Sari la conținut

De ce pierdem bani in forex?


Postări Recomandate

Va salut pe toti .

Am citit acest topic si chiar este interesant si relaxant .

Cand ma odihnesc din invatat mai citesc idei si comentarii care le au unii oameni . Am ajuns la o concluzie care pare ,, socanta ,, ----Toti aveti dreptate in felul vostru !

Analizand siuatia de pe tot acest forum am ajuns la o concluzie - se pierde atata potential incat este greu de imaginat . Cand spun potential ma refer ca fiecare are calitatea lui si ar putea contribui la o dezvoltare generala care ar putea sa fie atat benefica pentru el cat si pentru restul . Nu conteaza daca el este nou sau mai vechi fiecare din voi deja a ,, gustat ,, din piata asta si a inteles ca este dulce-amara .

Analizand si mai profund unele lucruri din viata mi-a venit in minte TABLA DE SAH . De ce ? Daca te uiti mai bine la ea cum este facuta dar mai ales cum este facut jocul intelegi ca cu o singura figura nu poti sa castigi joaca . Toate piesele au rolul lor si fiecare are o forta pe perioada ei de atac si retragere .

Am citit de multe ori acuzatii ca Marii Pesti au analisti si matematiceni si traderi etc . si din cauza asta fac profit . Am o intrebare : dar voi ce sunteti ? Nu conoasteti matematica ? Nu cunosteti analiza ?

Dupa parerea mea aici pe acest forum sunt multi baieti mult mai destepti mai culti si mai educati decat acei ,, traderi americani ,, care apar pe ecrane sau pe internet , care ar putea sa fie mult mai sus decat ei si sa faca mult mai mult decat au facut ei . Care totusi este problema ? Traderii americani au invatat sa faca trading in scoli netraditionale si din cauza ca au fost supervizati si au fost in mediul ala toata ziua plus schimbul de idei in toata ziua au ajuns sa inteleaga piata si sa faca bani . Odata ce nu te certi toata ziua sau nu esti individualist in coltul tau cu gandul ca o sa ajungi intr-o zi sa gasesti cea mai buna strategie care sa te faca bogat probabil sa reusesti mai repede .

Analizand toata situatia am ajuns la urmatoarea concluzie : Sa facem un proiect colectiv pentru tranzactionare .

Ce inseamna asta ? Asta inseamna exact o echipa in care odata cu trecerea timpului fiecare sa ajunga sa aiba rolul lui si sa contribuie la tranzactionare ca sa fie pozitiva .

Cum se face acest lucru : deschidem un topic si un cont Demo . Acesta este un cont colectiv de tranzactionare unde fiecare tranzactie se face numai dupa ce este discutata in comun si dupa ce se pune la vot . Ce o sa obtinem ? De ex . se strang 10 participanti , fiecare are o strategie si foloseste un fel de analiza tehnica , unul este mai puternic in trend , altul este mai puternic impotriva trendului , altul este mai puternic pe reversal , unul face analiza pe lumanari altul este mai bun pe indicatori si pe suport si rezistente . In acest context avem nevoie si de un Fundamentalist bun care stie sa interpreteze stirile . Cum se procedeaza ?

Alegem cateva instrumente si tranzactionam pe charturi de H1 si H4  ca sa reusim sa le analizam bine si sa le discutam innainte de a le initia . Tranzactiile se fac pe saptamana si pe luna nu in intermediul unei zile ca nu toti sunt disponibil , poate in timp sa reusim sa facem si in interiorul zilei dupa ce echipa se consolideaza si fiecare intelege ce rol are . Dupa ce postam pe forum analiza si parerea fiecarui si o discutam cu toate regulile strategice respective initiem tranzactia . Nu conteaza daca este in plus sau in minus o discutam dupa ce se inchide si vedem care au fost problemele ei si de ce nu a reusit . In asa fel intr-un context de piata unul din noi o sa fie prioritar de ex . cei care sunt cu strategii pe trenduri si piata este in trend , apoi cand contextul se va schimba vor fi prioritare alte strategii . Ce o sa faca aceasta tranzactinare colectiva ? O sa intareasca intelegerea pietii si o sa puna fiecare trader la locul lui intarind fiecare strategie care o are si o sa-l faca sa inteleaga si alte strategii care sunt.In plus fiecare o sa inteleaga plusul si minusul fiecarei strategii . In felul asta probabil sa se formeze o echipa profitabila si puternica .

