Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

cate pozitii putem avea deschise la un moment dat? prin pozitie inteleg un risc de 2% luat pe o pereche valutara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai 2% risc/pozitie si ai voie risc total 10%, oare cate pozitii poti deschide???

Asa-i ca 5?!

Matematica, bat-o vina! :ohno:

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mici diferente intre Oanda si Alpari. Setup-uri mai evidente  pe Oanda, care au si functionat! Pe Alpari trb. combinate cate 2 lumanari pt. a obtine un pinbar ok. 

Am pierdut bani initial pt. ca am ramas prins in capcana eurjpy, cadjpy... trb. sa iesi la timp din tren, altfel altfel se blocheaza usile si .... pa, pa.

 

Rezumat strategie:

trend corelat daily/weekly + setup clar in directia trendului, format dupa o retragere + setup format la un key level + noroc = probabilitate mare de reusita! 

 

Chris: 

In conditiile date - contextul pietei, categoric da! Poate n-am dreptate. 

post-2904-0-79485700-1370458823_thumb.png

post-2904-0-60393900-1370458840_thumb.png

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In atentia mea a intrat instrumentul XAUUSD - Gold 

 

Se pare ca instrumentul face un Triunghi pe termen scurt . Daca o sa observati si pe indicatoare se vede o asemenea formatiune . Nu folosesc indicatoare in analiza doar  am vrut sa va arat ca cand un indicator este intr-o neutralitate inseamna ca se poate astepta o schimbare de situatie sau trebuie sa te abtii de la tranzactionarea de pe instrumentul respectiv . 

 

Succes !

post-6242-0-02105500-1370459040_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

 

Eu am intrat long pe eur/chf,1 lot la 1.23355 cu SL la 1.2270 (65.5pps) si TP la 1.25 (164.5pps), risc 0.53%, RR1/2.51. 

 

Si a doua pozitie, un long pe usd/jpy, 1 lot, buy 99.117, SL 98.80 (~30pps) si cu TP 99.48 (~36pps) RR1/1, tranzactie pe care o urmaresc f indeaproape, pentru ca e contra trend, dar banui ca trebuie sa existe si o mica corectie de la 99!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Offtopic

 

Toate discutiile despre reguli si incalcarea regulamentului le-am mutat intr-un topic nou pe nume Consiliu Administrativ Va rog sa postati acolo orice discutie legata de regulament, orice propunere, orice atentionare etc si sa postati in acest topic numai analize si discutii referitoare la piata.

 

Cei care nu sunteti traderi in fond va puteti implica in anumite discutii din acest grup daca deveniti membri. Va rog deci pe cei interesati sa mergeti in topicul Cereri Invitatii si sa cereti o invitatie. Statutul de membru nu vine cu nicio obligatie. Odata deveniti membrii in grup insa veti putea participa in cateva dintre topicele grupului, veti putea pune intrebari, si veti putea chiar deveni traderi in fond daca va doriti asa ceva. E mult mai bine asa decat sa va dati cu parerea prin topice gen Offtopic Profesionist si sa spargem apoi discutiile pe 2 topice separate unul in grup altul in afara.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.