Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

Asta o mai scriu si plec!

Saptamana ce trecu, doua zile de foc, joi si vineri!

 

Joi: speech-ul lui draghi de urmarit pe un monitor, pe alt monitor de urmarit piata! 15.30 incepe transmisia iar in urmatoarele 3 ore sunt 150 de pps in sus. De ce? Pe baza catorva cuvinte: rata nu se modifica, recovery bla, bla...

 

Vineri: NFP! Nu trebuia facut nimic pana la publicare, dar actionat in primele 15 minute dupa publicare! 100 pps down

 

N-am facut asa, e clar, dar asta pt ca abia incep sa studiez fenomenul! Motivele inertiei mele le stiu: frica + incapatanare (sau mai bine zis o prejudecata ori idee fixa, nu stiu exact, dar stiu ca duce la lipsa reactiei optime!)

 

Gata, wk placut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmaresc pe mail postarile de aici. Observ ca incet , incet se initiaza ideea ca acesta simulare de Hedge Fund este o competitie. Sincer, eu ma asteptam la altceva. Daca acest lucru va deveni o certitudine eu o sa ma retrag din proiect.

Nu am nimic cu ideea de competitie, dar in cazul unei astfel de abordari vom vedea greseli din ce ince mai mari generate de presiunea psihologica a unui concurs.

 

Eu inca mai cred ca simularea avea si mai are inca mai mult legatura cu activitatea unei instiutii (firme) care vizeaza un anumit target.

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Oltciter

Si mie mi se pare la fel, ca se contureaza ideea de competitie. Eu am intrat in acest proiect pentru ca am ceva de invatat de la cei care sunt pe real, si din experienta lor. Crede-am ca vom avea un schimb de idei, de ajutor reciproc, de comuniune, de ajutor, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si in momentul de fata exista pozitii inchise la care s-a riscat si s-a pierdut mai mult de 2%, exista si pozitii deschise la care riscul e mai mare de 2%. Deci, in continuare exista o presiune catre a incalca regula si de a trisa...cate putin, asa...

Aceste lucruri exista, pot fi vazute si pot fi penalizate.

In momentul in care voi vedea ca se cade in derizoriu, plec si eu.

Pe de alta parte, din experienta mea, stiu pt ca am vazut ca cei care risca mai mult, se curata primii.

Seriozitatea si respectarea unei intelegeri, sunt insa mai greu cuantificabile, se pare!

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oltciter>

Eu zic sa nu ne grabim si sa nu luam decizii transante, deocamdata. Hedge Fund -ul VAmist e la inceput de drum, abia s-a nascut, sa avem putintica rabdare, dupa 6 luni sa facem o analiza a activitatii membrilor, cu bune si cu rele, vedem si care e profitabilitatea, oricum o serie dintre noi se vor pierde pe traseu...

 

Vaxx>

Pai si ce,  nu exista schimb de idei? Eu zic ca dialectica  e omniprezenta pe forum, din contre se naste progresul ///....Oare?  Eu cred ca sunt pe aici cativa de la care ai ce invata, trb, sa stii ce sa iei de la fiecare, dar nu te astepta sa/ti dea la pachet cineva sistemul perfect, pt. ca el nu exista!

 

Johnbull>

Rabdare ... Traderii se vor tria singuri, cat de curand!

 

Se pare ca am si eu vina mea, imi pun cenusa in cap again.

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@EdisonFx

 

Ai dreptate in legatura cu faptul ca Hedge Fund`u e doar la inceput de drum. Din cate am observat eu nu se prea discuta despre strategii si analize. De competitie nu ar trebui sa se discute pentru ca nu prea sunt rezultate notabile si nici nu cred ca vor fi curand. Trebuie sa treaca timp pentru ca fiecare sa isi analizeze tranzactiile si evolutia in interiorul acestui Fond. Cat despre felul/stilul individual de analiza si tranzactionare - atat timp cat nimeni nu s-a aratat interesat, nu vad rostul unei astfel de initiativa ...

