Sari la conținut

Postări Recomandate

@Trading 212:

1.alerta de pe situl CNVM:

25.03.2010 Alertă Platformele de tranzacţionare de tip Forex nu sunt reglementate şi supravegheate de C.N.V.M. Exced obiectului de activitate al unei societăţi de servicii de investiţii financiare (S.S.I.F.) tranzacţiile cu valute şi alte instrumente care nu sunt definite la art. 7 alin. (1) pct 14^1 din OUG nr. 99/2006 privind instituţiile de credit şi adecvarea capitalului, aprobată cu modificări prin Legea 227/2007 şi nu fac obiectul compensării de către Fondul de Compensare a Investitorilor

2. sunteti bulgari, mai lasati titlul asta pompos de `` broker european``

3. conform normelor europene, casele de brokeraj care opereaza cfd-uri si forex, nu sunt acceptate in nici un fond de garantare: ganditi-va cat ar plati fondurile alea, in conditiile in care 95% din musterii (clientii) vostri isi pierd banii! Tot fraieru` ar da in judecata fondul respectiv, poate, poate recupereaza ceva!

In concluzie, parerea mea , pe care o si impartasesc aici e ca e tz...apa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Avus Capital functioneaza in conformitate cu Directiva Europeana privind Pietele de Instrumente Financiare (MiFID), fiind licentiata si reglementata in 8 tari.

Avus Capital este un broker NDD (Non Dealing Desk) si STP ((Straight-Through Processing).

Acest lucru inseamna ca tranzactiile, in procent de 100%, sunt in mod automat confirmate si directionate spre executare catre alte institutii financiare, precum Banci si alti Brokeri licentiati.

Pentru siguranta dumneavoastra si in conformitate cu reglementarile noastre, toate fondurile clientilor sunt tinute separat, in conturi separate. Toti banii pe care ii depuneti la Avus Capital sunt asigurati de catre Fondul de Compensare a Investitorilor, pentru protectie suplimentara.

Compania noastra efectueaza plati la Fondul de Compensare al Investitorilor pentru fiecare euro pe care îl trimiteti. De asemenea, acopera necesarul zilnic de adecvare si lichiditate a capitalului impus de Comisia de Supraveghere Financiara.

 

Totodata, termenii de business sunt transparent expusi in site-ul Trading 212: https://www.trading212.com/documents/22/ro/Terms_of_Business.pdf.

 

Mai jos, regasiti reglementarile CNVM Romania:

http://www.cnvmr.ro/RCNVM/lista.php?sect=1, randul 547

http://www.cnvmr.ro/RCNVM/lista.php?sect=1, randul 1203

 

In masura in care va putem oferi informatii aditionale, care sa faca obiectul verticalitatii si corectitudinii companiei noastre, va stam la dispozitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Freedback:

 

Luati-va jucariile si mergeti in Anglia. Deschideti acolo birou, inregistrati-va la FSA, inregistrati-va la fondul de garantare, si apoi oferiti servicii internationale la standardele din UK. Lasati vrajeala cu broker international reglementat in toata europa. Sunteti reglementati in bulgaria poate. Nu va gasesc in registrul FSA (poate oti fi si nu va vad eu) si desi nu e foarte clara diferenta dintre licensed si registered faptul ca sunteti licensed in bulgaria si doar registered in uk nu imi confera niciun fel de incredere. Ori va duceti in UK, in SUA, sau in Elvetia sau intr-o alta astfel de tara foarte bine reglementata si apoi va numiti brokeri internationali ori ramaneti in bulgaria si oferiti servicii bulgaresti bulgarilor. Nu zic ca nu pot exista brokeri ok in afara USA sau UK, dar imi vine greu sa dau credibilitate unui "fast growing international broker" cu sediu in bulgaria.

