Sari la conținut

Semnale de tranzactionare - by LuceNera


LuceNera

Postări Recomandate

Asadar a coborat asa cum am prevazut in postul precedent. Divergenta continua si pare ca va cobori cel putin pana la 1.292. Acum vad ca e pe urcare dar divergenta inca pe scadere este. Ma bate gandul sa dau un SELL mic dar mai astept un pic sa vad cum se aseaza curbele. Parca s-a prabusit prea mult curba rosie ceea ce permite o corectie, deci o urcare a pretului.

post-6584-0-89272600-1369657159_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Am si eu o intrebare la cei care stiu programare. Ma ajuta si pe mine cineva cu un mic programel care sa imi afiseze live intr-un fisier cu extensia .xls sau .csv valorile HIGH, LOW, CLOSE, OPEN, VOLUME pentru fiecare lumanare de un minut? Mai exact ultimele 30 000 minute sau un numar dat? M-am saurat sa dau copy-paste de fiecare data. E drept ca mi-am facut eu un macrou in excel dar tot pierd 20 de secunde pana obtin actualizarea graficelor. Nu ma intereseaza valorile reale ale pretului ca stiu si eu sa le iau (de exemplu pt. HIGH pot sa folosesc formula =MT4|HIGH!EURUSD), ma intereseaza valorile respective pt. fiecare minut din MT4.

Editat de LuceNera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La dracu! Curba rosie coboara mereu dar pretul e constant. O sa urce la greu dar nu am curaj dau BUY. Am semnal SELL acum dar am si semnal BUY mai vechi care pare sa se materializeze. Naspa, trebuie sa astept! Urasc asteptarea.

post-6584-0-83468800-1369664095_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata Vamist!

 

Ma uit acum pe grafice sa vad ce s-a intamplat peste noapte si se pare ca am ratat vreo 30 de pips. Cum am spus nu pot sa tranzactionez noaptea ca nu rezist sa nu dorm. Insa ce m-a bucurat este ca semnalul SELL anuntat in postul precedent care anunta o scadere cel putin pana la 1.292 nu mai este de actualitate fiindca piata a coborat pana la 1.2884 asa cum au prevazut graficele. In acest moment am mai multe divergente (vezi sagetile verzi din imagine) care indica toate BUY cel putin pana la 1.299 cu credinta, inca existenta, de a atinge pragul de 1.302 prevazut la inceputul posturilor. Dar pentru asta cred ca mai dureaza 2-3 zile.

 

In legatura cu graficele mi s-a parut dubios ca piata tot pe scadere era in timp ce curba rosie avusese o urcare masiva (vezi sageata galbena) care lasa loc de o corectie proportionala cu aceasta urcare. Insa nu vazusem varful inferior precedent al curbei rosii (vezi sageata albastra) care indica si el o scadere mai jos decat varful indicat de sageata rosie. Se pare ca aceasta previziune s-a realizat ceea ce ma face sa cred ca urmeaza urcarea prevazuta de varful indicat de sageata galbena pana la 1.299 cel putin. La momentul in care scriu acest post piata a urcat deja foarte mult ceea ce inseamna ca urmeaza o corectie descendenta atat pe curba neagra (a pretului) cat si pe curba rosie. Voi astepta aceasta corectie care va fi cred de vreo 20 poate 30 de pips apoi urmeaza sa deschid un BUY cu SL la 100 pips ca de obicei si un TP undeva pe la 1.299 sau la aparitia unei divergente in sens opus.

post-6584-0-09975900-1369719988_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Corectia prevazuta s-a realizat dar si curba rosie a coborat semnificativ lansand un semnal de SELL care urmareste un nivel mai jos decat 1.2885. Astept sa mai urce putin apoi dau un SELL.

post-6584-0-60814700-1369724658_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum semnalul de SELL (vezi sageata verde) a devenit destul de clar dupa ce divergenta indicata de sageata galbena s-a implinit. Voi deschide pozitia de SELL urmarind un nivel sub minimul de 1.2884.

post-6584-0-66153300-1369736969_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu miscarea de acum se observa canalul ascendent care s-a format dupa ce am dus o paralela la linia de trend care uneste cele 3 varfuri inferioare. Asa cum am spus, semnalul SELL oferit de graficele din excel este intarit si de aceasta paralela care am dus-o desi inca o urcare pana la 1.294 mi s-ar parea fireasca.

post-6584-0-47922100-1369738480_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Asa cum am spus am dat un SELL asa cum indica divergenta. Am scos din aceasta miscare 64 pips. Acum cateva minute divergenta arata o urcare si am dat un BUY la pretul 1.286 dar dupa aceea a mai urcat, ceea ce a facut ca curba rosie sa urce vertiginos lasand loc de o miscare descendenta deloc de neglijat. Acum sunt pe plus cu pozitia BUY dar tare mi-e sa nu se intoarca serios si de abia apoi sa tinteasca pragul de 1.292 urmarit. Aceasta coborare este intarita si de faptul ca ultima coborare masiva s-a apropiat foarte mult de linia de suport (vezi 2-MT4.png) pe care a format-o cele 2 varfuri inferioare ale pretului dar nu a atins-o. Deci inca o coborare pentru a atinge aceasta linie este posibila.

post-6584-0-21177300-1369765666_thumb.png

post-6584-0-86789300-1369765962_thumb.png

post-6584-0-39881500-1369765972_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.