Acesta este o ideie . Fiecare poate sa-si spuna parerea si daca se gasesc participanti incepem proiectul si incepem cu regulile de comportament care o sa ne faca sa fim disciplinati .

 

Care o sa fie avantajul ? 

 

O sa ajungem sa tranzactionam disciplinat si nu mai trebuie sa cerem ca cineva sa ne arate ce poate face cu istoricul tranzactiilor , fiindca pana la urma si aia este istorie dar in acesta afacere cea mai mare incertitudine o are viitorul .

 

PS . Poate sa ajungem sa consolidam o echipa si sa facem un FOND ! Cine stie .....   :D ... Daca ajunge fiecare sa stie in ce este mai puternic si ce poate sa faca si daca stie sa lucreze in echipa , probabilitatea este destul de mare .

 

Va urez succes !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EdisonFx,
Eu nu incurajez pe nimeni sa faca nimic, eu te-am atentionat ca faci o confuzie in ce priveste overtradingul. Overtradingul, sau emotiile, dupa cum iti place sa le amesteci, n-au legatura cu timeframe-ul. Si ca sa-ti dau un exemplu care o sa-l supere pe johnbull, uite o postare de-a lui care arata Overtrading pe timeframe daily:
 

http://forum.vamist.ro/topic/3759-offtopic-profesionist/page-75
 

-------------------------------------------------------

Posted 22 April 2013 - 08:35 PM

Mi s-a urat de atata sideways pe EUR/USD, asa ca am pus un ``Darvas box``: daca pica sub ``cutie`` shortez, daca merge deasupra intru long. SL 30 pipsi, tp vreo 200, ca ar trebui sa se cam duca undeva dupa atata ``tot pe loc, pe loc, pe loc``... :ohno:

Attached Thumbnails
  • post-6531-0-91136000-1366655512_thumb.pn

Edited by johnbull, 22 April 2013 - 08:36 PM.

----------------------------------------------------------------------


Practic, omul n-a pus un trade pentru ca asa ii spunea sistemul ci pentru ca... i se urase de atata sideways, asa ca a decis sa "inventeze" un trade... pentru ca pur si simplu s-a plictisit! Sorry johnbull, sper sa nu ma urasti forever :D

 

Acum in ce priveste calculele tale care vor sa dovedeasca ca poti sa faci mai multi bani pe timeframe mare decat pe timeframe mic, sunt total gresite dintr-un motiv foarte simplu. Nu tin seama de un lucru elementar in trading si anume riscul pe tranzactie. Riscul pe tranzactie este factorul fundamental care dicteaza la cati pipsi distanta punem stopul si targetul si cate loturi ne permitem sa cumparam.

Maximul admis este de 2% din cont.

 

Tranzactionam perechea Eur/USD

Cont de 50000$

2% risc inseamna ca nu riscam mai mult de 1000$ pe tranzactie.

1 pip = 10$

risc/reward 1/1. Cat riscam atat castigam.

Simplificam si zicem ca suntem castigatori in toate tranzactiile.

Eu pun 4 tranzactii pe zi pe timeframe 5 minute, deci 4 ori 22 de zile = 88 de tranzactii pe luna

Tu pui 1 tranzactie pe saptamana pe daily, deci 4 tranzactii pe luna

Eu pun stopul si targetul la 10 pipsi

Tu pui stopul si targetul la 100 pipsi

Tu ai spune acum ca ai 100 pipsi ori 4 tranzactii pe luna = 400 pipsi pe luna

Iar eu 10 pipsi ori 88 de tranzactii pe luna = 880 pipsi pe luna

Dar hai sa zicem ca fac doar 2 tranzactii pe zi, deci 44 tranzactii pe luna, adica = 440 pipsi pe luna

In ce priveste spread-ul, el trebuie sa fie doar de maxim 1 pip si nu de 4 pipsi cum socotesti tu. Daca nu esti in stare sa gasesti un broker care iti ofera spread de 1 pip pe Eur/USD, nu tranzactionezi pe real. Strangi bani pana cand iti permiti sa tranzactionezi la un broker adevarat.

Deci 1 pips spread ori 44 tranzactii, pierd 44 pipsi, si mai raman cu doar 396. Aparent stai mai bine decat mine, nu?

