Sari la conținut

Manual sau Expert?


Postări Recomandate

Am inteles :) E bine sa faca si expertul bani, dar tot mai bine e atunci cand simti tu cum faci bani :) In caz ca ploua, normal :)

Am urmarit cateva concursuri pe termen lung intre trading cu experti si trading manual, cel mai interesante erau comentariile... :)

Dar desigur expertii au castigat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manual 100%

Consider ca trading-ul este ceva vizual, discretionar si bazat pe experienta, personal am indoieli ca poate fi automatizat. Pentru mine tot ce e sub M30 e scalp. Iau in medie 15-17 tranzactii pe luna-le iau si nu stau in fata calculatorului-Profit lunar (in procente) de 1 sau 2 cifre, uneori e si cate o luna cu putin in minus.

Asta e un punct de vedere personal, strategia nu e tocmai simpla dar perfecta pentru mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avmer

Nu stiu ce inseamna "trading discretionar", si nu sunt un TRADER adevarat (nici cu litere mari, nici cu litere mici) :)

Daca vrei sa-mi explicim iti spun daca se poate sau nu automatiza.

 

danpav86

Da se poate, exista si in baza experti care "dau cu banul".

SI nu unul, si chiar merg ani intregi de istorie.

E ceva destul de banal, exista si functie in mql pentru a "da cu banul" :)

De fapt Vinin daca nu gresesc a scris mai multi experti de genul asta, si chiar a cautat cu cateva scripte parametrii cei mai optimi pentru SL&TP pe toata istoria, si cele mai sigure sau favorabile ore pentru tranzactionare.

Editat de mql4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

danpav86

Da se poate, exista si in baza experti care "dau cu banul".

SI nu unul, si chiar merg ani intregi de istorie.

E ceva destul de banal, exista si functie in mql pentru a "da cu banul" :)

De fapt Vinin daca nu gresesc a scris mai multi experti de genul asta, si chiar a cautat cu cateva scripte parametrii cei mai optimi pentru SL&TP pe toata istoria, si cele mai sigure sau favorabile ore pentru tranzactionare.

 

E bine de stiut. Multumesc pentru informatie! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O statistica foarte interesanta spune ca majoritatea traderilor de succes tranzactioneaza automatizat (statistica a publicat-o un jurnal de forex dupa datele oferite de brokeri).

Iar cel mai profitabil expert a fost la un concurs organizat de o bursa, acum cativa ani.

Expertul a facut zeci de mii de tranzactii intr-o singura luna si zeci de mii de procente profit.

Este interesant de citit si asta pentru cei care nu stiu.

http://en.wikipedia....ce_Technologies

Editat de mql4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.