 

Toate cele bune. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Din pacate eu nu am putut sa urmaresc tranzactiile si sa ma "achit" de toate atributiile de Administrator de Fond. Din cauza asta nu consider ca am acest rol. Intr-un fel cred ca e mai bine, pentru ca daca o sa incep sa urmaresc si intervin eu inaintea lui Criodi, nu voi acorda avertismente, ci o sa-i scot din Fond la prima abatere pe traderii care incalca regulile. Asa voi proceda in momentul in care imi voi lua in serios rolul de Administrator. Momentan doar ii adaug in Fond pe cei care cer acest lucru. 

 

Cum spuneam, momentan nu ma consider "Administrator de fond", chiar daca Criodi m-a trecut asa cand a deschis topicul. Deci luati cele spuse mai sus ca simple sugestii. Daca timpul imi va permite sa-mi iau in serios atributiile, voi pune in practica cele spuse. In caz contrar, voi "aplica" pentru un post de Adviser si ma voi supune deciziei Consiliului de Administratie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti .

Am scris toti participantii la Fond ca sa fac o analiza sintetica :

  • Wolf34 –                                     15         +2.35%
  • Darzuandreiovidiu –                    65         +0.99%
  • EdisonFx -                                  12          +4.41%
  • Johnbull –                                   24          +1.23%
  • Mighty Eagle -                            22         -14.84%
  • Horatiu –                                      2           +0.51%
  • Oltciter –                                    73           +2.07%
  • Livium –                                     30            -2.59%
  • Vaxx-                                           6            +1.87%
  • Hyena-                                       40            -6.89%
  • Slg –                                            3            -1.77%
  • Bogdan_rex –                            90          -13.39% 
  • Chris –                                       33            -9.39%

              Total                                                  -32.85%

 

In acest tabel se vede nr de tranzactii efectuate si procentul de castig .

Din acest tabel se poate observa numarul de tranzactii si se poate trage urmatoarele concluzii .

Cei care fac tranzactii multe trebuie sa mentina un risc mic , cei care fac tranzactii mai rare ar trebui sa  mentina riscul controlat de 1-2% .

Cei care fac tranzactii dese cu un volum de cate 5-10 loturi fac o mare greseala . Cei care pierd mai mult de 2-3% per tranzactie la fel fac o mare greseala . Daca tranzactiile sunt dese trebuie diversificate pe mai multe intrumente cu volum mai mic si trebuie departat de piata , cei care se apropie de piata cu tranzactii dese la fel fac  o mare greseala .

Cei care fac tranzactii mai rare dar depasesc 2% risc la fel fac o mare greseala .

Riscul si pasul de tranzactionare trebuie sa fie stabil . Nu trebuie sa se ridice volumul in cazul in care se intra pe minus si in acest  fel sa fie depasit riscul cu ideia unei recuperari rapide si nu trebuie ridicat volumul in cazul in care se intra pe plus in ideia unei accelerari rapide a profitului .

O tranzactionare de succes are nevoie de o stabilitate cu care se poate trece atat peste situatii complicate ale pietii cand traderul are pierderi cat si peste situatii bune atunci cand are castiguri . Orice abatere de la stabilitate dezechilibreaza si asta duce la dezorientare si in final pierdere .

Cand un trader a ales o strategie in ea trebuie sa fie inclus si acest pas de tranzactionare care este compus din volum , risc , nr tranzactiilor .

Nu mai vb de nr tranzactiilor mare pe acelesi instrument financiar , asta déjà este utopic .

Cu cele expuse mai sus cred ca fiecare poate sa analizeze propriile tranzactii se poate uita si la altii sa   analizeze ce fac   si sa inlature greselile existente .