Dar uiti ceva esential. Riscul pe tranzactie! Stopul tau de 100 pipsi este egal cu exact 1000$ adica cu 2% din contul tau! Cu alte cuvinte tu iti permiti sa cumperi un singur lot la o tranzactie. Cei 400 de pipsi ai tai valoreaza exact 4000$. Pe cand eu care risc doar 10 pipsi pe tranzactie imi permit sa cumpar... 10 loturi si sa am exact acelasi risc de 2% din cont. 10 pipsi ori 10$ ori 10 loturi = 1000$. Deci eu la fiecare tranzactie castig 1000$ exact ca si tine! Adica la sfarsitul lunii eu voi avea 396 pipsi ori 10$ ori 10 loturi = 39600$ iar tu vei avea, 400 pipsi ori 10$ ori 1 lot = 4000$

39600$ fata de 4000$. Cam mare diferenta, nu crezi? :D

Si atentie ca am pus doar doua tranzactii pe zi la mine, nu 4. Putem sa bagam si pierderi daca vrei dar complicam lucrurile. Diferenta se face in mod clar la numarul de loturi pe care le pot tranzactiona pe timeframe mai mic fara sa risc mai mult de 2% din cont. Sper ca acum e clar, da?

 

PS

Si cu asta chiar am terminat discutia pe tema asta, nu mai dau raspuns la reply. I'm out! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Mister Black , @ EdisonFX , @ Mircea55, @ johnbull

 

Fiecare din voi are dreptate in felul vostru si fiecare are o parere corecta daca vb de tranzactionare .

Care este in esenta diferenta ?

Strategiile sunt diverse si pot fi aplicate pe pietele financiare problema este ca nu orice strategie merge pe orice piata .

Ca sa fie mai clar o sa va dau o explicatie ca nu vreau sa fiu inteles gresit !

 

Sa ne gandim cu mare atentie cum este compusa Piata Forex . Daca vb de o miscare de la 1.2 la 1.3 este vb de o miscare de 1000 de pipsi care se poate intampla intr-un an in unele cazuri si nu este mai mult decat 10 centi care inseamna aprox 8.5 % . In concluzie daca stam si ne gandim Piata Forex nu se misca anual mai mult de 8.5% aprox . Daca ii spui unui om asta care are si alte optiuni va spun ca nu va investi in piata Forex .

Daca analizam si alte piete de ex o piata de actiuni si gasim o actiune care costa 5 usd/actiune si se misca intr-o zi 1 usd si ajunge la 6 usd/actiune avem o miscare de 20% ceea ce este de doua ori mai puternica decat toata piata forex pe un an de zile . Daca aceasta actiune se va misca in anul ala 5 usd/actiune si va ajunge la 10 usd/actiune rezulta ca ea s-a miscat 100% ceea ce este de cel putin zece ori mai puternica si mai profitabila decat toata piata Forex .

 

De ce am dat acest exemplu ? Pentru a va arata ca strategiile de tranzactionare pot fi valabile pe o piata si pe alta nu .

Ce inseamna asta ? De ex . o strategie pe un chart de 5 min la actiuni  si cu un SL de 10 centi ( comparabil cu piata forex 10 pipsi ) poate sa fie destul de ok si sa fie profitabila , dar aceeasi strategie pe un chart de 5 min in Piata Forex cu un SL de 10 pipsi nu poate sa fie profitabila oricat nu ar vrea un trader . Se pot face calcule matematice multe dar SL este prea aproape si este aproape imposibil sa se faca un profit ( exclud strategia de scalping care este extrem de grea ) .

 

Orice trader procedeaza corect cand elaboreaza o strategie incercand sa apropie  SL cat mai aproape ca sa micsoreze pierderea si sa maximizeze profitul . Dar aplicarea lor au piete diferite si fiecare are distanta ei aceptabila de comportamentul si de felul constructiei sistemului standartizat de emitent .

 

Analizam SL la Piata Forex .

