Sari la conținut

Abordarea minimalista sau Less is More in Forex!


Postări Recomandate

Desi e posibil sa nu iti convina raspunsul meu, dar si daca as tacea as putea cadea in postura aluia care vede pe unul ca greseste si nici macar nu ii face o observatie ci se bucura de raul lui.

 

Deci, parerea mea, este ca in 6 luni, :

Trades: 15

 

 

este mult prea putin ca sa spui ca sistemul este Ok. In plus , mie personal, imi displace cum arata graficul deoarece 6 tranzactii, deci aproape jumatate din ele nu reprezinta nici o evolutie. Daca ai fi folosit timeframe-ul de 4h ai fi avut cu siguranta mai mult volum iar daca ai fi folosit pe cel de 1h ar fi fost si mai multe. Ti s-a mai zis sa te folosesti timeframe-urile 1h si 4h , a fost cineva care ti-a aratat ca pe 15m se ruleaza mult mai mult decat pe Daily.

Chiar as vrea sa vad un singur motiv solid pentru care refuzi sa stai pe timeframe-ul de 1h.

Scuza "noise-ului" dispare din start.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Apollo!

Man , nu ma deranjeaza cu nimic interventia ta, ba mai mult, ma lasa rece. Este ceva vreme de cand nu mai aplec urechea la sfaturi pe forum, iti cunosc opinia, ti-o respect, dar nimic mai mult! Poate tu crezi ca-mi faci un bine, dar cum am mai spus, mi-am gasit directia-strategia-metoda de tranzactionare si pt. nimic n-am chef sa deviez si sa incerc altceva. Concret, eu unul sunt convins ca un incepator in Fx trb. sa exerseze la inceput pe tf Daily, iar dupa ce esti bun aici, poti sa te gandesti sa cobori pe H4 si H1, dar nu mai jos! Sunt o multime de avantaje pe Daily, atat dpdv. tehnic, cat si emotional/psihologic. 

Dar poate ca tu esti la alta categorie, supergrea! Pentru mine nr. mare de trade nu garanteaza absolut nimic, nu valideaza nimic. Multi dintre voi ati ramas blocati in analiza tehnica si fundamentala *(un coleg din fond e convins ca poate face bani pe stiri!!!), uitand total de impactul emotiilor asupra deciziilor pe care le luam, ce anume genereaza acele emotii, cat de important e managementul capitalului si conservarea profiturilor....DAr, eu nu neg ca sunt unii traderi care fac bani pe tf mici, din statistici reiese ca sunt f. putini. 

Ia lasa-mi si mie tel. tau, poate ma parasutez prin munti si bem o cafea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Apollo

 

Te contrazic putin, cu mentiunea ca mi se pare foarte bine ca in sase luni s-a abtinut de la a face chiar si trade normal, cincisprezece mi se pare ok. Intr-adevar daca o iei din punct de vedere statistic cincisprezece nu e mult caci iti trebuie un esantion mare pentru a dovedi ca e relevant acel profit, dar privind dinspre latura psihologica este un pas mare. Iar ca e facut dupa un cadru de timp care evita pierderile zic ca e ok. Nu e neaparat un sistem castigator, in sensul ca merge pe toate cadrele de timp - e adevarat. Si-n plus, nu vad nimic rau in a evita zgmotele; si mie mi-e greu sub cadrul de timp de patru ore - recunosc. Sistemul meu o gafeaza mai des sub acel cadru de timp.

 

@EdisonFx

 

Trebuie sa iti continui misiunea si sa nu te opresti, mergi pana la capat, pana la urma asta ne defineste ca fiind invingatori. Mai castigam, mai clacam, ne ridicam si continuam treaba pe care am inceput-o. Nimic nu e usor. (adaugire ulterioara) Mi-a placut cumva raspunsul, poate cam dur dar mi-a placut. Ai intr-adevar ce trebuie, ai sclipirea aceea.

 

Succes amandurora.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dirzuandreiovidiu>

Am impresia ca cei mai multi NU REALIZEAZA IMPACTUL EMOTIILOR IN TRADING! Putini constientizeaza ce se intampla cu ei atunci cand sunt in fata monitorului si privesc la grafice~

Eu spre exemplu, miercuri iau decizia sa inchid si sa revin duminica pentru analiza saptamanala, la Fond ma refer. Recunosc, am tras un tun, chestia aia nu merge deseori, am avut si noroc, de la -9% am sarit la +8%. Joi ma uit pe grafice, miscarea a continuat in directia mea, vineri ma cuprind remuscarile/lacomia, cedez ispitei si intru ca prostul, vineri dimineata. Rezultatul se stie...Si unii baieti, presupun ca total lipsiti de experienta atat in demo cat si pe real, vorbesc de facut profit pe declaratiile lui X, Y sau dupa stiri!  Ce sa mai vorbesc... Merci Ovidiu!

 

Apollo>

De ce nu ai intrat in Fond? Ce-ai de pierdut?!

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Rezultatele la ora asta:

Alpari, Oanda, Trading Point, Andromex.

Desi la Andromex e concurs, n-am mers pe ideea "ori la bal, ori la spital", am incercat sa controlez cat de cat riskul, n-am mers cu suta de loturi. Au fost o multime de setup-uri pe H4 si H1 care au functionat, un RR de 1:1 pana la 1:2 a fost adesea cel mai indicat!

post-2904-0-58410800-1371757942_thumb.png

post-2904-0-66376300-1371757961_thumb.gif

DetailedStatement 20.06.13.htm

post-2904-0-95065100-1371758013_thumb.gif

DetailedStatement 20.06.13.htm

post-2904-0-36265300-1371758068_thumb.gif

DetailedStatement 20.06.13.htm

post-2904-0-89405500-1371758083_thumb.png

post-2904-0-23117400-1371758100_thumb.gif

DetailedStatement.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Exemplu de trade luat dupa edge evident!

 

Sunt 3 tipuri posibile de intrari:

1) on market dupa finalizarea pinbarului daily cu un SL= cca. 100 p;

2) sell stop cu SL=105-110 p;

3) iti trebuie cohones pt. varianta asta,  ordin sell limit dupa finaliz. pin bar, cu intrare la 50% din pinbar, ar fi fost activat a 2-a zi, obtineam cel mai bun SL= 50-55p si desigur cel mai bun RR!

post-2904-0-46641500-1373052695_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Exemplu de trade luat dupa edge evident!

 

Sunt 3 tipuri posibile de intrari:

1) on market dupa finalizarea pinbarului daily cu un SL= cca. 100 p;

2) sell stop cu SL=105-110 p;

3) iti trebuie cohones pt. varianta asta,  ordin sell limit dupa finaliz. pin bar, cu intrare la 50% din pinbar, ar fi fost activat a 2-a zi, obtineam cel mai bun SL= 50-55p si desigur cel mai bun RR!

 

la cat de bun esti ar trebui sa intri cu bani reali. si tu si oltciter. doi campioni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.