Sari la conținut

Abordarea minimalista sau Less is More in Forex!


Postări Recomandate

Demo prea mult e o pierdere de timp. Intai iti faci o strategie dupa care o testezi nu pe demo ci pe backtesting, pe trecut, pe o perioada cat mai indelungata, pana cand esti sigur ca ar fi functionat bine pe trecut. Daca backtestingul nu poate fi facut automat, il faci manual, bara cu bara. Apoi sa zicem ca bagi cateva saptamani de demo ca sa fii sigur ca strategia functioneaza corect din punct de vedere tehnic si statistic pe platforma respectiva. Dupa care, gata, ajunge cu joaca, treci pe real cu sume mici care sa nu te afecteze prea tare. Daca stai prea mult pe demo ce realizezi? Strategia o testezi pe trecut. Daca ai o strategie pe timeframe daily, o testezi pe 10 ani in urma sa zicem. Dar pe demo, ce faci, stai 10 ani pana imbatranesti ca sa fii sigur ca merge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mister Black

Sunt si nu prea de acord cu tine. Aici nu e vorba de testarea n ani sau luni a strategiei, cat de formarea acelor deprinderi/obiceiuri(rutina) corecte in tranzactionare! Normal ca nu are sens sa stai mai mult de cateva luni in demo, dar depinde ce faci in timpul asta, cum actionezi, ce iti insusesti din imensul ocean de informatie Fx ?! Diferenta dintre un loser si un winner nu o fac capacitatea lui de analiza, sist. de tranzactionare, instrumentele tehnice folosite, money managementul, inteligenta - presupunand ca detine cate ceva din toate astea - ...., cat modul cum intra in contact cu marketul, starea sa mentala, capacitatea de autocontrol. Or fi vorbe in vant pt. cei mai multi, dar cine s-a lovit...stie ce vorbesc.

Am afirmat mai sus ca supra-tranzactionarea(nr. mare de trade deschise simultan, frecventa mare de intrare, interferenta intr-un trade deschis) este cea mai mare greseala pe care o fac traderii! Vad ca nimeni nu s-a sesizat...Probabil n-am dreptate! Dar n-o spun eu, o spun traderii profesionisti!

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A folosi sau a nu folosi Stop Loss!


Presupunem ca ai identificat pe un graphic un setup valid, cu ceva confluente si spatiu de dezvoltare. Primul lucru pe care ar trebui sa-l faci in continuare e sa determini locul unde pozitionezi stop lossul! Si asta pt. a putea evalua apoi raportul risk reward, care trb. sa fie unul de bun simt, de 1:2 sau 1:3. Dupa ce am stabilit SL ajustez marimea pozitiei, niciodata invers! Deci ma concentrez in primul rand pe ceea ce RISC si pot PIERDE, si apoi pe potentialul castig. Chiar nu inteleg cum poti intra cu sume mari pe real fara SL, adica fara sa controlezi pierderea potentiala?
Esti risk manager sau gambler? In plus esti coplesit de emotii atunci cand urmaresti o tranzactie in desfasurare care n-are setate SL si TP, deci faci un trading emotional care mai devreme sau mai tarziu se va dovedi autodistructiv. Supratranzactionarea duce automat la cresterea riscului, adica la maximizarea pierderilor!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara sl si tp, fara un raport de 1/2 sau 1/3 intre ele, pe termen lung, pierzi. de ce? pt ca daca pe termen lung, castigurile nu-ti acopera pierderile, vei intra tot mai mult in minus. Criodi are o postare excelenta in legatura cu risk/rewardul pe care o recomand! E foarte bine documentata si mai ales, vorbeste de chestii reale, fara de care nu poti castiga pe termen lung.

De ce e nevoie de un r/r pozitiv? pt ca pe termen lung, greselile tind sa se adune si daca nu ai un profit de 2-3-4x mai mare decat suma riscata, in timp nu-ti vei acoperi pierderile! Este un lucru demonstrat, nu inventez eu roata aici.

Marimea pozitiei (position sizing) e si ea f. importanta. Nu riscati niciodata mai mult de 0,5-1% din sold! risk mic inseamna si emotii mai putine, inseamna confort in tranzactionare. inmultiti 0.5 sau 1% cu vreo 250 de zile de tranzactionare si veti vedea ca nu e putin. Daca intrati de mai multe ori pe zi, e si mai periculos!

Nu uitati: pe contul real, banii care se pierd, GREU se mai intorc: de ex. daca pierzi 20% din cont, trebuie sa produci 25% ca sa recuberezi banii, iar daca pierzi 50%...trebuie sa-i dublezi! ei, atunci chiar esti in rahat! Acolo deja e panica, tranzactii haotice, si pana la margin call mai e un pas...CONTUL REAL ODATA PIERDUT, NU SE POATE RESETA!!!

Tot ce am scris aici si am scris in general e din experienta mea! Sunt in al 7-lea an de bursarie, ca sa zic asa, si lucrul care mi se pare cel mai important e SA AI GRIJA DE BANI, principala preocupare sa fie managementul pierderilor. Daca administrezi cu grija pierderile, prima data va veni zero iar apoi va veni si profitul.

Bafta la toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are sens sa stai mai mult de cateva luni in demo, dar depinde ce faci in timpul asta, cum actionezi, ce iti insusesti din imensul ocean de informatie Fx .

 

De acord cu postul tau de mai sus, dar referitor la aceasta afirmatie punctul meu de vedere este ca atata timp cat nu faci profit pe real se impune tranzactionarea demo. A sta pe real pierzand bani nu te numesti trader, ci cotizant.

 

Treaba cu "bagi 100$ ca sa te inveti cu emotiile" e pentru aia care inghit asa ceva orice aud pe neverificate. Nu la fel stau lucrurile cand e vorba de 1000$ sau 10.000$ .

 

P.S

 

Edison, cate luni ai de cand esti pe profit ?

Editat de apolo
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi poti avea un rr si 1:10 tot nu iti poate garanta ca nu vei pierde bani, pana la urma sistemul, dinamica, stapanirea ta de sine face diferenta.

 

Fiindca, presupunand ca ai 10 tranzactii incheiate, in felul urmator:

 

EUR/USD - 30 de unitati

EUR/USD -30 de unitati

EUR/USD -30 de unitati

GBPJPY -30 de unitati

GBP/USD +300 de unitati

EUR/USD -30 de unitati

EUR/USD -30 de unitati

GBP/CHF -30 de unitati

EUR/USD -30 de unitati

GBP/CHF -30 de unitati

EUR/USD -30 de unitati

GBP/CHF -30 de unitati

____________________

Total: -30 de unitati

 

Concluzia: trebuie ca frecventa tranzactiilor pozitive sa fie cat de cat constanta caci altfel e cam degeaba, caci pe termen lung poti pierde bani, chiar si-asa, mai lent decat o fac altii, dar tot vei pierde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.