Fiecare 1 cent = 100 pipsi . Daca noi punem SL la 10 pipsi este egal cu a zecea parte dintr-un cent . Daca intelegem ca Piata Forex este un sistem mare de schimb valutar si fara sa se implice nici un Peste Mare , din cauza schimburilor simple intre societati si oameni poate sa fie influientata a zecea parte dintr-un cent usor si nu stim in care parte poate sa se intample asta cu nici o strategie din lume . Odata ce se implica un Peste Mare poate sa o influienteze usor cu inca a zecea parte dintr-un cent adica cu inca 10 pipsi . Daca ne gandim ca Pesti Mari sunt destul de multi si cauta sa ne strangem la un loc cat mai multi pe un chart cat mai mic chiar daca suntem in directii adverse , vine doar si face o cumparare mare sau o vanzare misca piata cu 10 pipsi intr-o directie sau alta si castiga fara sa faca efort si analize tehnice . Din acest motiv analistii Pestilor Mari se orienteaza doar dupa suport si rezistente si tot spun ca este simplu . In esenta da , este simplu dar nu pentru noi .

Daca analizam si faptul ca o stire misca piata cu 200 de pipsi asta inseamna 2 centi  este extrem de mica influienta dar ea de cele mai multe ori paralizeaza gandirea unor traderi si ii pune de multe ori sa mearga in directia celor 200 de pipsi si de multe ori este o directie gresita . In fine nu vreau sa intru aici in teorie fiindca aici sunt diferite strategii si iarasi fiecare are dreptatea lui .

 

Ca sa va fie si mai clar cum este facut sistemul si ca acest sistem este folosit peste tot ceea ce tine de cursul valutar o sa va dau iarasi un exemplu simplu :

Analizati cum este compus un curs valutar de ex la noi 1 RON= 4.3322 .

Mare atentie ! Aceasta este o fractie destul de complicata : 4.3322-- 4/1+3/10+3/100+2/1000+2/10000.

Ce intelegem de aici ca fiecare banca fura bani de la orice cetatean in fiecare moment , corect ! De ce ? Fiindca cel care poate lua toti banii este cel care are o suma fixa de minim 100 eur ce este mai putin de suma aceasta si chiar si mai mult dar nu este fixa este in dezavantaj plus ca in multe tari nu exista unitati mici monetare . Rezultatul este ca orice banca sau institutie financiara care face schimb cu publicul face trading si castiga pipsi de la ei dar fara risc . Cand ne uitam pare sa fie extrem de putin si multi nu trag atentia dar daca facem un calcul la cate tranzactii se fac zilnic .

 

Prin acest exemplu am vrut sa intelegeti cum este compus sistemul ca sa pot sa va explic mai bine cum functioneaza efectul de levier in Piata Forex si de ce se pierd bani si care are dreptate in dispute plus tradingul simplu sau complicat .

 

Daca ne gandim logic: 1 dolar = 100 centi , 1 cent = 100 pipsi . levierul de 1:100 .

Cand noi dam valoarea unui pips de 1 dolar  un 1 cent = 100 dolari rezulta ca sansele ca sa castigi 1 cent = 100 pipsi sunt 1 la 100 dar daca vb ca sa castigi 10 pipsi adica a zecea parte dintr-un cent sunt 1 la 1000 iar sansele ca sa castigi 1 pips sunt 1 la 10 000 . Daca ne gandim ca piata are doua directii asta inseamna dublu pe fiecare diviziune .

 

Daca analizam statistica ea spune ca doar 5% din traderi castiga bani din Forex . Aceasta este o statistica destul de buna in comparatie cu sansele care sunt deci exista totusi analize si starategii  performante care bat aceasta formula deci de fapt trebuie sa ne bucuram cand ajungem sa auzim aceasta statistica . Inseamna ca exista totusi si strategii care sunt profitabile . Marea majoritate nu intelege acest lucru .

 

Daca vb de Pestii Mari ei nu folosesc acest efect de levier si fac trading fiindca au bani . Rezulta ca sansele lor sunt 1:2 si daca mai folosesti si un MM bun cu un raport de 1:2 minim care il respecti strict si disciplinat deja vb de o simplitate de trading . Cu cat banii sunt mai putini cu atat drumul este mai greu si ca sa faci bani ai nevoie de mult mai multe abilitati decat cele simple .  

 

Daca analizam ca nu efectul de levier misca piata dar piata se misca din cauza banilor cu un efect de 1:1 atunci sansele lor de la 1:2 deja trec la 1:1 daca vb de charturi mici si se mentine la 1:2 pe charturi mai mari .

