Sari la conținut

Postări Recomandate

post-6493-0-22435600-1346089499_thumb.png

 

Short term

 

Salut Cosmin,

Intradevar acel supply este tinta de profit iar maparea gri consider ca are potential de a fi corecta short term. Ce reprezinta 79.012?(linia albastra)

Editat de Rasbid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rasbid,

 

Am si eu o strategie asemanatoare, doar ca o folosesc pe grafice foarte mici, in special de 1m. Spre deoseire de tine, care te uiti la o consolidare urmata de un break, eu ma uit la respingeri definite printr-o amlpitudine mai mare a ultimei lumanari fata de lumanarile precedente. Apoi, la fel, intru in pozitie la retestarea zonei respective.

 

Acum, teoria din spate e aceeasi: acest tip de semnal vrea sa identifice, iar apoi sa exploateze zonele de cerere si oferta.

Diferenta e data doar de TF.

 

Nu am verificat urmatoarea ipoteza, insa poate tu poti sa contrazici sau nu referitor la chestia asta, deoarece am inteles ca ai incercat mai multe TF-uri.

Dpdv teoretic o astfel de zona de cerere/oferta mi se pare mult mai "valida" pe un termen cat mai scurt. Spre exemplu, pe graficul de 1m, mi se pare plauzibil ca pot identifica o zona cu ordine mari de sell, iar apoi sa folosesc acea zona pentru o miscare de 20-30 de pipsi in orizontul apropiat.

 

Pe TF D1,W1, M1 lucrurile stau altfel. Consider ca acele zone de cerere si oferta sunt creeate in urma unor fundamente care, in decursul de timp trecut de la reactia initiala si pana la retestarea zonei, au o mare probabilitate sa dispara. Bineinteles, exista si exceptii de la aceste lucruri, cum ar fi zonele de maxim si minim istorice, ce pot genera cerere si oferte reale (exportatori/importatori care sa face hedge) si, de asemenea, alte zone cheie ce pun in dificultate bancile centrale. Totusi, in rest nu raman decat zone ce au dezvoltat semnale datorita unor conditii trecatoare, conditii ce probabil au disparut in momentul revenirii pretului in acea zona.

 

Cum spuneam, daca ai incercat si ai facut vreo statistica comparativa in functie de TF-uri, eu unul sunt chiar curios daca presupunerile de mai sus se verifica.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai bune oportunitati de risc scazut si recompensa potentiala mare se gasesc acolo unde avem dezechilibru intre cumparatori si vanzatori. Acest dezechilibru formeaza zonele de cerere (suport) si de oferta (rezistenta) si ne dau ocazia sa intram pe piata.

Uneori poate dura cateva minute ca pretul sa ajunga la nivel, alteori mai mult.Nu conteaza cat dureaza, noi asteptam.

Cand pretul ajunge la nivelele mele predefinite, in functie de felul in care se comporta pretul cand nivelul este atins o sa iau o decizie. Nu am prezis nimic, dar imi place sa vizualizez dinainte traictoria pretului...ma ajuta.

 

Si inca ceva... intrebarile pe care le aveti puneti-le pe un chart. Nimanui nu-i place sa citeasca teze de disertatie aici.Un chart face cat 1000 de cuvinte.

Editat de cosmin23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rasbid,

 

Am si eu o strategie asemanatoare, doar ca o folosesc pe grafice foarte mici, in special de 1m. Spre deoseire de tine, care te uiti la o consolidare urmata de un break, eu ma uit la respingeri definite printr-o amlpitudine mai mare a ultimei lumanari fata de lumanarile precedente. Apoi, la fel, intru in pozitie la retestarea zonei respective.

 

Salutare Adi.M

 

Consider ca teoria fundamentala pentru predictia miscarilor cu nivele de cerere si oferta se aplica la orice timeframe iar ceea ce faci tu este absolut corect. Inteleg ca te bazezi mai mult pe engulfings la nivel de 1m, spre deosebire de tine eu nu tin cont prea mult de engulfings la timeframeuri mari( mn, wk ). Am avut o perioada tin minte in care am incercat sa aplic ipoteza pe 1m si 5m dar am observat ca stopurile erau mai multe dar ratia de risc:recopempensa era mai mare. Chiar dupa acea perioada am inceput sa gasesc motivul pentru care anumite nivele erau viabile si altele nu. Singura concluzie la care am ajuns a fost aceea ca trebuie sa ma uit la cel mai mare timeframe si sa imi lucrez drumul cu analiza pana la cel mai mic pentru a putea filtra nivelele care aveau un potential mai mic de reusita.

Voi incerca din nou sa aplic noul principiu (analiza tuturor tf) pana la 1m pentru a vedea daca imi mareste sansele.

Dpdv teoretic o astfel de zona de cerere/oferta mi se pare mult mai "valida" pe un termen cat mai scurt. Spre exemplu, pe graficul de 1m, mi se pare plauzibil ca pot identifica o zona cu ordine mari de sell, iar apoi sa folosesc acea zona pentru o miscare de 20-30 de pipsi in orizontul apropiat.

