Sari la conținut

Ce WFA folositi ?


Postări Recomandate

Toata lumea stie ca pentru o strategie capacitatea de a produce profit in viitor ("robustetea") este factorul determinant , si nu rezultatele minunata din trecut.
A devenit un loc comun afirmatia ca fara o analiza WalkForward (WFA) nu are rost sa incerci sa folosesti o strategie .
Intrebarea este cum poti sa apreciezi/calculezi/determini/estimezi  "robustetea" unei strategii (EA) , fara a imbatrani langa ea ?
Este evident ca nu poti testa pe conturi demo in timp real cate 3-6-12 luni fiacare strategie care iti vine in minte (pentru a afla ca in majoritatea cazurilor este vorba desre supraoptimizari, ,conjuncturi favorabile ale pietei, etc) .
Tocmai pentru a avita pierderile de timp s-au inventat diverse WFA-uri . Problema este ca o analiza serioasa presupune serii de date lungi, precise, si un volum f.f. mare de calcul . De aia multi "creatori" de WFA fac tot felul de "simplificari/aproximari/scurtaturi" care , in final pun sub semnul intrebarii insusi rezultatul final .
(tocmai am terminat de citit un astfel de analizator WF( ieftin ! 120 lei !!) care ma asigura ca 2 MA cross EA ofera "sigur" o robustete de 58% pentru EURUSD 1H (85 USD/zi in medie...) , pentru tot restul vietii.


De aceea vin si va intreb : stimati domni/doamne , voi ce WFA folositi ? Si cata incredere aveti in rezultatele oferite ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai spus-o si sunt nevoit sa o repet : ceva imi scapa in functionarea acestui forum . Nu mai vorbesc de vechea si  buna traditie a forumurilor MT unde se puteau crea, dezvolta, coda  si testa strategii folositoare pentru intreaga comunitate . Pot inteleg ca este un forum cu si pentru romani , deci...

Dar nu pot intelege reticenta de a comunica comunitatii orice tine de propria ograda . Sa ma explic , inainte de a fi coplesit de injuraturi :

- ca nou membru , am avut curiozitatea de a citi ce au mai scris altii inaintea mea. Si , fara nici o ironie , am gasit multa "lume buna " . Oameni cititi, cu experienta in meserie, dispusi sa dea sfaturi incepatorilor, unii tranzactionand "for living" , altii lasind sa se inteleaga ca se ocupa si de banii altora, etc..

Ori , nu pot sa cred ca toti acesti meseriasi tranzactioneaza "la plesneala" , dupa "gut feeling" , folosind semnale cumparate cu 99 usd sau dupa strategii teste personal cu hartia si creionul in ultimii 5 ani .

Nu pot sa cred ca un om cu scaun la cap se apuca sa tranzactioneze "real money" fara sa isi testeze in prealabil "la singe" ideile si strategiile . 

Si cum poti testa zeci (sute, mii) de idei strategii, EA , pe multiple TF, pe multiple perechi ( sau chiar pe piete diferite, cum recomanda "clasicii") fara sa folosesti diverse "scule " ?

Deci, concluzia mea este ca toata lumea se foloseste de cate ceva pentru a-si testa ideile,

DAR NU SPUNE LA NIMENI CE !

Cateva sute de "forexisti" au citit  primul post al acestui thread , si alte cateva sute au citit macar titlul . Niciunul nu a vrut sa spuna comunitatii o voba despre modul in care isi testeaza el strategiile !

Pot sa banuiesc ca o explicatie ar fi o atitudine tip  :  " Asta e treaba mea ! . Pe forum  se intra doar pentru a ciuguli ceva informatii de la altii sau pentru a intreba de ce pun unii fraieri SL , cand orice EA functioneaza in backtest minunat fara. " ? Pot !

OK. Pot deasemenea sa inteleg ca unele subiecte nu intereseaza , deci nu merita bataia de cap sa te implici.

Dar nu cred ca exista subiect mai important pentru un trader decat gasirea raspunsului la intrebarea :

Care sunt sansele (probabilitatea) ca ideea/ strategia/ EA mea sa produca bani in viitor ??? ( cu varianta : ce sa-i fac sa o conving sa faca bani in viitor ??) .

In concluzie :

- daca dupa primul thread am fost intrebat de catre moderator " bai nene, daca tot crezi ca ai o "chestie" care merge , de pierzi timpul pe forum ca sa o mai discuti si cu altii , in loc sa stai in beci si sa faci bani in liniste ?"

- daca dupa al doilea , unde am luat in discutie tema fundamentala a tradingului (metode/instrumente  de testare a strategiilor inainte de tradingul real ) nu am primit nici un raspuns,

nu vad decat doua raspunsuri posibile :

- sau forumul asta functioneaza altfel decat surate lui straineze

- sau eu sunt din alt film , si ar trebui sa vad daca nu ma cauta careva pe afara .