Tradingul lor este simplu : suport/rezistente asteapta sa se stranga participanti ataca numai in directia trendului fiindca are o forta mai mare deci o probabilitate mai mare o tranzactie scurta cu suma mare si gata au luat profit si au inchis . Cand noi vrem sa copiem acest sistem la noi nu este asa fiindca nu avem forta necesara din acest motiv pentru noi este mai complicat . De ce nu auziti ca vre-un trader ilicit sa iasa dupa ce lucreaza la o banca ca trader si lucreaza acolo pe salariu ? Fiindca cand el pleaca de acolo el trece bariera si toata strategia care o cunoaste este Zero . Fara bani si fara programe de informare care sa-ti prezinte adancimea de piata cu exactitate el este Un Zero !

Daca o sa urmariti cu mare atentie graficele si stiu ca multi din voi deja au trecut prin experiente suficiente o sa vedeti ca in zona de suport/rezistente exista explozii uneori mici alteori mari innainte de a se schimba directiile . Ati analizat acest aspect al pietii ? Asta daca vb de Piata Forex . Actiunile au alt comportament si acolo exista lucruri destul de complicate .

Dupa toate astea vedem pe internet suficiente modalitati de analiza tehnica si teorii care ne invata una sa tranzactionam simplu alta complicat si de cele mai multe ori vedem chiar recomandari de la traderi buni ce trebuie sa facem si fiecare are dreptate . Un sistem de trading trebuie adaptat si nu functioneaza pe fiecare piata la fel dar ceea ce trebuie sa constientizam este ca pentru noi este complicat nu simplu . Fiindca ne aflam de partea barierei complicate - lipsa de bani !

 

Din acest motiv si exista disputa intre multi participanti cand unii spun ca tradingul este simplu si unii spun ca tradingul este complicat . Depinde de ce parte a barierei te afli si daca te uiti in esenta ambii au dreptate .

 

Intr-un post de aici de pe Vamist eu am desris un sistem de trading cu Risc Zero . Acest sistem are o aparare externa si nu poate sa fie vanat dar aduce un profit moderat daca ai bani putini . Stiu ca aici pe Forum sunt destui baieti destepti care ar putea matematic sa-l performeze si daca se va ajunge sa fie folosit cu efect de levier o sa fie un sistem extraordinar . Eu inca nu am reusit sa-l fac si inca lucrez la el .

 

In concluzie vreau sa va spun ca nu ar trebui sa existe dispute intre voi dar ar trebui sa ne grupam si sa testam sistemele si care nu functioneaza pe piata pe care participati pur si simplu trebuie reanalizate sau elaborate alte sisteme .

 

Un exemplu si o ideie ar fi un sistem care are un SL invizibil . Ce inseamna asta ?

Un SL nu trebuie sa fie pus unde exista interes sportit si niciodata sa nu fie pus sub rezistenta/suport vizibila pe grafic chiar si a doua cum se recomanda fiindca in Forex piata poate fi miscata 1 cent = 100 pipsi . Daca am incerca si o intrare ,, la plesneala ,, si un SL invizibil probabilitatea ca sa se faca profit creste fiindca scapi de vanatori . Daca ne gandim logic ar putea sa fie un sistem bun . Idei sunt multe dar ca sa fie toate testate de fiecare in parte este destul de greu atat fizic cat si din punct de vedere al timpului . Din acest motiv am propus sa facem un grup si sa facem un proiect comun . Cand sunt mai multi puterea creste si timpul se scurteaza !!!

 

Va urez succes !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mircea55: 

Nu sunt interesat de concurs, ca sa demonstrez ce? ...  cui? Ar trebui sa aplic alt trading plan, cu alte reguli....si eu abia reusesc sa ma tin de regulile mele! Zic pas.

 

mister black:

Esti tare la logica, esti briliant... Daca n-ai fi atat de reactiv, ar mai fi ceva... CA nu inteleg, ca nu stiu, ca nu  pot... asta e! Ma straduiesc si eu.  Esti sau nu profitabil pe M5?! Arata-ne ceva... pe 6 luni sau 1 an,  vorba lui Apollo - statementul! 

  Deci continui sa sustii ca nu e nicio legatura intre tf mici - frecventa de tranzactionare - emotii - overtrading - esec!?  Poate intervine si Oltciter, as vrea sa vad si parerea lui.  Astept sa ne prezinti si noua Ferrariu-ul tau, ca inteleg ca de statement  nu e cazul. Inchei si eu aici dialogul cu tine. Succes! 

