Sari la conținut

Consiliu administrativ


Postări Recomandate

@Wolf

incepand de maine, oricare trader din Fond, in momentul in care sare peste riscul prevazut, va zice ca a simtit ca e ``momentum`` si ca stie ce face! Si pe buna dreptate! de ce unuia i se accepta ca a simtit miscarea si altuia nu? Si pana la urma ce sa incalcam daca nu regula?

Eu zic ca ai creat un precedent periculos in seara asta, spunand ca acceleratia te salveaza mai degraba decat frana. De maine, fiecare va avea o scuza pt depasirea riscului...Daca azi i-ai zis Bravo astuia, maine pe ce baza il certi pe celalalt???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ EdisonFx 

 

In plus dupa cum vad deja cand tranzactiile intrau in profit ai mai facut o acceleratie ceea ce este permis si daca ne gandim deja riscul nu mai este acelasi mai ales cand ai tranzactii pe plus in fata . 

Da stiu ca multi nu cunosc tranzactionarea in directia trendurilor sau pe trenduri dar procedeul este corect . Pur si simplu din platforma se vede un risc mare ca mentineai SL la acelasi nivel si ar trebui sa fie mutat si el odata cu miscarea dupa trend dar uneori exploziile sunt atat de rapide ca nu mai realizezi ca trebuie sa faci asta si in general dupa ce deschizi tranzactia si pui automat SL unde ai calculat la pozitiile anterioare si apoi se ajusteaza dar daca tranzactia este inchisa prea rapid inseamna ca ai apasat pe acceleratie la final si ai iesit si pur si simplu nu ai mai reusit sa ajustezi ultima pozitie .  

 

 

Dupa parerea mea este corect cum ai procedat chiar daca tehnic nu se vede asta am urmarit graficul si am inteles unde ai intrat .

 

Oricum se vede ca ai o strategie si ea are un algoritm chiar daca uneori noi nu realizam acest lucru nu pot sa compar aceasta situatie de tranzactionare cu inconstienta totala a unor care pur si simplu apasa pe buton cu loturi fara masura . 

 

Si in plus vreau sa spun ; apasati pe butoane fratilor daca merge miscarea in directia voastra si prindeti un trend , este absolut normal si logic acest lucru , nu sariti imediat dar continuati , fiindca riscul se diminuiaza odata cu miscarea pozitiva , bineinteles controlat si prudent  !!!

 

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolf34:

Felicitari pt. munca pe care o faci aici, esti campion la postari si se vede ca iti place ceea ce faci, o faci cu pasiune. Merci, dar sa stii ca nu ma imbat cu apa rece, momente din astea sunt rare. Succes si tie! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Wolf

incepand de maine, oricare trader din Fond, in momentul in care sare peste riscul prevazut, va zice ca a simtit ca e ``momentum`` si ca stie ce face! Si pe buna dreptate! de ce unuia i se accepta ca a simtit miscarea si altuia nu? Si pana la urma ce sa incalcam daca nu regula?

Eu zic ca ai creat un precedent periculos in seara asta, spunand ca acceleratia te salveaza mai degraba decat frana. De maine, fiecare va avea o scuza pt depasirea riscului...Daca azi i-ai zis Bravo astuia, maine pe ce baza il certi pe celalalt???

Johnbull: stai linistit ca sita cerne... si inca cum, tu o stii foarte bine. Cum e ... multi chemati, putini alesi! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ johnbull 

 

Am urmarit tranzactile si din punctul meu de vedere EdisonFx a procedat corect in cazul dat , 

 

Pai stimati traderi mai vb atunci cand incepe sa se clarifice un trend sa vedeti ce strategie pe trenduri aplic si eu cu accelerari controlate,  pai cum ? 

 

Odata ce o pozitie incepe sa fie pe plus si mai ales daca este asigurata , deja ea este in afara riscului deci poti sa o lasi sa,, stoarca ,, miscarea cat vrei tu ! 

 

Nu cred ca este un precedent periculos si ceea ce am spus eu nu cred ca traderii trebuie sa o ia ca pe un indemn la incalcarea regulilor din contra eu cred ca fiecare trebui sa studieze tranzactiile si sa inteleaga ca se poate face dar in anumite conditii . 

 

Respect , 

 

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci ar trebui ca singura conditie pusa sa fie ca drawdown sa fie sub 30%. ce rost mai are riscul pe tranzactie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chris: 

Nu stiu ce experienta ai, dar risk managementul este esential, altfel ai sa iesi din joc foarte rapid! Atentie! Nu sunt iepurasul dupa care trebuie sa va tineti! Fiecare are ritmul sau! Eu fac mai putine trade decat voi, la mine o tranzactie poate dura si 1 - 2 saptamani, de aceea risc cateodata mai mult pe trade... Discutia e ampla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fie mai clar de ce am luat pozitia de acceptare in acest caz legat de tranzactionarea lui EdisonFX si sa fie mai clar cum am analizat aceasta situatie am facut un desen in care am explicat de ce am spus ca este acceptabil . 

 

Ceea ce am observat si pot sa spun ca este o probabila greseala este SL-ul de la prima tranzactie care nu inteleg de ce se afla acolo . Probabil ca nu a fost calculat de la inceput bine sau a fost mutat dupa tranzactia nr 2 , imi este putin neclar .

Daca a fost de la inceput la 74 de pipsi asa cum se vede din tabelul de ordine inseamna ca pe traderul a avut o emotie sa l-a deplasat vazand ca miscarea intra pe minus stiind ca este orientat in directia trendului . Asta probabil ca o sa ne spuna EdisonFx .

 

Ceea ce pot sa spun in cazul dat este ca de cele mai multe ori traderii gresesc atunci cand fac tranzactionari pe trenduri in momentul cand vad ca sunt pe plus cu primele tranzactii si incep sa adauge cu nemiluita la volumul urmatoarelor tranzactii nesocotind ca se expun la un risc ridicat . 

 

Nu spun ca EdisonFx nu avea optiunea sa intre cu loturi mai mici dar deja daca a riscat cu prima tranzactie a continuat sa mentina miscarea controlat si asta este un mare plus in final . Daca tranzactia 3 era mai mare de 4 loturi imi dadeam seama ca a facut din euforie sau inconstienta dar volumul tranzactiei 3 fiind egal cu volumul tranzactiei 2 imi arata ca tredingul a fost facut cu simtul respensabilitatii si constientei .  In plus tranzactionarea a fost in directia trendului ceea ce iarasi este un mare plus .

 

Sper ca mi-am argumentat remarca care am facut-o si sper sa fie clar ce factori analizez eu cand ma uit cum tranzactioneaza un trader . 

 

Succes !

post-6242-0-21179000-1370471538_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simulare Hedge Fond = simulare institutie,firma

 

simulare institutie = simulare trade institutionalizat

 

trade institutionalizat  =  contract de servicii trade cu reguli stricte (aceleasi reguli indiferent de experienta sau performantele anterioare ale traderului)

 

incalcare contract = ?

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.