Din respect pentru fondatori, administratori si participanti , inclin sa cred ca varianta 2 este cea corecta.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe aici, treaba merge cam in felul urmator: vine unul cu ceva nou, sau care crede el ca-i nou, dupa care vin cel putin 2 care incearca mai mult sau mai putin fatis sa-i demonstreze lui si mai ales altora ca e un idiot! Asa am patit si eu, asa vei pati si tu.

Deci, pt ce sa mai postezi strategii si statementuri reale/ demo? Ca sa vina altul sa-si sufle nasu-n ciorba ta, fara sa aduca vreo dovada ca in viata lui a facut doi lei din treaba asta?

asa ca prefer si eu ca si altii sa stau pe margine si sa ma uit cum se jignesc unii-altii, de cele mai multe ori fara sa aduca nimic real, nimic de folos forumului.

din pacate. Partea buna e ca nu vei gasi injuraturi sau limbaj trivial, ca moderatorul le taie macaroana! :-@ 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ionion

 

Cred ca tine de originea si incadrarea noastra, ca natie, in spatiul asta danubiano-pontic, zonal si ca micro-stat in ordinea economico-financiara mondiala. Nu stiu altii cum au crescut insa eu am crescut cu lipsuri, recunosc, nu mi-e jena. Am crescut intr-un oras defavorizat, intr-o tara defavorizata. Si asta cred ca m-a facut mai competitiv, mai individualist. Si nu m-as mira ca multi alti membri ai forum-ului sa fi crescut la fel ori prin natura relationarii inter-umane sa resimta aceleasi lucruri, prin imprumut "social".

 

Cat despre robustetea strategiei tale ce sa zic...posteaza aici intr-un fisier excel tranzactiile efectuate pe eur/usd: ma intereseaza doar cati pips a produs fiecare tranzactie, nu ma intereseaza ora, nimic altceva.

 

De forma unui tabel de forma:

 

Buy  + 25 pips

Sell    -15 pips

Sell      -9 pips

s.a.m.d.

 

Voi afisa rezultatele statistic, cautand sustenabilitatea istoricului calculat de dumneata - il voi posta public. La fel ii indemn si pe alti membri. Ma ofer sa fac lucrul acesta gratis.

 

Iar despre descurajarea lucrurilor bune, ce sa zic. Oamenii slabi renunta in a intreprinde lucruri, oamenii puternici - nu. Asta spune multe despre cei ce au plecat deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@BigShark : Intrezaresc ceva bune intentii in replay-ul tau , dar si multa confuzie.

Nu am propus nici o strategie ! Cu atat mai putin nu am incercat sa dovedesc ca "strategia mea" e robusta , eventual in incercatea de a o vinde . Deci nu se pune problema unui arbitru .

Eu eram interesat de o discutie intre profesionisti privind "sculele" si metodele cu care fiecare isi testeaza strategiile inainte de a le promova la "real" , pentru e estima cat mai realistic daca si cati bani vor produce ele in viitor . Nu trebuia nimeni sa dezvaluie ceva din secretele familiei .

Avand in vedere experienta mea de pana acum, testarea robustetei ( sau a WalkForwadEfficiency , cum mai zic unii) este o activitate foooooarte consumatoare de timp si resurse , chiar daca  ai scule bune .

Asa incat am banuit ca ceva traderi ar fi dezvoltat diverse tehnici de usurare , sau ar fi interesati de ce au gasit altii.

Nu vreo frustrare personala m-a macinat , ci faptul ca nici intrebarea fundamentala "Frati romani , "ne riscam" aplicand strategia "Gigel$XXL" , sau nu ?" nu a adus nici o idee pe forum.

Cu tot respectul pentru celelalte meserii , incercati o vizita pe un forum al instalatorilor, sau al zugravilor, sau al sapatorilor de puturi de gradina .

Veti fi uimiti cate informatii practice, scheme de instalatii, retete de ingrasaminte pe baza de balega , etc, etc schimba oamenii aia intre ei ( NB: romani fiind ! ).

Dar...la trading ne apasa povara spatiului danubiano-pontic si mediul in care am crescut. (?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

retete de ingrasaminte gasesti, retete de forex nu prea gasesti pentru ca nu prea sunt. ce merge azi nu merge maine.

 

din toti care se balacesc in forex si care se cred traderi nu prea fac bani. daca ar face ar pune un statement. (avem vreo 2 exceptii)

 

eu personal am luat strategiile la rand, eu testez pe mt4 care are bubele lui, (acu 2 zile ma chinuiam sa refac history din mt4 ca aveam niste gapuri si am renuntat, am pus strategia pe centi si vedem ce iese.)

