Sari la conținut

Semnale de tranzactionare - by LuceNera


LuceNera

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Inca ceva: consider ca o asemenea scadere a curbei rosii va fi urmata de o urcare, ceea ce inseamna ca curba neagra, cea a pretului, va urca. Deci mai intai ma astept sa mai urce vreo 20 de pips apoi sa scada la 1.2855.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am prezis a urcat la 1.282. Din pacate nu am avut rabdare sa astept pt. a cobori putin si sa dau BUY dintr-un punct mai favorabil. Am castigat astfel numai 35 pips in loc de 55 pips. Dar e bine si asa. Referitor la pozitia din data de 20.05.2013 am luat decizia sa o inchid cu o pierdere de 3 pips fiindca pretul a urcat deja foarte brusc intr-un timp scurt si din experienta stiu ca va cobori. Am sa deschid totusi aceasta pozitie ceva mai tarziu urmarind in continuare nivelul de 1.302.

Uitandu-ma insa pe balanta contului observ cu stupoare ca am pierdut 12 pips numai din SWAP. Incredibil!!! Chiar si asa sunt pe plus cu aproape 125 pips adica 12.48$. Deja mi-am dublat cei 10$ pe care am presupus ca ii am la inceput.

 

Despre semnalul SELL care a aparut azi de dimineata indicand cresterea pana la 1.282 pot spune ca s-a intarit indicand o crestere pana la 1.291. De data asta chiar astept sa mai scada, nu mai fac greseala de data trecuta.

Ptiu... :))) Am facut-o de oaie. Trebuie sa corectez o serie de greseli.

1.In loc de 1.282 trebuia sa scriu 1.288. Deci o urcare pana la 1.288.

2."Despre semnalul SELL care a aparut azi de dimineata indicand cresterea pana la 1.282 pot spune ca s-a intarit indicand o crestere pana la 1.291."

    De fapt trebuia sa scriu "Despre semnalul BUY care a aparut azi de dimineata indicand cresterea pana la 1.288 pot spune ca s-a intarit indicand o crestere pana la 1.291."

 

Asa. Acum. Se pare ca a urcat la 1.291 asa cum am prezis dar nu am apucat sa deschid pozitie deoarece am asteptat sa mai scada pentru a intra dintr-un punct cat mai profitabil. Ei bine, nu a scazut deci nu am profitat de aceasta oportunitate. In continuare s-a adeverit ce am spus in postul precedent si anume ca va mai urca vreo 20 pips inainte sa coboare pana la pragul de 1.2855 iar graficele din excel confirma acest lucru. Curba rosie este in scadere evidenta.

post-6584-0-88787600-1369312910_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Inainte sa intru in detalii despre ziua de ieri trebuie sa mai corectez o greseala. Am spus intr-un post precedent ca am pierdut din SWAP 12 pips, la data respectiva pierderea fiind de -0.12$. Greseala era ca 0.12$ nu inseamna 12 pips ci 1.2pips. Deci pierdusem din SWAP de fapt 1.2 pips. Ma alarmasem degeaba.

 

Acum despre ce s-a intamplat ieri. A FOST GROAZNIC! A fost prima situatie nefericita de cand am inceput sa testez strategia pe demo si a doua situatie cu semnal fals la general. Primul semnal fals a fost pe 10.05.2013 la ora 09.00 (ora platformei Metatrader) - vezi cele 2 sageti verzi in imaginea atasata, 9excel.png. Oricum, inaintea fiecarui semnal fals am avut o groaza de semnale valabile deci deocamdata nu ar trebui sa ma ingrijorez. Nu cred ca exista strategie cu o rata de succes de 100%.

 

Despre ziua de ieri pot spune ca desi am prins un semnal fals am reusit sa ies cu o pierdere de numai 6 pips. E drept ca am avut si noroc. Cum spuneam, curba rosie coborase destul de agresiv si semnalul de SELL era mai mult decat clar asa ca am deschis pozitie la ora 11.51 chiar daca ma asteptam sa mai urce vreo 20 pips. Cei drept a urcat dar a urcat 60 pips. Dupa cum se vede si in grafic, pretul (curba neagra) urca in continuu dar curba rosie ramanea constanta dupa coborarea agresiva ceea ce m-a determinat sa mai dau un SELL atunci cand primul SELL era pe pierdere cu 35 pips. Credeam eu ca eventuala coborare imi va maximiza profitul. Ei bine a mai urcat si a urcat bine. Eu am zis in primul post ca imi pun o acoperire de 100 pips pentru eventuale corectii dar iata ca nu a trecut mult timp si cei 100 pips au fost serios amenintati. Din fericire am reusit sa prind o usoara scadere azi-noapte pe la ora 3 (ora Romaniei) si am marcat un profit de 14 pips cu a doua pozitie si o pierdere de 22 pips cu prima pozitie. La general -6 pips.