 

wolf34:

Laudabila initiativa ta, din pacate trb. sa te refuz, am un job full-time...., n-as avea timp, ar trb. sa deviez de la T.P., si de fapt asta e marea mea provocare: sa implementez, sa respect zi de zi regulile din T.P. Nu e suficient sa stii ce sa faci, trebuie s-o faci constant, ori de cate ori iei contact cu marketul! Zilele astea am fost putin in concediu, si am reusit sa nu fac prostii in trading!!!, e mare lucru. 

 

Johnbull:

Keep calm and be patience! Bafta multa!

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wolf

ideea ta wolf, de a face publice rezultatele strategiilor noastre, cu scopul de a filtra ceea ce nu merge si de a retine ceea ce e performant, este f. buna, cred ca ar fi utila, insa disponibilitatea celor mai multi de pe forum lipseste cu desavarsire! De ce? Pt ca pentru a diseca o strategie, a mea sau a altuia, presupune sa pui un statement si ca sa fie valid cu adevarat, ar trebui cuplat la myfx. Acolo vezi cu adevarat cum a evoluat contul, drawdownul s.a.m.d., indiferent ca e demo sau real. Daca nu merge pe demo, cu atat mai putin va merge pe real, unde mai sunt si emotiile, caci oameni suntem, nu-i asa? Deci chiar si conturile demo ar fi utile. Dar n-o sa vedem asa ceva! Cand ai vazut tu aici pe forum un statement cu plusuri si cu minusuri, cu bune si cu rele, in care omul sa zica: asta fac, aici a mers, aici n-a mers, ce parere aveti, ce se poate imbunatati?

Din pacate, din cate-mi dau seama, exista 2 moduri de gandire pe aici: 1. cei f buni nu trebuie sa impartaseasca cu nimeni cum fac banii, ca deh, ce castiga din asta??? si 2. daca pierd, ce, sa arat la lume ca pierd, sa rada toti de mine? Parerea mea e ca amandoua atitudinile sunt gresite pt ca foarte putini fac bani din asta( spre zero) si toata lumea pierde sau a pierdut, asa ca nu vad ce-i de ascuns! Atata timp cat ascunzi numele si suma, lasi doar pipsii pe care-i faci sau nu, de ce sa nu postezi un statement?

Repet: statementul si mai ales myfx este singurul lucru prin care un trader poate dovedi ca ceea ce spune, sfaturile pe care le da pe forum, au acoperire in pipsi ( ca sa nu vb de bani).

Ce credibilitate pot avea eu, care imi dau cu parerea despre tine sau despre altul, cand eu n-am demonstrat nimic ca am facut sau am pierdut? Cum vom putea noi sa vedem un mod de gandire, o strategie a unuia sau a altuia fara statement? Asa vin si eu si zic ca asa trebuie facut, asa trebuie procedat, dar...astea-s doar vorbe. Ma crede cineva pe cuvant?

De aceea, eu cred ca initiativa ta nu va avea ecou pozitiv, pt ca prea putini sunt dispusi sa ofere dovezi, doar povesti. Ori, atata timp cat suntem fragmentati, ba mai mult, ostili unii fata de altii, brokerii isi freaca mainile de bucurie si in continuare cand seara isi fac balantele ei sunt pe profit si noi suntem cei care pierdem...

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wolf

 

Si eu sunt interesat de proiect.

 

@EdisonFx

 

Si eu am un job cu norma intreaga insa nu vad nici o problema in asta. Hai sa scoatem ceva bun din proiectul asta. Imi pare rau ca n-am venit eu cu ideea asta. Poate cu asta rezolvam si micile divergente de aici de pe forum. Chiar vorbeam cu un tip de pe forumul fxtrader si ei vroiau sa aduca in tara pe tipii de la dailyfx. Eu i-am spus: Daca vorbim despre aceiasi, mie personal nu mi se par geniali. Ce fac interesant, este corelarea fundament-tehnic. Sunt romani care fac lucruri mai frumoase de atat. 

 

Si mi-au raspuns:

 

"Cat despre "genial", de regula seminariile si webinariile sunt pentru incepatori si pt. cei care vor sa aprofundeze, nu pentru cei care au deja conostinte avansate de analiza tehnica"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. ca eu cred in ceea ce spun, sunt primul care posteaza ce am facut vineri.Am intrat short pe suportul daily 1.2840 si am pus tp la suportul weekly la 1.2780. Daca puneam tp pe suportul daily la 1.2801, marcam profitul. asa insa, la doar 15 pipsi de tp, pretul s-a intors.Am lasat deschisa tranzactia, probabil ca imi va lovi sl-ul de la 1.2870.