 

pana la urma ce este WFA? doar tu stii.... fa o schema sa intelegem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@BigShark : Intrezaresc ceva bune intentii in replay-ul tau , dar si multa confuzie.

Nu am propus nici o strategie ! Cu atat mai putin nu am incercat sa dovedesc ca "strategia mea" e robusta , eventual in incercatea de a o vinde . Deci nu se pune problema unui arbitru .

Eu eram interesat de o discutie intre profesionisti privind "sculele" si metodele cu care fiecare isi testeaza strategiile inainte de a le promova la "real" , pentru e estima cat mai realistic daca si cati bani vor produce ele in viitor . Nu trebuia nimeni sa dezvaluie ceva din secretele familiei .

Avand in vedere experienta mea de pana acum, testarea robustetei ( sau a WalkForwadEfficiency , cum mai zic unii) este o activitate foooooarte consumatoare de timp si resurse , chiar daca  ai scule bune .

Asa incat am banuit ca ceva traderi ar fi dezvoltat diverse tehnici de usurare , sau ar fi interesati de ce au gasit altii.

Nu vreo frustrare personala m-a macinat , ci faptul ca nici intrebarea fundamentala "Frati romani , "ne riscam" aplicand strategia "Gigel$XXL" , sau nu ?" nu a adus nici o idee pe forum.

Cu tot respectul pentru celelalte meserii , incercati o vizita pe un forum al instalatorilor, sau al zugravilor, sau al sapatorilor de puturi de gradina .

Veti fi uimiti cate informatii practice, scheme de instalatii, retete de ingrasaminte pe baza de balega , etc, etc schimba oamenii aia intre ei ( NB: romani fiind ! ).

Dar...la trading ne apasa povara spatiului danubiano-pontic si mediul in care am crescut. (?)

 

Da, insa domeniul asta este de investitii si sa recunoastem este unul exclusivist. Nu vreau sa jignesc pe nimeni care are o meserie de zugrav, faiantar, s.a.m.d insa Forex-ul si genul asta de investitii se preteaza pentru elite si poate de asta nu se impartaseste chiar tot. Eu consider ca multa informatie pe forum insa doriinta de lucru nu e multa, de a verifica strategii - nu este. Informatie exista pe forum insa nu poti totul pe tava, trebuie sa lasi pe ceilalti sa isi foloseasca imaginatia, creativitatea si inteligenta. Nu poti oferi o strategie foarte buna de-a moaca. Fiindca muncesti poate 10 ani sa ajungi la o asemenea performanta.

Apropos, a luat cineva vreo strategie si a verificat-o pe istoric, tranzactie cu tranzactie? (aici nu ma refer la programatori, caci pentru ei e mult mai simplu, ma refer la cei care nu prea cunosc mql4 sau mql5) Apoi o alta, sa aiba un punct de comparatie? Ah, ca fiecare vrea sa o faca in felul sau - aici e marea greseala, mai ales la inceput. Fiindca nu poti avea idei, cel putin nu bune, decat daca esti vreun geniu, ceva, cand esti la inceput. Si fuga asta continua dupa bani face ca tot ritmul de invatare si de exercitiu sa se duca la gunoi, din pacate.

Poate ca nici eu nu m-am exprimat tocmai la subiect. Eu, verific strategiile tranzactie cu tranzactie, in excel, caci uitasem sa raspund, anterior.

 

Daca mai ai ganduri sau intrebari, te rog sa le pui pentru a evita confuzia, eu voi incerca sa iti raspund cat mai clar.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iulik2k1 : "pana la urma ce este WFA? doar tu stii.... fa o schema sa intelegem."
 

Haha ! Bravos natiune ! Acum inteleg eu de ce nu se baga nimeni in discutie ...

Pai in randul 2 al primului post ce scrie : "A devenit un loc comun afirmatia ca fara o analiza WalkForward (WFA) nu are rost sa incerci sa folosesti o strategie "

Un simplu search pe Google dupa WalkForward (WF) ofera variantele : WF analyzer , WF optimisation, WF analysis , ba chiar si WF Analyser software for MetaTrade !!

Doar din curiozitate , tu ce metoda folosesti pentru a afla (estima) probabilitatea ca strategia care ai de gand sa o  folosesti va produce bani in viitor ??

Cu toata politetea ,dar  deschiderea unui cont si tranzactionarea cu micro lots vreo 3-4 luni "sa vedem ce iese" pare o metoda de secol 19.

Un trader poate (trebuie)  sa testeze in cariera lui sute (mii) de stategii sau de combinatii de parametri pentru strategii existente . Ce face ? tranzactioneaza live miro cate 3 luni pt fiecare ? E ridicol !.

Google rulez !




 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.