Singura explicatie pe care o gasesc pentru acest eveniment nefericit o pun pe seama scaderii foarte mari a curbei rosii (vezi sageata dubla albastra in imaginea 10excel.png), scadere care face loc unei corectii normale dar in acelasi timp proportionala cu scaderea agresiva, insemnand o urcare serioasa pe curba neagra si avand in vedere ca aceasta era deja usor pe crestere a inceput sa se formeze un trend. Chiar eu am prezis o urcare de 20 de pips pentru ca initial si mie mi s-a parut prea agresiva coborarea curbei rosii. Era de asteptat sa mai urce. Dar iata ca o asemenea coborare a facut loc unei corectii masive, corectie care s-a transformat ulterior intr-un trend veritabil. Acelasi lucru s-a intamplat si in cazul primului semnal fals din data de 10.05.2013, ora 09.00 (ora platformei Metatrader) - vezi 9excel.png. A fost initial o urcare foarte mare a curbei rosii in timp ce curba neagra era pe scadere. Apoi a urmat o corectie pt. curba rosie ceea ce a insemnat pt. curba neagra formarea unui trend descendent. Aceste 2 semnale false ma obliga s-a adaug strategiei niste reguli mai stricte: obligatoriu trebuie s-a astept corectia pe curba rosie pentru a observa daca nu cumva se formeaza un trend in directia opusa semnalului. Spre exemplu, in cazul pozitiei de BUY de la ora 5.40 ((ora platformei Metatrader) cand am avut un castig de 35 pips, daca as fi asteptat corectia pe curba rosie (vezi sageata galbena in 10excel.png) as fi iesit cu un castig de 60 pips in loc de 35 pips. Si au fost multe astfel de situatii.

 

In continuare sunt pe plus cu 118 pips, deci e bine. Ma uit la grafic si vad ca pretul a urcat foarte mult, a ajuns deja pe la 1.299 si se pare ca prognoza pe care am facut-o la inceput, aceea ca va atinge 1.302 pare ca se adevereste. Din pacate nu am gasit punctul de intrare pentru acest semnal mai vechi.

 

Revin daca mai apare vreun semnal.

post-6584-0-21814500-1369385337_thumb.png

post-6584-0-95134000-1369386106_thumb.png

post-6584-0-96739700-1369386341_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca a aparut un semnal de BUY pe eur/usd care indica o urcare pana undeva la 1.2975 dar curba rosie a urcat foarte mult in comparatie cu curba neagra iar semnalul este asemanator cu cele 2 semnale false din postul anterior. Acum voi respecta regula si voi astepta corectia pe curba rosie.

post-6584-0-26985800-1369401580_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca asta ar fi momentul care anunta atingerea nivelului de 1.302 dar deocamdata curba rosie indica doar nivelul 1.299, a mai crescut fata de postul precedent. Insa pericolul pentru BUY consider ca este imens. Curba rosie a urcat vertiginos fara nici o corectie. Deocamdata ma astept la o corectie masiva, sub ultimul minim de 1.2913.

post-6584-0-63115500-1369402881_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca corectia pe curba rosie s-a savarsit, pretul a coborat sub pragul de 1.2913 dupa cum prevazusem. Este momentul sa dau un BUY urmarind sa ating nivelul 1.296. Sa vedem ce va fi.

post-6584-0-41970900-1369411036_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca corectia pe curba rosie s-a savarsit, pretul a coborat sub pragul de 1.2913 dupa cum prevazusem. Este momentul sa dau un BUY urmarind sa ating nivelul 1.296. Sa vedem ce va fi.

 

Fir-ar sa fie! Numai greseli fac. "Este momentul sa dau un BUY urmarind sa ating nivelul 1.296". Era vorba de 1.299 si nu de 1.296.

 

Cum spuneam am deschis un BUY dupa ce pretul a coborat sub 1.2913 si bine am facut fiindca am prins punctul cel mai favorabil, 1.2911. La ora 22.56, ora Romaniei am decis sa inchis tranzactia cu un profit de 22 pips urmand ca duminica noapte, cand se deschide piata din nou, sa deschid o noua tranzactie de BUY pentru nivelul 1.299. Personal nu-mi place sa las tranzactii deschise peste weekend, e posibil sa am surprize neplacute si aici ma refer la gap-uri.

 

A trecut o saptamana de pe 17 mai de cand am deschis prima tranzactie si uitandu-ma pe balanta contului vad ca sunt pe plus cu 140 de pips adica 14$ profit. Inseamna ca cei 10$ presupusi ca i-am avut la inceput sunt acum 24$. Un profit de 240%. E bine pentru prima saptamana. Sper s-o tin tot asa.

post-6584-0-49117100-1369426802_thumb.png

post-6584-0-68664000-1369426813_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am revenit cu detalii. Vineri seara am spus ca voi deschide un nou BUY duminica noapte cand se va deschide piata dar mi-am dat seama ca ar trebui sa stau toata noaptea ca sa urmaresc daca nu cumva curba rosie coboara mai mult decat trebuie formand o divergenta nefericita. Asa incat am renuntat sa mai deschid pozitie. Cu ocazia asta mai adaug o regula strategie si anume ca trebuie sa evit deschiderea de tranzactii daca nu am timp sa urmaresc piata. A fost o decizie buna fiindca dimineata am vazut ca pretul a mai coborat pe timpul noptii insa graficele din excel mentineau valabil semnalul de BUY asa incat am deschis un BUY la un pret ceva mai bun. Acum cateva minute am decis sa-l inchid deoarece a aparut o mica divergenta intre curbele din excel si m-am temut de o intoarcere. Deocamdata am luat astazi un profit de 20 pips.

 

Totusi, semnalul de BUY pt. nivelul 1.299 inca ramane valabil. Sper sa mai gasesc un punct de intrare pt. acest nivel.

post-6584-0-72340200-1369654738_thumb.png

post-6584-0-28376000-1369654747_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.