 

Inchideti firma si deschideti-o din nou cand va permiteti sa oferitii lichiditate calumea, spread-uri mici, si foarte important, spread-uri flexibile. Nu vad cum si-ar putea deschide cineva cont cu un broker care ofera spread-uri fixe. Ce sa mai zic de marime. 3 pips pentru spread fix si 1.9 pentru spread liber pe EURUSD. Nu-mi aduc aminte cand am vazut ultima data spread peste 1 pe EURUSD pe broker-ul meu actual. Cum naiba oti fi voi un "fast growing international broker" cu care "thousands of people" isi deschid account "every month" habar nu am. Sunt brokeri cu zecile care ofera servicii mai bune. Nu vad de ce si-ar deschide cineva cont cu voi. Poate doar persoane fara cunostinta de forex pe care reusiti sa le racolati prin agenti, prin telefon, prin mult marketing mincinos, altfel nu vad cum v-ar alege cineva pe voi din toata marea de brokeri disponibila.

 

PS: A aparut postarea asta noua in timp ce scriam. V-am gasit acum pe site-ul FSA (cautam initial dupa trading212, acum am cautat Avus), dar numele FSA e trecut acolo de ochii lumii. Sunteti inregistrati in UK ca firma europeana cu sediul in bulgaria. Deci daca am vreo problema cu voi tot la voi la Sofia tre sa vin. In orice caz, problema mare nu e daca sunteti tepari sau nu, daca sunteti reglementati sau nu, problema masiva e ca oferiti servicii de doi lei si ca deci nu vad astfel cum naiba reusiti sa atrageti clienti. Eu unul n-as recomanda absolut nimenui firma voastra dupa ce v-am citit oferta.

 

FAQ-ul vostru de altfel nu va recomanda deloc. Sunt chiar interesante unele puncte.

 

Do you have many clients? Yes, we are a fast growing international broker and thousands new clients join us every month.

 

Is it safe to send you money? Yes, it is completely safe. We are a licensed and regulated broker and keep all clients’ money in a separate bank account. Moreover, all clients’ money is insured by the Investors Compensation Fund.

 

Nevinovatul nu isi face girji sa strige sus si tare cat de nevinovat este el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

 

Mai jos, va invitam sa regasiti reglementarile FSA UK.

http://www.fsa.gov.uk/register/firmBasicDetails.do?sid=287611

http://www.fsa.gov.uk/register/firmBasicDetails.do?sid=209754

 

Capitalul Companiei trebuie sa fie de cel putin 750 000 Euro (Capitalul nostru este dublu fata de cerinta minima).

 

Spread-urile oferite de catre Trading 212 nu sunt mari.

Totodata, Trading 212 nu face din termenii si conditiile de tranzactionare trucuri de marketing. In momentul in care este expus un spread fix, in executie acesta ramane fix.

Lichiditatea in piata este garantata, la fel si executia. Oferim conceptul "What you click is what you get".

De obicei, brokerii care transpun in reclame spread-uri reduse, au intarziere in executie, ofera spread-uri maxime la un nivel ridicat, precum si recotari.

Alegerea apartine in totalitate trader-ului. Insa, ceea ce putem garanta este ca niciodata nu au fost inregistrate plangeri din partea clientilor, deviza Companiei noastre fiind transparenta.

 

 

 

Succes in tranzactionare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Da, v-am gasit pe site-ul FSA cand ati spus numele firmei. E ok ca sunteti inregistrati la FSA. Asta nu arata insa decat faptul ca va este permis sa oferiti servicii in UK. Stiu ca a trebuit sa treceti niste verificari ca sa intrati pe lista insa ceea ce am scris mai sus ramane valabil - daca maine declarati faliment eu trebuie sa vin in Sofia sa imi iau banii de la fondul de garantare bulgaresc. Asta daca exista vreun fond. Probabil ca exista, nu stiu. Nu la FSA merg deci ca sa imi rezolv problemele ci la Sofia. La fel si cu lista CNVM. Scrie acolo ca autoritatea competenta este FSC Bulgaria. Catre FSC Bulgaria probabil ca o sa fiu directionat daca am o problema cu voi.

