Sari la conținut

De ce pierdem bani in forex?


Postări Recomandate

Cine poate intelege mai bine miscarea din piata? Un program de calculator sau mintea antrenata a unui trader?

 

Sunt fel si fel de situatii. Daca tu te superi de fiecare data cand pierzi, e deja un pattern care poate fi folosit de alti pentru a-ti exploata slabiciunea. Cam la fel cred ca e si cu robotii.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pierdem pentru ca matematic pleci cu mai multe dezavantaje.

am avut pokere si pot sa iti spun ca le setam eu cat sa dea afara, puteam sa le fac sa iti dea 70% din ce incasau sau 30%, oricum ieseam in castig pe termen lung asa e si la forex pe termen lung pierzi. asta daca nu maresti riscul  :D si pierzi pe termeni scurt.

cand matematica te bate nu poti sa vii sa imi spui ca gena de maimuta cu fundul rosu este de vina sau ce alti factori psihologici mai gasesti. 

pentru mine forexul e un joc de noroc. daca nu era nu exista pentru noi muritorii de rand.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apollo: 

Problema nu e ca te superi sau nu, ci cum actionezi/ ce faci dupa o tranzactie  inchisa pe +/-. Daca ai sa intri la nimereala, daca ai sa cresti riscul/maresti expunerea, daca intervii fara motive serioase intr-o tranzactie deschisa ....  iti  sporesti sansele sa pierzi!

Ma repet, sunt cateva greseli capitale pt. un trader: 

1. OVER TRADING

2. OVER LEVERAGE

3. OVER THINKING

Supratranzactionarea si supraexpunerea le comitem toti, dar habar n-avem cat sunt de distructive.  De fapt ni se pare normal sa deschidem cat mai multe tranzactii, sa crestem pozitiile ........ cum dracului sa faecm bani altfel!?!?!?!?

 

 

Iulik2k1:

Forexul  =  joc de noroc,                 cata vreme nu-ti controlezi emotiile si nu aplici consecvent managementul capitalului! 

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa vorbim de emotii si management trebuie sa avem o strategie valabila. daca ai algoritmul castigator il facem robotel si scapam de emotii.

eu cred ca cei care pierd habar nu au ce fac, nu au o strategie valabila si fac si ei pe traderii. dau cu buy si sell si se curata indiferent de ce management folosesc. forexul e un joc care iti da impresia ca poti sa castigi dar ca si la orice joc te cureti linistit si sigur.

stiu nu iti place sintagma de joc de noroc pentru ca in sinea ta crezi ca daca acumulezi destule cunostinte vei gasi o strategie de castig.

pana atunci vei da cu zarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU mai insist pe tema asta, fiecare crede ce vrea. Dar n-am de gand sa-mi pierd timpul cu e.a.-uri, au facut-o altii inaintea mea si n-au ajuns la nicio concluzie. Decat sa stau acuma sa reinventez roata, prefer sa iau de buna experienta si cunostintele unuia care face de 12 ani trading si care traieste din asta. Dar know-how -ul asta trebuie implementat, pus in practica de fiecare, poate adaptat ici-colo, mai ales ca nu sta nimeni langa tine care sa-ti spuna mura-n gura fa asta, fa asa... In clipa de fata eu am o strategie, e cat se poate de simpla si e profitabila - a fost verificata de altii,  probabil ca mai poate fi imbunatatita. MArea problema nu e sa gasesti o strategie, ci sa o aplici constant, sa nu deviezi atunci cand iei cateva tranzactii negative. 

Majoritatea celor care tranzactioneaza pe bani si nu sunt profitabili pe termen lung, nu fac TRADING ci GAMBLING! Si eu sunt unul dintre ei, sunt in faza de constientizare a problemei, am si solutiile, mai ramane doar sa le aplic!  E cel mai greu!!!

 

 

Iulik2k1

 

 tu in esenta ai dreptate, aproape toti abordam forexul ca pe un joc de noroc, sperand sa dam lovitura intr-o zi. Emotiile de pe bursa sau din cazino sunt aceleasi.

