Sari la conținut

Intrebare


Postări Recomandate

Gheorghita, iti recomand ca pe viitor sa discuti orice fel de problema si cu brokerul. Brokerul este in masura sa-ti raspunda la intrebarile tale in mod concret si in mod tehnic, atunci cand este nevoie sau atunci cand ai o intrebare de natura tehnica. Vad ca lucrezi cu Admiral Markets. Si eu i-am intrebat daca pot scalpa si mi-au zis ca da si scalpez la greu. Bine, eu nu folosesc SL cand scalpez deoarece nu am timp sa-l pun.

De multe ori parerile unora de pe diferite forumuri sunt deformate din cauza experientelor traderilor respectivi asa ca astfel de pareri nu-ti ofera cea mai buna perspectiva asupra brokerului sau asupra problemei. Fiecare trader are experiente diferite si din cauza asta percepe realitatea diferit deoarece o filtreaza prin propriile experiente.

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e urmatoarea:

Deschizi un ordin la pretul din piata, cu SL la 1 pips. Pana ajunge ordinul tau sa fie executat, pana ajunge confirmarea inapoi, pana transmite brokerul ordinul mai departe (asta daca nu il tine in house), pana primeste si el confirmarea de la celalt broker etc, dureaza ceva milisecunde (chiar secunde uneori), timp in care piata se poate misca. Din aceasta cauza, tu poti da un ordin (nu neaparat SL, chiar si un simplu limit order nu poti sa-l dai decat la cativa pipsi fata de pretul din piata) cu pret ferm, insa acesta sa fie executat la ceva pipsi diferenta din simplul motiv al intarzierilor aparute in trasmiterea ordinului.

 

In acest caz, cine suporta eventuala pierdere de pipsi? Pentru a nu fi nevoiti sa se confrunte cu astfel de situatii, pur si simplu e mai convenabil pentru majoritatea celor implicati sa nu existe ordine ferme decat de la o distanta fixa in sus fata de piata (in cazul AM= 5 pipsi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gheorghita, cand scalpezi trebuie sa fii rapid, sa intri repede si sa iesi repede, de aceea inchid tranzactia cu oricat. Am tranzactii in care iau doar un pip si altele in care am luat si 10 pips. Ca o medie ar fi 5-6 pips dar asta este doar o medie, deci un numar care nu reflecta neaparat realitatea. Iei oricat, deoarece cand scalpezi nu stai dupa pret sa dezvolte o anumita miscare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

De ce sa imi anuleze tranzactiile? Asta inseamna ca imi sfideaza libertatea de a tranzactiona, (ce ironie, daca vede ca am profit imi anuleaza ordinele dar daca am pierdere un rahat le mai anuleaza).

 

Libertate? Care libertate? Ce e aia libertate de a tranzactiona? Esti pe o piata reglementata, unde scopul e pipsul. Aici fiecare face bani cum poate.

 

Nu sunt de acord cu multe din practicile brokerilor, dar te imprumuta cu o caciula de bani. Oare nu poate sa puna si el conditii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti sigur ca te imprumuta cu bani? esti sigur ca nu esti intr-un demo cu bani reali?

 

Nu, nu esti intr-un demo, deoarece rezultatele tranzactiilor tale sunt reale, in demo ele nu produc efecte asupra portofelului tau.

Banii clientilor nu sunt implicati in mod direct in piata, in momentul in care tu faci tranzactia. Banii clientilor sunt tinuti intr-un cont bancar separat de capitalul propriu al brokerului, in cel mai bun caz, si asa fac brokerii seriosi, sau sunt tinuti intr-un cont bancar la gramada cu fondurile proprii ale brokerului, vezi AVAfx si FXDD. Deci, dupa cum am spus, banii tai nu sunt implicati in tranzactie in timp real. Platforma de tranzactionare este alimentata cu date reale, cu fluxul informational real oferit de diferitii market-makeri (banci si alti market makeri ca alti brokeri, furnizori de lichiditati care pot fi chiar fonduri de investitii dar chiar si persoane fizice, miliardari-milionari) si cu acest flux care asigura cotatiile in timp real tu tranzactionezi iar seara sau a doua zi, in functie de sistemul de contabilitate-setlement-offset financiar, se face regularizarea si se inscriu rezultatele in bani real in order-book-ul, adica in sistemul contabil al brokerului. Deci, operatiunea de setlement-regularizare nu se face in timp real din cauza ca este aproape imposibil sa procesezi in timp real o cantitate uriasa de informatii financiare.

So, cand noi tranzactionam, tranzactionam doar date financiare care au o insemnatate financiara si nu banii insusi pe care-i depozitam noi in contul de tranzactionare. Acum, bineinteles ca tranzactionarea datelor financiare, a fluxului de informatii care ne este pus la dispozitie prin platforma de tranzactionare, are efecte fizice in contul nostru de la broker.

Da, brokerul te imprumuta cu bani, altfel de unde vine leverajul de 500:1 sau 200:1 sau cat o fi? Ce inseamna leveraj? Inseamna ca brokerul, pentru ca tu sa poti risca doar o mica suma de bani (pe care de asemenea o poti pierde intr-o secunda daca nu esti atent la cum tranzactionezi), iti da un trading credit, adica un credit de tranzactionare. Acest TRADING CREDIT, nu este un cash real ci este un credit fantoma, un credit pur virtual cu care tu sa poti tranzactiona fluxul de informatii financiare, respectiv cotatii, care-ti este pus la dispozitie prin platforma de tranzactionare. Rezultatul tranzactionarii tale este real si este inscris in contabilitatea brokerului in dreptul contului tau cu plus sau minus.

Exista si brokeri, putini, care-ti dau si un credit cash real, dar acestia sunt putini.

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gheorghita, cand scalpezi trebuie sa fii rapid, sa intri repede si sa iesi repede, de aceea inchid tranzactia cu oricat. Am tranzactii in care iau doar un pip si altele in care am luat si 10 pips. Ca o medie ar fi 5-6 pips dar asta este doar o medie, deci un numar care nu reflecta neaparat realitatea. Iei oricat, deoarece cand scalpezi nu stai dupa pret sa dezvolte o anumita miscare.

 

Va sa zica, nu ai un tp fix ? Urmaresti doar pretul si la cel mai mic semn de weakness inchizi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.