Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 6 votes

Zona Comuna [analize & discutii]

• Please log in to reply
716 replies to this topic

#11 wolf34

wolf34

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 490 posts
  • Broker curent orice broker de top
  • Strategie/tehnica folosita NeoWaves

Posted 20 May 2013 - 01:23 AM

Va salut !

Imi pare bine ca se implica din ce in ce mai multi participanti .

Eu vin cu propuneri concrete de desfasurare a proeictului :

In primul rand  trebuie sa facem o organigrama ca sa fie mult mai clar si sa existe respectarea regulilor . Din acest motiv , fiindca este implicat moderatorul propun sa-l numim – Presedintele Fondului  pe Criodi .

Fondul propun sa fie numit –    Hedge  Fund  Vamist & Ro

Obiectivele proiectului :

Obiectivul principal al acestui proiect este promovarea si analiza tranzactionarii corecte calitative si combaterea tranzactionarii excesive necalitative si obtinerea controlului asupra factorilor psihologici .

Organigrama :

• presedinte fond
  • membri fondatori
  • divizie analisti ( analist senior , analist junior ….)
  • divizie traderi ( trader senior , trader junior …)

Rolul presedintelui :

Presedintele Fondului supervizeaza mersul corect al procesului si cauta solutii de imbunatatire prin : sedinte saptamanale , lunare ; discutii , sfaturi , punere la dispozitie de materiale diverse educative etc .

Cuvantul Presedintelui este Litera de Lege .

La inceput cred ca o organigrama simpla este suficienta si ea la un moment dat o sa se ,,aseze ,, singura . Fiecare membru a acestui forum nou sau mai vechi in timp o sa ajunga sa stie cu cine vb , cu un analist cu experienta cu un trader incepator etc .

Faptul ca deschidem conturi Demo la un broker este bine dar  trebuie facut un regulament strict de tranzactionare .

In primul rand un trader trebuie sa comenteze fiecare tranzactie facuta indiferent de starea ei pozitiva sau negativa si sa o raporteze presedintelui de fond care trebuie sa stocheze informatia si la sedinte care se vor face saptamanal sa disutam tranzactiile  . Tranzactionarea are trei factori principali : intrare , mentinerea tranzactiei , iesire . Din acest motiv trebuie sa fie comentata fiecare tranzactie ca sa vedem ce greseli se fac si unde putem sa reanalizam situatia ca sa imbunatatim sistemul de trading . Eu am propus sa facem tranzactii saptamanele si lunare fiindca nu este fiecare disponibil zilnic ( eu sunt disponibil ) .

Participantii trebuie sa comunice ce analiza tehnica folosesc : ex . Wolf – valuri , Darzu – pivoti , Johnbull-support/ rezistente etc .

Zilnic la o ora stabilita participantii analizeaza posibilitatilea de initiere a tranzactiilor si analizeaza pietele financiare pentru tranzactiile care sunt in desfasurare  . Propun sa fie alese toate paritatile majore plus Aur si Petrol daca ne permite platforma brokerului . Ca sa nu para la inceput ca va lipsi activitatea am ales mai multe instrumente . Scopul nu este de a face tranzactii in stil de concurs individualizate dar de a combate tranzactionarea excesiva prin  revizuirea greselilor si de a promova tranzactionarea corecta .

Alt scop al proiectului este rezolvarea problemelor psihologice a traderilor si anume euforia care este cel mai mare dusman in timpul tranzactionarii din acest motiv regulile trebuie sa fie stricte si  respectate .

Sunt doar cateva idei care ar trebuie sa le ia in considerare d. Presedinte si sa schiteze un regulament care sa-l punem in discutie si la vot .

P.S. Tranzactionarea strategiei de scalpig este strict interzisa , fiindca este o strategie care a facut cele mai multe victime atat materiale cat si psihologice .

P.P.S. Nu trebuie sa uitam un lucru – Piata taie in carne vie – si prin respectarea cat mai stricta a regulilor se antreneaza starea unui trader si se dezvolta instinctul de supravietuire dar prin incalcarea lor sau renuntarea la reguli nu arata decat slabiciunea unui trader care mai devreme sau mai tarziu va deveni – victima .

Va urez succes !!!

#12 wolf34

wolf34

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 490 posts

Posted 20 May 2013 - 02:29 AM

Eu mi-am descarcat un mt5

Sunt gata sa incep oricand .

Succes !

Attached Thumbnails

• MetaTrader 5 - Alpari UK.png

#13 wolf34

wolf34

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 490 posts

Posted 20 May 2013 - 10:26 AM

Va salut !

In urma analizei tehnice am plasat un ordin in asteptare de Buy Stop la paritatea EurUsd la nivelul de 1.2890 cu SL 1.2770 si TP 1.3138 .

Risc 120 pipsi/ profit 248 pipsi . Raport 1/2 .

Volumul tranzactiei este de 2 lot . Procentul  riscului calculat din valoarea contului : 100 000 eur

120 * 20=2400 usd. , 2400/ 1.2860=1866 eur .  rezulta 1.86% din valoarea contului valoare acceptata .

In caz ca piata nu ajunge la ordin  si continua miscarea descendenta ordinul va fi anulat .

Va urez succes !!!