Greseala mea a fost insa ca am intrat din lacomie ( si mai ales din dorinta de a recupera) in timpul saptamanii pe pivot, lucru pe care nu-l mai fac, e prea periculos in zona pivotului, e mai lejer sa intru short s1 cu tp s2 si long de la r1 cu tp pe r2.

Astept de la voi comentarii pertinente in legatura cu experientele voastre pe tranzactionarea pivotilor.

 

PS. In dreapta e pivotul weekly iar in stanga e pivotul daily

post-6531-0-57093900-1368954936_thumb.png

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ darzuandreiovidiu

 

Ma bucur ca deja suntem doi si asta este un inceput .

Deoarece am citit ca iti pare rau ca nu ai venit cu ideia asta eu iti propun sa conduci acest proiect .

Cu ce incepem ? Tebuie sa deschizi un Topic cu o denumire specifica ( inca nu o stiu ) si sa incepem cu regulamentul de organizare si comportament care o sa-l facem ambii . Daca o sa fie cazul o sa-l revizuim odata cu aparitia noilor membri si a noilor pareri constructive .

Ce tine de cont Demo eu socot ca trebuie sa fie o platforma mt4 ca sa fie mai clara pentru toata lumea care o sa ne urmaresca dar trebuie deschis la un broker care nu inchide contul dupa 30 de zile ca sa avem timp sa lucram pe el .

In plus Andrei este bine ca poti sa pui pe forum si video cu explicatii .

Contul va fi monotorizat din postarea de statement ori de cate ori va fi nevoie dar in general saptamanal intr-o zi stabilita de ex . sambata cand piata este inchisa . Discutiile pot avea la o ora stabilita din regulement care o sa o stabilim ca sa fie convenabila pentru toti participantii de ex . seara la ora 9 . Eu cred ca in max o ora doua noi putem sa facem analiza tehnica si sa ne schimbam parerile pentru pregatirea strategiei de tranzactionare mai ales ca marea majoritate deja stie graficele cu ochii inchisi .

Deoarece platforma are o popularitate mare fiecare poate sa-si posteze analiza din propria platforma si sa discutam si sa analizam piata .

In ceea ce priveste organizarea o sa discutam in cadrul topicului care o sa fie deschis incepund din acest moment poti sa faci asta oricand .

Ca sa fie mult mai clar pentru toata lumea o sa alegem un format specific care o sa-l respecte toti participantii , adica eu am linii , unul are lumari , altul are bare .... mai ramane sa vina unul cu ,, x-o ,,  :D .

Fiecare o sa posteze daca o sa fie cazul parerea lui tehnica pe un grafic standard si daca vrea sa fie mai explicit poate sa puna si un grafic cu modelul sau dar doar dupa cel standard ca sa fie clar la toata lumea si sa fie un tipar .

 

Eu cred ca putem incepe !

 

 @ johnbull

 

stii multi asteapta ca cineva sa faca un pas care sa fie urmat dupa si de altii . Te astept in cadrul acestui proiect care dupa parerea mea o sa fie unul constructiv atata timp cat o sa fim interesati ca el sa nu fie unul ,, ratat ,, dar sa fie intradevar unul constructiv care o sa ne rezolve destul de multe probleme care noi singuri nu le vedem cand suntem unul la unul cu piata .

Mai ales ca deja ai o experienta destul de mare si cred cu desavarsire ca vei juca un rol important in dezvoltarea lui .

Acest lucru se refera la toata lumea de pe acest forum care are experienta si care nu are . Cei care nu au experienta pot asista si pot spune parerea dar principalul sa nu ne incurce cu alte discutii decat cele constructive .

 

il invit si pe @ apolo si @ zen @ barbones si pe @ oltciter @criodi .....toti !

 

Va urez succes !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wolf34

 

Multumesc ca mi-ai oferit aceasta placere. Intre timp am postat aici acest topic, sper ca in viitor sa vina si alti membri cu idei ca sa putem imbunatati acest topic. De asemenea, rog seriozitate maxima in tratarea acestui topic si interventie minimala daca se poate, pentru a pastra acel topic cat mai curat si mai profesional, departe de pareri de genul: stii, nu cred ca va fi de long...fara o interventie explicativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.