi ne intereseaza punctele de reversal. In imaginea 2 avem un punct de reversal si anume....piata este in uptrend, am trasat o linie sub lumanari. Piata atinge BB sus si apoi trece de trendline in jos. In acelasi timp Stochasticul arata o pozitie peste 80 si revine sub aceasta linie.

In posturile mele viitoare voi dezvolta strategia, cum se intra, cum se iese din piata, unde punem SL...unde punem TP si altele. Deocamdata las ca tema setarea indicatorilor pentru platforma MT4, trasarea liniilor de trend si gasirea punctelor de reversal.

 

Salut,

 

Am mai vazut o strategie asemanatoare dar avea in componenta,

pe langa BB si SToch, si RSI si MACD.

 

Ai incercat sa introduci si acesti indicatori in strategia ta?

Poate obtii semnale mai clare de Entry/Exit.

 

Personal folosesc asemenea indicatori doar pentru confirmarea semnalelor.

Nu imi bazez intreaga strategie pe ei dar sunt curios ce Success Ratio ai si

ce risk/Reward Folosesti.

Din exemplele din acest topic observ ca faci doar scalping si intraday.

 

Fir intins la Pipsi,

Tiberiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.