Attached Thumbnails

• eurusd-20052013.png

#14 Criodi

Criodi

Forexist activ

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 499 posts

Posted 20 May 2013 - 11:33 AM

Bun bun. Eu sunt ocupat pana diseara cu alte chestiuni. Am sa revin atunci cu mai multe idei. Pana una alta le-am trimis mail celor de la myfxbook si mi-au raspuns ca sunt permise conexiuni multiple de pe ip-uri diferite. Mi-era teama de treaba asta pentru ca lui dirzu si johnbull nu le-au mers conexiunile. E posibil deci ca problema sa fie alta - ori vreun firewall blocat ori nu au fost copiate datele corecte etc. Revin mai tarziu cu instructiuni complete. Treaba va fi oricum destul de simpla. Toti care vor sa fie membri vor primi un cod si apoi se vor conecta cu acel cod la contul myfxbook vamist. 

Wolf34 te rog sa iti deschizi cont mt4. Nu pot sa te conectez de pe mt5. Te rog sa postezi aici si parola de investitor. Sorry ca nu am specificat de la bun inceput. Ma bucur ca ai postat deja o analiza. Daca o tinem tot asa iese ceva misto. 

Deci instructiunile de deschidere vor fi ceva de genul:

1. Deshideti cont mt4 demo la alpari uk in valoare de $100 000

2. Postati aici numarul contului si parola de investitor (aia care apare cand creati contul demo. aveti acolo numar cont, parola cont, si parola investitor)

3. Va voi trimite instructiunile ftp care sa le puneti in mt4.

Project Mayhem. Organized Chaos. The Bureaucracy of Anarchy. Support groups. Sort of.

#15 johnbull

johnbull

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 397 posts

• Tranzactionez din 2006
  • Broker curent Saxo Bank si Admiral Markets
  • Strategie/tehnica folosita risk/reward ratio progresiv, piramidare

Posted 20 May 2013 - 11:40 AM

Tranzactii pe pivoti, eur/usd: long de la r1, tp la r2. Short de la s1, tp la s2. Stop loss 30 pipsi

Daca ordinele nu sunt deschise azi, valloarea lor se recalculeaza in functie de pivotii de maine.

Attached Thumbnails

• Untitled.png

#16 wolf34

wolf34

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 490 posts

Posted 20 May 2013 - 01:35 PM

Am descarcat un mt4 tranzactia este la fel doar ca valoarea contului este de 1 000 000 eur nu vrea sa-mi deschida cont cu 100 000 in consecinta am adaugat la loturi sa fie acelasi calcul . Nu cred ca este o problema .

succes !

Attached Thumbnails

• metatrader - alpari uk.png

#17 wolf34

wolf34

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 490 posts

Posted 20 May 2013 - 02:19 PM

Paritatea valutara USDCAD – plasare ordin Sell Stop la nivelul de 1.02570 cu SL 1.03200 si TP 1.00655 . Risc 63 pipsi / profit 192 pipsi . Raport 1/3.

Calculul procentajului de risc .

Valoarea contului 1 000 000 – ( 1.86%=18.660 eur ) = 981 340 eur .

Ca sa fie mai usor de inteles o sa socot riscul cu paritatea USDCAD- 1 :1 fiindca sunt destul de aproape .

Volumul tranzactiei este de 10 lot .

63*100 = 6 300 usd , 6 300 / 1.2860= 4 899 eur . rezulta aprox 0.5% din valoarea contului de 981 340 eur – valoare acceptata .

Va urez succes !!!

Attached Thumbnails

• usdcad-20052013.png

#18 EdisonFx

EdisonFx

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 154 posts

• Tranzactionez din 2012
  • Broker curent Oanda
  • Strategie/tehnica folosita Price action strategy

Posted 20 May 2013 - 05:26 PM

Salut. Ma pot alatura si eu .... Cont facut , trade deschis deja, astept urmatoarele instructiuni. 

All good things come to those who wait. "
                             - - -
Steve Jobs: "That’s been one of my mantras — focus and simplicity. Simple can be harder than complex: You have to work hard to get your thinking clean to make it simple. But it’s worth it in the end because once you get there, you can move mountains.”

mini.jpg

mini.jpg

#19 Criodi

Criodi

Forexist activ

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 499 posts

Posted 20 May 2013 - 07:30 PM

Am trimis tuturor un mail cu toate detaliile necesare. Am modificat un pic si postarea din topicul acesta cu instructiuni pentru ca toata lumea sa stie ce sa faca. Stiu ca e un pic de frecus cu toate conturile astea demo pana ii dam de cap dar sper sa rezolvam ca apoi sa ne putem concentra lejer pe trading. Instructiunile de conectare sunt oricum destul de simple. Reiau:

1. cont demo alpari uk metatrader 4 in valoare de 100k

2. postat aici parola investitor si numar cont

3. sunteti trecuti in lista

4. cand intru pe forum va trimit niste detalii suplimentare pentru a va completa conexiunea la myfxbook dar treaba asta nu e urgenta. Atat timp cat completati 1 si 2 treaba va merge struna.

Project Mayhem. Organized Chaos. The Bureaucracy of Anarchy. Support groups. Sort of.

#20 EdisonFx

EdisonFx

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 154 posts

• Tranzactionez din 2012
  • Broker curent Oanda
  • Strategie/tehnica folosita Price action strategy

Posted 20 May 2013 - 07:47 PM

nr. cont: 331400

pass: xij0iop

All good things come to those who wait. "
                             - - -
Steve Jobs: "That’s been one of my mantras — focus and simplicity. Simple can be harder than complex: You have to work hard to get your thinking clean to make it simple. But it’s worth it in the end because once you get there, you can move mountains.”

mini.jpg

mini.jpg

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.