Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

Da, sunt de accord.

Nu suntem aici pentru concurs. Regulile trebuie respectate, ele sunt cele firesti si potrivite pentru evitarea dezastrelor. Cred ca fiecare din cei de aici a avut mari emotii sau mari pierderi din cauza ca n-a pus sl, ca a intrat cu volm prea mare etc. De ce oare? Uneori suntem prea increzatori in noi. Aici in fond trebuie cuva sa ne stapanim a gresi stiind ca avem niste ochi atintiti asupra noastra. Un Big brother care ne scoate din joc. Orice incalcare a regulilor trebuie sa declanseze o "sonerie" pe care sa o auzim toti.

      In alta ordine de idei. Nu se updateaza situatia contului meu in Myfxbook.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ wolf

da sunt de acord

Am inteles acum de ce mi-ai atras atentia sa fiu mai activ si sa am un control al volumului.

 

1) Mai activ nu am fost deoarece pe sistemul meu de trade nu au mai aparut oportunitati ====> ca nu am mai facut tranzactii, si crede-ma ca am luptat cu mine ca sa nu intru in piata. Eu cred ca este bine sa te abtii atunci cand nu ai un setup bun pentru sistemul tau de trade. Mai bine nu tranzactionezi, decat sa tranzactionezi si sa pierzi. Tu mai invatat ca este bine sa ai rabdare si de fapt castigi atunci cand nu intri in trade ( cand nu esti sigur )

 

2) Sa mentin un volum constant - mi-am propus inca de la prima tranzactie sa risc 2% din cont ( 2% din 100 000 usd ). Apoi intr-un post din urma mi-ai atras atentia sa mentin riscul de 1 %. In concluzie m-am conformat si voi mentine riscul de 1 % din 100 000 usd pana la + 20 % sau - 20 % din cont. Apoi voi avea tot 1 % risc dar la un cont de 120 000 usd sau 80 000 usd. Am inteles perfect explicatia ta cu riscul si stabilitatea contului.

 

P.S Din cele 6 tranzactii de pana acum una singura a fost facuta aiurea ( este vorba de audusd ) celelalte 3 tranzactii au fost facute corect numai ca piata mi-a luat SL-ul apoi sa dus in directia prevazuta de mine. A fost frustrant si am trecut peste acest obstacol.

 

Tot respectul,

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum stiti, strategia mea de tranzactionare are ca idee de baza Less is More in Forex! 

Se pare ca pot aduce cateva argumente in sprijinul teoriei mele, o simpla statistica arata ca:

- pe contul deschis la Oanda am 26 de tranzactii in cca. 3 luni, 331 usd depuneri, 124 usd profit., in balanta 455 usd.

- la Trading Point am 17 trade in 6 luni,  de la 1000 usd am ajuns acum la 1560.

- cel mai prost stau pe Alpari, 12 trade!!!, enorm pt. mine in doar 3 saptamani, un 4% , probabil spre 2% in curand.  E clar ca am deviat de la regulile mele pe care totusi le-am aplicat pe celelalte 2 conturi. Chiar ca o sa incerc sa-mi vad de treaba! 

post-2904-0-38241500-1370806376_thumb.png

post-2904-0-35141500-1370806482_thumb.png

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EUR/GBP

 

Buy (sub nivelul pietii): 0.8500

S/L: 0.81572 (342.8 unitati)

T/P: 0.92078 (707.8 unitati)

Marime lot: 0.03

Risc asumat: 0.15%

Raport recompensa-risc: 2.06

 

post-2510-0-08218200-1370837860_thumb.png

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sell Eurjpy

1 pips = 7.69 usd

0.7 lot

risc 0.91 % ( mentin riscul de 1 % )

raport risc/castig 1:2.62

 

Strategia care sta la baza initierii tranzactii este urmarirea trendului.

post-2700-0-39178700-1370839172_thumb.png

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Ok, sunt de acord!

 

Datele pe japonia au iesit foarte bune, ceea ce inseamna ca nikkei va fi up, cel putin pentru o perioada! Voi testa deprecierea jpy in raport cu usd, eur, cad si eventual gbp!

 

De asemenea ma intorc la ideea fundamentala ca USD se va aprecia, deci eur/usd down.

 

@Wolf, te rog, ce inseamna sau ce intelegi tu prin "apropiere de piata" sau "prea aproape de piata"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ johnbull multumesc, gata am rectificat.

@ livium apropierea de piata - adica sa nu stai langa fiecare fluctuatie de pret, incearca sa vezi valurile mai mari si in primul rand strange graficul la minim.

Am pus un exemplu.

 

post-2700-0-25668100-1370844718_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.