Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

 

sell Eurjpy

1 pips = 7.69 usd

0.7 lot

risc 0.91 % ( mentin riscul de 1 % )

raport risc/castig 1:2.62

 

Strategia care sta la baza initierii tranzactii este urmarirea trendului.

 

De ce aceasta tranzactie era sortita esecului dinainte de a fi deschisa, explicatia se gaseste in postul #31, din topicul Tranzactionarea folosind doar doi pivoti - analiza metodica si plan de tranzactionare.

 

Succes!

 

@ darzu

 

Iata de ce nu a functionat aceasta tranzactie. Nu am respectat definitia trendului unde am facut intrarea la m5, pt ca si aici trebe sa fii atent. Mai trabuie sa-mi reglez un pic tirul si va fi bine.

Sub linia rosie trebuia intrat sell, bineinteles dupa confirmare.

Trebuie respactat monovalul etc

post-2700-0-81180400-1370874549_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Vaxx 

La Dax ca si la orice alt instrument merge o strategie . Dupa parerea mea acea linie rosie de la tine de pe grafic nu inseamna nimicimportant . As mai astepta o crestere si dupa as intra in Short . Dupa cum am mai spus trebuie sa te uiti pe un grafic mai mare si de acolo sa ei decizii . 

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buy usd/jpy

SL 98.420 (48pps), risk 0.5%

TP deschis

 

Motiv intrare?

Pin bar in 05.06.2013, respingere in sus din pivotul de la 97.00 - asta pe grafic daily, iar pe H1 a trecut de suportul de la 99.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ darzu

Acum este un pic mai sus ultimul HL si era bine ( greseala mea ), de intrat short sub minimul acestui monoval.

Acest ultim monoval este confirmat daca pretul trece de acest minim, atunci se schimba trendul. Cred ca in capitolul 3 al cartii lui Nelly este descifrata taina monovalurilor cat si confirmarea lor.

Bineinteles TF-ul de 5 minute este folosit decat pentru intrare pentru ca pe H1 avem trend down deocamdata.

 

 

post-2700-0-53579200-1370877507_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, mie nu-mi iese treaba cu riscul per tranzactie si volumul/lotul per tranzactie!

 

Cum calculez volumul de tranzactionat, stiind marimea in pps a SL-ului si fixand riscul la 1%? Am un excel de la Andrei, dar acolo este invers, am pret intrare ordin, marime lot, nivel SL si rezulta riscul!

 

Vreau sa fac asa cum zice wolf, dar mie nu-mi dau valorile lui.

 

Scuze Wolf, poti spune ca-s greu de cap, dar cum se face? Se imparte riscul in valuta la nr de pps ai SL-ului si-ti da volumul? In exemplul tau era 1000usd (1%) / 150pps (SL)=0.6 loturi? Si 1000usd/80=1.2 lot?

 

Multam!

Editat de livium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sell usdchf

SL 60 pipsi

TP 140 pipsi

1.6 lot

risc 0.96 %

profit/pierdere 1: 2.3

 

Pe h1 sunt pe trend down, si acum presupun o corectie, si apoi continuare down.


 

post-2700-0-12341600-1370883397_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, mie nu-mi iese treaba cu riscul per tranzactie si volumul/lotul per tranzactie!

 

Cum calculez volumul de tranzactionat, stiind marimea in pps a SL-ului si fixand riscul la 1%? Am un excel de la Andrei, dar acolo este invers, am pret intrare ordin, marime lot, nivel SL si rezulta riscul!

 

Vreau sa fac asa cum zice wolf, dar mie nu-mi dau valorile lui.

 

Scuze Wolf, poti spune ca-s greu de cap, dar cum se face? Se imparte riscul in valuta la nr de pps ai SL-ului si-ti da volumul? In exemplul tau era 1000usd (1%) / 150pps (SL)=0.6 loturi? Si 1000usd/80=1.2 lot?

 

Multam!

 

Instaleaza scriptul de mai jos in C:/Programfiles/Metatrader/Experts/Scripts si scapi de toate calculele.

Face exact ce ti-a spus Wolf34.

CalculRisk.mq4

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@livium

 

Calculul foloseste regula de trei simple din scoala generala

Presupunem ca ai un cont de 10.000 $ cu un levier de 1:100

Exista tabele pe net care iti indica valoarea unui pip in $ pe 1 lot standard = 100.000.

Ex: EURUSD   1lot=100.000  are valoarea  10 $/pip

Avand aceasta valoare lucrurile devin simple

 

Daca balanta mea are la un moment dat 10540$ si vreau sa risc numai 1% din ea pe o tranzactie insemana ca :

10540 x 1% = 105.40 $ suma totala asumata ca pierdere

Presupunem ca sl-ul meu are 60 de pips

 105.40/60 = 1.76 $/pip pierdere asumata

Se aplica regula de trei simple:

10 ------------ 1lot sau 100.000$

 1.76 ---------    X

 

X = (1.76 x 1)/10 = 0.176 =~ 0.18 lot = 10800 $

 

si astfel ai aflat ce lot poti folosi pentru ca pierderea ta totala pe 60 de pips sa fie de maxim 105.40$ adica un risk de 1%

 

Simplu!

 

 

Later edit:

Daca levierul este 1:500 valoarea standard a pipului pe lotul standard creste la 50$/pip in cazul eurusd

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.