 

Aici sunt intru totul de acord cu tine, principiul volumului de risc/incertitudine are o probabilitate mai mare de a se aplica la o perioada de timp mai mica. Volumul raspunzator pentru crearea miscarii cat si cel care a stat deoparte pot fi prezenti inca de la momentul formarii nivelului iar asta influenteaza mai bine psihologia acestora.

Pe TF D1,W1, M1 lucrurile stau altfel. Consider ca acele zone de cerere si oferta sunt creeate in urma unor fundamente care, in decursul de timp trecut de la reactia initiala si pana la retestarea zonei, au o mare probabilitate sa dispara. Bineinteles, exista si exceptii de la aceste lucruri, cum ar fi zonele de maxim si minim istorice, ce pot genera cerere si oferte reale (exportatori/importatori care sa face hedge) si, de asemenea, alte zone cheie ce pun in dificultate bancile centrale. Totusi, in rest nu raman decat zone ce au dezvoltat semnale datorita unor conditii trecatoare, conditii ce probabil au disparut in momentul revenirii pretului in acea zona.

 

Aici am cateva obiectii intrucat am lucrat intr-o activitate economica de import/export care apela la serviciile unui departament de foreign exchange al unei banci (brd). Discutiile erau legate strict de hedgingul unor pozitii, cum spuneai tu pe anumite contracte care erau in euro cu plata scadenta la diferite perioade de timp din viitor. Sumele erau destul de mari iar directorul general isi permitea sa negocieze pretul pentru serviciul oferit. Acest lucru nu are prea mare importanta dar mi-a trezit semne de intrebare in legatura cu activitatea bancilor comerciale care este in stransa corelatie cu activitatea economica desfasurata pe teritoriul unei tari. Bancile comerciale pot fi considerate volum de risc la anumite nivele create pe perioade mari de timp (impreuna cu alti factori necunoscuti la momentul actual de mine). Probabil ma insel dar incerc sa gasesc motive rationale pentru care acele nivele sunt valabile pe termen lung.

 

Multumesc pentru reply, succes si tie! %%-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai bune oportunitati de risc scazut si recompensa potentiala mare se gasesc acolo unde avem dezechilibru intre cumparatori si vanzatori. Acest dezechilibru formeaza zonele de cerere (suport) si de oferta (rezistenta) si ne dau ocazia sa intram pe piata.

Uneori poate dura cateva minute ca pretul sa ajunga la nivel, alteori mai mult.Nu conteaza cat dureaza, noi asteptam.

Cand pretul ajunge la nivelele mele predefinite, in functie de felul in care se comporta pretul cand nivelul este atins o sa iau o decizie. Nu am prezis nimic, dar imi place sa vizualizez dinainte traictoria pretului...ma ajuta.

 

Si inca ceva... intrebarile pe care le aveti puneti-le pe un chart. Nimanui nu-i place sa citeasca teze de disertatie aici.Un chart face cat 1000 de cuvinte.

 

Salut Cosmin,

Proiectia pe care tu ai facut-o ieri a fost o anticipare realista si valabila din punctul meu de vedere dar pot exista factori in interiorul unei bari de o saptamana care pot influenta pretul pe termen scurt in orice directie, ia in considerare toate timeframeurile inferioare/superioare inclusiv stirile fundamentale si alte elemente de analiza tehnica pe care momentan le ignori dar altii tin cont de ele. Nu te da batut, este usor sa arati cu degetul spre esec dar greu sa realizezi ceva. :)>-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

usd/jpy long

 

>se observa originea miscarii pe monthly, BUY ONLY

post-4934-0-89275200-1346063656_thumb.png

 

>se observa originea rejectiei pe termen scurt, nivel de oferta weekly (cumparam decat la cerere weekly, orice alt nivel de cerere de timeframe inferior are sanse mari de a esua)

post-4934-0-37743200-1346063754_thumb.png

 

>se observa structura formatiunii pe daily timeframe pentru a lua in considerare o tinta potentiala de profit sigur* (nu exista aici)

post-4934-0-58446300-1346063950_thumb.gif

 

>se observa esecul a doua nivele de cerere, esec justificat de originea miscarii din weekly, totodata putem observa potentialul anumitor nivele de 4h in interiorul nivelului nostru de cerere weekly

post-4934-0-85435700-1346064085_thumb.gif

 

A se observa si lipsa disciplinei; nerabdarea mea a considerat ca pretul nu va ajunge la nivelul weekly de cerere si am cumparat intr-un moment prost pierzand astfel foarte mult din r:r (1:1.34 actual | 1:1.47 potential)

 

>4h chart update, respingere dintr-un nivel de oferta care s-a consolidat in interiorul miscarii ascendente

>de asteptat miscare in interiorul nivelului weekly de cerere cu continuarea ascensiunii sau respingere eventuala dar putin probabila din interiorul nivelului de cerere de 4h care a mai fost testat in trecut

post-4934-0-78973200-1346171422_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.