Stiu ca exista un spirit competitional si de multe ori exact acest lucru si ii face pe unii din voi sa faca tranzactionare excesiva si sa dezechilibreze volumul si chiar riscul . Ceea ce pot sa spun este ca chiar si daca prin absurd si un risc enorm un trader ajunge sa fie in fruntea clasamentului  incalcand brutal regulile si mai ales riscul fiecare trebuie sa inteleaga ca acela este un om slab . In REAL el nu v-a tranzactiona cu success NICIODATA  si stralucirea lui este  ,, de carton ,, . La primul taifun acest trader v-a fi eliminat.

In acest moment Fondul are primul obiectiv – SUPRAVIETUIREA .  Din acest motiv trebuie ca fiecare sa inteleaga atunci cand apasa pe buton si face o tranzactie dezechilibrata ca din cauza lui se poate dezechilibara tot FONDUL . Daca tranzactionarile o sa fie efectuate cu simtul responsabilitatii aveti ocazia sa invatati sa v-a feriti de greseli si sa le menegeriati si in felul acesta sa deveniti trader in caz contrar , nu .

In cazul de fata , avem mai multe strategii . Dupa parerea mea personala , fiindca ne aflam intr-o echipa si nu este un concurs unde fiecare face tranzactii singular ca sa fie pe primul loc , ar trebui construit un spirit de echipa . Ce inseamna asta ? Cei care fac tranzactii multe sa nu riste prea mult si  sa nu se apropie de piata dar sa diversifice portofoliul ,   sa mentina – linia de plutire a Fondului . Cei care au strategii puse la punct si stiu sa respecte regulie cu strictete ,sa incerce sa ridice  cifra de profit  a Fondului pe plus si sa continuie evolutia .

Ce trebuie de inteles este ca suntem intr-o barca , nu fiecare are barca lui . Si progresul depinde de fiecare in parte fiindca impreuna facem un system . Din acest motiv ar trebui sa se discute mai des despre felul tranzactionarii si fiecare sa observe in cazul unui castig sau pierdere ce greseala a facut si sa o expuna cu explicatii ca sa invete si restul . In asa mod se v-a putea obtine un timp scurtat de invatare si o reusita mai rapida . In caz contrar barca se va inneca si ocazii de genul asta nu stiu cand   se v-or mai construe pentru unii din voi .  De concursuri este plin internetul dar de conceptual unei tranzactionari colective nu prea !

A invata trading singur este extreme de greu si necesita multi ani de studiu si nu mai vb de disciplina. Cei care aici nu sunt disciplinati in grup, in singular nu au cum sa fie .

Orice observatie si critica ar trebui luata cu zambetul pe fata si de a sti ca cineva mi-a mai indreptat o greseala care o fac si prin asta am mai urcat o treapta  catre un trader profitabil .

As vrea sa fie totul bine , dar depinde de fiecare in parte acest lucru !

Prin faptul ca ati inteles conditiile si regulamentul Fondului la inceput si apoi prin inscriere in Fond am inteles ca fiecare din voi este dispus sa invete si ca este destul de matur ca sa respecte un coleg , sa lucreze intr-o echipa  ca sa devina un trader de succes.

Daca fiecare din voi este de accord cu ceea ce este scris aci plus regulamentul Fondului  s istie ca v-a trata acest lucru cu maxima responsabilitate astept ca sa raspunda pe Forum cu – da, sunt de acord.

In asa fel o sa stim ca fiecare este un membru  a sistemului in care putem sa avem incredre deplina si ca fiecare decizie luata este benefica pentru sistem .

 

P.S.  Nu astept eliminari astept consolidari !

 

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Bogdan_rex , @ chris , @ hyena - temperati-va !

 

  Mare atentie la volum !

 

@ Mighty Eagle  - coboara volumul tranzactiilor  nu risca mai mult de 1% si nu te apropia de piata . Mentine o stabilitate ! 

 

@ hyena - invata sa pierzi si sa accepti pierderea ! Nu depasi riscul de 1% max . 

 

@ Vaxx - mai activ ! Lucreaza cu volum egal .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.