 

Nu despre asta e insa vorba. In mod cert reputatia bulgarilor, romanilor, sau a est europenilor in general nu e foarte buna mai ales in comparatie cu tari gen Elvetia sau UK, dar nu despre asta e vorba. Se dau tepe si in Elvetia si sunt oameni cinstiti si in Bulgaria. E important insa ca omul sa nu aiba impresia ca sunteti vreo corporatie multi nationala gen Credit Suisse de Bulgaria care e extinsa pe toata harta europei. Sunteti o firma bulgaresca cu un titlu foarte neoriginal care oferitii servicii de brokeraj dupa parerea mea foarte slabe. Evident marketing-ul vostru va prezinta ca un broker multi national european ce ofera servicii competitive dar realitatea nu sta chair asa.

 

Am avut cont la MBTrading, Oanda, si Dukascopy. N-am avut niciodata spread mai mare de 1.5 pe EURUSD (cu tot cu comision acolo unde e cazul) la niciunul dintre ei. De ce as merge la trading212 din bulgaria sa imi deschid cont si nu la MBTrading firma cu sediul in US, reglementata de agentiile din US, (reglementari mult mai dure de transparenta fata de toata europa/uk/bulgaria) si cu spread intotdeauna mai mic?

 

Firma ca a vostra imi fac si eu maine poimaine. Imi deschid cont la Dukascopy si cumpar si vand eurusd la spreadul lor de 0,9 pe care il vand si il cumpar mai departe de la clientii mei la spread fix de 3 pips. Profit garantat. Cand spreadul la dukascopy sare de 3 pips ofer requote pana cand spreadul se intoarce inapoi. Hai sa fim seriosi. Faptul ca oferiti spread fix de 3 pips e motivul numarul unu pentru care nu mi-as deschide cont la voi. Daca voi aveti impresia ca executia voastra poate sa se compare cu cea dukascopy traiti pe alta planeta. Intreb atunci din nou. De ce v-as alege pe voi? Nu gasesc niciun motiv in favoarea voastra.

 

Chestia cu "what you click is what you get" e jargon de PR. Marketing ieftin. Pai pe range-ul vostru urias de 3 pips e aproape imposibil sa nu gasiti volum pentru trade-ul meu. Prefer insa sa merg la dukascopy si sa imi iau lichiditate la spread de 0,8 pips (1,3 cu tot cu comision) si risk de slippage in caz ca nu e lichiditate decat sa tranzactionez cu voi. Pe termen lung daca adun spreadul muuult mai mic cu comisionul brokerului si cu slippage-ul total (slippage aproape inexistent pana acum) tot imi da mai putin decat spread-ul vostru flexibil de 1.9 sau spreadul fix de 3.

 

Asa ca oricat de cinstiti si de reglementati ati fi voi in cele din urma serviciul care il oferiti e foarte slab. Feedback-ul meu ramane astfel acelasi: strangeti jucariile si intoarceti-va cand sunteti in stare sa concurati cu cei mai buni brokeri. Altfel nu sunteti decat un alt bucket shop deschis pe net menit sa atraga gambleri cu conturi de 100 sau 500 de euro care in 2-8 saptamani dispar.

 

Acelasi feedback ramane valabil pentru orice alt broker care ofera servicii similare trading212 si e atentionarea mea pentru orice incepator care vrea sa isi deschida cont. Gasiti brokeri mult mai buni pe piata decat cel discutat in topicul acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dorim sa punctam ca activam pe piata de profil de peste 20 ani (In Romania, inca din 2008). Pe cale de consecinta, nu reclama sau sustinerea in piata ar fi motivele inregistrarii acestui Topic, ci dorinta de a colecta feedback in randul celor care cunosc platforma Trading 212, precum si capacitatile sale.

Apreciem comentariile dvs. si va multumim pentru atentia acordata.

Faptul ca activam in tari precum Germania, Spania, Italia, Polonia, UK ne da dreptul sa primim recunoasterea de Broker European de valoare.

 

 

 

Cu stima,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.