Sari la conținut

Cine a castigat cel mai mult cu Forex si are cont pe forum?


vasile13

Postări Recomandate

Vazand ce posteaza diversi colegi pe aici, va propun sa facem un concurs, cu conturi reale, si dupa 6 luni sa tragem linia si vedem cam cum sta treaba.

Conturile sa fie monitorizate pe Myfxbook

Editat de DCM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posteaza frate georgesoros un statement ceva, barem un cont de myfxbook asa cum mi-am pus si eu la semnatura. Sa vedem cat de mult ai castigat matale pe Forex, in procente. Ca banii, oricum nu ne intereseaza.

 

Raspunsul meu a fost dat in gluma, Andrei :P

 

Treaba cu statement-urile postate pe forumuri e o aiureala ... eu abia suport ideea ca un broker care se ocupa de contul meu imi vede tot ce misc pe acel cont, dar sa mai fac si public asa ceva, chiar ca nu m-as simti bine deloc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

georgesoros

 

Daca te deranjeaza ca brokerul, in care ar trebui sa iti pui toata increderea, iti vede tranzactiile atunci poate domeniul asta nu e de tine. Daca de la bun inceput, ai incertitudini in legatura cu domeniul asta ori nu esti pregatit, poti sta pe margine si sa nu depui bani reali, pana te obisnuiesti, pana la urma poate nu iti place asa de mult, cine stie. Insa cand vei fi pregatit, trebuie sa ai curaj sa apesi pedala la maxim, nu e loc de jumatati de masuri, aici.

 

Succes!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatu asta nu are cont pe forum, si nu a jucat pe forex, dar are o poveste relevanta:

 

http://jspauld.com/p...earning-and-hft

 

Am citit experienta lui relevanta : bla bla bla...predictie..bla bla MARTINGALE (double in loss).

Experienta lui se traduce in fonduri multe + money management paranoic sau bulan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazand ce posteaza diversi colegi pe aici, va propun sa facem un concurs, cu conturi reale, si dupa 6 luni sa tragem linia si vedem cam cum sta treaba.

Conturile sa fie monitorizate pe Myfxbook

 

Daca esti de acord cu departajarea la profit in valoare absoluta ($, EUR) si nu dupa procent calculat la 200$, eu ma bag. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

radu103

 

Pana una-alta, te poti baga si la procent. Nici eu nu sunt dispus sa dezvalui suma. Pana la urma, cel putin pentru mine, procentele conteaza, mi-e totuna ca tranzactionez 500 usd sau 5000 usd, fiindca fac totul din procente. Cat risc? Atat la suta. Punct. Intelegi?

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://widgets.myfxb...AllSystems=true

 

In medie...cam 35% lunar, procentual, desi calculele myfxbook sunt ciudate (la gain adauga deposit dar nu scot withdrawal cand se raporteaza la total)

 

Eu inteleg, doar ca am mai auzit chestia asta cu indiferenta si pana acum nimeni nu mi-a demonstrat ca se poate. Sa vezi ce impact are cu leverage 500 pe o pozitie de 10 ori mai mare : parca doare, mai ales pe manual.

Daca ti-era indiferent pana acum erai in TOP 300 cu +28% lunar. (5000 $ * 1 ^ 24 = vreo 1.8 milioane $)

No offence, dar anul asta nu te-am vazut pe acolo...poate la anul.

Ai mai putin de 3 luni in statement, ceea ce imi spune ca ai toate sansele sa inchei in 12 luni cu o medie de +15% sau mai grav cu un margin call dureros. (expectancy 3 pips e apropiat de scalp si -344 pip worst trade imi arata ca nu prea ai stop loss)

;)

Editat de radu103
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am leverage de 1:400 si nu stiu de unde ai tras concluzia ca as avea 5000 usd in cont. Ceea ce nu inteleg e faptul ca spui ca am sanse sa fac 15% (anualizat) sau cu dau margin call. Nu am reusit pana acum, cu contul asta, contraperformanta asta. Plus ca nu stii cat au valorat cei -344 pips. Dar de best trade, de cei 661.8 pips, ce spui? Daca ai urmarit la risc of ruin (probabilitatea de a ruina tot contul) e de sub 0.01%. Ar trebui sa am conform a ceea ce am tranzactionat pana acum 159 tranzactii negative consecutive ca sa distrug contul. Iar stop-loss am avut de fiecare data, doar ca mi-am recalculat loturile pe care le tranzactionez in functie de cat am in balanta, intelegi? Adica, daca am un stop loss de 20 de pips, lotul meu poate fi mare iar daca e de 200 de pip e infinit mai mic. Procente. Acestea fiind zise te astept sa pui si tu un cont de myfxbook sa vedem cum te descurci tu, (poate te vedem pe tine in top 300), altfel e ca si cum ai urina contrar directiei vantului.

 

By the way: dirzuandreiovidiu poate sa fii un nume inventat, nu-i asa?

 

Apropos, linkul ala cu widget nu merge.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.myfxbook....uvzKTf1LPB9j46U

http://www.myfxbook....KM4fBdwNMUXEbWl

 

Risk of Ruin e doar un calcul...Tinand cont de istoric, eu n-as crede cifrele alea.

Nu inseamna ca nu ti se poate intampla !

 

De ieri pe azi a crescut Gain de la 28% pana la 48%. (se pare ca n-ai schimbat semnatura).

Nici nu trebuie sa spui cat ai in cont. Oricine isi poate da seama ;)

Editat de radu103
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.