Sari la conținut

Este cineva pe forumul acesta care este trader full time?


Postări Recomandate

ZEN, abuzez de timpul tau pentru ati adresa ceva intrebari.

1. ce indicatori folosesti

2. ce risk/reward ratio folosesti minimal

3. perechi valutare preferate

4. cat de des ai semnal pentru a intra in tranzactie si cat de des intri

5. cat timp aloci pe zi forexului.

 

Multumesc si apreciez disponibilitatea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Deltatrade: Nu tranzactionez discretionar. Daca tranzactionezi discretionar nu ajungi niciunde. Tranzactionand discretionar m-am invartit in jurul cozii timp de doi ani. O abordare sistematica da rezultate pe termen mediu si lung. Important este rezultatul de la fiecare sfarsit de luna. De anul acesta sunt full trader. Mi-au trebuit doi ani ca sa inteleg ce se petrece cu adevarat, atat cu mine, ca psihologie, cat si ca abordare a tradingului.

Cel mai important lucru este managementul banilor/riscului. Daca ai un management bun poti face bani chiar daca sistemul de tranzactionare iti da multe semnale de intrare false. Rabdarea si disciplina in aplicarea sistemului de tranzactionare este al doilea lucru important. Sistemul de tranzactionare este cel de al treilea lucru important in forex.

@d3cimus:Folosesc cativa indicatori. Folosesc un SMA de 28 si unul de 100. Folosesc de asemenea o analiza a lumanarilor si o analiza a suportului si rezistentei. Ca si filtru folosesc un RSI clasic dar care nu este de mare ajutor.

Risk/reward ratio pe fiecare tranzactie trebuie sa fie de minim 1/2, dar de obicei este mai mare.

Perechi valutare pe care le tranzactionez in mod curent: EUR/USD, GBP/USD si AUD/USD. Ocazional tranzactionez: USD/JPY, USD/CHF, USD/CAD cat si EUR/JPY, GBP/JPY si AUD/JPY. Pentru perechile tranzactionate ocazional folosesc ordine de marime mai mica si un time frame de 1 zi.

Semnale de tranzactionare: semnalele de tranzactionare nu depind de sistemul de tranzactionare ci de marimea miscarii valutelor dar sistemul meu nu genereaza semnale de tranzactionare zilnice ci saptamanale, si in medie primesc un semnal de tranzactionare la o saptamana pentru fiecare pereche valutara.

In mod normal in jur de o ora pentru a efectua analiza tehnica si inca una pentru a citi stirile importante. Intru din cand in cand pentru a vedea daca preturile au ajuns la cotele dorite de mine.

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zen. Semnale saptamanale, o ora studiez grafic, o ora citesc stiri, bla, bla. Parerea mea ca asa nu faci tu 20% pe luna, nici macar uneori, cum zici tu. Pune un statement ca nu-ti fura nimeni strategia, stai linistit! Cat despre banii pe care-i faci si de care sa nu te intrebam, io zic ca poti sa ne zici linistit, ca oricum n-am vazut vreun trader roman care sa faca puscarie ca nu si-a platit impozitul, pt simplul fapt ca de vreo 4 ani, nu mai au ce profit sa impoziteze, nici cei de pe bursa, de forexisti sa nu mai vb.

Asa ca, Zen draga, ridica valul de pe secretele alea, ca iti garantez ca nici n-o sa-ti copieze nimeni stilul, nici fiscul n-o sa te urmareasca!

Mai trist e ca eu cred ca nici bani n-o sa faca nimeni din sistemul ala. Fara statement, e doar o poveste...misterioasa....

PS. ceea ce ti-am scris nu e tendentios si nici nu vreau sa te supar, dar, in lipsa unui statement pe o perioada de cel putin 6 luni, nu poti sa crezi pe cineva, doar pe povesti. As vrea sa vad macar unul care are o dovada ca in ultimele 6 luni-1 an a trait din asta, adica a facut macar 15 milioane nenorocite pe luna din treaba asta, as vrea sa vad ca n-a facut banii la plesneala ci chiar e o strategie acolo si nu gambling.Dar n-am vazut si cred tot mai putin c-o sa vad vreodata. Asa ca, in lipsa celei mai palide dovezi, da-mi voie sa nu-i cred pe cuvant pe cei care sustin ca ei stiu, ca ei pot, dar vezi doamne, n-arata la nimeni. asa ca...poti spune orice...pana la cifre!!!

Editat de johnbull
  • Upvote 2
  • Downvote 4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ZEN Eu te cred ca faci cat zici, dar sa stii ca tu de fapt tranzactionezi discretionar! Atata timp cat folosesti suport, rezistente si analiza candelelor, asta insemna Price Action, adica trading discretionar. Ca doar nu intri in tranzactii la orice suport sau rezistenta. Tu folosesti Price Action plus doua moving average-uri. Asta e un sistem suficient de simplu ca sa faci bani cu el! Keep up the good work! Posted Image

 

@johnbull

Afla stimate johnbull ca si eu sunt profitabil! FOARTE profitabil! Stii ce indicatori folosesc? Un singur moving average! Atat! Dar e un super moving average cu o valoare super super secreta! In moving averageul asta sta toata shmecheria, tot spilul, cu ala fac tone de $$$$$$! Posted Image

Apropo, vrei sa-ti arat statement? Mmm... poate in alta viata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@johnbull: Nu cred ca un statement ar putea lamuri problema. O farsa elaborata se poate face oricand. Si chiar daca ar trece de vigilenta noastra, un astfel de statement ar valora 0 pentru cel ce l-a emis. Eu nu as putea falsifica un statement, punanadu-l in circulatie, aratand ce tare sunt eu STIIND care e realitatea. Mi-as fura singur caciula si as adanci lipsa respectului de sine.