Supratranzactionarea+supraexpunerea = GAMBLING.  De aia ai nevoie de un Plan de tranzactionare, ca sa rezisti tentatiei uriase de a-ti juca banii aiurea. Te intreb: tu ai un Trading Plan, si daca ai unul, il respecti???  Cineva ma acuza ca am o strategie rudimentara, simplista... Trebuie sa stii unde sa simplifici la maxim, pt. ca avem talentul sa ne complicam adesea inutil, dar TRADINGUL nu e pentru oricine,  e o activitate supercomplexa, nu e pt. Maria de la aprozar, dar nici pt dl. profesor universitar... nu conteaza f. mult studiile, licentele, nu garanteaza absolut nimic. Trebuie sa depasim comportamentul jucatorului la cazino. Pierdem usor profitul facut pt. ca cadem intr-o serie de capcane psihologice. Exista studii stiintifice facute, care arata ca un jucator, pe bursa sau la cazino, dupa un castig tinde sa gandeasca la modul: tocmai am facut niste bani, sunt banii casei, no problem, trb . sa joc again, trb. sa fac mai multi bani,  deocamdata e putin, trb. sa risc mai mult, deci se pot castiga bani, nu e greu..... Dupa primii banuti castigati,  jucatorul nostru pierde din vedere riscul pe care si-l asuma atunci cand deschide trade, in schimb e dominat de dorinta - naturala, biologica - de a castiga mai mult. Asa suntem toti construiti: vrei tot timpul mai mult, si mai mult... = lacomie! 

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pierdut bani deoarece nu am avut o strategie valabila am jucat la ghici, emotii nu mai am ca nu joc decat ce imi permit sa pierd si dupa o perioada de aruncat cu bani chiar nu ar trebuie sa mai fie o problema, este o problema pentru incepatori cand vad cum oscileaza pretul acum ai 10$ pe + in 60 de secunde ai 50$ pe minus.

 

prefer sa pun niste reguli intr-un EA pentru ca e fara emotii, ii dau drumul il urmaresc mai schimb una alta mai imi vin idei. oricat management as face daca algoritmul e prost tot la 0 te duci. daca ai o strategie simpla o implementam si vedem cat de profitabila e. Un cros de MA nu e valabil la infinit, daca e valabil luna asta peste 3 luni numai este valabil, piata se schimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

“The market remains within an extended period of ranging with a downward bias since the July 2008 high at 1.6035. Note that the upmove from the July 2012 low at 1.2045 to the Feb high at 1.3710 occurred in 3 waves (A-B-C), argues that the upside was a correction, with eventual declines back to the 1.2045 and below… This in turn argues that the more recent top at 1.3240 may be even more significant”, assessed David Solin Analyst at FXA.com.

                                                                                                              Sursa: FXstreet.com

 

De s-ar duce odata, ca m-am saturat de atata sideways...

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare topicul asta.L-am citit de vreo trei ori pana acum.

 

Eu am inceput in forex cam de 4 ani venind dupa experienta pietelor de actiuni.De ce am ales fx? Din 2 motive: odata fiindca vedeam mult mai multe oportunitati de tranzactionare ( asta se traducea intr-un timp mult mai scurt de a castiga );in al doilea rand fiindca tranzactionam cu levier si vedeam banii multi pe care-i puteam aduna si cred, ca multi dintre noi, facem calculul cam cat de repede inzeceam contul.

 

Pana la urma m-am prins si eu ca forexul nu este decat un produs,o jucarie foarte frumos ambalata si incredibil de natural marketata astfel incat te inhata fara sa-ti dai seama.Este cascavalul pe care-l mirosim acolo sus si nu-l putem atinge.Iar noi suntem ca hamsterii lui Stefan alergand pe roata doar sa inhatam cascavalul....si bineinteles mai sunt unii care si cad.

 

Ca unul care nu a castigat din forex, dar nici nu a facut vreun cont praf sunt convins ca sunt unii care castiga si nu sunt chiar atat de putini cum se spune doar ca ei nu castiga atat de mult cum am crede noi.Sunt convins ca sunt oameni care vad forexul ca o orice alta afacere,nu levereaza deloc sau daca o fac foarte putin,au strategie,sunt disciplinati,au cont capitalizat conform strategiei,tintesc reward de minim 3 ori mai mari decat risca (dupa cum vedeti nu am enumerat decat cuvinte cheie pe care unii mai vechii si mai destepti le tot spun de mult timp pe aici).

 

De ce pierd bani?Pentru ca nu am ajuns sa le indeplinesc concomitent pe toate.Acestea fiind zise Stop Dreaming,Start Thinking!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.