Sari la conținut

Script pentru Money Management


Postări Recomandate

Salut,

 

Am fost contactat din nou de fostul membru vamist, acelasi a carui idee a fost crearea scriptului atasat acestui post. A venit cu o propunere mai buna care integreaza ceea ce a iesit pana acum plus inca un amanunt.

 

Intr-adevar, am ajuns si eu la concluzia ca este o unealta utila care ar prinde bine pe spatiul de lucru al traderilor , atat incepatori cat si avansati.

 

Atasez si fisierul ce contine instructiunile necesare crearii corecte a scriptului.

 

La final, daca se incumeta cineva sa il faca si daca va ajuta in vreun fel, nu uitati sa aruncati un simplu multumesc sau un plus creatorului cat si celui care a avut ideea. Macar atat sa facem !

 

 

 

LotSizeApolo.mq4

 

Script for. -MM.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Sper sa nu se supere domnul Apolo pentru interventie :D

 

Am construit si eu un fisier in excel ( dupa formula pusa la dispozitie de brokerul Alpari ).

Functioneaza simplu : introduceti datele respective pentru :

-marime cont ( exemplu 1000 euro )

- risc maxim (exemplu 2% )

- stop loss ( cat doriti, ex: 20 pipsi )

 

si va da automat marimea maxima permisa a pozitiei ( a rezultat 0.1 loturi )

 

Atasez fisierul in format zip.

position-sizing.zip

Editat de Uirebit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Uirebit, ce ai pus tu nu are treaba nici cu ce a cerut Apolo si nici nu e de prea mare folos. Functioneaza ce ai pus tu acolo, dar numai pentru perechi XXXUSD. S-au pus deja pe forum solutii mai bune pentru calcularea lotului care trebuie riscat pe tranzactie.

 

AICI gasesti un indicator facut de mine care iti arata cati loti trebuie sa joci pe 5 sl-uri diferite pe fiecare pereche pe care il atasezi. Iti afiseza numerele in mod constant pe chart si nu mai ai deci nevoie sa refaci calculele de fiecare data cand pui un trade.

 

AICI gasesti un indicator facut de tradelover, pus de oltciter, care calculeaza ce calculeaza si excelul tau, dar pe orice pereche. Tot in topicul acela gasesti si acelasi indicator in versiune light modificat de mine.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.