In functie de amplitudinea miscarii poti face o singura tranzactie pe saptamana, cu un target mai mare in pipsi, care sa acopere 5 tranzactii zilnice (sa zicem). Avantaj........ scade riscul....... dezavantaj..... nu lasa probabilitatea sa lucreze decat in timp foarte lung, si pentru asta iti trebuie rabdare de canibal.

 

@Mister Black: sa zicem ca exista aceasta supermedie care iti da semnal pozitiv la un moment dat pe un tf ales de tine atunci cand price action se departeaza la un numar definit de pipsi de ea. Experienta altora a demonstrat ca astfel de abordari sunt valabile, insa pe perioada determinata de timp..... perioada care este in functie de pastrarea conditiilor din piata care fac media sa functioneze. Daca (sa presupunem) ECB isi propune un comportament mai agresiv pe piata, un interventionism mai ridicat..... atunci media ta nu va mai functiona, sau cel putin, nu va functiona in aceeasi parametri. Asa ca daca o ai si functioneza..... exploateaz-o la maxim acum si trimite-ne o poza care sa arate si niste palmieri si niste masini sport in fundal. E cel mai bun statement.

 

@ZEN..... nu inteleg de ce SMA. EMA e mai buna ca acorda pondere mai mare perioadei mai apropiate in trecut. Nu ma intelege gresit....... nu contest.... intreb, sunt nedumerit. Esti primul pe care il aud cu SMA dupa muuuuult timp.

RSI e o medie care in calculul ei da variatii mai mici asa ca elimina mult zgomot de fundal. Insa nici nu da semnale des. Dar avand in vedere faptul ca ai o abordare weekly, e buna, s-ar putea sa fie exact ce-ti trebuie. CCI nu ti-ar fi de folos mai mult?

Divergentele nu te-ai decis sa le abordezi?

 

 

Va multumesc tuturor si imi cer scuze pentru lungimea mesajului. Bafta maxima tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce mi-a fost teama nu am scapat. De aceea am evitat sa intru pe astfel de forumuri, din cauza unor astfel de atacuri, destul de blande ce-i drept la persoana si ma refer aici la domnul johnbull. Domnule johnbull, uite, ca sa-ti dau satisfactie o sa-ti spun ca in primul an mi-am pierdut toti banii si ca eram cat pe ce sa renunt. Forexul este un job greu din punct de vedere psihic, este un joc psihic, daca vreti. Daca nu stai bine cu nervii cedezi. Apoi, trebuie sa ai mare incredere in tine insuti si in ceea ce faci ca sa poti face profit, mai ales pe termen lung.

Nu, nu o sa va arat nici un statemen, deoarece nu are nici un rost pentru ca nu vreau sa demonstrez la nimeni nimic.

Mister Black, posibil sa fac eu o confuzie. Eu am un sistem de tranzactionare foarte simplu. Folosesc H4 si intru la vanzare atunci cand candela curenta inchide sub SMA 28 si verific cu RSI-ul ca acesta sa fie sub 50 sau sa inceapa sa coboare sub 50. Folosesc ordine mici, de un minilot la fiecare 1200 USD din cont sau un microlot pentru fiecare 120USD din cont. In felul acesta pot folosi un SL de 100 de pips. Cand pretul merge in directia mea atunci mut SL in asa fel ca sa-mi asigur pozitia de intrare. La cumparare fac incers. Faptul ca folosesc ordine de valoare mica imi permite sa folosesc ordine multiple pe care apoi le managerizez in functie de ce se intampla in piata. Sistemul este fff simplu. SMA100 o folosesc ca sa vad directia generala a trendului. Uneori (cum a fost cazul azi) mai scalpez si mai fac si tranzactii intraday si aici folosesc intr-adevar un fel de analiza de price-action bazata pe analiza candelelor si pe S&R si folosesc H1 ca perioada de timp.

Pana la urma uite ca v-am dezvaluit si sitemul de tranzactionare.

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@d3cimus, daca ai un broker cu MT4, deschide chartul cu EUR/USD, pune-l pe time frame-ul de 4 ore si pune pe el un SMA cu perioada de 28 si analizeaza ce este acolo. De fiecare data cand candela curenta de 4 ore inchide sub SMA 28 (astepti sa inchida, evident si abia apoi intri) intri la vanzare. La cumparare faci invers. Foloseste un RSI (desi cam inutil) ca filtru dupa cum am spus mai sus. Nu folosi ordine mai mari de 1 microlot pentru fiecare 100 sau 120 de USD din cont. Evident ca toate astea pe demo.

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.